EKSKLUZYWNIE

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 5, słabe: 0
zobacz komentarze

Nowe formy eksperymentalne - czyli relacja na żywo ze świata rozgrywki okiem wirtualnego menadżera.

22-11-2018, 21:51 , Unikalnych wejść: 1699 , autor: tts0

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: FM 2018

Czas pójść o krok dalej.

Tradycyjna forma wpisów polegająca na powielanu utartego schematu, który nazywam patetycznie "kanonem Mahdiego", umarła dla mnie całkowicie. Nie znaczy to bynajmniej, że tymi słowy próbuję ją zdyskretytować, a samych Autorów z niej korzystających(w tym protoplastę) - obrazić. Po prostu przestała ona do mnie pasować jako do "twórcy", co nie przeszkadza jednak - już w roli czytelnika - w docenieniu ogromu pracy weń włożonej.

I właśnie ten ogrom pracy zmusił mnie do poszukania czegoś innego.

Jako że cenię sobie "członkostwo" w FMowej społeczności, absolutnie nie zamierzam chować pióra w kałamarzu(nie żebym był jakimś przesadnie aktywnym "blogerem"), dlatego ruszam z nową formą opisywania udręk i cierpienia wirtualnego menadżera. Formą znacznie prostrzą i wygodniejszą z punktu widzenia autora, oraz znacznie przystępniejszą dla współczesnego Czytelnika - bo krótką i "interaktywną". 

No, więc jak?

NA ŻYWO! W postaci relacji tekstowej, do której każdy z Czytelników będzie mógł dorzucić swoje "3 grosze".

Ktoś może zauważyć, że takie relacje to były dobre w czasach świetności Telegazety, a teraz - "tylko strimy, Panie". Ale ja - póki co - nie chcę porywać się z motyką na słońcę, a tym właśnie byłyby dla mnie owe streamy. Po pierwsze - z racji braków sprzętowych; po drugie - braków charakterologicznych. Innymi słowy - należę do ludzi, którzy mają raczej "pisane" nie zaś "gadane", dlatego zwyczajnie nie potrafię mówić od rzeczy przez 2 godziny i być przy tym interesujący. Poza tym, Football Manager zwiększa swoją "głębię" z każdą kolejną edycją, więc jego potencjał streamerski wydaje się maleć. Wyobrażacie sobie oglądanie, jak ktoś przez 43 minuty kombinuje przy nowym module treningowym? Ja nie.

Na koniec PYTANIE. O czym chcielibyście przeczytać w debiutanckiej relacji live? Rozważę każdy, nawet najdziwniejszy pomysł - od 3 ligi pingwinów arktycznych, do jedynej w swoim rodzaju polskiej Ekstraklapy.

P.s. Wersja - FM 2018.


Autor: tts0

KOMENTARZE

Shrek
Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1432

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

23-11-2018, 07:47

tts0 chyba nie rozumiem.

Przykładowo wybierasz GKS Katowice i co dalej?

Tworzysz blog, w którym przedstawiasz cele transferowe - przykładowo 5 zawodników i pytasz o radę kogo zakupić? Dostajesz 4 różne opinie.

Następnie tworzysz kolejny blog przedstawiając skład i pytając o taktykę.

A następnie kolejne blogi, pokazujące mecz po meczu?

Czyli zdublujesz coś, co tworzy obecnie DobFM - https://myfootballmanager.pl/post/1673/o-matko-droga-wybrukowana-kamieniami-pierwsze-kroki czy to będzie coś takiego?

Jeśli tak - super sprawa. Im więcej blogów, z którym można stać się lepszym graczem tym lepiej.

A jeśli jednak nie, to czekam na wyjaśnienia jak by to miało wyglądać.

DanielW


Komentarzy: 402

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-21

Poziom ostrzeżeń: 0

23-11-2018, 09:59 , ocenił powyższy materiał: mocne - Daję okejkę na zachętę

Nie widzę w tym nic interesującego. Jak nie chcesz pokazywać całych sezonów, to zawsze możesz się zapisać na fmrev. On tam mają coś takiego jak "depesze" i tam można dawać krótkie wpisy. Problem, że nikt się tym nie interesuje. Dla mnie nie ma nic lepszego jak długi blog, bo czytając zabijam czas w pracy. @Mahdi kiedyś pisał dłużej, teraz raczej stawia na ciekawe wyzwania w karierach, a opisów nie jest szczególnie dużo. Są za to inni, tak jak np. @jmk i tam można się naczytać!

Sonny


Komentarzy: 491

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-29

Poziom ostrzeżeń: 1

23-11-2018, 10:29 , ocenił powyższy materiał: mocne - Możesz to zrobić jeszcze lepiej

Ja myślę ,że każdy powinien tak dzielić się karierami jak chce. Dlatego bardzo podoba mi się projekt eliminacji następnej RM. Społeczność oceni, jacy menadżerowie jej najbardziej podchodzą. I na pewno trzeba się będzie postarać.

Zyhym


Komentarzy: 1015

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2016-12-28

Poziom ostrzeżeń: 1

23-11-2018, 11:39 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Jestem ciekaw tego pomysłu :)

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10532

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

23-11-2018, 12:34 , ocenił powyższy materiał: mocne - Daję okejkę na zachętę

Zgadzam się co do streamów, głupota do kwadratu. Już wystarczającą głupotą jest to, co ja robię - czyli poświęcanie 99% wolnego czasu na grę, blogi i prowadzenie strony. Ale moje motywacje i "jak się to wszystko zaczęło" w roku 2002, gdy miałem niecałe 26 lat, to materiał na długi artykuł...

Ale nie ma chyba osób, które zamiast samemu pograć, czy kreować swój wizerunek menedżerski na naszej stronie, gapią się w ekran i patrzą jak jakiś koleżka zajarany zielskiem, dopasowuje zawodników do taktyki 4-3-3 plotąc przy tym jakieś androny. Kompletna strata czasu.

Powiem Ci, że tak naprawdę nie ma osób, które śledziłyby tych streamerów i razem z nimi przesiadywali przed kompem. Po prostu wejdą tam na chwilę i potem po kilkunastu sekundach kończą oglądanie.

Zrobiłem taki eksperyment. Ponad 2 i pół roku temu prowadziłem tu taki projekt, "Solihull Moors - polski klub FM-maniaków w Anglii". Odcinek nr 6 przeczytało ponad 1600 osób:

https://myfootballmanager.pl/post/534/solihull-moors-polski-klub-fm-maniakow-w-anglii-sezon-nr-6-201920

W blogu są 2 filmiki z bramkami, które zawodnicy Solihull; (czyli użytkownicy MFM) zdobywali w półfinale i finale Pucharu Anglii. Pierwszy z nich ma zaledwie ok. 30 wyświetleń, drugi ok. 50! Wyciągnij teraz wnioski. Skoro filmik, gdzie bohaterami byli zawodnicy wykreowani przez użytkowników MFM obejrzało zaledwie kilkadziesiąt osób, to komu chciałoby się oglądać jakieś śmieszne streamy zapodawane przez jeszcze śmieszniejsze indywidua! Owszem, tam mogą być nabite wejścia, ale nikt nie siedzi i tego nie ogląda, bo świadczyłoby to o analfabetyzmie wtórnym!


Co do tego, że stałem się "protoplastą" - w sumie to miłe:-) Musisz jednak wiedzieć, że zanim zacząłem swoją przygodę blogową, przez ponad 10 lat grałem tylko i wyłącznie dla siebie, prowadząc sobie notatki w zeszytach. Dopiero w 2013 roku pomyślałem, że fajnie by było zamiast w zeszycie, notować to w formie blogu. I tak już pozostało.

Co do Twego pomysłu (krótkie info) - nie uważam go za dobry. Z prostej przyczyny - zainteresowanie takimi wpisami będzie regularnie spadać, bo ileż można czekać na rozstrzygniecie? Sam nie lubię czytać nawet takich blogów, które rozkładają sezon na 2-3 odcinki (to co robi Shrek). Dlatego, że zanim on napisze kolejny odcinek, to ja już dawno zapomniałem co było w poprzednim!

Zresztą zawsze jest taka prawidłowość, że im kariera posuwa się dalej, tym mniej osób ją przegląda, nawet gdy mają jak na tacy cały sezon. Co dopiero, gdybyś robił to w formie krótkich wpisów...

tts0


Komentarzy: 470

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-23

Poziom ostrzeżeń: 0

23-11-2018, 17:35

@Shrek
Już spieszę z wyjaśnieniami. Jaka forma interakcji z Czytelnikami(i czy w ogóle jakaś) przyjmie się, ostatecznie wyjdzie "w praniu". Jedyne, co wiem, to że każdy wpis będzie powstawał "na żywo", czyli przykładowo - jeśli uznam, że za 5 minut mam ochotę na FMową rundkę, to po prostu odpalę zapis, stworzę "blog" pt. "GieKSa - szturm na Ekstraklapę. Relacja LIVE", i będę go sukcesywnie uzupełniał, tak jak uzupełnia się relacje tekstowe z meczów. Każde nowe "posiedzenie" będzie - rzecz jasna - nowym wpisem.

Tym sposobem każdy, kto akurat się na taką relację natknie, będzie mógł dorzucić swoje "3 grosze"(zapytać o taktykę, polecić zawodników, poprosić o wyjaśnienie jakiejś kwestii, i cokolwiek jeszcze innego).

Dla mnie jest to również idealne rozwiązanie, bo bardzo często w trakcie grania wychodzą rózne dziwne sytuacje, którymi można by się podzielić z innymi graczami, które mogłyby być pomocne, a odłożenie ich na później - w moim przypadku - kończy się zapomnieniem o temacie, zgubieniem wątku etc. Poza tym, nie ma nic lepszego niż "strumień świadomości". Pisząc na żywo pisze się z perspektywy "tu i teraz"(no shit, Sherlock), dzięki czemu ten opis jest najbardziej emocjonalny, najbardziej "zaangażowany". Innymi słowy - można popłynąć. I jeżeli - dajmy na to - poczuję potrzebę wyjaśnienia pewnych niuansów taktycznych, to może się okazać, że taki "live" przerodził się w poradnik taktyczny etc. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.

@Mahdi
Ja bym tak nie lekceważył streamingu. Jest to jednak w tej chwili duża siła, by nie powiedzieć - branża. Jednak raczej nie dla Football Managera, który jest grą "statyczną" i "introwertyczną"; w którą najlepiej i najczęściej gra się samemu, w zaciszu swojego pokoju. Tym niemniej, gdyby streamowany był finał Rozgrywki Mistrzów, na pewno oglądałbym(i podejrzewam, że nie tylko ja) na tej samej zasadzie, na której ogląda się streamy z tych - nazwijmy to - e-sportowych gier, czyli dla rywalizacji lepszych od nas graczy, nie zas dla samej gry.

Co do mojego pomysłu - uważam go za dobry z jednej, wystarczającej przyczyny. Mianowicie - odpowiada mi jako "twórcy". Nie powiem, ze reszta się nie liczy, ale ciężko robić coś, na co nie ma się ochoty, nawet jeśli miałoby się to spotkać z większym uznaniem, poklaskiem. Analogicznie działały zapewne Twoje zeszyty z zapiskami "offline", o których już kiedyś słyszałem, ale nie pamiętam, czy się zachowały. Podejrzewam, że nie. W innym wypadku pewnie przeczytalibyśmy już nie jedną z nich historię.

@DanielW
Depesze to jednak coś innego. Tam ilość znaków jest ograniczona, a jak człowiek złapie wenę, to potrafi rozpisać się na 3 strony o ubieraniu skarpetek. Tak że forma wpisów będzie krótka raczej pod względem eksploracji świata gry, za to bełkot będzie rozleglejszy niż zwykle.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10532

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

23-11-2018, 18:12

@tts0 - zgodzę się, że to nie dla Football Managera. Co do streamingu z RM, mogłoby się to odbyć tylko na takiej zasadzie, że jest kamerka zamontowana w salce gier i skierowana na uczestników i ogólnie na to, co się tam dzieje. Bezsensem byłoby streamować z ekranu gier, bo dlaczego ja mam dzielić się z innymi swoją taktyką, którą wypracowałem przez 1500 godzin gry w FM2018? Dlaczego mam się dzielić sposobem prowadzenia zespołu? To jest i będzie rywalizacja! Co do kamerki w "salce gier"... Przeprowadziłem wywiady z uczestnikami finału 3RM i opinie były zgodne - ludzie nie czuliby się komfortowo,m gdyby takie oko kamery przez cały czas na nich spoczywało. Obejrzyj film nagrany przez jmk, od 6:15 są wywiady:

https://www.youtube.com/watch?v=FwVVka4Wos4

Shrek
Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1432

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

23-11-2018, 19:02

tts0, dnia 23-11-2018, 17:35, napisał:
@Shrek
Już spieszę z wyjaśnieniami. Jaka forma interakcji z Czytelnikami(i czy w ogóle jakaś) przyjmie się, ostatecznie wyjdzie "w praniu". Jedyne, co wiem, to że każdy wpis będzie powstawał "na żywo", czyli przykładowo - jeśli uznam, że za 5 minut mam ochotę na FMową rundkę, to po prostu odpalę zapis, stworzę "blog" pt. "GieKSa - szturm na Ekstraklapę. Relacja LIVE", i będę go sukcesywnie uzupełniał, tak jak uzupełnia się relacje tekstowe z meczów. Każde nowe "posiedzenie" będzie - rzecz jasna - nowym wpisem.

Tym sposobem każdy, kto akurat się na taką relację natknie, będzie mógł dorzucić swoje "3 grosze"(zapytać o taktykę, polecić zawodników, poprosić o wyjaśnienie jakiejś kwestii, i cokolwiek jeszcze innego).Okej, czyli wyjdzie Ci z tego stream pisany na klawiaturze. Stworzysz blog, następnie zedytujesz blog, bo dojdzie Ci zagwozdka. A jak nie blog, to napiszesz nowy komentarz z pytaniem dotyczącym czegoś. I ile będziesz czekał na odpowiedź? Minutę, pięć, 10 minut? Do tego nigdy nie wiadomo, kiedy najdzie Cię ochota.

Z mojej strony problem jest taki jak w przypadku wszelkiego rodzaju streamów - oglądam wtedy nie kiedy mam czas, tylko kiedyś ktoś akurat nadaje.

Z drugiej jednak strony relacja nie znika, tylko zostaje na lata.

Rozumiałbym jeszcze gdybyś taką relację live zapowiadał z wyprzedzeniem - wtedy można by sobie jakoś dostosować czas.

Chcesz mieć interakcje, bo chyba na tym Ci najbardziej zależy (mnie również, bo jest szansa dowiedzenia się czegoś nowego), to zrób format podobny jaki zaprezentował DobiFM.

Masz zagwozdkę na dany temat - wyjaśnij w czym problem, pokaż potrzebne screeny, poczekaj z x dni na odpowiedzi uczestników, następnie sam udziel odpowiedzi jakbyś to zrobił po swojemu. Wtedy ma to jakiś sens, bo będziesz miał możliwość wejścia w interakcje. Inaczej - jakoś tego nie widzę, ale pokaż mi, że być może się mylę.

tts0


Komentarzy: 470

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-23

Poziom ostrzeżeń: 0

23-11-2018, 20:38

Shrek, dnia 23-11-2018, 19:02, napisał(a):
Rozumiałbym jeszcze gdybyś taką relację live zapowiadał z wyprzedzeniem - wtedy można by sobie jakoś dostosować czas.


Niektóre relacje na pewno będą zapowiedziane. Problem jest jedynie taki, że moje podejście do FMa jest nieco 'autystyczne", tudzież przypominające chorobę alkoholową, tj. jak się wkręcę, to potrafię i 2 tygodnie nie wychodzić z domu i grać(oczywiście mowa o czasie wolnym). A jak już się znudzę to i miesiąc bez FMa nie jest niczym dziwnym. Ciężko więc w takim wypadku o jakiś "grafik".

Na tę chwilę chcę, by debiutancka relacja była tą zapowiedzianą oraz by zamknęła się w możliwie najmniejszej liczbie wpisów; by była raczej rozgrzewką i obeznaniem się z tą formą. Terminu jeszcze nie podałem, bo wciąż zastanawiam się, które menadżerskie alter-ego poślę w bój oraz gdzie poślę w bój. Czekam, może ktoś podrzuci w komentarzach jakieś ciekawe i w miarę krótkie wyzwanie, znacznie lepsze od tych chodzących mi po głowie. Choć nie wykluczam, że może mi coś "odpalić" i zacznę jechać z tym np. od rana. W końcu nikt nie kładzie się spać z myślą, że "jutro się powieszę". A jednak ludzie to robią.;)

Shrek
Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1432

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

24-11-2018, 11:03

Czekam z niecierpliwością na pierwszy wpis, a wcześniej na konkretny termin.

Nie dam Ci konkretnego tematu, uważam, że to Ty powienieś sobie taki narzucić, by dobrze się w nim odnaleźć


Powodzenia.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-23 by Łukasz Czyżycki