MFM - 10 lat! 2015-25.
Wybrany klub / reprezentacja: -
Opisywany sezon: 2020/21
Poziom rozgrywkowy: 1-10
Wersja gry: Football Manager 2018
Klikając w poniższy baner, przeniesiecie się do blogów opisujących karierę Mahdiego w ramach projektu TERAZ POLSKA 1972-86.
DZIEJOPISARZE
Komentarzy: 175
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Chluba Mój Football Manager
Dołączył: 2017-10-19
Poziom ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 326
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Ranga sponsorska: Sponsor
Dołączył: 2017-11-26
Poziom ostrzeżeń: 0
KRONIKA PROJEKTU „TERAZ POLSKA 1972-1986”
SEZON 2020/21
Mahdi opublikował kolejny sezon swojego projektu, w którym śledzimy kariery 61 polskich piłkarzy grających na turniejach mistrzowskich w latach 1972-1986. Przypominam, że w tym czasie dwa razy reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata (1974, 1982) oraz zdobyła złoty (1972) i srebrny medal olimpijski (1976).
Gra się rozwija, tak jak nasi piłkarze, więc pora na przedstawienie ich dokonań w minionym sezonie:
BRAMKARZE
HUBERT KOSTKA- (LukasBlack). W końcu przyszły dobre czasy dla tego filigranowego bramkarza. Co prawda jego Red Bull Salzburg spadł do League Three, ale stał się podstawowym bramkarzem tego klubu. Rozegrał łącznie 36 spotkań. Został wybrany do jedenastki zespołu swojego klubu.
ZYGMUNT KUKLA- (Egurian)- Cały czas gra w Lechii Gdańsk (piąty poziom rozgrywkowy). Jest podstawowym bramkarzem tego klubu. Rozegrał łącznie 28 spotkań. Niestety wraz ze swoją drużyną spadł do League Five. Po tym sezonie może zmienić klub, bo znaczne zainteresowanie jego osobą przejawiają AEK Ateny, FC Porto, Sportinig, Stade Rennais i Verona.
JÓZEF MŁYNARCZYK- (Bandus11)- W barwach Wolfsburga rozegrał 34 spotkania, w których 40 razy musiał wyciągać piłkę z siatki. Dobrze mu się wiodło w Kadrze A. Wystąpił w trzech spotkaniach, w tym zadebiutował na Mistrzostwach Europy w meczu z Kosowem. Selekcjoner kadry zaczął go bardziej cenić, niż Jana Tomaszewskiego.
PIOTR MOWLIK- (Zyhym)- Po pierwszej bardzo udanej rundzie, spędzonej w Lechu Poznań (World League Five D), gdzie rozegrał 17 spotkań, pojawiło się znaczne zainteresowanie jego osobą. Ostatecznie za 24,5 mln euro (najdrożej sprzedany zawodnik z Lecha) przeszedł do hiszpańskiego Realu Betis (World League One B). Dla nowego klubu zagrał 12 spotkań, w których skapitulował 15 razy.
JAN TOMASZEWSKI-- (weche). Cóż to był za sezon w wykonaniu Janka. W barwach Parmy (World League Four C) rozegrał 34 spotakania, w których dał się pokonać jedynie 25 razy. Aż w 15-stu występach zachował czyste konto. Po takim sezonie posypały się nagrody indywidualne. Przez kibiców został wybrany zawodnikiem sezonu, znalazł się w Dream Teamie ligi, w głosowaniu na zawodnika ligi zajął drugie miejsce. Wraz z Parmą awansował na szczebel wyżej. Do pełni szczęścia zabrakło jednego- występów w reprezentacji Polski, w której przegrał rywalizację z Młynarczykiem i Szczęsnym.
OBROŃCY
ZYGMUNT ANCZOK- (Fley79). W tym sezonie powrócił z wypożyczenia do Arsenalu Londyn. W "Kanonierach" grał rolę gracza szerokiego składu. Początek sezonu stracił przez kontuzję stawu biodrowego (pauzował dwa miesiące). Mimo to udało mu się zagrać w 16 spotkaniach, strzelając 1 bramkę, co oznacza, że strzelił swoją pierwszą bramkę w seniorskiej karierze. Jego sukcesem jest wybór do najlepszej jedenastki sezonu "Kanonierów".
MAREK DZIUBA- (Tesser). Po zakończeniu poprzedniego sezonu powrócił z wypożyczenia do Hannover 96. Jako gracz szerokiego składu rozegrał 15 meczy. Wraz z zespołem awansował o klasę wyżej. Również został umieszczony w jedenastce sezonu swojego klubu. Niestety dwa miesiące pauzował przez uraz stawu biodrowego.
JERZY GORGOŃ- (Fetty). Jerzy coraz lepiej radzi sobie w Lipsku. O wiele częściej występował na boisku, niż w poprzednim sezonie. Ogółem zaliczył 26 spotkań, w których strzelił 2 bramki. Jest etatowym graczem reprezentacji Polski U-21.
ZBIGNIEW GUT- (Quezter). W poprzednich sezonach tułał się po wypożyczeniach, bo trenerzy Benfici Lizbona nie widzieli w nim kandydata do gry w tym zespole. Jak oni byli ślepi...Został sprzedany do Bayernu Monachium za 19 mln euro ( z wszystkimi dodatkami 38 mln euro) i z miejsca stał się podstawowym obrońcą Bawarczyków. Łącznie rozegrał 41 meczy, strzelając 4 bramki. Umieszczenie go w najlepszej jedenastce sezonu Bayernu jest jego wielkim sukcesem.
JAN JAŁOCHA- (Ernie89). Pozostał na kolejny sezon w FC Porto (drugi poziom rozgrywkowy). Tak jak w poprzednim roku był podstawowym obrońcą swojego klubu (33 spotkania). Wystąpił również na nieudanym dla Polski Euro 2020.
PAWEŁ JANAS- (Bari80). Kolejny sezon był zmiennikiem w ekipie AS Roma. Mimo rozegrania aż 41 spoktań, tylko 10 z nich rozpoczynał w podstawowym składzie. Wraz z zespołem wygrał World Champions League i Klubowy Superpuchar Świata. Wybrano go również do najlepszej jedenastki sezonu Rzymian. Grał na Euro 2020.
DARIUSZ KUBICKI- (DBoniem). Tylko rok trwała przygoda Darka z Corinthians. Latem za 16 mln euro ( z wszystkimi klauzulami suma transferu wzrośnie do 22,5 mln euro) przeniósł się do Atletico Madryt (World Champions League). Niestety grał rzadziej niż dla swojego poprzedniego klubu. Ogółem wystąpił w 17 meczach. Nie pojechał również na Mistrzostwa Europy.
HENRYK MACULEWICZ- (Dario). Po raz kolejny nie przebił się do składu Bayernu Monachium, dla którego zagrał 8 razy. Zimą został wypożyczony do FK Krasnodar (drugi poziom rozgrywkowy) i tam też grał bardzo mało (3 spotkania). Niestety dla niego ten sezon trzeba spisać na straty.
STEFAN MAJEWSKI- (EddyManiolo). Cały sezon spędził w drużynie Tottenhamu. Zagrał w 19 spotkaniach. Po roku gry w Fifa World League One B Tottenham powrócił do Fifa World Champions League. W marcu doznał kontuzji skręcenia stawu skokowego, która wyłączyła go z gry na 3 tygodnie. Rozegrał 4 spotkania w reprezentacji narodowej.
ADAM MUSIAŁ- (LCS). Stało się- Pan Adam opuścił Wisłę Kraków. Kolejny uczestnik tego projektu trafił do klubu z Rosji, a dokładniej za 4,1 mln euro stał się piłkarzem Spartaka Moskwa (World Champions League). W sezonie 2020/21 nie było mu jednak dane zadebiutować w ekipie Spartaka, poniewa został wypożyczony do RB Lipsk (World League One A). W tym zespole zagrał w 5 spotkaniach - 3(2). W częstszej grze przeszkadzały mu kontuzje. Pauzował łącznie prawie dwa miesiące, kiedy spędzał czas w gabinetach fizjoterapeutów i lekarzy.
MARIAN OSTAFIŃSKI- (Jaa209). Tak jak podejrzewałem Marian Ostafiński nie czuł się dobrze w Kolumbii i szybko, bo już po jednym sezonie odszedł z Atletico Nacional (World League Two C) do włoskiej Atalanty (World League One B) za 3,7 mln euro. W Bergamo rozegrał 33 spotkania, wszystkie od pierwszego gwizdka sędziego. Niestety nie pomógł swojemu zespołowi w utrzymaniu się na drugim poziomie rozgrywek.
MAREK OSTROWSKI- (Norbi_Zip). Drugi sezon z rzędu zalicza grę we wszystkich zespołach Sevillii, od juniorskiej Sevilli C, poprzez drugi zespół Sevilla Atletico (World League Eight D) kończąc w pierwszym zespole Sevillii (World League One). Najwięcej spotkań rozegrał jednak w zespole rezerw bo aż 24. Pauzował 4 tygodnie po naciągnięciu mięśnia brzuchatego łydki. Ostrowskim interesuje się kilka klubów m.in. Benfica, Espanyol, Young Boys czy też Dortmund.
KRZYSZTOF PAWLAK- (Massey20). Oficjalnie wciąż jest piłkarzem Manchesteru United (World Champions League), ale trzeci sezon spędza na wypożyczeniach. Tym razem wybór padł na Granadę (World League Two D). W hiszpańskim zespole rozegrał 26 spotkań - 25(1), zdobył jedną bramkę i dołożył asystę.
KAZIMIERZ PRZYBYŚ- (Diakon89). Niestety sytuacja Kazimierza w zespole Steauy Bukareszt wciąż jest nieciekawa. W sezonie 2020/21 zagrał jedynie 19 spotkań w rezerwach rumuńskiego klub. Co jakiś czas pojawia się niewielkie zainteresowanie jego osobą ze strony innych klubów (po opisywanym sezonie były to m. in. Celta Vigo, Borussia, Schalke 04), ale konkretów brakuje.
WOJCIECH RUDY- (kubilaj2). Pozostaje piłkarzem Juventusu Turyn (World Champions League), ale z powody braku szans na grę, drugi sezon z rzędu udał się na wypożyczenie, tym razem do Sampdorii (World League Two C). W zespole z Genui rozegrał 25 spotkań, wszystkie od pierwszej minuty. Na początku sezonu pauzował łącznie 11 tygodni z powodu naciągnięcia więzadeł kolanowych.
ANTONI SZYMANOWSKI- (Pas690). Za 17,25 mln euro zamienił Bournemouth (World League Two A) na AS Monaco, grające w najwyższej klasie rozgrywkowej. Z miejsca wskoczył do wyjściowego skład i stał się piłkarzem niezastąpionym- rozegrał 36 spotkań - 34(2). Także kariera w reprezentacji narodowej rozwija się w sposób książkowy. W opisywanym okresie rozegrał w koszulce z orzełkiem na piersi 9 spotkań.
HENRYK WAWROWSKI- (Vagner). Sezon zaczął od 2 występów w wyjściowej jedenastce Bayernu Monachium i gdy wydawało się, że na dłużej zagości w składzie Bawarczyków, przyszła oferta z RCD Espanyol (World League Two C), którą nieoczekiwanie zaakceptował zarówno klub jak i sam Wawrowski. W hiszpańskim klubie radził sobie bardzo dobrze, rozgrywając 30 spotkań, zawsze wychodząc od pierwszego gwizdka sędziego. Wraz z nowym klubem awansował o szczebel wyżej w strukturze ligowej. Znalazł uznanie w oczach selekcjonera Adama Nawałki i zadebiutował w meczu ze Szwajcarią.
HENRYK WIECZOREK- (radu9319). Za 14,5 mln euro stał się piłkarzem FC Koeln (World Champions League). W nowym klubie rozegrał 19 spotkań - 17(2). Niestety nie pomogło to w utrzymaniu jego zespołu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Był powoływany do reprezentacji, ale tylko raz pojawił się na boisku. Niewielkie zainteresowanie jego osobą przejawiają Arsenal i Milan.
ROMAN WÓJCICKI- (Fubar). Zakupiony za 19 mln euro przez Atalantę Bergamo (World League One B), w której tworzy się mała polska kolonia (poza tym transferem przyszedł jeszcze Ostafiński oraz Czyż z Lecha Poznań). W nowym zespole rozegrał jedynie 15 spotkań. Po spadku Atalanty, Wójcicki otwarcie mówi o chęci zmiany klubu. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się takie kluby jak Rubin, Dinamo Kijów czy Gremio.
WŁADYSŁAW ŻMUDA- (Beezy). Tylko sezon trwała przygoda Żmudy z Lokomotivem Moskwa. Przed sezonem 2020/21 za 10,5 mln euro ( tak niska kwota wynika z klauzuli odejścią, jaką miał w kontrakcie z rosyjskim klubem) przeszedł do PSG. Dla francuskiego giganta rozegrał 26 spotkań. W reprezentacji Polski jest pewnym środkowym defensorem, zaliczając 9 występów.
POMOCNICY
ZBIGNIEW BONIEK- (RAmunicki). AS Roma ma z niego wiele pożytku, bowiem rozegrał wielki sezon. Ogółem wystąpił w 40 spotkaniach, strzelając 26 bramek. Został Wicekrólem Strzelców World Champions League. Jego bramki przyczyniły się do drugiego z rzędu zwycięstwa Romy w lidze. Wybrano go do Jedenastki Marzeń najlepszej ligi świata. Został też Młodym Piłkarzem Sezonu. Podstawowy zawodnik reprezentacji Polski, niestety jego występ na Euro, jak i całej kadry przyniósł małe rozczarowanie.
ANDRZEJ BUNCOL- (Kaan). Powrócił z wypożyczenia na White Hart Lane i trzeba przyznać, że był to powrót udany. Co prawda nie grał wszystkiego co się dało, ale rozegranie 25 spotkań i strzelenie 2 bramek w tym sezonie jest wynikiem co najmniej przyzwoitym. Wraz z zespołem wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej. Znaczne zainteresowanie nim przejawiają Atletico, Roma ( co na to Mahdi?) i Southampton.
WŁODZIMIERZ CIOŁEK- (crisadus). Nie miał najmniejszych szans na grę w RB Lipsk, więc udał się na wypożyczenie do West Bromwich Albion (trzeci poziom rozgrywkowy). Był to dobry wybór, gdyż był podstawowym graczem tego klubu (27m./7br.).
LESŁAW ĆMIKIEWICZ- (Sonny). Sezon rozpoczął w Al-Hilal. Jednak nie mógł być zadowolony z pobytu w Arabii Saudyjskiej, bowiem w pierwszej połowie sezonu na boisku pojawił się ledwie trzy razy. Dlatego za wielką niespodziankę należy uznać to co wydarzyło się zimą. Za 31 mln euro ( z wszystkimi dodatkami 44,5 mln euro) przeniósł się do...FC Barcelony!!! Tam dostawał więcej szans na grę (14 meczy). Niestety dwa miesiące stracił przez kontuzję stawu biodrowego.
KAZIMIERZ DEYNA- (Abramovich). Jest niezastąpiony w pomocy AS Roma. W lidze opuścił tylko dwa spotkania. Łącznie z meczami pucharowymi zaliczył 39 występów, strzelając 2 bramki. Wraz ze swoim zespołem został zwycięzcą World Champions League. Wybrany również do Jedenastki Marzeń ligi. Niestety sukcesów nie osiągnął z reprezentacją Polski.
DARIUSZ DZIEKANOWSKI- (Durion). Zamienił gorące Palermo na klub Derby County (trzeci poziom rozgrywkowy. To był dobry sezon w jego wykonaniu (34m./14br.). Raz został wybrany do Jedenastki Miesiąca World League Two. Interesuje się nim między innymi AC Milan, więc może zmienić klub. Na pewno jest zadowolony ze swojej gry i może w końcu spełni się jego marzenie gry w koszulce z białym orłem.
ROBERT GADOCHA- (TrueMMW). Kolejny sezon spędził w Fiorentinie. Był podstawowym zawodnikiem tego zespołu, grając praktycznie wszystko co mógł. Ogółem wystąpił w 41 spotkaniach, strzelając 14 bramek. Przez kibiców został wybrany Zawodnikiem Roku swojej drużyny. Niestety tak jak inni nie mógł uznać za sukces występu z reprezentacją na Euro 2020.
ANDRZEJ IWAN- (TomasS). Wraz ze swoim zespołem (FC Koeln) zadebiutował w World Champions League. Nie grał może cały czas, ale 34 mecze i 12 bramek w tym sezonie można uznać za sukces. Niestety spadł ze swoim zespołem do League One. Gra cały czas w kadrze Polski U-21.
JAN KARAŚ- (Tosiek). Nad Newą spędził tylko pół roku bo w sierpniu 2020 roku za 6 mln euro ( z wszystkimi dodatkami 9,5 mln euro) przeniósł się do West Ham United (trzeci poziom rozgrywkowy). Tam był głównie zmiennikiem, ale grał dużo - wystąpił łącznie w 33 spotkaniach, strzelając 1 bramkę. Wraz z zespołem awansował do League One.
HENRYK KASPERCZAK- (paweldemon). Sezon rozpoczął w Velez Sarsfield (24m./6br.). Przed Bożym Narodzeniem dostał w żuchwę, przez co pauzował 4 tygodnie. Powrót na boisko nastąpił już w Manchesterze, bowiem niczym w Bitwie o Falklandy United "wygrał" jego usługi za 34,5 mln euro. W ekipie Czerwonych Diabłów zagrał łącznie w 18 spotkaniach, strzelając 1 bramkę.
RYSZARD KOMORNICKI- (Coffin). Cały czas nie może przebić się do składu Bayernu Monachium, więc trafia na wypożyczenia. Tym razem wylądował w Beşiktaş JK (drugi poziom rozgrywkowy). Niestety nie był to dobry ruch, bo grał bardzo mało. Rozegrał dla tureckiej drużyny raptem 10 spotkań, a tylko 2 razy wychodził w pierwszym składzie.
JERZY KRASKA- (Shrek). Sezon rozpoczął w RC Lens, gdzie rozegrał 18 spotkań. Zimą za kwotę 5,25 mln euro przeniósł się do Leicester City (trzeci poziom rozgrywkowy). Tam zagrał 9 razy do końca sezonu. Wraz z zespołem spadł do League Three. Niezadowolony ze swojego statusu w drużynie poprosił o możliwość odejścia z klubu. Niestety nikt nie przejawia zainteresowania jego usługami.
JANUSZ KUPCEWICZ- (Chrisula). W końcu zaczął grać w Ajaxie Amsterdam. Zagrał w 14 meczach, strzelając 2 bramki. Zimą został kupiony przez Olympique Lyon (drugi poziom rozgrywkowy) za 21 mln euro ( z wszystkimi klauzulami 33 mln euro). Tam również wystąpił w 14 meczach, strzelając 3 bramki. Zadebiutował w kadrze Polski U-21. W końcu udany sezon w jego wykonaniu. Teraz z każdym kolejnym rokiem powinno być coraz lepiej.
ZYGMUNT MASZCZYK- (Kuba199321). Sezon 2020/21 spędził w FC Liverpool (World Champions League). Niestety nie przebił się do składu, rozgrywając jedynie 5 spotkań - 0(5). Złapał dwie dość poważne kontuzje, które prawie na 2 miesiące wyłączyły go z gry. Mimo niepowodzeń w klubie rozegrał 4 spotkania w kadrze narodowej.
BOHDAN MASZTALER- (Alex). Już trzeci sezon gra w Rubinie Kazań (World League Two D). Dla rosyjskiego klubu rozegrał 34 spotkania- wszystkie w podstawowym składzie, zdobywając 2 bramki oraz dokładając do tego 7 kluczowych podań. Został wybrany do jedenastki sezonu Rubina Kazań. Możliwe, że zmieni barwy klubowe, bo jego zatrudnieniem zainteresowane są międy innymi AZ Alkmaar, Zenit St. Petersburg, San Lorenzo czy Al-Ahly.
WALDEMAR MATYSIK- (Jacor). Pewny punkt niezwyciężonej Romy. W sezonie 2020/21 rozegrał 34 spotkania, wszystkie od pierwszej minuty. W kadrze zagrał trzy spotkania. Wszystkie podczas Euro 2020.
ADAM NAWAŁKA- (Ademix7). Pomimo spadku Sao Paulo (World League Two C) pozostał w brazylijskim klubie na kolejny sezon. Wystąpił w 32 spotkaniach - zdobył 4 bramki i zaliczył 5 asyst. Niestety jego klub znów zaliczył spadek. Pauzował 5 tygodni z powodu naderwania mięśni skośnych brzucha.
ANDRZEJ PAŁASZ- (grinch123). Bardzo polubił Dortmund, gdyż już czwarty sezon spędza w Borussii (World League One B). W obecnym sezonie zagrał w 14 spotkaniach, wszystkie w wyjściowej jedenastce. Brak zainteresowania ze strony innych klubów sprawia, że pewnie kolejny rok także przyjdzie mu grać dla zespołu z Zagłębia Ruhry.
WŁODZIMIERZ SMOLAREK- (DrWitt). W Tottenhamie (World League One B) uznali, że Smolarek jest gotowy, by dać mu szanse gry (poprzednie dwa sezony był wypożyczany do innych klubów). Za okazane zaufanie odpłacił się świetną grą. W 31 spotkaniach, w których wziął udział - 20(11) zdobył 8 bramek i zaliczył 4 kluczowe podania, osiągając bardzo dobrą średnią ocen 7,22. Po roku przerwy powrócił również do gry w reprezentacji, rozgrywając z orzełkiem na piersi 3 spotkania. Wraz z Tottenhamem awansował na najwyższy szczebel rozgrywkowy.
ZYGFRYD SZOŁTYSIK- (Popla_94). Coraz mniej jest zawodników w projekcie, którzy od początku jego trwania bronią barw jednego zespołu. Jednym z nich jest Szołtysik, który wciąż jest piłkarzem Sparty Praga (World League Four A). W sezonie 2020/21 rozegrał 32 spotkania i strzelił 6 bramek. Niestety nie pomogły one w utrzymaniu Sparty na 5 poziomie rozgrywkowym.
Klub ze stolicy Czech tym samym zaliczył trzeci spadek w czwartym sezonie. Zygfrydem interesuje się wiele zespołów z wyższych lig m. in. Milan, Anderlecht, Empoli, Leverkusen.
JAN URBAN- (Adi). Urban nie zagrzał długo miejsca w Velez Sarsfield (World League Two A), ponieważ po zaledwie sezonie za 9,25 mln euro został piłkarzem Rangersów (World League Two D). W klubie z Glasgow zagrał 30 spotkań - 29(1), strzelając aż 14 bramek. Kibice nie mogli podjąc innej decyzji niż uznanie Urbana zawodnikiem sezonu. Nie wykluczone, że po sezonie znów zmieni klub ponieważ jest obserwowany przez wysłanników kilku bardzo silnych klubów m. in. FC Barcelonę, Milan i Chelsea.
RYSZARD TARASIEWICZ- (KasproR). Oficjalnie pozostaje piłkarzem Juventusu Turyn, ale drugi sezon z rzędu został wypożyczony. Tym razem do argentyńskiego Atletico Tucuman (World League Two B). W klubie tym, którego managerem jest Ricardo Zielinski (nie znalazłem powiązań z Polską) rozegrał 32 mecze - 31(1), strzelając 5 bramek oraz dokładając 3 asysty. Podobnie jak Wojciech Rudy w kolejnym sezonie będzie walczył o przebicie się do kadry Juventusu.
NAPASTNICY
JAN BENIGIER- (Berth). Niestety nie przebił się do składu Spartaka Moskwa. Przez pierwszą część sezonu ani razu nie powąchał murawy. Zimą za 2,6 mln euro (z wszystkimi klauzulami 3,9 mln euro) przeniósł się do Montpellier HSC (trzeci poziom rozgrywkowy). W tym zespole też nie grał za dużo. Cały jego bilans to 3 mecze i 1 bramka.
JAN DOMARSKI- (rivaldo). Latem zamienił słoneczną Chorwację na bardziej deszczową Belgię. Za 12 mln euro ( z wszystkimi klauzulami 18,25 mln euro) przeniósł się do Anderlechtu Bruksela (drugi poziom rozgrywkowy). Tam nie narzekał na brak gry, bowiem zaliczył ogółem 27 występów, strzelając w nich 8 bramek. Niestety wraz z zespołem spadł do League Two. Dobre występy w Anderlechcie mogą mu pomóc w przejściu do lepszego klubu, a interesują się nim m. in. Ajax Amsterdam, Aston Villa i Atletico Mineiro.
JAN FURTOK- (kubol112). Na początku sezonu rozegrał dwa mecze dla Sportingu Lizbona, po czym znowu trafił na wypożyczenie, tym razem do Leicester City (trzeci poziom rozgrywkowy). Zmiana otoczenia bardzo dobrze na niego wpłynęła. Był często wypuszczany na boisko (32 spotkania), odwdzięczył się strzeleniem 7 bramek. Jego klub nie uzna tego sezonu za udany, bowiem spadł do niższej klasy. Wiele ekip przejawia zainteresowanie jego osobą, więc może zmienić klub.
ZDZISŁAW KAPKA- (Michellaga). Pierwszą część sezonu spędził w Basel, gdzie rozegrał 22 spotkania, strzelając 13 bramek. Zimą został sprzedany za 22 mln euro do Brighton & Hove Albion (również trzeci poziom rozgrywkowy). Tam wystąpił w 14 spotkaniach, strzelając 7 bramek, Ogółem w tym sezonie strzelił 20 bramek w różnych rozgrywkach, więc może on uznać ten sezon za udany. Do tego wraz z zespołem awansował do League One.
KAZIMIERZ KMIECIK- (jmk). "Kaziu" w końcu zaczął grać w Villarreal (World Champions League) i to z dobrym skutkiem. Łącznie dla "Żółtej Łodzi Podwodnej" rozegrał 29 meczy i strzelił 10 bramek. Niestety wraz z zespołem spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej.
MAREK KUSTO- (Vadis). Tylko jeden sezon spędził nad Adriatykiem, bowiem za 10,25 mln euro przeniósł się do grającego w League Two HSV Hamburg. Sezon spędzony nad Morzem Północnym może uznać za udany, bo był podstawowym napastnikiem ekipy z Hamburga. Zagrał w 35 spotkaniach, strzelając 9 bramek.
GRZEGORZ LATO- (Paternoster). Kolejny sezon spędził w RB Lipsk (drugi poziom rozgrywkowy). Z sezonu na sezon coraz bardziej się rozkręca, o czym świadczą jego statystyki (34m./20br.). Wielokrotnie wybierany graczem miesiąca i młodym graczem miesiąca. Drugi snajper swojej ligi. Niestety nie zrobił furrory na Euro 2020.
WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI- (DanielW). Został w Romie, do której przeszedł z Realu Madryt na zasadzie transferu definitywnego za rekordowe 105 mln euro!!!!. W kolejnym już sezonie miał fantastyczne statystyki (40m./27br.), jednak tym razem znalazł się trochę w cieniu znakomitego Zbigniewa Bońka. Regularnie gra i strzela bramki w reprezentacji Polski, ale z Euro powrócił z uczuciem niedosytu.
JOACHIM MARX- (VagheenaOle). Wypożyczony z Watfordu (World League One A) do Boca Juniors (World League Two A). W klubie z Argentyny spędził cały sezon, reprezentując go w 20 spotkaniach- 15(5) i strzelając 7 bramek. Pomiędzy 14 stycznia a 23 marca 2021 roku nabawił się aż czterech kontuzji i pauzował łącznie 8 tygodni i 2 dni.
WŁODZIMIERZ MAZUR- (DobiFM). W Torino (World League Two D) wytrzymał jedynie osiem miesięcy i 28 sierpnia 2020 roku za kwotę 5 mln euro został piłkarzem Olympique de Marseille (World League One B). W klubie z południa Francji rozegrał 12 spotkań - 8(4), zdobywając 5 bramek. Wraz z nowym klubem awansował o szczebel wyżej.
ROMAN OGAZA- (Adamenitum33). Po rozegraniu 2 meczów w Uralu (World League Four C) za 3,8 mln euro przeszedł do PSV Eindhoven (World League Two C). W holenderskim zespole zagrał aż 32 spotkania, wszystkie w wyjściowej jedenastce.
ANDRZEJ SZARMACH- (pedroake88). Po awansie Atletico Madryt do World Champions League Szarmach otrzymywał mniej szans na grę. W sezonie 2020/21 wystąpił w 22 meczach - 19(3) i strzelił jedynie 6 bramek. Nic nie zmieniło się jeśli chodzi o kadrę, Szarmach jeździ a Nawałka sadza go obok siebie na ławce i nie pozwala z niej wstać nawet na moment.
RYSZARD SZYMCZAK- (Peter). Standard Liege (World League Two D) co sezon wypożyczało Szymczaka do innych zespołów, aż w końcu zdecydowało się na jego sprzedaż. Za 5,25 mln euro trafił do brazylijskiego Fluminense (World League Two B), gdzie stał się kluczowym graczem. W sezonie 2020/21 rozegrał 36 spotkań, strzelając aż 16 bramek. Tak dobra gra nie mogła przejść niezauważona i kilka klubów bacznie przygląda się jego grze, ale próżno szukać wśród nich klubów ze ścisłej światowej czołówki (m. in. Rapid Wiedeń, Tigres, Palermo).
ANDRZEJ ZGUTCZYŃSKI- (geographic92). Po trzech sezonach gry dla Werderu Brema (World League Two A) za 3 mln euro przeszedł do SPAL 2013 (World League Two D), dla którego rozegrał 37 spotkań - 29(8) i strzelił aż 21 bramek. Pozwoliło mu to zająć drugie miejsce w wyścigu po koronę króla strzelców. Interesuje się nim kilka dużych klubów m.in. FC Porto, Schalke 04, Tottenham czy też Palermo.
Poniżej klasyfikacja zawodników po czwartym sezonie:
Lp. | Nazwisko i Imię | Suma | Awans/spadek |
1. | DEYNA Kazimierz | 167,4 | bez zmian |
2. | BONIEK Zbigniew | 158,2 | bez zmian |
3. | LUBAŃSKI Włodzimierz | 141,6 | +1 |
4. | JANAS Paweł | 138,9 | -1 |
5. | MATYSIK Waldemar | 136,9 | bez zmian |
6. | SZYMANOWSKI Antoni | 131,1 | +7 |
7. | ŻMUDA Władysław | 130,6 | bez zmian |
KASPERCZAK Henryk | 130,6 | +1 | |
9. | LATO Grzegorz | 127,9 | -3 |
10. | JAŁOCHA Jan | 114,5 | +4 |
11. | TOMASZEWSKI Jan | 113,2 | bez zmian |
12. | GADOCHA Robert | 112,5 | +3 |
13. | OGAZA Roman | 111,3 | +5 |
14. | KMIECIK Kazimierz | 110,2 | +2 |
15. | SZARMACH Andrzej | 109,6 | -6 |
16. | FURTOK Jan | 106,3 | +1 |
17. | KUSTO Marek | 104,9 | +4 |
18. | KUBICKI Dariusz | 102,9 | -8 |
19. | WIECZOREK Henryk | 101,3 | +1 |
20. | MAJEWSKI Stefan | 100,7 | -8 |
21. | OSTAFIŃSKI Marian | 100,1 | +4 |
22. | MŁYNARCZYK Józef | 97,4 | +4 |
23. | GUT Zbigniew | 97,0 | +9 |
24. | MASZTALER Bohdan | 96,2 | +4 |
25. | ZGUTCZYŃSKI Andrzej | 93,8 | +4 |
26. | ĆMIKIEWICZ Lesław | 91,5 | -7 |
27. | KARAŚ Jan | 89,7 | -3 |
28. | IWAN Andrzej | 85,9 | +5 |
29. | PAWLAK Krzysztof | 85,6 | -3 |
30. | SZYMCZAK Ryszard | 82,6 | +5 |
31. | SMOLAREK Włodzimierz | 81,1 | bez zmian |
32. | MAZUR Włodzimierz | 79,2 | -9 |
33. | DZIEKANOWSKI Dariusz | 79,1 | +3 |
34. | NAWAŁKA Adam | 76,9 | +4 |
35. | MASZCZYK Zygmunt | 75,6 | -13 |
36. | BUNCOL Andrzej | 72,8 | -2 |
37. | ANCZOK Zygmunt | 71,9 | -7 |
38. | CIOŁEK Włodzimierz | 67,1 | +2 |
39. | SZOŁTYSIK Zygfryd | 65,7 | +3 |
40. | RUDY Wojciech | 65,6 | +1 |
41. | URBAN Jan | 63,5 | +13 |
42. | KAPKA Zdzisław | 58,0 | +10 |
43. | KUKLA Zygmunt | 57,4 | +1 |
DOMARSKI Jan | 57,4 | +5 | |
45. | WÓJCICKI Roman | 57,1 | -6 |
46. | WAWROWSKI Henryk | 55,8 | +8 |
47. | MOWLIK Piotr | 55,1 | +3 |
48. | KOMORNICKI Ryszard | 54,2 | -11 |
49. | KRASKA Jerzy | 53,2 | -2 |
50. | GORGOŃ Jerzy | 51,2 | +3 |
51. | PAŁASZ Andrzej | 48,7 | -5 |
52. | MACULEWICZ Henryk | 46,3 | -9 |
53. | OSTROWSKI Marek | 44,3 | -8 |
TARASIEWICZ Ryszard | 44,3 | +5 | |
55. | MARX Joachim | 40,5 | +1 |
56. | DZIUBA Marek | 38,1 | -5 |
57. | KUPCEWICZ Janusz | 36,8 | +2 |
58. | KOSTKA Hubert | 33,7 | +3 |
59. | MUSIAŁ Adam | 32,9 | -10 |
60. | BENIGIER Jan | 18,5 | -3 |
61. | PRZYBYŚ Kazimierz | 2,4 | -1 |
STATYSTYKI KARIERY
KRAJE W KTÓRYCH GRAJĄ UCZESTNICY PROJEKTU (kluby na 09.06.2021):
Lp. | Kraj | Liczba |
1. | ANGLIA | 12 |
2. | WŁOCHY | 11 |
3. | NIEMCY | 10 |
4. | HISZPANIA | 8 |
5. | FRANCJA | 5 |
6. | ROSJA | 2 |
BRAZYLIA | 2 | |
ARGENTYNA | 2 | |
9. | BELGIA | 1 |
PORTUGALIA | 1 | |
TURCJA | 1 | |
AUSTRIA | 1 | |
POLSKA | 1 | |
HOLANDIA | 1 | |
RUMUNIA | 1 | |
CZECHY | 1 | |
SZKOCJA | 1 |
W porównaniu do poprzedniego sezonu liczba graczy projektu, którzy grali w Anglii zwiększyła się z 6 do 12. Natomiast w Rosji zmniejszyła się z 6 do 2.
KLUB REPREZENTANTA (stan na 09.06.2021):
Lp. | Nazwisko i Imię | Suma |
1. | LATO Grzegorz | 36 |
2. | ŻMUDA Władysław | 34 |
3. | BONIEK Zbigniew | 31 |
DEYNA Kazimierz | 31 | |
5. | SZYMANOWSKI Antoni | 29 |
6. | LUBAŃSKI Włodzimierz | 25 |
7. | ANCZOK Zygmunt | 22 |
8. | JANAS Paweł | 21 |
9. | JAŁOCHA Jan | 20 |
10. | MAJEWSKI Stefan | 18 |
11. | GADOCHA Robert | 16 |
12. | MASZCZYK Zygmunt | 13 |
13. | KASPERCZAK Henryk | 11 |
14. | TOMASZEWSKI Jan | 6 |
SMOLAREK Włodzimierz | 6 | |
16. | NAWAŁKA Adam | 5 |
17. | GUT Zbigniew | 4 |
MŁYNARCZYK Józef | 4 | |
19. | MATYSIK Waldemar | 3 |
20. | ĆMIKIEWICZ Lesław | 2 |
KUBICKI Dariusz | 2 | |
WÓJCICKI Roman | 2 | |
WAWROWSKI Henryk | 2 | |
WIECZOREK Henryk | 2 | |
25. | BUNCOL Andrzej | 1 |
OSTAFIŃSKI Marian | 1 | |
SZARMACH Andrzej | 1 |
W tym sezonie w kadrze zadebiutowali Waldemar Matysik i Henryk Wawrowski. Zawodnicy tego projektu grają coraz większą rolę w dorosłej reprezentacji Polski. Boniek, Lubański, Lato, Deyna, Żmuda, czy Szymanowski są właściwie etatowymi graczami kadry, a ten pierwszy przejął opaskę kapitana od Lewandowskiego.
10 ZAWODNIKÓW Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ WYSTĘPÓW LIGOWYCH (stan na 09.06.2021):
Lp. | Nazwisko i Imię | Suma |
1. | DEYNA Kazimierz | 137 |
2. | TOMASZEWSKI Jan | 136 |
3. | BONIEK Zbigniew | 127 |
4. | OGAZA Roman | 124 |
5. | FURTOK Jan | 119 |
6. | ŻMUDA Władysław | 118 |
7. | KASPERCZAK Henryk | 116 |
8. | SZARMACH Andrzej | 114 |
9. | LATO Grzegorz | 113 |
10. | KUSTO Marek | 112 |
Już 21 zawodników przekroczyło liczbę 100 występów ligowych. Najmniej na boisku pojawiał się Kazimierz Przybyś- 3 razy.
10 ZAWODNIKÓW O NAJWIĘKSZEJ WARTOŚCI (stan na 09.06.2021):
Lp. | Nazwisko i Imię | Wartość (mln euro) |
1. | LUBAŃSKI Włodzimierz | 85,00 |
2. | BONIEK Zbigniew | 84,00 |
3. | SMOLAREK Włodzimierz | 77,00 |
4. | DEYNA Kazimierz | 70,00 |
5. | MATYSIK Waldemar | 58,00 |
6. | JANAS Paweł | 57,00 |
LATO Grzegorz | 57,00 | |
8. | KASPERCZAK Henryk | 46,50 |
9. | BUNCOL Andrzej | 44,00 |
10. | GADOCHA Robert | 39,50 |
Największy przyrost wartości w tym sezonie zaobserwowaliśmy u Włodzimierza Smolarka z 28,5 mln euro do 77 mln euro. Niestety duży regres zanotował Andrzej Szarmach- jego wartość spadła z 37,5 mln euro do 9,75 mln euro.
Sezon 2020/21 dobiegł końca. Wielu zawodników zmieniła kluby na lepsze i ich kariera nabrała rozpędu, inni przez to zanotowali regres jak Andrzej Szarmach. Gracze tego projektu stają się ważnymi ogniwami swoich klubów, zdobywają różnorakie nagrody. Niestety narazie nie przekłada to się na reprezentację Polski, która zawiodła na Euro 2020. Jednak czas tych młodych zawodników w Kadrze A (obecnie mają 19-20 lat) jeszcze nadejdzie.
Kronika przygotowana przy współpracy z PEDROAKE88. Bardzo dziękuję za pomoc.
Wszystkie profile wraz ze statystykami i kluczowymi wydarzeniami w karierach poszczególnych zawodników - znajdziecie poniżej.
Statystyki obejmują okres od 08/06/2020 do 09/06/2021.
Autor: weche
Redaktor Naczelny. Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM 2022, Mistrz Polski FM 2023, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce, Typer EURO 2024 - 2. miejsce
Z-ca Redaktora Naczelnego, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca
Komentarzy: 10988
Grupa: Root Admin
Ranga: Ojciec Założyciel
Ranga sponsorska: Sponsor Główny
Dołączył: 2015-03-20
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 11:10 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to
Co do kolejnego odcinka (sezon nr 5), to tym razem będą 2 tygodnie przerwy, a nie tydzień. Ukaże się on więc nie 28 sierpnia, a 4 września. Związane jest to z moimi licznym obowiązkami, zarówno zawodowymi, jak i tymi związanymi ze stroną. Muszę trochę odpocząć, gdyż ostatnio zaraz po przyjściu z pracy siadam do kompa i pracuję nad blogami, albo gram kolejny sezon. Czuję się zmęczony.
Ale warto będzie poczekać (sezon nr 5 już rozegrałem). Znów doszło do wielu ciekawych transferów, a także kilku nowych debiutów w reprezentacji. Aby zaostrzyć Wasz apetyt napiszę tylko, że Bayern... spadł z ligi oraz zatrudnił za ciężkie pieniądze jednego z napastników projektu. Nigdy nie zgadlibyście, jakiego:-)
4 września wszystkiego się dowiecie:-)
Edit. W przyszłym sezonie w kadrze zadebiutowało m.in. 2 piłkarzy, którzy w klasyfikacji zajmują obecnie miejsca od 50 do 61. Zatem wszystko jest możliwe, a niektóre kariery mogą jeszcze eksplodować. Niektóre zaś zgasnąć...
Redaktor Naczelny. Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM 2022, Mistrz Polski FM 2023, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce, Typer EURO 2024 - 2. miejsce
Komentarzy: 2008
Grupa: Moderator
Ranga: Korespondent Wojenny
Ranga sponsorska: Sponsor Główny
Dołączył: 2017-10-19
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 11:22
Z-ca Redaktora Naczelnego, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca
Komentarzy: 10988
Grupa: Root Admin
Ranga: Ojciec Założyciel
Ranga sponsorska: Sponsor Główny
Dołączył: 2015-03-20
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 11:39
Ha, nie:-) Problem w tym, że Ty tego napastnika umieściłeś wśród... pomocników:-) Bo owszem, tam też (jako ofensywny pomocnik) może grać:-) A zatem Urban, Iwan, Pałasz, Smolarek i Dziekanowski. Wśród tych zawodników należy szukać następcy (?) Lewego w Bawarii. Nie zdradzę, który to:-)
Komentarzy: 641
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2017-08-13
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 12:17 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa
Komentarzy: 501
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2017-08-29
Poziom ostrzeżeń: 1
24-08-2018, 12:44 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to
Typer Sezonu 2017/18 - 2. miejsce
Komentarzy: 1342
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Niezłomny Celt
Dołączył: 2015-12-03
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 16:07 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Komentarzy: 549
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2017-08-03
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 16:26 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!
Komentarzy: 492
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2017-09-03
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 18:52 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Komentarzy: 2289
Grupa: Moderator
Ranga: Zegarmistrz z Tarnowa
Dołączył: 2015-12-02
Poziom ostrzeżeń: 0
24-08-2018, 19:19 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa
Pałasz powiadasz :) Jak zwykle czekałem na kronikę która wydaje się być coraz lepsza:)
Komentarzy: 250
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2016-02-01
Poziom ostrzeżeń: 0
29-08-2018, 08:55 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!