EKSKLUZYWNIE

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 26, słabe: 0
zobacz komentarze

Reprezentacja Śląska przyjęta w szeregi FIFA! - jedenasty rok (2026).

21-11-2017, 11:05 , Unikalnych wejść: 4551 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: Silesia Superior

Opisywany sezon: 2026

Poziom rozgrywkowy: FIFA League 2 (piąty poziom rozgrywkowy)

Wersja gry: Football Manager 2017


POPRZEDNIE ODCINKI - LINKI


WPROWADZENIE - JAK DO TEGO DOSZŁO...

ROK PIERWSZY (2016)

ROK DRUGI (2017)

ROK TRZECI (2018)

ROK CZWARTY (2019)

ROK PIĄTY (2020)

ROK SZÓSTY (2021)

ROK SIÓDMY (2022)

ROK ÓSMY (2023)

ROK DZIEWIĄTY (2024)

ROK DZIESIĄTY (2025)
 

EXTRASY:
 

Ewolucja Gwiazd. Michał Mańka, Silesia 2017-23

Ewolucja Gwiazd. Michał Byczkowski, Silesia 2018-23

Silesia, synteza; dziesięciolecie 2016-25

 

 


DOTYCHCZASOWE DOKONANIA 


PIERWSZA POŁOWA ROKU 2026


FIFA League 2 (piąty poziom rozgrywkowy)

Kiedy poznałem  naszych rywali, pomyślałem: "Teraz, albo nigdy!" Tylko Albania była wyżej od nas w rankingu FIFA, ale oczywiście na respekt zaslugiwali także Słowacy oraz nieobliczalni Finowie.


Pierwsze styczniowe powołania nie przyniosły żadnej kadrowej rewolucji, ale i problemów nie było zbyt wiele. Właściwie tylko dwa: kontuzja Jakuba Gila oraz fakt, że kandydat do gry na prawym skrzydle, Robert Drągowski, nie mógł znaleźć klubu. Na pierwszym zgrupowaniu pojawił się tylko jeden debiutant, piłkarz już 25.letni. To Norbert Dudek, były wielokrotny reprezentant U-21, który bardzo długo czekał na swoją szansę w pierwszej reprezentacji.


Kadra powołana na pierwsze dwa mecze wyglądała tak:


Na powyższym screenie Michał Mańka widnieje jeszcze jako zawodnik Sassuolo, ale dzień po pierwszym, styczniowym meczu reprezentacji, został bohaterem wielkiego transferu! Zawsze wiedziałem, że go na wiele stać i zdecydowanie zbyt długo męczył się w przeciętnym włoskim klubie. I proszę bardzo - oto SSC Napoli wyłożyło na lewoskrzydłowego reprezentacji Śląska 11 mln euro, a cena może wzrosnąć do 16,25 mln! Tym samym Mańka stał się kolegą klubowym doświadczonego Arka Milika i wraz ze Skorupskim i Byczkowskim - najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem Silesii w Europie!


Rozgrywki ligowe rozpoczęliśmy tym razem fenomenalnie, od rozbicia na wyjeździe Kataru aż 4-0! Hat-trickiem popisał się młody Robert Jankowski i rozpoczął swoją kapitalną passę: w pierwszych dziewięciu meczach ligowych strzelił aż 10 goli!


Szło nam naprawdę dobrze, lecz to co się wydarzyło w Trnawie, przeszło moje najśmielsze marzenia. Oto z - wydawało się - najgroźniejszym rywalem do awansu wygraliśmy aż 6-1! Kosmiczny mecz i znów trzy gole Jankowskiego! Zadowolony był również rezerwowy, Jakub Arak, który swój setny występ w reprezentacji uczcił bramką.


Miesiąc później kolejne wielkie zwycięstwo, aż 5-0 nad Albanią!


Byliśmy zdecydowanym liderem grupy i zacierałem ręce z radości, gdyż byłem niemal pewien, że tym razem uda się awansować do tej wymarzonej 4. ligi. Tymczasem wystarczyły kontuzje filarów obrony, Konczkowskiego i Stolnika, byśmy przegrali dwa ostatnie mecze... Najbardziej bolała porażka z Finami u siebie.

Przed tym meczem otrzymałem szokującą informację. Zupełnie się tego nie spodziewałem, że nasz kapitan zdecyduje się nagle zawiesić buty na kołku:


Szkoda, że pożegnalna gra legendy reprezentacji Silesii przyniosła pechową porażkę... Gola straciliśmy w doliczonym czasie... Był to 216 występ Łukasza Skorupskiego, wszystkie zaliczył w roli kapitana drużyny! Po zakończeniu kariery nie pozostał przy piłce.Te dwie ostatnie przegrane nie zepchnęły nas wprawdzie z 1. miejsca, ale przed rewanżami wszystko było możliwe i rywalizacja zaczynała się niemal od początku.


Pewnie wielu z was się zastanawia, jak to zrobiłem, że drużyna, która miała tyle kłopotów ze zdobywaniem bramek, teraz strzeliła ich w dziewięciu meczach aż 23! No cóż, zmieniłem nieco ustawienie oraz role i... poskutkowało! Przez kilka ostatnich lat graliśmy tak:

Zmieniłem ten system na coś takiego:


Różnica subtelna, ale jakże ważna! Dwóch defensywnych pomocników (najczęściej Kłoda i Murawski) ma teraz role nakazujące wsparcie ataku, a środkowy pomocnik (najczęściej Kędziora) został... ofensywnym środkowym pomocnikiem. I nagle zaczęliśmy być skuteczni! Przestałem tak kurczowo bronić, choć oczywiście w przypadku dobrego wyniku wracamy do starych, defensywnych założeń.


Warto jeszcze napisać, że w meczu z Armenią (30 maja 2026) debiutował w reprezentacji Śląska... wychowanek AC Milan! Oto niesamowita kariera Cosimo La Ferrary, długoletniego piłkarza... Podbeskidzia!


Otrzymał obywatelstwo śląskie, biegle mówi po polsku oraz wyraził chęć gry dla drugiej ojczyzny! Więc - dlaczego nie? Tym bardziej, że za kartki zawieszony był Mańka, a La Ferrara może obsadzić kilka pozycji:


FIFA World Cup

W tym roku nie mieliśmy tyle szczęścia co w dwóch poprzednich edycjach i w 1. rundzie (1/128 finału) trafiliśmy na Kostarykę. To drużyna występująca szczebel wyżej niż Silesia, grająca techniczny, żywiołowy futbol. Nic dziwnego, że mecz w San José przebiegał pod ich dyktando. My mogliśmy przeciwstawić im głównie wolę walki i agresję, co przełożyło się na 9 żółtych kartek.

Na gola gospodarzy odpowiedział fantastycznym strzałem Mańka i doszło do dogrywki, a potem karnych.  Niestety - szczęście uśmiechnęło się do Kostaryki.


 

 


DRUGA POŁOWA ROKU 2026


Meczem z Finlandią (3 czerwca 2026) karierę zakończył Skorupski, o czym pisałem już wyżej. Stanąłem przed dylematem wyboru następcy. Było trzech kandydatów: naturalizowani Ślązacy Mateusz Taudul i Will-Cesaire Matimbou oraz Kamil Grabara. Ten ostatni odpadał, ponieważ w Wiśle Kraków w ogóle nie bronił. W ekstraklasie pewne miejsca w składach swoich drużyn mieli Taudul (Wisła Płock) i Matimbou (Górnik Zabrze). Zdecydowałem się postawić na tego drugiego.

Will-Cesaire Matimbou to wychowanek PSG (piłkarz jak najbardziej realny!), który od lata 2019 gra na chwałę Górnika:


Przed rundą rewanżową z wielką troskę spoglądałem na losy niezwykle utalentowanego Roberta Jankowskiego. Jak to możliwe, że piłkarz, który dla reprezentacji strzelił wiosną 10 goli w 9 meczach, został z Górnika Zabrze spławiony na wolny transfer?! Przez całą drugą połowę roku 2026 nie mógł znaleźć sobie klubu. To oczywiście odbiło się na jego ograniu i w pierwszym składzie znów zaczął częściej wychodzić Arak... Zacząłem się poważnie zastanawiać, czy jednak nie podjąć pracy w jakimś śląskim zespole, choćby po to, żeby tacy zawodnicy jak Jankowski mogli się prawidłowo rozwijać... A ofert mi nie brakuje; nie tylko z polskich firm, ale z całego świata! Stałem się dość cenionym menedżerem, dowodem choćby taka propozycja:


Runda rewanżowa zaczęła się od falstartu, bo tak trzeba nazwać remis z Katarem u siebie. Potem radziliśmy sobie naprawdę dobrze, pierwsza porażka przyszła z Albanią na wyjeździe. I wreszcie ostatni mecz, z Finlandią w delegacji! Sytuacja w grupie przed tym spotkaniem wyglądała tak:


Czyli - remis z Finami (zakładając, że Słowacja nie wygra z Panamą) dawał nam awans. Zwycięstwo - awans bez względu na wyniki innych spotkań! Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko!

I co? Słowacja przegrała u siebie z Panamą, wystarczyło więc wywieźć remis z Helsinek! Czy to się udało? Niestety, nie....


Na koniec słów kilka o „fair play“. Zapisuję grę po każdym meczu i mógłbym mecz z Finlandią powtarzać tyle razy, aż wynik by się zgadzał. Ale co to za satysfakcja oszukiwać samego siebie? Choćbym miał w tej 5. lidze spędzić kolejne 10. sezonów, nie pójdę na żadną łatwiznę. Jak mam awansować, to po czystej jak łza walce! Nie uda się, trudno!


Gdybym miał krótko podsumować - to był bardzo dobry sezon w naszym wykonaniu! Nowa taktyka (a właściwie role dla graczy) sprawiły, że zdecydowanie poprawiliśmy skuteczność. W poprzednim roku strzeliliśmy zaledwie 14 goli w 18 meczach (nie liczę tu baraży o utrzymanie), teraz: 36, czyli średnio 2 trafienia na mecz! Na awans nie zasłużyliśmy, taka jest prawda! Finowie pokonali nas dwa razy, a szansę na cztery dodatkowe punkty (które dałyby 1. miejsce!) zaprzepaściliśmy dwukrotnie remisując z Panamą...

O setnym meczu Araka już było, jesienią kolejnych dwóch pilkarzy obchodziło ten piękny jubileusz:

01.07.2026 Łukasz Kłoda, vs Katar (0-0)
19.09.2026 Michał Byczkowski, vs Panama (2-2)

Co ciekawe w obydwu przypadkach jubilaci mieli pecha! Kłoda dostał czerwoną kartkę, a Byczkowski nie wykorzystał rzutu karnego...Na koniec pokażę wam naszą nadzieję na przyszłość! Oto 17. letni Seweryn Krzemiński, reprezentant Silesii U-21, urodzony w Katowicach wychowanek Gieksy!


Na pewno dam mu szansę debiutu w przyszłym roku; już wiadomo, że zaakceptował ofertę Chelsea! Czyli, jeżeli będzie wypożyczany stamtąd do w miarę dobrych klubów, ma szansę na to, by stać się naprawdę dobrym piłkarzem! Cieszę się, że taki ktoś się pojawił!


 


Wszystkie grupy FIFA League 2:


Czołówka strzelców:


Oto piłkarze Silesii, którzy występowali na poszczególnych pozycjach najczęściej:

Bramkarz:


Prawa obrona:


Lewa obrona:


Stoperzy:


Środkowi pomocnicy:Prawe skrzydło:


Lewe skrzydło:


Napastnik:


 


NA WYŻYNACH


FIFA Gold League (najwyższy, pierwszy poziom rozgrywkowy)

Nareszcie Argentyna! Drużyna ta przeżywała lepsze i gorsze chwile (łącznie ze spadkiem z Gold League), ale w końcu dopięła swego! O triumfie przesądził lepszy bilans bezpośrednich meczów z Francją: 1-0, 0-0.


Historia FIFA Gold League


FIFA Silver League (drugi poziom rozgrywkowy)


FIFA World Cup

Belgowie łatwo ograli w finale rewelację rozgrywek, Meksyk.

Wyniki od 1/8 finału:


Finał


Historia FIFA World Cup


 


SILESIA - PAKIET STATYSTYCZNY


W roku 2026 zagrało w reprezentacji Silesii 26 zawodników.

W tabeli kolejno:
zawodnik, wiek (w dniu 30.06.2026), pozycja, mecze/gole w rozgrywkach: FIFA League, FIFA World Cup, razem.
Na granatowo debiutanci.

 

Najlepszy snajper reprezentacji Silesii (ogółem):
12 - Robert JANKOWSKI

Najlepszy snajper reprezentacji Silesii (mecze FIFA League):
12 - Robert JANKOWSKI

Najlepszy snajper reprezentacji Silesii (mecze FIFA World Cup):
1 - Michał MAŃKA

Gole ze stałych fragmentów:
Jakub ARAK - karny (vs Zambia, 29/07/2026) FIFA League

Obronione rzuty karne:
-

Niewykorzystane rzuty karne:
Michał BYCZKOWSKI - (FIFA League, vs Panama, 19/09/2026 - obronił: L. Mejía) 27 min.

Bramki samobójcze dla reprezentacji Silesii:

FIFA League:
A. Nshimbi - Zambia
Reginaldo - Gwinea Równikowa
P. Ciernik - Słowacja

FIFA World Cup:
-

Kapitanowie reprezentacji Silesii:
Łukasz SKORUPSKI - 10 (10 od początku)
Michał HELIK - 6 (6)
Michał MAŃKA - 2 (2)
Radosław MURAWSKI - 1 (1)


 


HISTORIA REPREZENTACJI SILESII OD 2016


Najwyższe zwycięstwo (ogółem):
(7-0, 30/04/2024 vs Mariany Północne)

Najwyższe zwycięstwo (mecze FIFA League):
(6-0, 28/05/2016 vs Mariany Północne)
(6-0, 24/10/2018 vs Maroko)
(6-0, 29/11/2025 vs Benin)

Najwyższe zwycięstwo (mecze FIFA World Cup):
(7-0, 30/04/2024 vs Mariany Północne)

Najwyższa porażka (ogółem):
(0-4, 14/11/2020 vs Ghana)
(0-4, 31/05/2025 vs Gruzja)

Najwyższa porażka (mecze FIFA League):
(0-4, 14/11/2020 vs Ghana)
(0-4, 31/05/2025 vs Gruzja)

Najwyższa porażka (mecze FIFA World Cup):
(1-4, 24/05/2016 vs Urugwaj)
(1-4, 26/04/2022 vs Francja)
(1-4, 24/06/2025 vs Polska)

Najwięcej goli w meczu (ogółem):
7 (2-5, 26/09/2018 vs Zimbabwe)
7 (5-2, 31/03/2020 vs Haiti)
7 (3-4, 27/04/2021 vs Kuwejt)
7 (5-2, 05/05/2021 vs Litwa)
7 (4-3, 01/06/2022 vs Maroko)

7 (7-0, 30/04/2024 vs Mariany Północne)
7 (6-1, 08/04/2026 vs Słowacja)

Najwięcej goli w meczu (mecze FIFA League):
7 (2-5, 26/09/2018 vs Zimbabwe)
7 (5-2, 05/05/2021 vs Litwa)
7 (4-3, 01/06/2022 vs Maroko)
7 (6-1, 08/04/2026 vs Słowacja)

Najwięcej goli w meczu (mecze FIFA World Cup):
7 (5-2, 31/03/2020 vs Haiti)
7 (3-4, 27/04/2021 vs Kuwejt)
7 (7-0, 30/04/2024 vs Mariany Północne)

Najwięcej meczów bez porażki (ogółem):
(22, 28/05/2016 - 31/05/2017)

Najwięcej meczów bez porażki (mecze FIFA League):
(27, 27/01/2016 - 31/05/2017)

Najwięcej meczów bez porażki (mecze FIFA World Cup):
(7, 04/04/2023 - 20/08/2024)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (ogółem):
(11, 21/09/2016 - 05/04/2017)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (mecze FIFA League):
(13, 27/01/2016 - 24/08/2016)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (mecze FIFA World Cup):
(5, 02/04/2024 - 20/08/2024)

Najwięcej porażek z rzędu (ogółem):
(3, 05/06/2019 - 27/07/2019)

Najwięcej porażek z rzędu (mecze FIFA League):
(3, 05/06/2019 - 27/07/2019)

Najwięcej porażek z rzędu (mecze FIFA World Cup):
(2, 01/05/2018 - 02/04/2019)

Najwięcej remisów z rzędu (ogółem):
(3, 19/10/2022 - 16/11/2022)

Najwięcej remisów z rzędu (mecze FIFA League):
(3, 19/10/2022 - 16/11/2022)

Najwięcej remisów z rzędu (mecze FIFA World Cup):
(1, 25/04/2017, 02/05/2023 i 31/03/2026)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa (ogółem):
(8, 01/05/2018 - 29/08/2018)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa (mecze FIFA League):
(7, 09/05/2018 - 29/08/2018)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa (mecze FIFA World Cup):
(2, 01/05/2018 - 02/04/2019 i 24/06/2025 - 31/03/2026)


PIŁKARZE

Najmłodszy zawodnik:
Michał MAŃKA (17 lat i 101 dni, 22/09/2018 vs Mali 4-0, FIFA League)

Najstarszy zawodnik:
Maciej SZMATIUK (36 lat i 351 dni, 25/04/2017 vs Tunezja 2-2, FIFA World Cup)

Najmłodszy strzelec bramki:
Michał MAŃKA (18 lat i 100 dni, 21/09/2019 vs Gambia 2-1, FIFA League)

Najstarszy strzelec bramki:
Adam DANCH (34 lata i 104 dni, 29/03/2022 vs Erytrea 4-0, FIFA World Cup)

Najwięcej bramek w meczu:
Jakub ARAK (5 goli, 30/04/2024 vs Mariany Pólnocne 7-0, FIFA World Cup)

Najszybszy gol:
Michał MAŃKA (27 sekunda, 27/11/2021 vs Irak 1-1, FIFA League- baraż o utrzymanie)


Najwięcej meczów w historii (ogółem):
216 - Łukasz SKORUPSKI

Najwięcej meczów w historii (FIFA League):
189 - Łukasz SKORUPSKI

Najwięcej meczów w historii (FIFA World Cup):
27 - Łukasz SKORUPSKI

Najlepszy snajper w historii (ogółem):
66 - Kamil WILCZEK

Najlepszy snajper w historii (FIFA League):
59 - Kamil WILCZEK

Najlepszy snajper w historii (FIFA World Cup):
12 - Jakub ARAK


Wszyscy zawodnicy, którzy zagrali w reprezentacji Silesii od 2016 roku:Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

weche
Redaktor Naczelny. Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM2022, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce


Komentarzy: 1753

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 11:30 , ocenił powyższy materiał: mocne

Oj było (SPOJLER). Blog jak zwykle super. Pozdrawiam


Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10511

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 11:37

weche, dnia 21-11-2017, 11:30, napisał:
Oj było (SPOJLER). Blog jak zwykle super. Pozdrawiam


Dzięki, choć muszę edytować spojler:-)

Ernie89


Komentarzy: 592

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-03

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 11:50 , ocenił powyższy materiał: mocne

Szacunek, za to co zrobiłeś, a właściwie czego nie zrobiłeś na końcu. Super transfer Mańki!

Egurian


Komentarzy: 676

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-07

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 11:57 , ocenił powyższy materiał: mocne

Nie ma słów aby wyrazić podziw. Takie wyniki i taka kariera a jednak czegoś ciągle brak! Będzie lepiej, a to że na siłę tego nie robisz to tylko szacunek dla Ciebie.

Dario


Komentarzy: 615

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-13

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 12:41 , ocenił powyższy materiał: mocne

Wyniki ze Słowacją i Albanią w pierwszej rundzie robią wrażenie. Tak jak nowy klub Mańki. Szkoda, że Skorupski w połowie roku zakończył karierę, bo nie musiało się tak skończyć.

DanielW


Komentarzy: 402

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-21

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 12:45 , ocenił powyższy materiał: mocne

Faktycznie te dwa mecze z Panamą dałyby 4 pkt więcej i po sprawie. Nie rozumiem dlaczego ten Jankowski nie może znaleźć klubu, taki talent!

Vadis


Komentarzy: 326

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-10-17

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 13:11 , ocenił powyższy materiał: mocne

Podoba mi się że ta kariera wykształca takie uwarunkowania, że w Silesii zagrali Matimbou i La Ferrara. Kto o nich wcześniej słyszał? Piękny wynik ze Słowacją w delegacji.

Fubar
Typer Sezonu 2017/18 - 2. miejsce


Komentarzy: 1343

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Niezłomny Celt

Dołączył: 2015-12-03

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 16:03 , ocenił powyższy materiał: mocne

Mimo to nadal bardzo lubię "Finlandię" w różnych smakach, ale przede wszystkim zmrożoną.

Szkoda że tak wyszło... A co do fair play, to niczego innego bym się nie spodziewał. Gratuluję i myślę, że przyszły sezon będzie lepszy, trzymam kciuki.

Z Krzemińskiego mogą być ludzie;-)

Rosinho


Komentarzy: 368

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-24

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 16:16 , ocenił powyższy materiał: mocne

Ten Mańka nie był na pewno gorszy atrybutami niż Byczkowski i fajnie, że trafił do tak dobrego klubu. Chociaż już tyle lat gra dla Silesii, wciąż jest młody. Szkoda że piszesz o Silesii tylko raz w tygodniu, bo zawsze ma się niedosyt i chęć na więcej.

Ademix7


Komentarzy: 77

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-11-04

Poziom ostrzeżeń: 0

21-11-2017, 17:47 , ocenił powyższy materiał: mocne

Długo nie miałeś takiego sezonu, liczę, że w następnym roku będzie podobnie, albo i nawet lepiej :)
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-23 by Łukasz Czyżycki