x

 

ARTYKUŁY - VARIA


OCENA mocne: 13, słabe: 0
zobacz komentarze

Tutorial. Traćmy mniej czasu! Jak efektywniej grać w Football Managera?

25-04-2018, 15:06, Unikalnych wejść: 26653 , autor: Mahdi
ARTYKUŁY
VARIA

Dziś chciałbym się z wami podzielić kilkoma sposobami, które uczynią waszą grę w Football Managera bardziej efektywną. Inspiracją do jego powstania było kilka komentarzy osób, dla których problemem jest gra „od autozapisu do autozapisu“ w Rozgrywce Mistrzów. Przypomnę, że jest to okres 30 dni (czasu gry).

Pozwólcie, że dam wam kilka porad, jak wykorzystywać czas poświęcony na grę bardziej efektywnie.


 


8 MECZÓW = 1 GODZINA i 52 MINUTY


Oto przykład wzięty z mojej kariery Atalantą Bergamo (trzeci sezon, 2019/20). Przełom kwietnia i maja, wybitnie przeładowany terminarz.


Rozegranie tych ośmiu spotkań zajęło mi 1 godzinę i 52 minuty:

Jak to robię, że „od autozapisu do autozapisu“ gram zwykle około 2 godzin albo mniej?


 


PRZYGOTOWANIE TAKTYK PRZED SEZONEM


Taktyka główna

Najwięcej czasu spędzam przy grze, przygotowując drużynę do sezonu. Oczywiście kiedy jest to sezon nr 1, dochodzą sprawy doboru sztabu, przydzielenia funkcji trenerom, ustawienia głębi szczegółów, itd. Tutaj zajmiemy się sytuacją, w której to wszystko mamy już za sobą. Przed nami okres przygotowawczy, mamy wybranych zawodników, którzy stworzą kadrę pierwszego zespołu, pora więc na przygotowanie taktyki.

Nauczony doświadczeniem 17 lat gry, wiem, że podstawą sukcesów jest przygotowanie taktyki (plus dwóch mutacji) i potem trzymanie się ich przez cały sezon.


Poszczególne kroki

1. Najważniejsza sprawa: zanim zrobimy dwie mutacje taktyki głównej, przygotujmy sobie wszystko na taktyce podstawowej. Potem wyjaśnię, dlaczego.

2. Ustalamy taktykę, która zamierzamy wykorzystać, oraz wszystkie jej aspekty (wykonawców rzutów rożnych, wolnych, karnych, sposoby rozegrania stałych fragmentów, wybór kapitana i jego zastępców).

3. Klikamy „piłkarz" i przydzielamy poszczególnym zawodnikom role, które będą pełnić w naszej taktyce.


Zajmuje to sporo czasu, gdyż na każdej pozycji (szczególnie w środku pomocy) może grać po kilku piłkarzy. Pamiętajmy, aby przydzielić role wszystkim potencjalnym środkowym pomocnikom grającym zarówno „prawego środkowego pomocnika“ jak i „lewego środkowego pomocnika“.


Trzeba bowiem założyć, że w trakcie sezonu rezerwowi (np. uniwersalny Lucas Romero) zajmował będzie pozycję czasem „lewego środkowego“, czasem „prawego środkowego“, czasem "defensywnego pomocnika", a czasem też będzie musiał załatać dziurę na prawej obronie. Trzeba więc ustalić jego role i sposób gry na każdej z tych pozycji.

4. Po przydzieleniu ról i ustalenia sposobu gry poszczególnych zawodników na wszystkich pozycjach, za każdym razem klikamy SPERSONALIZOWANE, w miejscu gdzie widzicie żółtą strzałkę na poniższym screenie:


Jeżeli nie klikniemy „spersonalizowane“, to przykładowy Cristante czy ktokolwiek inny, stosował będzie rolę, która jest domyślnie przypisana do pozycji środkowego pomocnika. A może to być rola, która jemu (lub komukolwiek innemu) zupełnie nie odpowiada! Taki gracz będzie wtedy mało produktywny i mało użyteczny na boisku. Jeżeli nie „spersonalizujemy“ poleceń, zawodnik będzie zaznaczony kolorem jasnozielonym:


5. Po całościowym przygotowaniu taktyki, przydzieleniu i spersonalizowaniu ról poszczególnym piłkarzom, zapisujemy taktykę jako (przykładowo) „Atalanta główna 2020/21“:


Po wykonaniu wszystkich w/w czynności, mamy na slocie gotową taktykę główną:


Taktyki dodatkowe

1. Najważniejsza sprawa: tworząc taktyki dodatkowe, twórzmy je na bazie taktyki głównej! Dlaczego?

PONIEWAŻ KOPIUJĄC TAKTYKĘ GŁÓWNĄ, KTÓRĄ PRZYGOTOWALIŚMY STOSUJĄC SIĘ DO RAD ZAPREZENTOWANYCH POWYŻEJ, WSZYSTKIE ROLE ZAWODNIKÓW, WYKONAWCY I SPOSOBY ROZEGRANIA STAŁYCH FRAGMENTÓW GRY, KAPITANOWIE, ITD. BĘDĄ JUŻ GOTOWE! NIE BĘDZIEMY MUSIELI POWTARZAĆ ŻMUDNEJ PROCEDURY USTAWIANIA TEGO WSZYSTKIEGO!!!

2. Zatem otwieramy drugi ze slotów i wrzucamy w niego zapisaną pierwszą taktykę:


W slocie pojawia się kopia:


3. Następnie możemy sobie tę taktykę zmodyfikować (powiedzmy, że chcemy zrobić defensywną wersję taktyki głównej):

Ważne jest to, że nie musimy raz jeszcze przydzielać zawodnikom ról, ustalać wykonawców stałych fragmentów, itd.

Po ustaleniu drugiej z taktyk klikamy sobie „zapisz“:


Nazywamy ją np. „Atalanta ultradefensywa“ i gotowe - mamy na slotach już dwie taktyki.


4. Identycznie tworzymy taktykę nr 3. Wybieramy ze slotu główną lub ultradefensywną i potem korygujemy w dowolny sposób.

Pamiętajmy - pracując na kopiach oszczędzamy sobie mnóstwo pracy związanej z przydziałem ról, etc.


 


PRZYGOTOWANIE SKŁADÓW


Prosta sprawa, a zaoszczędzi nam to mnóstwo czasu w trakcie sezonu. Grając w większości lig, wystarczy sobie przygotować pierwszy skład i skład rezerwowy (11 zawodników plus 7 rezerwowych).

Wybieramy skład z ekranu taktyki lub składu, klikamy „zapisz wybór składu“, wybieramy jego nazwę (np. First Team) i gotowe.


Potem gdy gramy mecz, w którym chcemy np. skorzystać z najlepszych, klikamy po prostu w "szybki wybór" i zapisany „First Team“.

Modyfikacji w składzie dokonujemy ręcznie tylko w przypadku kartek lub kontuzji.


Identycznie tworzymy sobie drugi skład, nazywając go „Second Team“ (lub jakkolwiek). Grając Atalantą stworzyłem cztery ustawienia - wszystko dlatego, że we Włoszech można mieć dwunastu rezerwowych, a w europejskich pucharach tylko siedmiu. I łatwo się pomylić...


 


KONKLUZJE I RADY DODATKOWE


Będąc przygotowanym do sezonu tak, jak opisałem powyżej - oszczędzamy mnóstwo czasu! Zawodnicy mają przypisane role, nie musimy - przeprowadzając zmiany - dostosowywać za każdym razem roli do gracza, który pojawia się na boisku.

W każdej z trzech taktyk mamy przypisanych też wykonawców stałych fragmentów, utworzone sposoby ich wykonywania, itd.

Składy wybieramy jednym kliknięciem myszki, korygując jedynie w przypadku kartek i kontuzji.


Co jeszcze możemy zrobić, aby grać efektywniej? Moje rady:

1. Zrezygnować z „odpraw“ i „planów meczowych“. Grając Atalantą ani razu nie stosowałem tych wątpliwej skuteczności nowinek, a efekt możecie sobie sprawdzić czytając blogi...

2. Zrezygnować z analizy gry przeciwnika! Gdybym - prowadząc choćby Silesię, „FC Porto bez transferów“ czy Atalantę - miał analizować grę rywala, szybko bym zwariował i się przestraszył! Wybieram zespoły, które zazwyczaj mają zdecydowanie słabsze składy od rywali, więc po co mam analizować grę, np. Realu? Co mi da fakt, że będę wiedział, iż Ronaldo biega jako lewy schodzący napastnik? I tak o tym wiem! Jednak jest to zawodnik, który - kiedy jest w formie i dobrym nastroju - może łatwo ograć każdego obrońcę i żadne analizy tu nie pomogą! Lepiej skupić się na tym, by „grać swoje“, a polecenia jak i czy kryć rywala zostawić trenerowi o najlepszej wartości atrybutów „taktyka“ i „wiedza taktyczna“! Sprawdziłem to w dziesiątkach, jeśli nie setkach rozegranych sezonów!

3. Powierzyć „rozmowy w tunelu“ i prowadzenie sparringów asystentowi.


4. Podgląd meczu - ustawmy kluczowe! Powtórki - wyłączmy je! Przyspieszmy szybkość meczu pomiędzy skrótami!


Odradzam natomiast:

- rezygnacji z uczestniczenia w konferencjach prasowych (jakkolwiek nudne by one nie były)

- rezygnacji z rozmów motywacyjnych

Są to sprawy, które mają spory wpływ na morale, więc weźmy je w swoje ręce! Chyba, że mamy asystenta, któremu ufamy i który ma duże umiejętności motywowania oraz kierowania zespołem!


Dodam jeszcze, że uczestnicząc w eliminacjach Rozgrywki Mistrzów, warto zaplanować sobie ile czasu i kiedy przeznaczacie na grę. U mnie wygląda to zazwyczaj tak, że spędzam przy Football Managerze cały wieczór. Wiem, że od autozapisu do autozapisu zejdzie mi mniej więcej ok. 1 - 1,5 godziny. Czasem jest to mniej, czasem trochę więcej, w zależności od liczby spotkań.


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

Fubar
Typer Sezonu 2017/18 - 2. miejsce


Komentarzy: 1343

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Niezłomny Celt

Dołączył: 2015-12-03

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 15:23 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Dobre rady;-) Kto chce niech stosuje, a kto nie to nie;-)

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 15:28

Szczególnie ważne jest personalizowanie ról poszczególnym zawodnikom (ma to potem wpływ na wyniki i efektywność-produktywność gracza), a także tworzenie 2 i 3 taksy na bazie KOPII pierwszej. Oszczędzamy mnóstwo czasu!

DBoniem
Wicemistrz Polski FM2020


Komentarzy: 360

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-04

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 15:35 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Ja jeszcze lubię wchodzić na początku kariery w zakładkę "głębia szczegółów rozgrywek" i zminimalizować wszystkie dostępne, być może nie ma to wielkiego wpływu, ale zawsze coś.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 15:40

@DBoniem, zgadza się, ja też - to pierwsza rzecz, którą robię. Piszę o tym w powyższym tutorialu:

"Najwięcej czasu spędzam przy grze, przygotowując drużynę do sezonu. Oczywiście kiedy jest to sezon nr 1, dochodzą sprawy doboru sztabu, przydzielenia funkcji trenerom, ustawienia głębi szczegółów, itd. Tutaj zajmiemy się sytuacją, w której to wszystko mamy już za sobą.


Co do głębi szczegółów - ma to niebagatelny wpływ na szybkość przetwarzania i gromadzenia danych. Dlatego zwykle ustawiam tylko szczególnie ważne rozgrywki (np. MŚ) tak:

pavel


Komentarzy: 1024

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Czasowy Ban - Czerwona kartka

Dołączył: 2016-01-24

Poziom ostrzeżeń: 4

25-04-2018, 16:32 , ocenił powyższy materiał: mocne - Doceniam to, co robisz

Niezły tutorial dla początkujących, pewnie się przyda. Osobiście z jednym punktem się nie zgodzę, odkąd weszły "konferencje prasowe" odbyłem tylko kilka w pierwszej wersji gdzie debiutowały, w kolejnych FMach nie uczestniczyłem w dosłownie w żadnej. Co prawda raz na ruski rok asystent palnie coś co troszeczkę pogorszy morale zespołu, ale przeważnie są one kompletnie bez znaczenia. Jakby miał się w to babrać to chyba rzuciłbym tę grę, jak dla mnie element gry potrzebny jak świni teleskop.

Shrek


Komentarzy: 1509

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

25-04-2018, 16:53 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Dla takiego artykułu warto odwiedzać MFM.

Nie stosowałem spersonalizowane, bo i tak za każdym razem staram się pamiętać kto z jakimi poleceniami ma biegać, ale jest to niewątpliwie prostsze i bardziej wygodne. Na pewno będę to stosował.

Z rzeczy przyspieszających rozgrywkę (może komuś się przyda w RM) - gdy modyfikujecie stałe fragmenty gry, czy to rzuty rożne czy wolne, wystarczy je ustawić tylko raz dla strony. Następnie wystarczy je zapisać, a przy zmianę strony wczytać. Gra z automatu wczyta nam ustawienie lustrzane.

Troszkę czasu można zaoszczędzić.

Co do analizy - ja lubię sobie przejrzeć raport skouta, ostatnie 2 -3 spotkania i dobrać do napastnika odpowiedniego obrońcę ( do silnego i wolnego silnego z dobrym ustawianiem się), do szybkiego, raczej takiego co potrafi za nim nadążyć. I można tak jeszcze wymieniać, ale są to sprawy drugorzędne, ale raczej nie zajmują one dużo czasu.

Kira
Debeściak


Komentarzy: 546

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chuck Norris

Dołączył: 2016-03-09

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 18:29 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Bardzo fajny artykuł.

Massey20
Nagroda Fair Play w eliminacjach 2. i 3. Edycji RM, Mistrz Polski FM 2018


Komentarzy: 370

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 19:18 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Podoba mi się. Chociaż ja wole instrukcje dot. rywala ustalać samemu, gdyż asystent nie jest wstanie wyłapać wszystkich niuansów. No ale każdy gra tak jak lubi. Co do poradnika to jedno sobie ustawiłem - pierwszy i rezerwowy skład.

grinch123


Komentarzy: 2291

Grupa: Moderator

Ranga: Zegarmistrz z Tarnowa

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 20:19 , ocenił powyższy materiał: mocne - Doceniam to, co robisz

Jak mi się bardzo spieszy to przede wszystkim lecę z meczem tylko komentarz i maksymalna szybkość.Na szczęście staram się tak zorganizować czas by mieć te dwie godziny na sejwa. Ostatnio mam problem bo czasu mam mało i trochę zaniedbałem RM .W sumie jeszcze można dać asystentowi rozmowy w tunelu i konferencje prasowe .Super poradnik dla zapracowanych :)

Fetty


Komentarzy: 422

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-03-25

Poziom ostrzeżeń: 0

25-04-2018, 20:27 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Świetny poradnik, dowiedziałem się mnóstwo rzeczy. Chyba najważniejsza to ta, że gdy tworzy się drugą taktykę, to trzeba skorzystać z kopii pierwszej. I nie muszę wtedy za każdym razem robić tych ról dla wszystkich zawodników. Mam pytanie, czy zawsze robisz tak, że zawodnik ma taką rolę, że jego kółko jest całe zapełnione? Czy też czasami przydzielasz role w której nie czuje się najlepiej?
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki