BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 30, słabe: 0
zobacz komentarze

Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #15 (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 8, 2024/25)

10-10-2018, 09:24 , Unikalnych wejść: 1366 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: AS Roma

Opisywany sezon: 2024/25

Poziom rozgrywkowy: 1 (FIFA World Champions League)

Wersja gry: Football Manager 2018


W POPRZEDNICH ODCINKACH


Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #1 (introdukcja)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #2 (system rozgrywek i deklaracje udziału)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #3 (Martin wylosował waszych faworytów)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #4 (wybierz klub dla swojego zawodnika)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #5 (wasze niesamowite wybory, profile piłkarzy - linki)

Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #6   (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 1, 2017/18)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #7   (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 2, 2018/19)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #8   (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 3, 2019/20)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #9   (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 4, 2020/21)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #10 (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 5, 2021/22)

Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #11 (Polska - Mistrzostwa Świata AD 2022)

Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #12 (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 6, 2022/23)
Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #13 (wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - sezon nr 7, 2023/24)

Projekt TERAZ POLSKA 1972-86, #14 (Polska - Mistrzostwa Europy AD 2024)


Extrasy:
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2017/18)
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2018/19)
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2019/20)
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2020/21)
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2021/22)
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2022/23)
KRONIKA POLSKOŚCI, czyli: kto, jak, gdzie i kiedy (sezon 2023/24)

 


 


DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA 


KRZYSZTOF MĘTRAK O KAZIMIERZU DEYNIE


"Wszyscy jesteśmy narażeni na wybuchy ludzkiej małości. Ale ci w świetle jupierów są na nie narażeni szczególnie. Gawiedź nie wybacza im potknięć, przy lada okazji spychając ze świecznika do rynsztoku"
(Krzysztof Mętrak, "Piłka Nożna", nr 37 z 12 września 1989)

 

 


TRANSFERY


Transfery - biorę pod uwagę tylko tych graczy, którzy w poprzednim sezonie zagrali (odeszli) lub zagrają (przybyli) choćby symboliczną minutę w oficjalnych meczach pierwszego zespołu.
*2021 (lub inna data) - oznacza, że zawodnik wygrał dane rozgrywki w roku 2021.
 

ODESZLI:

Adilson Angel Abreu de Almeida GOMES (koniec wypożyczenia)
Dorobek:
7/2 (Champions League
*2023, 2024),
12/2 (Klubowy Puchar Świata)
.
Razem: 19/4

 

PRZYBYLI:

-

 

Kadra:


 

Przewidywane podstawowe ustawienie:

 

 


FIFA WORLD CHAMPIONS LEAGUE


Poprzedni sezon, który zakończyliśmy z niesamowitą przewagą 38 pkt nad drugim w tabeli Realem Madryt, wprowadził w nasze szeregi niebezpieczne samozadowolenie. Osobiście uznałem, że zespół jest na tyle mocny, młody i niewypalony, iż nie są mu potrzebne żadne kadrowe przetasowania. Zatem oprócz odejścia jednego zawodnika dalszego planu, któremu skończyło się wypożyczenie (Angel Gomes), kadra pozostała bez zmian.

Tymczasem już początek rozgrywek zwiastował kłopoty. Lubański dąsał się z powodu nie otrzymania nowego, wyższego kontraktu (a trzeba wiedzieć, że z pocałowaniem ręki dostałby każde pieniądze w Manchesterze, Madrycie, Paryżu czy Barcelonie). Na dodatek prześladowały Włodka kontuzje. Może przerwy w grze nie były specjalnie długie, ale gdy podliczymy wszystko razem (cały sezon), wyjdzie nam, że pauzować musiał aż 15 tygodni!


Na domiar złego Polacy po powrocie z EURO 2024, gdzie zostali w ćwierćfinale wyeliminowani przez Belgię - stracili sporo pewności siebie. Gdy dodamy do tego tradycyjne kłopoty zdrowotne, które miał Franco Cervi - wyjdzie nam, że kryzys był nieunikniony.

Zaczęliśmy co prawda bardzo dobrze, ale w listopadzie zaliczyliśmy koszmarną serię - przegraliśmy aż cztery mecze ligowe pod rząd! Tak zła passa przydarzyła nam się wcześniej w roku... 2017, kiedy zaczynałem pracę jako menedżer Romy!

Takie wyniki dały nam na półmetku trzecie miejsce, z siedmioma punktami straty do prowadzącego PSG i czterema do rewelacyjnego beniaminka z Lyonu.


Nasi snajperzy:


Tabela po 19 meczach:

 

W drugiej części rozgrywek zdarzył się prawdziwy cud! I nie chodzi tu nawet o naszą postawę, choć była ona lepsza niż w pierwszej części sezonu. Chodzi o zapaść PSG! Prowadzona przez Diego Simeone drużyna przegrała aż osiem razy! Wobec takiego obrotu sprawy, francuski gigant ustąpił pola nie tylko nam, ale również beniaminkowi z Lyonu! A meczem, który stanowił krok milowy do obrony tytułu, było zwycięstwo mojej ekipy w Paryżu.


Nasi snajperzy:


Tabela końcowa sezonu 2024/25:

 

AS ROMA reprezentowana była w FIFA World Champions League przez następujących zawodników:


Snajperzy:


Piłkarz Sezonu:


Młody Piłkarz Sezonu:


Menedżer Sezonu:


Jedenastka Marzeń:


Najwyższe Transfery:


Historia:


Podsumowanie...

Tym razem rozgrywki przyniosły mi mnóstwo emocji. Po 19 meczach właściwie pogodziłem się z myślą, że możemy ustąpić miejsce na tronie. Jednak fatalna postawa PSG oraz powrót do pełni sił Cerviego, pozwoliły na skuteczny pościg. Ważny był też fakt, że Włodek Lubański, który ostatecznie dostał jesienią nowy kontrakt, zaczął grać na swoim normalnym, bardzo wysokim poziomie. Zdobył swój piąty tytuł króla strzelców, choć tym razem miał na koncie tyle samo trafień, co Paulinho. Jednak mniejsza ilość rozegranych spotkań dały mu kolejny triumf w tej prestiżowej klasyfikacji. Nie do przecenienia są również zasługi Zbigniewa Bońka, który praktycznie zawsze był niezawodny.

W przyszłym sezonie dojdzie w moim zespole do małej kadrowej rewolucji. Kilku graczy odejdzie po zakończeniu wypożyczeń, kilku przekroczyło już „piłkarską smugę cienia“, czyli trzydziesty rok życia... Zdradzę, że moim celem numer 1 jest Belg Leon Bailey, ale czy uda się go wyciągnąć z Manchesteru City? Oto kolejny, szybki konkurs (100 zł do wygrania). Czy uda mi się sprowadzić do drużyny skrzydłowego „The Citizens“? Proszę odpowiadać w komentarzu „tak“ lub „nie“.

Patrząc na transfery w World Champions League, warto zwrócić uwagę jak łakomym kąskiem byli Polacy! Jednak nawet tak doskonałe statystyki, jakie miał Jan Domarski w Dortmundzie (19 goli i 18 asyst), nie dają automatycznej przepustki do reprezentacji Polski...

 

 


KLUBOWY PUCHAR ŚWIATA


Tym razem prawdziwą kraksą zakończył się nasz udział w Klubowym Pucharze Świata. Po ograniu czeskiego zespołu FK Teplice, zostaliśmy wyeliminowani przez Córdobę! Co prawda wystawiłem rezerwowych, ale Córdoba gra na czwartym poziomie rozgrywkowym. Poważna wpadka...


2. runda


3. runda

 

AS ROMA reprezentowana była w Klubowym Pucharze Świata przez następujących zawodników:

 

W finale niespodzianka. FC Porto, czyli ekipa z drugiego poziomu rozgrywkowego, pokonała po konkursie rzutów karnych Chelsea. Wśród przegranych mieliśmy kilka polskich akcentów. W pierwszym składzie wystąpili Lesław Ćmikiewicz i Zygfryd Szołtysik, a w 71 minucie na boisku pojawił się 36-letni Robert Lewandowski. Był to - jak się później okazało - ostatni występ „Lewego“ w karierze!

Niestety - zarówno on, jak i Ćmikiewicz nie wykorzystali „jedenastek“ i „The Blues“ musieli pogodzić się z porażką...

 

Historia:


 


KLUBOWY SUPERPUCHAR ŚWIATA


Ostatni akord sezonu, czyli mecz o Klubowy Superpuchar Świata. Jako zwycięzca FIFA World Champions League  gramy ze zdobywcą Klubowego Pucharu Świata.

Mimo skromnego 1-0, nie było najmniejszych wątpliwości, że jesteśmy lepsi od FC Porto.


 

Historia: 


REPREZENTACJA POLSKI


2024

Na tę wiadomość czekało zapewne wielu ze śledzących tę karierę. Spieszę więc donieść, że następcą Adama Nawałki, który po EURO 2024 złożył rezygnację został Czesław Michniewicz. Wybór wydawał się ze wszech miar słuszny - wszak wesoły Czesiek od samego początku tej kariery opiekował się kadrą U-21. Zna więc wszystkich graczy ze „złotej generacji“ doskonale.

 

Już pierwszy mecz pod kierunkiem nowego selekcjonera przyniósł rozczarowanie. W kadrze nie było żadnej rewolucji, bo być nie mogło. Michniewicz zdecydował się ustawić drużynę nieco inaczej niż poprzednik - z jednym typowym defensywnym pomocnikiem. Tym samym szansę poważniejszego zaistnienia w reprezentacji otrzymał Waldemar Matysik. Przyznam, że gdybym to ja został opiekunem drużyny narodowej - ustawiłbym zespół podobnie. Niestety, Michniewicz już na początku popełnił gafę! Otóż zdecydował się wystawić Zbigniewa Bońka (króla strzelców MŚ’22 i EURO’24!) na pozycji środkowego obrońcy...


Tym samym powrócił do błędnej koncepcji Nawałki z EURO’20. I nie skończyło się to dobrze. Serbowie, których bez problemów rozbiliśmy w czerwcu na EURO (4-0) wygrali tym razem 2-1 w spotkaniu Ligi Narodów. Ciekawostką kontuzja Lubańskiego już w 3 minucie gry (zastąpił go Szarmach, który zawiódł). „Diabła“ z kolei zastąpił w 73 minucie Buncol. To się nazywa „wędka“?


Po dwóch dniach przerwy podejmowaliśmy Włochów. Wobec kontuzji Lubańskiego, Boniek zagrał tym razem na szpicy. Zdołaliśmy uzyskać jednak tylko remis.


Październik przyniósł więcej powodów do radości. Najpierw w towarzyskim meczu wygraliśmy z Holandią. Michniewicz - wobec powrotu do gry Lubańskiego - szuka pozycji dla kapitana zespołu, Bońka. Tym razem znalazł mu miejsce na prawym skrzydle, kosztem Grzegorza Laty.


Wreszcie pierwsza wygrana w meczu o punkty pod wodzą Czesia! Szkoda tylko, że okupiona kolejną kontuzją Lubańskiego... Nie ma ten piłkarz szczęścia do Serbów...


Ostatni mecz w Lidze Narodów, przeciwko Włochom, zakończył się porażką 0-1. Prasa wieszała psy na drużynie i selekcjonerze, ponieważ spadliśmy z najwyższej dywizji w Lidze Narodów. Boniek tym razem na lewym skrzydle... 

W fatalnej atmosferze przystąpiliśmy do towarzyskiej potyczki z Australią. Michniewicz zaproponował tym razem ofensywną taktykę, bez defpoma. Boniek i Lubański ustawieni zostali identycznie, jak w Romie.

Manewr ten przyniósł sukces w postaci pewnego zwycięstwa, choć przeciwko Australijczykom wygralibyśmy pewnie w każdej konfiguracji osobowo-taktycznej...

 

Tuż po meczu wybuchła prawdziwa bomba! Na zwołanej w trybie nadzwyczajnym konferencji prasowej, prezes PZPN poinformował, że Czesław Michniewicz zostaje ZWOLNIONY! Przyczyną fatalny występ w Lidze Narodów. Tym samym "Wesoły Czesiek" selekcjonerem reprezentacji Polski był tylko przez 119 dni, prowadząc ją w zaledwie sześciu meczach!

 

Wyniki w roku 2024:

 

 

Opinia publiczna czekała oczywiście na informację, kto zostanie następcą Czesława Michniewicza. Tydzień po zwolnieniu selekcjonera ogłoszono, że będzie nim Marcin Brosz.

 

2025

Rok 2025 to rok eliminacji mistrzostw świata oraz letniego udziału w Pucharze Konfederacji. Jak sobie poradzi z tymi wyzwaniami Marcin Brosz? Trzeba od razu powiedzieć, że grupa eliminacyjna jest banalnie łatwa:


Nowy selekcjoner powrócił przede wszystkim do koncepcji Adama Nawałki, czyli do klasycznego 1-4-4-2. Oczywiście Estończycy nie byli w stanie nam zagrozić, ale zwycięstwo i hat-trick Bońka cieszą.


Wspaniały występ zanotowaliśmy przeciwko Czechom. Ta drużyna wydawała się być naszym najgroźniejszym rywalem w drodze na mundial. Tymczasem została rozbita bez litości, a znajdujący się w znakomitej formie "Zibi" trafił aż cztery razy! Zwraca uwagę fakt, że Brosz już w drugim meczu postawił na Gorgonia kosztem Żmudy.

 

 

Wszystkie profile wraz ze statystykami i kluczowymi wydarzeniami w karierach poszczególnych zawodników znajdziecie poniżej.
 

Statystyki obejmują okres od 10/06/2024 do 08/06/2025.


1. Anczok, Zygmunt


2. Benigier, Jan


3. Boniek, Zbigniew


4. Buncol, Andrzej


5. Ciołek, Włodzimierz


6. Ćmikiewicz, Lesław


7. Deyna, Kazimierz


8. Domarski, Jan


9. Dziekanowski, Dariusz


10. Dziuba, Marek


11. Furtok, Jan


12. Gadocha, Robert


13. Gorgoń, Jerzy


14. Gut, Zbigniew


15. Iwan, Andrzej


16. Jałocha, Jan


17. Janas, Paweł


18. Kapka, Zdzisław


19. Karaś, Jan


20. Kasperczak, Henryk


21. Kmiecik, Kazimierz


22. Komornicki, Ryszard


23. Kostka, Hubert


24. Kraska, Jerzy


25. Kubicki, Dariusz


26. Kukla, Zygmunt


27. Kupcewicz, Janusz


28. Kusto, Marek


29. Lato, Grzegorz


30. Lubański, Włodzimierz


31. Maculewicz, Henryk


32. Majewski, Stefan


33. Marx, Joachim


34. Maszczyk, Zygmunt


35. Masztaler, Bohdan


36. Matysik, Waldemar


37. Mazur, Włodzimierz


38. Młynarczyk, Józef


39. Mowlik, Piotr


40. Musiał, Adam


41. Nawałka, Adam


42. Ogaza, Roman


43. Ostafiński, Marian


44. Ostrowski, Marek


45. Pałasz, Andrzej


46. Pawlak, Krzysztof


47. Przybyś, Kazimierz


48. Rudy, Wojciech


49. Smolarek, Włodzimierz


50. Szarmach, Andrzej


51. Szołtysik, Zygfryd


52. Szymanowski, Antoni


53. Szymczak, Ryszard


54. Tarasiewicz, Ryszard


55. Tomaszewski, Jan


56. Urban, Jan


57. Wawrowski, Henryk


58. Wieczorek, Henryk


59. Wójcicki, Roman


60. Zgutczyński, Andrzej


61. Żmuda, Władysław


Profile pomogli uzupełniać:

DBoniem


Komentarzy: 281

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-04

Poziom ostrzeżeń: 0

Massey20
Nagroda Fair Play w eliminacjach 2. i 3. Edycji RM, Mistrz Polski FM 2018


Komentarzy: 263

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0


 

Serdeczne podziękowania!

 

Folder ze wszystkimi profilami zawodników znajdziecie klikając w poniższy baner:


Autor: Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca

KOMENTARZE

weche
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 384

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 09:51 , ocenił powyższy materiał: mocne - Świetny pomysł na karierę, będę czekał na dalszy ciąg

Ani się spojrzeliśmy a zaraz będzie połowa projektu. Ten Klubowy Puchar Świata jest cały czas cierniem dla Twojej fantastycznej ekipy.
Czesiu rzeczywiście się nie popisał, ciekawe co pokaże kolejny polski selekcjoner.
Blog oczywiście super i czekam na kolejne odcinki.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7938

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 10:05

Wydaje się, że mając takie możliwości wyboru doskonałego składu Polska jest jednak skazana na to 4-4-2. Tymczasem Czesiu ustawił drużynę tak, jak... ja bym to zrobił. I przegrał.

Puchar - kłopotliwa sprawa... Rezerwowi też muszą grać, aby morale w całej drużynie było wysokie. A przeciwko komu ich wystawiać, jak nie przeciwko czwartoligowcon?...

Zyhym


Komentarzy: 871

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-28

Poziom ostrzeżeń: 1

10-10-2018, 10:09 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

No to Pan Czesław długo nie zagrzał miejsca jako selekcjoner. Może Brosz da zadebiutować w reprezentacji mojemu Mowlikowi ;)

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7938

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 10:12

Zyhym, dnia 10-10-2018, 10:09, napisał:
No to Pan Czesław długo nie zagrzał miejsca jako selekcjoner. Może Brosz da zadebiutować w reprezentacji mojemu Mowlikowi ;)


Skoro Młynarczyk nie może wygryźć Tomaszewskiego, to trudno, żeby to zrobił Mowlik...

Zyhym


Komentarzy: 871

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-28

Poziom ostrzeżeń: 1

10-10-2018, 10:15

Liczę na kontuzję któregoś z nich :D Oczywiście to żart, ale masz rację Mahdi ciężko będzie o to :/

Jacor


Komentarzy: 505

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-10-07

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 10:15 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Kolejny super zrobiony blog. Tym razem to bardziej PSG przegrało niż Roma wygrała. Odpowiedź na konkurs: TAK

Fetty


Komentarzy: 233

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-03-25

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 10:33 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!

ODP: TAK! To będzie dobry ruch.

Vagner


Komentarzy: 490

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Selekcjoner z Wysp Owczych

Ranga sponsorska: Sympatyk

Dołączył: 2016-09-20

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 11:01 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Fajnie się czytało, było dużo emocji tym razem. Konkurs: nie uda się.

RAmunicki


Komentarzy: 177

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-07-25

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 11:24 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Barcelona i Real w strasznym dole, ledwo im się udało. Konkurs: tak.

Prince27


Komentarzy: 35

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-06-27

Poziom ostrzeżeń: 0

10-10-2018, 11:57 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Bardzo ostrożnie prowadzona polityka transferowa biorąc pod uwagę fakt, że za zwycięstwo w meczu w najwyższej lidze płacą 5 mln euro ;) ciekawi mnie budżet Twojego klubu oraz budżet transferowy, bo ja w Borussi Dortmund mam 350 mln budżetu, a połowa z tego idzie na transfery. Wydaje mi się, że u Ciebie to może być już kwestia budżetu klubu na poziomie miliarda euro, w tym budżetu transferowego na poziomie 500 mln, więc oczywiście, że stać Cię na wyciągnięcie Bailey. I odpowiadam, że dasz radę to zrobić, to fantastyczny zawodnik warty każdych pieniędzy.

Masz jakieś oferty transferowe za któregoś z Polaków ? Ile wielcy oferują Ci za Włodka ? Przecież ich budżety to pewnie też okolice 300 mln euro
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki