ARTYKUŁY - VARIA


OCENA mocne: 13, słabe: 1
zobacz komentarze

Baćko nasz Bandera, Ukraina maty... mam dość! Wołyń 1943 - pamiętamy!

29-08-2023, 19:27, Unikalnych wejść: 1432 , autor: Mahdi
ARTYKUŁY
VARIA

Zanim ktoś nazwie mnie „ruskim trollem“, „komuchem“, lub wymyśli jakąś inną obelgę, informuję: od prawie roku uczestniczę w programie brytyjskiego rządu o nazwie „Homes For Ukraine“. Aby ktokolwiek miał możliwość stać się jego częścią, musi najpierw zostać dokładnie prześwietlony przez państwowe instytucje. Podstawową sprawą jest niekaralność (tzw. DBS Check), potem następuje wywiad lokalny polegający na sprawdzeniu warunków mieszkaniowych. Po pozytywnej weryfikacji, otrzymałem prawo do goszczenia w swoim domu osoby, która jest uchodźcą wojennym z Ukrainy. I od września 2022 ta osoba ze mną mieszka. Noszę dumne miano „sponsora“ (ang. sponsor) lub „gospodarza“ (ang. host). Pod spodem kilka dokumentów potwierdzających, że to, co mówię jest prawdą:

 

Zatem - pomagam, jak mogę. Proszę to wziąć pod uwagę, zanim zaczniecie mnie oceniać.

 


Dlaczego piszę ten tekst? Otóż miesiąc temu, przed jednym z meczów Śląska Wrocław, kibice zaprezentowali taką oprawę:


Następnie - nie wiadomo dlaczego - zostali za to skrytykowani przez różne media. Również transparent w Szczecinie o treści „Wołyń 1943 - pamiętamy“, wywołał furię, tym razem w mediach ukraińskich.


Pisano o „rosyjskiej prowokacji“!

No to ja, kurwa, PROTESTUJĘ!

 


W lipcu 2023 minęło równo 80 lat od przerażającej masakry bezbronnej ludności cywilnej na Wołyniu. Lipiec i sierpień 1943 to kulminacja ukraińskiego bestialstwa. Dlaczego więc hołd i pamięć pomordowanym jest oceniane jako faux pas?! Dlatego, że trwa wojna ukraińsko-rosyjska? A co ma piernik do wiatraka?! Dlaczego mamy zamiatać pod dywan ludobójstwo w imię tego, co się dzieje obecnie? Nie rozumiem tego i nie aprobuję! Czy ofiary nie zasługują na pamięć?!

Istnieje bogata literatura dokumentująca ludobójstwo na Wołyniu. Bodaj najpotworniejszą lekturą były dla mnie książki: „Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych z pogromu“ (autorzy: Leon Popek, Konrad Piskała, Tomasz Potkaj) i „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo" (autor: Leon Popek).


 

Bądźmy szczerzy: polityka sanacyjnych rządów wobec mniejszości ukraińskiej była samobójcza. Uczyniono z nich obywateli drugiej kategorii, nie powołano obiecanego w ustawie Sejmu z 1922 r. uniwersytetu ukraińskiego, blokowano kariery, itd. W rewanżu za sabotażowe akcje OUN (zabójstwa Hołówki czy Pierackiego) stosowano odpowiedzialność zbiorową pacyfikując Galicję Wschodnią: aresztowano, bito, niszczono świątynie, dobytek i plony. "Polonizowano". Tym samym wyhodowano miliony wrogów i nie pomogły liberalne rządy wojewody Józefskiego.

Jednak wszystkie te koszmarne winy sanacji w żadnym stopniu nie usprawiedliwiają zbrodni wołyńskiej zaplanowanej z zimną krwią przez faszystów z OUN-B (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów - frakcja Bandery, zwanych potocznie “banderowcami“). Ofiarami rzezi byli bowiem zwykli mieszkańcy, sąsiedzi, których jedyną winą była polskość. To nie oni byli odpowiedzialni za sanacyjną politykę!

 

Są  jeszcze dwie inne kwestie z którymi należy się zmierzyć. Pierwsza - dlaczego dowództwo AK nie pospieszyło Polakom na ratunek?! O tej zbrodni zaniechania popełnionej przez chujków mających „ważniejsze“ sprawy (wywołanie kompletnie bezsensownego powstania w Warszawie) możecie przeczytać w książce Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA“.

 

Drugą kwestią są morderstwa na ukraińskiej ludności cywilnej (zabijanie kobiet, mężczyzn i dzieci) popełniane przez tak hołubionych przez obecną władzę „żołnierzy wyklętych“. W rzeczywistości zwykłych zbirów, kryminalistów i przestępców. Tutaj również polecam książkę Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych“. Nie doczekali się ich pomocy mordowani siekierami Polacy. Za to później nie mieli oporów by „wojować“ z kobietami i dziećmi. Przykładem - zbrodnia w Sahryniu.

 

Oczywiście zbrodnie popełniane przez „wyklętych“ nie mogą być usprawiedliwieniem i listkiem figowym dla faszystów z OUN-UPA! Tym bardziej, że ich skala była nieporównywalna i nie próbuję tu relatywizować; stwierdzam po prostu fakty.

 

Tymczasem na Ukrainie lwowska rada obwodowa ogłosiła rok 2022 rokiem.... Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)! A wcześniej były pomysły, aby budowany na EURO 2012 stadion nazwać imieniem Stjepana Bandery! Cała Ukraina usiana jest pomnikami tego „narodowego bohatera“, a czerwono-czarne flagi były i są tam normą.

Polityka historyczna prowadzona przez tamtejszy rząd to prawdziwy policzek dla każdego Polaka!

Próbuje się nam wmówić, że Bandera w trakcie zbrodni popełnianych na Wołyniu „siedział w hitlerowskim obozie“ i nie miał nic wspólnego, itd..... Owszem, siedział, ale nie jako szeregowy więzień! Ukraina kolaborowała wcześniej z Niemcami, łudząc się, że za aprobatą Hitlera będą mogli proklamować identyczne, faszystowskie państwo. Srodze się jednak zawiedli, bo A.H. traktował Reichskommissariat Ukraine jako tereny trofiejne, przeznaczone do bezwzględnej eksploatacji. Wsadzono zatem Banderę - nota bene agenta Abwehry o pseudonimie Konsul - do obozu w Sachsenhausen i osadzono w odizolowanym od reszty kompleksu oddziale dla więźniów specjalnych zwanym Zellenbau. W Zellenbau więźniowie polityczni mieli dużo lepsze warunki bytowania niż pozostali. Warunki w jakich przebywał w obozie Bandera były wyjątkowo dogodne: miał do dyspozycji dwupokojową celę – pokój gościnny i sypialnię - z dywanami i obrazami, posiłki spożywał w jadalni SS, nie musiał nosić stroju obozowego i nie był zmuszany do pracy. W ciągu dnia cela, w której przebywał nie była zamknięta i pozwalano mu na kontakt z żoną i ze światem zewnętrznym. Bandera był trzymany przez Abwehrę w rezerwie i wykorzystano go w grudniu 1944 do akcji dywersyjnej przeprowadzonej wraz z Abwehrkommando 202.

Kreowana przez ukraińskie władze narracja, że Bandera „nie wiedział o akcji na Wołyniu“ jest po prostu śmieszna! To, że fizycznie nie był tam wtedy obecny, nie zwalnia go z odpowiedzialności. To tak, jakby powiedzieć, że Hitler nie wiedział o potwornej działalności Einsatzgruppen w ZSRR!

 

 

Najsmutniejsze jest jednak to, że większość Ukraińców nie zna swojej historii, natomiast są zaczadzeni „polityką historyczną“ prowadzoną przez obecne władze! Znam to z autopsji! Mój ukraiński gość o zbrodni wołyńskiej dowiedział się dopiero ode mnie, kiedy zaproponowałem obejrzenie filmu Smarzowskiego „Wołyń“!

Kiedy pytałem: jak możecie wysławiać Banderę, dlaczego powiewają u was czarno-czerwone flagi? - odpowiedź była zawsze tra sama. Otóż - podobno - Banderę kocha się tylko na zachodzie kraju (np. Lwów), a w Kijowie już niekoniecznie.

 


Niestety, wszystkie te wyjaśnienia są dla mnie nieprzekonujące. Jest bowiem na Ukrainie bardzo popularna piosenka, która nosi tytuł „Батько наш - Бандера“ (Baćko nasz Bandera - Ojciec nasz Bandera).


 

Jak ocenić fakt, że piosenkę tę potraktowano jako tzw. flashmob i śpiewają ją na Ukrainie wszyscy: od małych dzieci, do parlamentarzystów?!


W październiku 2021 probanderowską pieśń wykonali na sali obrad Rady Najwyższej (tj. ukraińskiego jednoizbowego parlamentu) deputowani frakcji Europejskiej Solidarności. Śpiewali m.in. były szef ukraińskiego IPN, “kłamca wołyński” Wołodymyr Wjatrowycz i były gubernator obwodu lwowskiego, znany miłośnik OUN-UPA i SS Galizien - Ołeh Syniutka:


Deputowani zakończyli pieśń faszystowsko-banderowskim pozdrowieniem “Sława Ukrajini-herojam sława!“.


Wszystko to uwłacza pamięci ofiar rzezi wołyńskiej!

 

Najgorsze jest jednak to, że w komentarzach pod wspomnianą piosenką Polacy są wyszydzani. Proszę przeczytać sobie choćby komentarze pod zalinkowanym materiałem:


Przykłady komentarzy:

(Mój polski sąsiad był tak szczęśliwy, kiedy słuchał tej piosenki, że aż rozbił okno, żeby słyszeć ją lepiej)


(Puściłem tą piosenkę mojemu polskiemu dziadkowi i tak mu się spodobała, że zaczął się tarzać po podłodze ze szczęścia)

(Najlepsza piosenka, kiedy spacerujesz po Warszawie)


I tak dalej i tak dalej.

 

 

Nie wiem, może dla kogoś to wszystko jest normalne, ale dla mnie na pewno nie. Życzyłbym sobie, aby Ukraińcy zmienili swoją obłędną politykę historyczną opartą na wynoszeniu pod niebiosa i na kreowaniu bohaterami narodowymi faszystów z OUN-UPA, SS Galizien, Bandery i całej tej zbrodniczej bandy...

Ludzie! Toż oni nazywają ulice miast nie tylko na cześć Bandery, ale odsłonili we Lwowie tablicę ku czci Szuchewycza! Naprawdę!!! A podczas uroczystości obok flag narodowych powiewały "tradycyjnie" czerwono-czarne...Żródło: https://kresy.pl


Jeżeli oni nie zmienią swojej polityki historycznej, jeżeli nie przeproszą, jeżeli nie zgodzą się na zbudowanie pomników upamiętniający zbrodnie wołyńskie (bez żadnych warunków!!!), jeżeli nie potępią inspiratorów mordów - to na pojednanie między naszymi narodami nie ma co liczyć.

Ja mam dość!

Nie zamierzam milczeć!


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

Werner


Komentarzy: 183

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2019-02-10

Poziom ostrzeżeń: 1

29-08-2023, 20:11 , ocenił powyższy materiał: mocne - Niesamowita historia

O k... nie znałem tej pieśni. Są bezczelni po prostu.

kubilaj2


Komentarzy: 689

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2017-12-26

Poziom ostrzeżeń: 0

29-08-2023, 20:30 , ocenił powyższy materiał: mocne - Obecny

Będę brutalny - a kogo oni mają mieć za bohaterów narodowych?
Petlurę?

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego, Menedżer Miesiąca, Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1146

Grupa: Moderator

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

29-08-2023, 20:58 , ocenił powyższy materiał: mocne - Doceniam to, co robisz

Jestem z Podlasia, my mamy swoje własne historie z czasów wojny, znamy temat nienawiści rodzącej się między dwoma narodami. W tym wypadku Polacy i mniejszość białoruska. Starsi ludzie dobrze pamiętają sprawę rajdu ,,Burego".

Ciesze się, że młodsze pokolenia potrafią już żyć ze sobą w zgodzie, jeszcze 30 lat temu moda na nienawidzenie ,,tych drugich" była cały czas żywa. Dobrze, że kończyła się przeważnie rozganianiem zabaw sztachetami...

Jeszcze 30 lat temu małżeństwa katolicko-prawosławne były uważane za ,,herezje", dobrze, że dziś moje pokolenie jest mądrzejsze... miłość to miłość, po co mieszać w nią jeszcze wiarę?O czym mówię w przypadku ,, Burego"? Warto poczytać o tym zbrodniarzu. Mały urywek:

Zgodnie z rozkazem „Kotwicza” z 20 września 1945 roku „Bury” miał przeprowadzić wespół z oddziałem ppor. Jana Boguszewskiego „Bitnego” pacyfikację południowo-wschodnich terenów powiatu bielskiego. W myśl rozkazu pacyfikacja miała dotyczyć pracowników i konfidentów UB, ponadto nakazano zorganizowanie odwetu na wrogiej ludności. Do wykonania rozkazu „Bury” przystąpił dopiero w końcu stycznia 1946 roku. Na czele oddziału liczącego około 100 żołnierzy rozbroił 16 stycznia pluton KBW pod Hermanami. Był nieefektywnie ścigany przez grupę operacyjną UB-KBW dowodzoną przez ppłk. Dmitrenkę. 21 stycznia przekroczył rzekę Nurzec. 26 stycznia oddział przeszedł przez wsie Augustynówka i Milejczyce. Następnego dnia przejechał przez Wólkę Wygonowską. Stamtąd partyzanci Rajsa skierowali się na wschód, w stronę Grabowca. 27 stycznia oddział dotarł do wsi Łozice. 28 stycznia nad ranem do wsi Łozice zaczęli zjeżdżać furmani, wyznaczeni dla odrobienia szarwarku. Oddział dokonał selekcji i wybrał od 40 do 50 najlepszych zaprzęgów, które przez najbliższe dni służyły partyzantom[49][50].

29 stycznia oddział Rajsa, udając pododdział KBW, wkroczył do Zaleszan. Założono sowieckie epolety, a komendy wydawano po rosyjsku. Mieszkańcy nie wiedzieli z kim mają do czynienia[51]. Lekceważyli przybyły do wsi oddział, odmówili spełnienia części świadczeń[52]. „Bury” po otrzymaniu meldunku o wrogim stosunku wsi do jego żołnierzy wyraził zgodę na spalenie wsi[53]. Śmierć poniosło łącznie 14 osób, które straciły życie w podpalonych domach, od kul lub zmarły później w wyniku odniesionych ran[54].

31 stycznia dokonano mordu w Puchałach Starych, w czasie którego rozstrzelano 30 prawosławnych białoruskich chłopów (furmanów), uwalniając przy tym uprzednio kilka osób[55]. 2 lutego 1946 roku nastąpił atak oddziałów NZW na miejscowości Zanie, Szpaki i Końcowizna. Wymienione wsie zostały częściowo spalone, a w Zaniach i Szpakach łącznie zamordowano 31 osób cywilnych[56][57]. Po tych zbrodniach część podziemia poakowskiego nie chciała wierzyć, że zbrodni tej rzeczywiście dokonał „Bury” i utrzymywała, że jest to „sowiecka prowokacja”[58]. Wyczynami „Burego” zainteresowało się podziemie WiN-owskie, które odnotowało w raporcie dla Komendy Obwodowej w Bielsku Podlaskim:

Oddziały partyzanckie NZW pod dowództwem „Burego”, „Bitnego” i „Rekina” terroryzują spokojną ludność polską. Chłop za niechętne odezwanie się dostaje w twarz. Legitymowany przechodzień za niezręczne wydobywanie dokumentów jest zwykle bity do krwi. Jeżdżą tylko furami, pieszo nigdy. Furmani są przetrzymywani przez tydzień czasu przy oddziale. Każdy furman za najmniejsze uchybienie dostaje lanie. Ludność jest terroryzowana[59].przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego, Menedżer Miesiąca, Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1146

Grupa: Moderator

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

29-08-2023, 21:05

Pisane w XIX wieku, ale jakże aktualne...Adam Asnyk

Ze sceny świata

II
Rzekłem, i usłyszała mnie szalona pycha
Dwóch władzców, co ościenne dzierżyli narody,
Każdy z nich powstał, mówiąc: «Ludu! pragnę zgody,
Ale sąsiad na twoje bezpieczeństwo czycha;
Czyż możem patrzyć na to, że on bez przeszkody
Wywyższa się w swej dumie i przyjaźń odpycha?
Honor nasz zagrożony i laur nasz usycha,
Trza go odświeżyć znowu w krwi rycerstwa młodej!
Więc w imię Najwyższego, co nam da zwycięstwo,
Stojąc przy słusznej sprawie, uderzmy na wroga!
Z jego strony jest zdrada, gwałt, krzywoprzysięstwo,
Chęć zaboru, bezprawie, rzezie i pożoga.
W nas jest szlachetna duma i rycerskie męstwo:
Uderzmy, a zwyciężym za zrządzeniem Boga!»


VI
Teraz to rzeź za rzezią kroczy już wspaniale,
I stutysięczne armie pośród armat błysku
Zwierają się ze sobą w morderczym uścisku,
Roztrącając się wzajem, jako morskie fale.
Całe gromady giną przy zdobytem dziale,
Całe szwadrony leżą strzaskane w urwisku,
Całe szeregi trupów stoją w pośród ścisku,
I wał żywych przebiega po umarłych wale!
Sztuczne śmierci narzędzia i genialne bronie
Zmiatają całe stosy skrwawionego cielska,
Poszarpanej odzieży, szmat, błota i zielska.
Bezkształtne masy leżą zmięszane po zgonie…
W jedną kałużę spływa krew nieprzyjacielska…
Aż śmierć sama ze wstrętem kryje oczy w dłonie.


VII
Piękne dzieło zniszczenia! cudne wynalazki!
Z nich każdy światu nową epokę otwiera,
I tak, jak za dotknięciem Mojżeszowej laski,
Zarazę i ciemności wkoło rozpościera.
Za nic dziś geniusz wodza, męstwo bohatera,
Za nic dziś Winkelrydów nieśmiertelne blaski:
Bohater niknie w tłumie, cały tłum umiera,
Nie wiedząc, czy monarcha sypie mu oklaski.
Zwycięzcy, zwyciężeni, w jednym wielkim dole
Zarówno bez zwycięstwa, sławy, bez imienia
Spoczywają, a śmierć im zarówno na czole
Pisze: «To są ofiary marne zaślepienia,
Co odegrały smutną gladyatorów rolę!»
Kto tutaj jest zwycięzcą?… Ja anioł zniszczenia.

ZeeZoo


Komentarzy: 127

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2019-06-25

Poziom ostrzeżeń: 0

29-08-2023, 21:24 , ocenił powyższy materiał: mocne - Lecę budować Ci pomnik

@Przeminho, myślę że w tm artykule @Mahdiemu chodzi o co innego. "Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary".

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego, Menedżer Miesiąca, Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1146

Grupa: Moderator

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

29-08-2023, 21:30

ZeeZoo, dnia 29-08-2023, 21:24, napisał(a):
@Przeminho, myślę że w tm artykule @Mahdiemu chodzi o co innego. "Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary".ZeeZoo doskonale to rozumiem, ze swojej strony też nie piszę o potrzebie zemsty, tylko o potrzebie pamięci o ofiarach. Tyle, że opisuje historie z moich stron gdzie bardzo zawinili Polacy, partyzantka ,,wyklęta".

Poczytaj, jest sporo artykułów o kulcie ,,Burego" i marszach które odbywały się w Hajnówce, organizowane przez Narodowców, chorą zgraje popaprańców. Ciekawe, że na tych marszach są sami przyjezdni, miejscowi na nich plują.

https://hajnowka.naszemiasto.pl/tag/marsz-zolnierzy-wykletych-hajnowka

Tutaj opis jednego z bardziej burzliwych marszów z ostatnich lat:

https://hajnowka.naszemiasto.pl/iv-marsz-zolnierzy-wykletych-w-hajnowce-nacjonalisci-z/ar/c1-5008134Ale dość o tym, to artykuł o Wołyniu i o tym dyskutujmy. Ja podałem tylko i wyłącznie ze swojej strony temat do zapoznania dla chętnych. Faszystów, nazistów na świecie jest bez liku. Trzeba ich tępić, tyle...

Peter
Strażnik Galaktyki


Komentarzy: 1680

Grupa: Root Admin

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-08-15

Poziom ostrzeżeń: 0

30-08-2023, 00:13 , ocenił powyższy materiał: mocne - Rozjeb...łeś mi konstrukcję

Kawałek dobrej lekcji historii, dobrze że wspomniałeś również o polskich grzechach. Ale jednak w porównaniu do tego pandemonium z 1943 to jednak dalej tylko "grzeszki". Z drugiej strony nie rozumiem, jak ktokolwiek może zabijać bezbronne kobiety i dzieci.
Komentarze pod tymi jarmarcznymi piosenkami o Banderze są takie, że scyzoryk się otwiera w kieszeni. Szydzenie z Polaków i ofiar rzezi wołyńskiej jest wyjątkowo podłe. A ulice Bandery czy odsłanianie tablic ku czci Szuchewycza to jakiś kiepski żart.

Paternoster
Typer Sezonu 2022/23 - 2. miejsce


Komentarzy: 479

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-15

Poziom ostrzeżeń: 0

30-08-2023, 01:04 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Bandera został skazany na karę śmierci za organizację zamachu na Pierackiego i źle się stało, że gada nie powieszono, a zamieniono mu karę na dożywotnie więzienie.
Rzygać mi się chce, jak widzę te czarno-czerwone flagi i te jebane trizuby.

Mlotnaputina


Komentarzy: 82

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2023-04-20

Poziom ostrzeżeń: 0

30-08-2023, 11:39 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Dobrze, że przynajmniej wspomniałeś o polityce II RP, przegniłej sanacji wobec Ukraińców. A potem o mordach "żołnierzy przeklętych". Ciekawi mnie ta książka Zychowicza "skazy na pancerzach", na pewno przeczytam. Nie neguję, że wielu z nich-nas, bo jestem w połowie Ukraińcem, nigdy o Wołyniu nie słyszała. A Bandera to jak słusznie zauważył Twój gość raczej na Zachodzie ma zwolenników niż w głębi i na wschodzie, który przed wojną był z grubsza biorąc prorosyjski.
Zresztą jak popatrzeć na Banderę, to w latach 30 niczym się nie różnił od Piłsudskiego pod zaborami, który to Piłsudski będąc członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej też walczył z zaborcą terrorem.
Ogólnie biorąc na Ukrainie faszyści i zwolennicy OUN i Bandery to niewielki odsetek. Większość się tymi sprawami nie interesuje. A głupie komentarze w internecie wszędzie się zdarzają. Piosenkę zaczynającą się od "Baćko nasz Bandera" śpiewa się raczej bezmyślnie nie czcząc Bandery, ale to taki raczej hymn bojowy.

Macca


Komentarzy: 203

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2019-01-12

Poziom ostrzeżeń: 0

30-08-2023, 13:05 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Na Twoim miejscu pozbyłbym się tego ukraińskiego gościa - są fałszywi i geny pozostają im te same, co mordercom z Wołynia.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-23 by Łukasz Czyżycki