x

 

EWOLUCJA GWIAZD - Football Manager


OCENA mocne: 6, słabe: 0
zobacz komentarze

Valenciennes - jak to zrobić? Recepta na sukces, po którym człowiek czuje satysfakcję.

31-03-2024, 16:23 , Unikalnych wejść: 328 , autor: DNowicki

Wybrany klub / reprezentacja: Valenciennes FC

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: Ligue 1

Wersja gry: Football Manager 2012

Myślę, że osiągnąłem coś, czego nikomu się jeszcze nie udało, a przynajmniej nikt czegoś podobnego nie udokumentował. Wybierając Valenciennes przed sezonem 2011/12 ustaliłem sobie trudne zasady:

1. Nie można korzystać z wypożyczeń do klubu.

2. Sprowadzam z zewnątrz zawodników za których nie trzeba płacić. Warunkiem zatrudnienia: pierwsza flaga trójkolorowa - francuska.


W szesnastym sezonie mojej ciężkiej pracy (2026/27) drużyna zdobyła wszystkie cztery krajowe trofea (superpuchar, puchar, puchar ligi, mistrzostwo) i dotarła do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Opisałem to w tym blogu:

Drużyna za zero euro. Wielkie Valenciennes #16 (2026/27)
 


Pomyślałem sobie, że są święta, trochę więcej czasu, więc przygotuję bloga w podobnej formie, jak Mahdi w PSG - „poznajcie moich chłopaków“. Myślę, że dobrym miejscem jest „ewolucja gwiazd“ ponieważ wszyscy zawodnicy (poza Aboubakarem i Maignanem) są newgenami, a wielu z nich rozwinęło się naprawdę wspaniale.

Po szesnastu sezonach prowadzenia Valenciennes, jestem, można tak powiedzieć, ekspertem, jak robić to na ustalonych, trudnych zasadach. Może kogoś zainteresuje ten przepis, „know how"?


Zawodników, którzy doprowadzili klub do tak poważnych sukcesów, można podzielić na cztery grupy:

1. Klubowi wychowankowie (np. Hoet, Kimbembe, Sall, Robert, Boumsong).

2. Zawodnicy, którzy zostali nabyci w młodym wieku za relatywnie niewielkie pieniądze przez potężne kluby, ale tam się nie przebili. Byli przez te kluby rzucani na wypożyczenia, a gdy kończył się kontrakt, nie chcieli go przedłużać. Wtedy wkraczałem ja. Tak zostali sprowadzeni najwięksi klubowi gwiazdorzy (Barthelemy, Etcheverry, Brunel).

3. Zawodnicy, którzy w młodym wieku podpisali kontrakty zawodowe, ale nie przebili się do podstawowych jedenastek lub nie chcieli dalej grać w klubie uważany za słabszy od naszego (np. Maignan, Roussel, Disney, Ferry, Fahrasmane).

4. Piłkarze dojrzali, którzy nie byli zadowoleni ze swojego statusu w poprzednim klubie i nie przedłużyli umowy (np. Maurice, Obare, Coste).


No i jest jeszcze Vincent Aboubakar, klubowa legenda, zawodnik, który jako jedyny został ze składu 2011/12.

 

Podstawową zasadą w mojej pracy było: „mieć oczy szeroko otwarte“! A zatem większość skautów wysyłana jest do Francji, do obserwacji meczów U-19 i drużyn rezerw z zadaniem wyszukiwania graczy z francuską flagą. Najbardziej interesujący wciągani byli na naszą listę życzeń i stale monitorowani. W odpowiednim momencie wkraczaliśmy. Wbrew pozorom nie jest łatwo zakontraktować naprawdę dobrego zawodnika. Przez szesnaście lat udało się to jednak tyle razy, że w końcu, po pierwszych dziesięciu latach posuchy, drużyna w drugiej dekadzie zaczęła sięgać po trofea. Wymagana tu jest więc cierpliwość, nie ma mowy o natychmiastowych wielkich sukcesach. Równocześnie, wraz z porządnym skautingiem, stale rozbudowywaliśmy bazę treningową i obiekty dla młodzieży. To pozwoliło na wychowanie przez te szesnaście lat kilku dobrych zawodników własnych.

 

WAŻNA SPRAWA!!! Mając tak ograniczone możliwości, starałem się uczyć zawodników gry na kilku pozycjach. Najbardziej spektakularne było przekształcenie Kante, defensywnego pomocnika, w światowej klasy prawego obrońcę. Zresztą moi defensywni pomocnicy przyuczani są do gry na bocznej obronie, lewej lub prawej, w zależności od tego, jaką nogę preferują. Przykłady to nie tylko Kante, ale też Laoubi i Ferry. Staram się też, żeby boczni obrońcy potrafili grać na obu stronach. Ale są też inne sprawy: patrzę na atrybuty i np. widzę, że Fahrasmane, który przychodził jako napastnik, ma świetne atrybuty na skrzydło i na środkowego pomocnika. Więc go przetrenowywuję. Albo przyszedł taki zawodnik jak Maurice, który grywał zwykle jako defensywny pomocnik. A ja z miejsca zobaczyłem, że ma zadatki na klasowego środkowego obrońcę. I tak dalej. Uczę więc gry multipozycyjnej większość piłkarzy.

 


Zaprezentuje teraz mój wspaniały zespół, asy, króle i walety. To właśnie oni w sezonie 2026/27 osiągnęli niemal doskonałość. Skrin każdego zawodnika zrzucony w połowie sezonu, a jego dokonania klubowe - po zakończeniu. Tym samym zobaczycie pełną drogę/karierę danego piłkarza.
 

Najpierw podstawowa jedenastka, potem reszta.
 

 

Dublerzy:

 
 

Statystyki ogólne - wszystkie rozgrywki 2026/27:Autor: DNowicki
Pierwszy Kreator Gwiazd

KOMENTARZE

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

31-03-2024, 21:58 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Jako osoba, która niejako "wymyśliła" ten rodzaj rozgrywki (takie utrudnienia) muszę przyznać, że dokonałeś wielkiej rzeczy. Przypomnę jednak, że ja przez 14 sezonów wprowadziłem Badajoz z trzeciej ligi do najwyższej. Zdobyłem tylko Superpuchar Hiszpanii, więc nie mam się co z Tobą równać. Przyznam też, że czytając poszczególne blogi (włącznie z tym) biorą mnie ciągoty, aby powrócić na menedżerską ławkę :-)

Życzę Ci, abyś zdobył Puchar Mistrzów, o co pewnie w FM12 będzie niezwykle ciężko. Powodzenia!

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 1276

Grupa: Moderator

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

31-03-2024, 23:29 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Warto dodać, że nowa pozycja odrobinę wpłynie na wysokość CA, każda nowa to podniesienie CA bez zmiany atrybutów. Dlatego lepiej nie przesadzać, wystarczy nauczyć jednej.

Takie moje przemyślenia dotyczące wolnych transferów i samej gry:

W najnowszych wersjach Fma jest trudniej przeprowadzić wolne transfery młodych zdolnych graczy - tak zauważyłem. Kluby jakoś tak bardziej pilnują przedłużana kontraktów dla młodzików, a i oni są cierpliwsi, rzadko się trafia sytuacja, że mają focha do swego klubu.

Za to mam podejrzenia, że nowe FMy są zakodowane, oskryptowane czy jak to się nazywa by dawać nam fory za zgranie, atmosferę, morale.
Dochodzę powoli do wniosku, ze w nowych wersjach jedyna słuszna opcja na granie klubami powyżej średniej to kariera najemnika, skakanie między klubami.

Najlepsza sprawa jest taka: jak gram w Premier League to najsilniejsze kluby szybko zaczynają dołować z formą. Jak nie gram w Premier League to te kuby i kilkanaście sezonów biją się miedzy sobą. Tak jakby gra była zaprogramowana na ,,ułatwianie" przez eliminację trudnych przeciwników.

Peter
Strażnik Galaktyki


Komentarzy: 1742

Grupa: Root Admin

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-08-15

Poziom ostrzeżeń: 0

01-04-2024, 12:48 , ocenił powyższy materiał: mocne - Lecę budować Ci pomnik

Lecę budować Ci pomnik

Shrek


Komentarzy: 1505

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

01-04-2024, 16:18 , ocenił powyższy materiał: mocne - Niesamowita historia

Niesamowita historia

weche
Redaktor Naczelny. Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM 2022, Mistrz Polski FM 2023, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce


Komentarzy: 1834

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

02-04-2024, 07:25 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Podoba mi się

Pavlito


Komentarzy: 140

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Techniczny

Dołączył: 2022-08-07

Poziom ostrzeżeń: 0

04-04-2024, 17:34 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Nic w tej grze nie sprawia takiej radochy, jak trafienie i rozwinięcie wychowanka, który będzie grał w pierwszym zespole. Widać że masz super zespół, który jest w stanie zdobyć to najważniejsze trofeum do kolekcji
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki