ARTYKUŁY - VARIA


OCENA mocne: 16, słabe: 1
zobacz komentarze

Tworzenie własnego klubu - tutorial. Wstęp do nowej kariery: La Pologne!

29-06-2019, 21:13, Unikalnych wejść: 1030 , autor: Mahdi
ARTYKUŁY
VARIA

Ten artykuł jest nie tylko poradnikiem-tutorialem jak stworzyć własny klub, ale również wstępem do nowej kariery. Zastanawiałem się, czy ta nowa kariera może być „podciągnięta“ pod eliminacje 5. Mistrzostw Polski Wirtualnych Menedżerów (Rozgrywka Mistrzów). Przejrzałem więc regulamin i oto, co znalazłem:


6. Uczestnik może sam zdecydować w jakiej formie przedstawia swoje dokonania, niemniej należy przestrzegać następujących zasad:

a/ kariera w najnowszej odsłonie gry (Football Manager 2019),
b/ obowiązek wykorzystywania realnych lig i rozgrywek z realnymi zasadami i realnymi zawodnikami,
c/ minimum 72 godziny przerwy między publikacjami,
d/ obowiązek wykorzystywania hostingu imgur do prezentacji screenów,
e/ jeden blog = opis jednego sezonu/roku; ani mniej, ani więcej.Czyli regulamin NIE ZABRANIA wykorzystywania opcji „tworzymy własny klub“, precyzuje tylko, że mamy obowiązek wykorzystywania realnych lig i rozgrywek z realnymi zasadami i realnymi zawodnikami. I dobrze, ponieważ opcja WŁASNY KLUB jest częścią gry Football Manager 2019!


 

 


POMYSŁ: LA POLOGNE!


Pochłonął mnie ostatnio projekt „Wszechświat Równoległy“ i rywalizacja pomiędzy Realem a Barceloną. Człowiek potrzebuje jednak odmiany. Po rozegraniu siedmiu sezonów (z których pięć już opisałem), postanowiłem zrobić sobie przerywnik, tudzież mały „skok w bok“.

Powracam do Football Managera 2019 z pomysłem nowej, trudnej kariery, w której raczej nie mam szans na żadne trofea. Jednak sam pomysł uważam za tak ciekawy, że po raz kolejny z wielkim przejęciem siadam do gry. A o to przecież chodzi!

Postanowiłem stworzyć klub, w którym byliby zatrudniani wyłącznie Polacy. Na dodatek klub ten występować ma w jednej z topowych, zagranicznych lig. Nie jest to pomysł zbyt łatwy do zrealizowania, głównie z uwagi na przepisy obowiązujące w poszczególnych ligach. Przykłady...


Niemcy

1. Liczebność składu: bez ograniczeń
2. Zasady rejestracji:


Hiszpania

1. Liczebność składu: 25
2. Zasady rejestracji: nie więcej niż 3 piłkarzy spoza UE


Włochy

1. Liczebność składu: 25
2. Zasady rejestracji:


Anglia

1. Liczebność składu: 25
2. Zasady rejestracji:


Francja

1. Liczebność składu: bez ograniczeń
2. Zasady rejestracji: nie więcej niż 4 piłkarzy spoza UE

 

Jak widzimy z powyższych informacji, najbardziej liberalna i odpowiednia do rozegrania wymyślonej przeze mnie kariery jest Francja. Nie jest tam określona liczebność składu oraz nie ma zasad dotyczących obowiązku zgłoszenia wychowanków czy też zawodników wyszkolonych we Francji.

Trudności mogą wystąpić w momencie, kiedy stworzony przeze mnie klub awansuje do europejskich pucharów. Liga Mistrzów i Liga Europy mają bowiem identyczne wymagania:


Jeśli nie mamy takich graczy - jesteśmy zmuszeni zgłosić do rozgrywek po prostu mniej niż 25, zmniejszając tym samym szanse na jakiekolwiek sukcesy. Ale tym będę martwił się w swoim czasie, wszak stworzony przeze mnie klub nie będzie raczej musiał przejmować się udziałem w europejskich pucharach... Będzie na to po prostu za słaby.

 

 


TWORZYMY WŁASNY KLUB


1. Aby stworzyć własny klub, należy z ekranu startowego wybrać opcję „własny klub“, którą wskazałem żółtą strzałką na poniższym screenie:


2. Po kliknięciu tej opcji wybieramy ligi oraz bazę danych piłkarzy, tak jak w opcji „normalnej kariery“:


3. Tworzenie nowego klubu działa na zasadzie ZASTĄPIENIA istniejącego klubu nowym. Od początku założyłem sobie, że mój klub musi być jednym ze słabszych (typowanym do spadku) oraz nie mieć na koncie żadnych sukcesów w najwyższej lidze, ani w pucharze krajowym. Słowem drużynę, której nikomu (poza kibicami z tego miasta) nie będzie jakoś specjalnie brakować. Pamiętajmy, że im słabsza ekipa, tym niższy budżet przeznaczony na zakontraktowanie piłkarzy. Przykładowo, gdybyśmy zdecydowali się budować nasz klub na bazie PSG (czego ja oczywiście nie zrobię), dostalibyśmy budżet w wysokości prawie 800 mln euro:


Gdyby był to Lyon, Marsylia czy Monaco, budżety wynosiłyby odpowiednio ok. 320, 285 i 455 mln euro:


Ja oczywiście nie „zlikwiduję“ żadnej z tych renomowanych drużyn. Moją „ofiarą“ będzie Caen. Klub ten w swojej historii nie odniósł żadnych sukcesów, poza dwukrotnym zwycięstwem w Ligue 2. Główna zaleta - świetne obiekty treningowe oraz młodzieżowe. Dysponował będę jednym z najniższych budżetów na draft (zakontraktowanie) zawodników, który wynosi ok. 61 mln euro:


4. Aby stworzyć swój klub, należy kliknąć przycisk „utwórz klub“, który znajduje się w prawym, dolnym rogu ekranu:


Pokazuje nam się ekran podstawowy tworzenia klubu:


Musimy tam wybrać nazwę dla naszego klubu, herb (własny lub wygenerowany przez grę), nazwę stadionu oraz miasto. Możemy też wybrać barwy strojów, edytować kluby partnerskie czy zmieniać reputację.

Ja zdecydowałem się nie ruszać reputacji i atrybutów taktycznych, usunąłem tylko kluby partnerskie Caen. Klikamy po prostu „wyczyść“:


Teraz - UWAGA! UWAGA! - miasto. Bardzo chciałem, żeby mój klub miał siedzibę w POLSCE, ponieważ wtedy tworzyliby się POLSCY newgeni. Domyślnie jest jednak tak, że jak się tworzy klub przykładowo we Francji, to do wyboru są tylko francuskie miasta. Przez kilka dni próbowałem dojść, jak to obejść. Rozgrywka straciłaby bowiem dla mnie mnóstwo uroku, gdyby klub, w którym zatrudniani są wyłącznie Polacy „produkował“ francuskich newgenów... W końcu po wielu bezowocnych próbach UDAŁO SIĘ! Otóż aby była możliwość posiadania klubu grającego we Francji, ale mającego siedzibę w Polsce, należy najpierw stworzyć klub wykorzystując ligę polską. Komputer ZAPAMIĘTUJE bowiem ostatni tworzony klub i potem możemy to wykorzystać tworząc go we Francji!


5. Następnie przechodzimy do fazy najprzyjemniejszej, czyli do wyboru zawodników. Klikamy zatem przycisk „wybierz skład marzeń“:


Tym samym przeniesiemy się do ekranu tworzenia składu, gdzie znajdujemy zawodników klubu, który wybraliśmy jako „bazę“ (w moim przypadku Caen):


Jak dowiedzieliście się z dotychczasowej lektury, chcę stworzyć klub, w którym graliby sami Polacy, więc po prostu klikam przycisk „wyczyść skład“. Wszyscy zawodnicy Caen znajdą się na „wolnym transferze“.


Następnie klikamy przycisk „dodaj piłkarza“ i ustawiamy sobie filtry. W moim przypadku będzie to narodowość (Polak) i wtedy gra pokazuje mi tylko i wyłącznie zawodników z polskim obywatelstwem.


Muszę przyznać, że sam proces wyboru zawodników (główkowanie, by się zmieścić w budżecie!) jest interesujący i wciągajacy. Oczywiście mając budżet przeznaczony na draft (kontraktowanie piłkarzy) w wysokości około 62 mln euro plus boleśnie mały budżet płacowy (ok. 14,5 mln euro rocznie) - to wszystko na cały zespół - nie mogłem zbytnio poszaleć. Wykluczone było zakontraktowanie np. Lewandowskiego; wszak jego wartość "draftowa" to aż 81 mln euro plus dokładnie 15 940 000 euro rocznej pensji! Czyli jeden gracz był wart więcej niż wynosił cały mój budżet przeznaczony na draft oraz budżet na pensje dla całego zespołu!!!

Musiałem radzić sobie inaczej. Zdecydowałem oprzeć się na kilku doświadczonych i niezbyt drogich zawodnikach (Boruc, Błaszczykowski, Rybus czy słynny wesołek Peszko), kilku drogich (jak na moje warunki) gwiazdach (Bednarek, Linetty, Grosicki) plus zdolna młodzież (np. Gumny, Majecki czy Szymański).

Oto jak przebiega proces wyboru i dodawania zawodnika do składu. Prześledźmy to na przykładzie Jana Bednarka, najdroższego mojego piłkarza. Jest to bardzo proste: zaznaczamy naszego wybrańca i klikamy „dodaj piłkarza“. Po wykonaniu tej czynności znajduje się on w naszym zespole.


W prawym górnym rogu mamy kwotę, którą odjęto z naszego budżetu.

Oto coś, co was na pewno zainteresuje czyli wybór zawodników do mojej drużyny, którą nazwałem La Pologne. Zawodnicy posegregowani od najdroższego w drafcie, do najtańszego. Nietrudno zauważyć, że oparłem drużynę o trzy „gwiazdy“ (Bednarek, Linetty i Grosicki) plus dwóch, rywalizujących o miejsce w składzie snajperów (Stępiński i Kownacki). Plus doświadczeni Boruc i Rybus. Reszta to gracze tani i albo w okresie schyłkowym (Błaszczykowski) albo na dorobku (Szymański):Czy ta drużyna będzie w stanie utrzymać się bez problemów w Ligue 1? Ja w to wierzę, a po cichu liczę na awans do europejskich pucharów. Na pewno bezpodstawnie, wiem, ale... Kto zabroni marzyć smiley

Wielu zapyta, dlaczego nie wziąłem mojego ulubionego Pazdana... Otóż Gietz stworzył go tak marnego (mimo że wziął pod uwagę niektóre moje prośby dotyczące atrybutów), że po prostu żal mi było kasy... Wartość Pazdana w drafcie to 1,6 mln euro. Za tą kwotę wziąłem dwóch zawodników, na pewno (w grze) nie gorszych. Szymiński kosztował 750 tysięcy, a Dawidowicz - 800 tysięcy.


Jeszcze wyjaśnienie dotyczące nazwy stadionu (ostatecznie brzmi „Lubański Central Arena“). Otóż skoro mojego siedziba klubu jest w Szczecinie, a drużyna gra w Ligue 1, to należało poszukać patrona, który:

a/ jest zasłużonym, legendarnym reprezentantem kraju
b/ związany był w jakiś sposób ze Szczecinem i Francją


Wybór Włodzimierza Lubańskiego był więc naturalny! Był chyba największym talentem, jaki urodził się w Polsce po wojnie. Debiutował w reprezentacji mając zaledwie 16 lat właśnie w Szczecinie (na stadionie Pogoni) i od razu strzelił pierwszego gola. A u schyłku kariery grał we Francji (Valenciennes i Quimper).


Drużyna oprócz prezesa i mnie nie ma żadnego personelu (wybrałem opcję, że nie chcę zostawić sztabowców Caen). Na początek czekało mnie więc kompletowanie kadry współpracowników, już na normalnych, znanych każdemu z gry zasadach. A klub prezentuje się tak:
 Przed pierwszy meczem bukmacherzy typowali, że La Pologne zajmie 16. miejsce.


Sezon rozpoczęliśmy od szalonego meczu z PSG ,w którym mogliśmy zainkasować siedem bramek, albo i więcej... Na szczęście fenomenalnie bronił Artur Boruc, którego nie potrafił nawet z karnego pokonać sam Edinson Cavani! La Pologne zdołała objąć prowadzenie: w 5. minucie Karol Linetty zanotował piękną asystę, a gola strzelił Dawid Kownacki.

Jednak niemal natychmiast wyrównał letni nabytek Paryżan, Kevin Kampl (okienko transferowe było „otwarte“). Jeszcze przed przerwą Kylian Mbappé trafił na 2-1 i tak już zostało do końca... A potem mogłem się tylko modlić, aby nie padło więcej goli....


Zainteresowani losami drużyny La Pologne? W lipcu pojawi się kilka blogów. Pierwszy z nich już pojutrze, zapraszam!

A może sami macie ochotę stworzyć własne zespoły? Zapewniam, że jest to świetna zabawa, w dodatku możecie te kariery prezentować w ramach eliminacji Rozgrywki Mistrzów!


Autor: Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca

KOMENTARZE

Dario


Komentarzy: 363

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-13

Poziom ostrzeżeń: 0

29-06-2019, 21:48 , ocenił powyższy materiał: mocne - Świetny pomysł na karierę, będę czekał na dalszy ciąg

Można powiedzieć, że ten klub to jest taka Polska "B". Bez najlepszych jak Lewandowski, Milik, Piątek, Krychowiak ,Zieliński czy Szczęsny, bo na to budżet za krótki.
Genialny pomysł na karierę. Myślę, że utrzymanie nie będzie trudne, ale tym składem awansować do pucharów będzie bardzo trudno. Tym bardziej, że Francja produkuje wciąż świetnych zawodników.

kubilaj2


Komentarzy: 350

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-12-26

Poziom ostrzeżeń: 0

29-06-2019, 22:30 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mahdi, jesteś chyba skarbnicą pomysłów na to, jak sobie maksymalnie utrudnić rozgrywkę, ale rozumiem, że po ponad 20 latach może być za łatwo.
Pomysł fajny, ale sądzę, że maksem będzie... top 10?

Bari80


Komentarzy: 256

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-03

Poziom ostrzeżeń: 0

29-06-2019, 23:15 , ocenił powyższy materiał: mocne - Świetny pomysł na karierę, będę czekał na dalszy ciąg

Skład na słaby, ale budżet nie był z gumy .W sumie bardzo mnie zachęciłeś do spróbowania ten sposób, Możliwości faktycznie jest sporo.

LCS


Komentarzy: 431

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-01-15

Poziom ostrzeżeń: 1

30-06-2019, 09:06 , ocenił powyższy materiał: mocne - Miło, że zdecydowałeś się dodać ten blog

Miło, że zdecydowałeś się dodać ten blog

Kurczę, zobaczyłem info na facebooku i bardzo się ucieszyłem! Powiem szczerze, że odkąd 19 wyszła to zamierzałem zrobić coś podobnego, ale zawsze brakowało czasu. Miałem zamiar zrobić klub i wrzucić go do najniższej grywalnej ligi polskiej (oczywiście z któregoś z dodatków) i zacząć ligę bez żadnych 'łatwych' transferów przed rozgrywką. Tak, rozpocząć grę na 'szarakach' i z najniższą reputacją próbować zatrudniać innych zawodników. To w mojej ocenie jest dużo ciekawszy pomysł, ale doceniam inicjatywę. Tyle, że osobiście mam wrażenie, że 'już gdzieś to widziałem'- i to prawda, bo podobne pomysły już były i to w twoim wykonaniu. Niemniej będę zerkał co jakiś czas, podobnie jak w ostatnich karierach. Powodzenia :)

Abramovich


Komentarzy: 220

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-28

Poziom ostrzeżeń: 0

30-06-2019, 09:29 , ocenił powyższy materiał: mocne - Lecę budować Ci pomnik

@Mahdi jesteś niewyczerpanym źródłem inspiracji. Prawda jest, że ten pomysł można zaadaptować na 100 sposobów .Ty wybrałeś bardzo trudną rozgrywkę w której pierwsza dziesiątka będzie już sukcesem.

Ernie89


Komentarzy: 566

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-03

Poziom ostrzeżeń: 0

30-06-2019, 09:44 , ocenił powyższy materiał: mocne - Świetny pomysł na karierę, będę czekał na dalszy ciąg

Będziesz się męczył tym składem, ale pomysł naprawdę ciekawy. Ja nigdy nie rozpatrywałem takiej opcji kariery, ale przyznam, że może być ona ciekawa.

Eli


Komentarzy: 127

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-09-04

Poziom ostrzeżeń: 0

30-06-2019, 10:21 , ocenił powyższy materiał: mocne - Rozjeb...łeś mi konstrukcję

Fajnie to działa z tymi budżetami. Wybór kadry mądry, a przykładem bramkarze. Jest doświadczony Boruc i trzech 18latków spośród których może wyłonić się następca. Ale drużyna będzie skazana na przeciętność.

CJ


Komentarzy: 132

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-03-07

Poziom ostrzeżeń: 0

30-06-2019, 10:24 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mam pytanie odnośnie zasad - w regulaminie jest informacja, że uczestnicy turnieju finałowego nie mogą korzystać z edytorów - czyli w eliminacjach mogę korzystać zarówno z edytora bazy danych, jak i edytora czasu rzeczywistego?

Peter
Strażnik Galaktyki


Komentarzy: 369

Grupa: Root Admin

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-15

Poziom ostrzeżeń: 0

30-06-2019, 10:44 , ocenił powyższy materiał: mocne - Świetny pomysł na karierę, będę czekał na dalszy ciąg

CJ, dnia 30-06-2019, 10:24, napisał:
Mam pytanie odnośnie zasad - w regulaminie jest informacja, że uczestnicy turnieju finałowego nie mogą korzystać z edytorów - czyli w eliminacjach mogę korzystać zarówno z edytora bazy danych, jak i edytora czasu rzeczywistego?


W eliminacjach mogą sobie sklonować nawet 11 Messsich jak chcą, przecież o tym już było. Wszystkie obostrzenia dotyczą turnieju finałowego. Natomiast co to ma wspólnego z grą na opcji "własny klub"? @Mahdi wyraźnie stwierdza, że jest to jedna z legalnych opcji gry Football Manager 2019. Jak dla mnie zdecydowanie trudniej i ciekawiej jest grac na takich zasadach, a można wymyślić jeszcze trudniejsze!

W tej karierze nie wróżę sukcesów, chyba że poczekasz na to, że pojawią się ciekawi newgeni. Ale z ciekawością będę patrzył jak się męczysz :)

CJ


Komentarzy: 132

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-03-07

Poziom ostrzeżeń: 0

30-06-2019, 11:33

Peter, dnia 30-06-2019, 10:44, napisał:
W eliminacjach mogą sobie sklonować nawet 11 Messsich jak chcą, przecież o tym już było. Wszystkie obostrzenia dotyczą turnieju finałowego.


6. b/ obowiązek wykorzystywania realnych lig i rozgrywek z realnymi zasadami i realnymi zawodnikami.

Gra jedenastką Messich nie gryzie się czasem z tym punktem?
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki