ARTYKUŁY - VARIA


OCENA mocne: 21, słabe: 0
zobacz komentarze

Determinacja ma wpływ na rozwój - dowód, czyli eksperyment "klon".

06-01-2019, 00:40, Unikalnych wejść: 1475 , autor: Mahdi
ARTYKUŁY
VARIA

Jako, że do Shreka nie dociera (lub nie chce tego przyjąć do wiadomości), że determinacja ma pewien wpływ na rozwój - postanowiłem mu to udowodnić w formie prostego eksperymentu.

 

Zanim zaczniemy, kilka uwag:

1. Największy wpływ na rozwój ma - co oczywiste - PA, czyli Potential Ability (potencjalne możliwości zawodnika). Giacomo Francioni z klubu  San Marino, którego potencjał określono (-2) czyli (10-40) może mieć determinację 20, ambicję 20, profesjonalizm 20 - a i tak cały życie pozostanie ogórkiem. Bo ma ogórkowy potencjał. Proste. I nic tu nie wymyślimy!

2. A kolei gdy zawodnik ma potencjał predystynujący go do bardzo dobrego rozwoju, powiedzmy (-10) czyli (170-200), to determinacja na wysokim poziomie - w połączeniu z ukrytymi atrybutami - pozwala mu ten potencjał szybciej i lepiej rozwinąć! Po prostu szybciej staje się lepszym piłkarzem niż ten, co ma niską wartość determinacji.

3. Nigdy nie twierdziłem, że determinacja odpowiada za rozwój ale, że jest w tym rozwoju POMOCNA! POMOCNA to słowo-klucz! Pomocna, ponieważ wpływa m.in. na osobowość.

4. Od wiosny 2002 (kiedy miałem 25 lat i zainteresowałem się Football Managerem, a właściwie Championship Managerem) minęło prawie 17 lat. I nie przypominam sobie zawodnika, który byłby graczem klasy światowej mając determinację <10, a nawet <12! Kto miał taki przypadek - proszę o screeny ze złotymi piłkami, nagrodami, etc. Determinacja to pozytywna i bardzo ważna cecha!

5. Na właściwy rozwój składa się mnóstwo zmiennych! Przede wszystkim PA, potem takie cechy ukryte jak ambicja i profesjonalizm. Osobowość, która się zmienia! Ważna jest determinacja, a także mała podatność na kontuzje, potem jak najszybsza i jak najczęstsza gra w pierwszym składzie. Dobry, zdeterminowany mentor. Dobry klub ze świetnymi obiektami treningowymi. Dobra kadra szkoleniowa. Dlatego tak frapujące jest obserwowanie rozwoju newgenów, bo nigdy nie wiadomo czy coś z nich będzie. Ale fajnie jest również obserwować rozwój graczy realnych. Bo przecież za każdym razem jest inny.

 

 

Dobra, koniec gadania - pora na eksperyment! Wziąłem an warsztat jednego z najzdolniejszych zawodników w grze Football Manager, nazywa się Vinícius Júnior. Obecne umiejętności 123, potencjał (-95), czyli 160-190.


Oryginalny Vinícius Júnior ma determinację na poziomie 18.


Postanowiłem go sklonować, ale klonowi dać determinację na poziomie 5! Klon nazywa się Vinícius Júnior determinacja 5.


Zawodnicy są IDENTYCZNI, na potrzeby eksperymentu dałem im nawet taką samą zdolność do adaptacji (10), choć transfer do Realu został opóźniony o... 10 lat. Mają po prostu grać i się rozwijać w swoim klubie macierzystym Flamengo. Dla zainteresowanych inne ukryte atrybuty:


Po załadowaniu gry sięgamy po Genie Scouta i widzimy, że Vinícius Júnior determinacja 5 wylosował wyższe PA (170) niż Vinícius Júnior (162) - czyli teoretycznie ten z mniejszą determinacją ma szanse zostać minimalnie lepszym piłkarzem.

 

A co się dzieje w istocie? Spójrzmy!


3 lipca 2017 - stworzony został świat gry. Zawodnicy mają wszystkie atrybuty IDENTYCZNE oprócz oczywiście determinacji.


3 lipca 2018 - po pierwszym roku rozwoju widać już delikatne różnice na korzyść Viníciusa Júniora. Jest więcej wart, nawet szybciej rośnie i nabiera masy!


3 lipca 2019 - po drugim roku rozwoju różnice na korzyść Viníciusa Júniora są jeszcze bardziej widoczne. Jest lepszy od mniej zdeterminowanego kolegi-klona w 20 atrybutach!!! Więcej - Vinícius Júnior 14.06.2019 debiutuje w reprezentacji mając 18 lat i 337 dni!


2 lipca 2020


2 lipca 2021 - wartość bardziej zdeterminowanego Viníciusa Júniora to 3,4 mln euro, a jego kolegi-klona tylko 150 tys!


 

2 lipca 2022 - Vinícius Júnior znalazł się w kadrze na mundial, mniej zdeterminowany klon - nie. Choć też zadebiutował w reprezentacji (18.08.2021) - ponad dwa lata po „oryginalnym“.


 

Rzut oka na kontuzje:

 

Osobowości:

 


Wniosek:

Vinícius Júnior mimo mniejszego wylosowanego potencjału (162) rozwinął się lepiej i osiągnął więcej niż Vinícius Júnior determinacja 5 (170). Stało się tak mimo faktu, że Vinícius Júnior miał częstsze i groźniejsze kontuzje! Jest nieco wyższy i bardziej masywniejszy od swego mniej zdeterminowanego klona. W 2022 roku znalazł się w kadrze na Mundial.

Genie Scout też potwierdza, że Vinícius Júnior rozwinął się przez te 5 lat lepiej - Current Ability (obecne umiejętności): 153-144. A jego wartość jest znacznie wyższa:


A zatem jeżeli ktoś przy mnie będzie nadal mówił, że „determinacja nie ma wpływu na rozwój“, to niech lepiej mówi do lampy smiley

 

 


UZUPEŁNIENIE napisane dobę później


W toku dyskusji użytkownicy prosili o screeny z liczbą rozegranych spotkań oraz pokazanie „probablilty of development“. Nie miałem pojęcia, że coś takiego istnieje, jednak sprawdziłem w Genie i rzeczywiście - jest. To, co zobaczyłem wprawiło mnie w stan szoku! Byłem bowiem przekonany, że determinacja jest jedynie „pomocna“, a okazuje się iż jest, hmmm - bardzo pomocna!


Najpierw screeny z meczami. Otóż Vinícius Júnior determinacja 5 grał więcej od swego bardziej zdeterminowanego kolegi. Do tego tylko cztery razy (!) z ławki, reszta spotkań od początku. Jak wiemy nie pomogło mu to w tym, aby być lepszym od Vinícius Júniora z determinacją 18.


A teraz najlepsza część programu! Probablilty of development, czyli moje dzisiejsze odkrycie! Potwierdziło w 100% to, co wiedziałem od lat z doświadczenia.


Otóż determinacja już na wstępie (!!!) daje więcej szans na rozwój zawodnikowi, który ma ją większą!!! Oto screen początkowy z Genie Scouta i "probability of development" (prawdopodobieństwo rozwoju) obydwu panów:

Vinícius Júnior z determinacją 18 ma 32,7 % szans na dobry rozwój:


Natomiast Vinícius Júnior z determinacją 5 - tylko 19,8 %!!!

 


Po 5 sezonie eksperymentu "probability of development" (prawdopodobieństwo rozwoju) obu panów różni się już KOLOSALNIE! W przypadku tego ze słabszą wynosi zaledwie 30,8 % , a w przypadku tego z mocniejszą aż 73,6 %!!!!

 

Więcej! "Progress rate" czyli gwiazdki pokazujące jak się gracz rozwinie, komputer czerpie biorąc pod uwagę, no zgadnijcie co?! Otóż ambicję, profesjonalizm i - tak, tak - DETERMINACJĘ!!! Sam byłem w szoku jak to zobaczyłem. A zobaczyłem  przez przypadek - klikając w Genie prawym przyciskiem myszki na „progress rate“:


 


Autor: Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca

KOMENTARZE

DobiFm
3. miejsce w Polsce FM 2015; wicemistrz Polski FM 2017 i FM 2018


Komentarzy: 228

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

06-01-2019, 01:27 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Podoba mi się

Wszystko pięknie brakuje mi tylko dwóch rzeczy, które mógłby mi odpowiedzieć już w 100% na to założenie.

1.Chciałbym wiedzieć ile minut zagrali panowie przez ten okres eksperymentu. Bo to też mogło mieć duże znaczenie jak sam stwierdziłeś.

2. Jak wyglądają ich atrybuty ukryte - po tym eksperymencie.

Paternoster


Komentarzy: 291

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-15

Poziom ostrzeżeń: 0

06-01-2019, 08:57 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Szach i mat. @DobiFm, już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że ten co miał mniejszą determinację i się gorzej rozwinął grał więcej. Przecież miał mniej kontuzji. Swoją drogą to szok, że determinacja miała aż taki wpływ na identycznych piłkarzy.

Zyhym


Komentarzy: 871

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-28

Poziom ostrzeżeń: 1

06-01-2019, 09:11 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

No i chyba ten eksperyment rozwiewa wszelakie wątpliwości. Jak widać determinacja jest POMOCNA przy rozwoju naszego grajka :)

Eli


Komentarzy: 95

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-09-04

Poziom ostrzeżeń: 0

06-01-2019, 09:16 , ocenił powyższy materiał: mocne - Niesamowita historia

Przekonałeś mnie na 99%. Będę przekonany na 100% jak dasz screen z Genie i tam jest taki parametr "posibility of development". Co znaczy możliwość dalszego rozwoju. Jeżeli ten z większą determinacją będzie miał większe szanse wyrażone w procentach to będzie to ostateczny dowód, że determinacja ma wpływ. I to większy wpływ niż sądziliśmy. Z ciekawością czekam na ten skrin.

LCS


Komentarzy: 418

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-01-15

Poziom ostrzeżeń: 1

06-01-2019, 09:21 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Okej, na wstępie mała wstawka, żeby mnie nie zagryźli. Jakiś czas temu (chyba czasy FM17) gość pracujący w SI w dziale blisko związanym z tematem potwierdził, że determinacja MA wpływ na rozwój zawodnika i ma miejsce w kalkulacji tegoż rozwoju. ALE nie jest to wpływ dominujący, najważniejszy! Jest szereg innych, niektórych DUŻO ważniejszych statystyk, które decydują, czy dany zawodnik ma szansę zbliżyć się do maksymalnego potencjału. Wg mnie bardziej niż determinacja jest to podatność na kontuzje, profesjonalizm czy ambicja.

Czy zawodnik z determinacją na poziomie 1 na pewno się nie rozwinie i zostanie wiecznym talentem? NIE!
Czy zawodnik z determinacją na poziomie 20 na pewno osiągnie szczyty potencjału? NIE!

Teraz do sedna. Mahdi, poważnym człowiekiem jesteś, ale takie 'eksperymenty' można robić jak się nie ma czasu ani chęci. Nie uważam, że nie masz racji- co przecież już napisałem, ale przecież ten tekst o niczym nie świadczy. To tylko informacja, że dwóch zawodników się inaczej rozwinęło. Chętnie zobaczyłbym porządny eksperyment z np. dziesiątką par klonów w różnym otoczeniu, różnych potencjałach lub np. kilka symulacji większej grupy zawodników-klonów z determinacją 1-20. Tak czy inaczej moim zdaniem niestety nie wiele udowodniłeś, choć zamysł miałeś dobry.

Pozdrowionka.

edit: wspomniany pracownik SI to Seb Wassell, specjalnie sprawdziłem ;)

Eli


Komentarzy: 95

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-09-04

Poziom ostrzeżeń: 0

06-01-2019, 09:26

@LCS, Ty jesteś poważny? Przecież widać, że nawet nie przeczytałeś co @Mahdi napisał! W pierwszej części swojej wypowiedzi powtarzasz to samo co @Mahdi napisał w pięciu punktach :) Jak się chce wypowiadać, to trzeba najpierw czytać, ale widać że przekracza to Twoje możliwości.

Proszę jeszcze raz o ten screen z "posibility of development".

pavel


Komentarzy: 1024

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Czasowy Ban - Czerwona kartka

Dołączył: 2016-01-24

Poziom ostrzeżeń: 4

06-01-2019, 09:39

I w sumie czego dowiodłeś? :) Że determinacja ma wpływ na rozwój? To wie prawie każdy. Kluczem było sprawdzić czy dobry gracz może rozwinąć się bez wysokiej determinacji.

Zrobić grojków każdy z innym wymaksowanym kluczowym atrybutem, a resztą na zero, w każdej grupie powinno być ich co najmniej 5, aby wyeliminować czynniki losowe, do tego grupa kontrolna z samymi 10. Przesymulować +10 sezonów. Dla bardziej ambitnych można pokusić się o maksowanie poszczególnych atrybutów, aby stworzyć określoną osobowość (jest to podobnie jak w przypadku gwiazdek w treningu kombinacja 1 lub dwóch atrybutów NIE MUSI BYĆ W TEJ KOMBINACJI UJĘTA DETERMINACJA). Ja osobiście czasu nie mam na takie zabawy, ale jak ktoś ma chęci to opis eksperymentu ma gotowy.

Dario


Komentarzy: 333

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-13

Poziom ostrzeżeń: 0

06-01-2019, 09:43 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Trudno o lepszy eksperyment. Identyczne atrybuty, ten sam klub, tylko determinacja inna. Zszokowało mnie, że ten z mniejszą determinacją wylosował większe PA, miał mniej kontuzji a pomimo to gorzej się rozwija.

LCS


Komentarzy: 418

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-01-15

Poziom ostrzeżeń: 1

06-01-2019, 09:51

Eli, dnia 06-01-2019, 09:26, napisał:
@LCS, Ty jesteś poważny? Przecież widać, że nawet nie przeczytałeś co @Mahdi napisał! W pierwszej części swojej wypowiedzi powtarzasz to samo co @Mahdi napisał w pięciu punktach :) Jak się chce wypowiadać, to trzeba najpierw czytać, ale widać że przekracza to Twoje możliwości.


Ale tak serio, o co ci chodzi? xD

Przecież specjalnie napisałem tę wstawkę, żeby wspomnieć o pracowniku SI, który się już wypowiadał w tym temacie i rozwiał wszelkie wątpliwości (Mahdi tego widocznie nie wiedział) oraz dodałem swoją opinię, by uniknąć nadinterpretacji i porannego warczenia takich tuz jak ty. Mam do tego prawo i fakt, że chcę przekazać swoją opinię nie świadczy o tym, że czegoś nie przeczytałem. Idź sobie jeszcze poleż do łóżeczka, bo wstałeś lewą nóżką. Miłego ;)

Shrek


Komentarzy: 1030

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Trudny Człowiek

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: 1

06-01-2019, 09:56

Tak napisałem w swoim artykule. Tutaj link https://myfootballmanager.pl/post/1755/determinacja-po-raz-trzeci-oraz-co-nieco-o-osobowosciach-i-mentoringu

Tak, pomaga w ocenie innych ukrytych atrybutów, pomaga w wyborze do podstawowej jedenastki przez AI ( no bo jednak lepiej mieć zawodników, którzy w sukces wierzą do końca). Im więcej grasz, tym więcej zyskujesz umiejętności, więc to jest absolutnie prawda.


Poproszę w takim razie jeszcze o screeny, gdzie są pokazane ich występy -- ilość rozegranych spotkań, obydwu Viniciusów. To będzie dowód, że się myliłem. Coś czuję, jednak, że jeden zabierał czas gry drugiemu.

Sprawa druga:

Mahdi1. Największy wpływ na rozwój ma - co oczywiste - PA, czyli Potential Ability (potencjalne możliwości zawodnika). Giacomo Francioni z klubu San Marino, którego potencjał określono (-2) czyli (10-40) może mieć determinację 20, ambicję 20, profesjonalizm 20 - a i tak cały życie pozostanie ogórkiem. Bo ma ogórkowy potencjał. Proste. I nic tu nie wymyślimy!


Pod pojęciem rozwój dla mnie kryje się zbliżenie CA do PA. Czyli zbliżenie się obecnych umiejętności, do potencjału. Im CA bliższe PA, tym lepszy rozwój. Nie spodziewam się, że zawodnik z PA -2, stanie się gwiazdą światowego formatu.

Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki