BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 3, słabe: 4
zobacz komentarze

Determinacja - po raz czwarty - powtarzamy eksperyment Mahdiego!

11-02-2019, 09:26 , Unikalnych wejść: 480 , autor: Shrek

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: -

Eksperyment Mahdiego, pokazał że determinacja ma wpływ na rozwój, pokazał też jak można udowodnić swoje tezy. Stworzenie klona pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, że to co mówi Mahdi, jest prawdą, zaś to o czym pisze moja skromna osoba to brednia. Ba, sam autor udowodnił to pokazując to w artykule.

 

A o co toczy się między nami "spór"?

 

O determinację!

 

Determinacja ma wpływ na rozwój – tak pisze Mahdi w swoim artykule

 

Nigdy nie twierdziłem, że determinacja odpowiada za rozwój ale, że jest w tym rozwoju POMOCNA! POMOCNA to słowo-klucz! Pomocna, ponieważ wpływa m.in. na osobowość.

 

 

Pytanie do Mahdiego i innych. Czy ktokolwiek z Was mówił, że lojalność, albo postawa fair play jest pomocna w rozwoju. Przecież też ma wpływ na osobowość. Skoro determinacja ma wpływ na osobowość, a więc i rozwój, to dlaczego nie mówi się o wpływie lojalności na rozwój zawodników - przecież też jest składniekiem osobowości?

 

Ja z kolei w swoim artykule pisałem tak:

 

Już dwukrotnie próbowałem wykazać, że atrybut DETERMINACJA, nie ma absolutnie żadnego znaczenia przy rozwoju zawodnika. Dlaczego? Bo jego wysoka, lub niska wartość nie determinuje tego jak, ani czy zawodnik się rozwinie. Prawdą jest jednak fakt, że na rozwój wpływa przede wszystkim osobowość.

 

Czyli jak Mahdi piszę, że za rozwój odpowiada osobowość to jest to ok. Jak Shrek pisze, że za rozwój odpowiada osobowość:

[...] to są prywatne kompletnie z doopy poglądy autora, żeby nikt nie myślał, że to poglądy redakcji.

 

Pytanie jak bardzo pomocna jest determinacja?

 

Według mnie osobowość przykładny obywatel, rozwija się lepiej, niż np. bardzo ambitny, a ten zaś rozwija się lepiej niż ambitny. Ambitny rozwija się lepiej od dosyć zdeterminowany, zrównoważony, czy jowialny.

 

Jednak wśród takich osobowości mogą pojawiać się sytuację, gdy zawodnik ambitny z determinacją 10, rozwinie się lepiej od zawodnika zrównoważonego z determinacją 13.

Czyli co jest decydującym czynnikiem? Osobowość czy determinacja?

Jak zatem to sprawdzić?

 

Powtórzmy eksperyment Mahdiego!

Dlaczego, przecież już zostało w nim coś udowodnione! Prawda, ale jestem ogrem nie potrafiącym wyciągać wniosków, dlatego postanowiłem to powtórzyć. Po co?

Z jednego powodu – raz na jakiś czas, to i klub z Albanii potrafi ograć Barcelonę, nie znaczy to jednak,  że kluby albańskie są silniejsze od hiszpańskich.

Dlatego u mnie powtórzeń będzie więcej – całe trzy.

 

Następnie stworzymy klona Juniora Viniciusa, nadamy mu taki sam typ osobowości, a jedyną różnicą będzie poziom determinacji – jeżeli będzie różnica wówczas przyznaje się do błędu, determinacja ma wpływ na rozwój zawodnika. A co jeżeli okaże się, że rozwój zawodników będzie podobny, lub wyższy?

 

 

Trzeba jeszcze skupić się na jednym elemencie eksperymentu:

 

A kolei gdy zawodnik ma potencjał predestynujący go do bardzo dobrego rozwoju, powiedzmy (-10) czyli (170-200), to determinacja na wysokim poziomie - w połączeniu z ukrytymi atrybutami - pozwala mu ten potencjał szybciej i lepiej rozwinąć! Po prostu szybciej staje się lepszym piłkarzem niż ten, co ma niską wartość determinacji.

 

Wszyscy wiemy, co znaczy szybciej, a co znaczy lepiej?

 

Lepiej to znaczy czy będzie miał lepsze wartości atrybuty z gry, czy lepiej to znaczy będzie miał wyższe CA*. A kto rozwinie się lepiej ten co osiągnął poziom CA 150, gdy startował z z poziomu CA 120, czy chłopak, który osiągnął poziom CA 140, ale z poziomu 90?

 

*CA - current ability składający się na obecne atrybuty widzialne z gry, oraz umiejętność gry na różnych pozycjach.

 

A który lepiej się rozwinie – dwóch zawodników startujących z poziomu 120 CA, jeden osiągnie 160, drugi 170, z tym, że ten pierwszy ma PA* 160, a drugi 190.

 

*PA - potential ability - potencjalne umiejętności, czyli maksylamna ilosc umiejętności, które piłkarz może uzyskać w grze.

 

Jak to porównać?

 

Proponuje wzór obecne CA dzielone przez PA – będzie to jego procent rozwoju – czyli w jakim stopniu osiągnął swój całkowity potencjał. W tym momencie można porównywać zawodników o różnych CA i PA, oraz liczyć o ile wzrośli w ciągu jednego roku.

 

Jeżeli ktoś ma jakiś inny pomysł jak porównywać ze sobą zawodników o różnym CA i PA, to słucham.

 

 

Tworzymy naszą kopię!

 

1. Problem pierwszy.

 

Opcja duplikuj nie duplikuje wszystkich rzeczy:

 

Pierwszą rzeczą, którą nie duplikuje są przyszłe transfery. Trzeba je ustawić ręcznie. I tu pojawił się pierwszy mój problem.

 

Vinicius Junior przechodzi w 2018 roku do Realu Madryt, Mahdi zmienił termin na rok 2028. Chciałem to samo zrobić z klonem Viniciusa Juniora Det 5 – ustawiłem klub, termin i … gra tego nie widziała.

 

 

Nie wiedząc o co chodzi, zmieniłem klub na FC Barcelonę i nie było już żadnych problemów.

 

Jednak z czasem zacząłem zastanawiać się dlaczego tak się stało i okazało się, że w bazie danych są dwa kluby o nazwie Real Madryt. Real Madryt CFC, oraz Real Madrit Club de Futbol. Oczywiście wpisywałem polską nazwę.

 

 

 

Drugim nie kopiującym się elementem są ulubione zagrania. Zauważyłem to dopiero przy ostatnich próbach. Tym samym kopia z dopiskiem DET 5 jest nieco uboższa. Czy daje to jakieś bonusy oryginalnemu Viniciusowi Juniorowi w postaci dodatkowego CA? Nie wiem. Ciekawe, czy Mahdi, również to zauważył?

 

 

Czy nie kopiują się jeszcze jakieś rzeczy? Nie wiem.

 

 

Skoro mamy już naszą kopię zobaczmy jak się rozwinie. W przeciwieństwie do Mahdiego datę początkową gry ustawiłem na 21 listopada 2016 roku, tak więc zawodnicy mają pół roku więcej na swój rozwój. Co więej liga jaka jest symulowana, to Liga Brazylijska - nie wiem czy ma to znaczenie.

 

Aby jak najlepiej pokazać różnice w rozwoju zawodników z każdej próby porobiłem screeny.

 

Porównanie ogólne FM, pokazuje graficzny wykres umiejętności zawodników, oraz porównanie pozycji i ich stopień wytrenowania. Porównanie atrybutów FM, to porównanie samych atrybutów, zaś porównanie atrybutów ukrytych GS, to pokazanie atrybutów ukrytych, oraz obecnego CA i PA. Wszystkie screeny są zrobione z datą 30 czerwca.

 

 

Próba I - KLON

 

 

 

 

 

Komórki w tabelkach to linki prowadzące do screenów

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Początkowe atrybuty są takie same – różni ich tylko determinacja, oraz zdolność do adaptacji, która została ustawiona na poziomie losowym. Wszystkie pozostałe atrybuty, poza ulubionymi zagraniami są na takim samym poziomie. Różni ich również poziom PA – oryginał ma PA na poziomie 176, zaś kopia 177. Po pierwszych pół roku przewaga jest minimalna – 129 do 128 dla oryginału, jednak jak pokazuje Genie Scout, oryginał zatracił umiejętność gry jako wysunięty napastnik. Po dwóch latach przewaga oryginału jest w dalszym ciągu, ale ciągle minimalna – 152 do 149. Kolejny rok to znaczny przyrost CA dla oryginału i wyraźna przewaga – 162 do 150 – jednak kopia Viniciusa nauczyła się grać po prawej stronie boiska. Czerwiec roku 2021 to zatrzymanie CA kopii na poziomie 150, oraz delikatny wzrost umiejętności oryginału do poziomu 167. Rok później u obu zawodników nie następuje wzrost CA. TEZA Mahdiego potwierdzona!

 

 

PRÓBA II - klon

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Ponownie zbliżone poziomy PA – oryginał 165, kopia 164. W czerwcu 2017 oryginał mocno wyprzedził swojego klona – osiągając wynik 129 do 123. Rok 2018 to kolejne zwiększenie przewagi – 140 do 131. Co ciekawe według Genie Scouta oryginał stracił umiejętności grania jako napastnik. Czerwiec 2019 to postój umiejętności oryginału i powolny wzrost CA kopii – tym razem 140 do 134. Rok 2020 to kolejne zbliżenie umiejętności obu graczy, w dalszym ciągu z lekką przewagą oryginału. Rok 2021 to wyprzedzenie kopii pod względem CA oryginału 143 do 140, które zostaje utrzymane w 2022 roku – kopia z mniejszą determinacją ma większe CA niż oryginał. Co ciekawe w 2021 nastapiła poprawy gry kopii na pozycji napastnika, która była na tyle znaczaca, że stopien ogrania zmienił się na ciemno zielono, podczas gdy u oryginału, umiejętnosć grania jako napastnik pozostała w kolorze zółtym! Popatrzcie jeszcze na inne umiejętności determinujące osobowość – poza determinacją takie same. Teza Mahdiego OBALONA.

 

PRÓBA III - klon

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

 

 

Oryginał – PA 179, kopia zaś 172. Rok 2018 obaj gracze mają podobne CA – 142 do 140, jednak już rok później w 2019 roku oryginał ma o 6 punktów więcej niż kopia. Różnica 6 punktów utrzymuje się w 2020 roku, by w 2021 wzrosła do 8, zaś w 2022 różnica między dwoma graczami wyniosła tylko 7 punktów na korzyść oryginału. W 2019 roku kopia zaczeła coraz lepiej radzić sobie na prawej stronie boiska i tym samym w 2021 miał już jasno zielony stopien ogrania.  Na rozwój zawodników, zapewne miał też duży wpływ poważne kontuzje. Obaj gracze mieli po trzy powazne kontuzje, mimo wszystko rozwinęli się nader dobrze. 

 

Tut jednak ze względu na to, że PA są różne proponuje procentowo zobaczyć jak wygląda rozwój poszczególnych zawodników:

 

Oryginał: 170/179 = 0,9497

Kopia: 163/170 = 0,9476

 

Podobny rozwój, teza Mahdiego obalona.

 

PRÓBA IV - klon

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Oryginał 180 PA, zaś kopia 164.

 

Czerwiec 2017 – taki sam rozwój 129, jednak w 2018 oryginał wygrywa 143 do 139, a w 2019 roku 155 do 148. Rok 2020 to już znacząca przewaga oryginału 166 do 153. Rok 2021 to 170 do 156, zaś w czerwcu 2022 jest dokładnie taka sama.

 

I ponownie pozwólmy sobie na wykorzystanie procentów:

Oryginał: 170/180 = 0,9444

Kopia 156/164 = 0,9512

 

Rozwój podobny. Teza Mahdiego obalona.

 

Już w pierwszym sezonie zastanowiła mnie jedna sprawa. Wszyscy wiemy, że regularna gra ma wpływ na rozwój. A co jeżeli regularna gra na optymalnej dla piłkarza pozycji, daje większe profity, niż grania na nieznanej, lub słabo znanej dla siebie pozycji? Tym sposobem narodził się pomysł na kolejne trzy próby, tym razem, z zawodnikiem ustawionym na prawej stronie.

 

Sprawdźmy zatem jak będą się rozwijać zawodnicy, jeżeli będą występowali po dwóch stronach boiskach, a więc nie będą sobie wzajemnie zabierali minut gry na optymalnej pozycji.

 

PRÓBA I - lustro

 

 

 

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

2023

Ogólne

atrybuty

GS

2024

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

 

 

Tym razem większe PA dostał KOPIA 180 do 168. Po pierwszym roku 130 CA do 128 dla oryginału, a już w 2019 roku oryginał ma 158 do 148. W 2022 roku oryginał osiągnął swój PA, podczas gdy oryginał miał zaledwie dwa punkty mniej.

Procentowo Oryginał 168/168 = 1

Kopia 166/180 = 0,933

 

Kto lepiej się rozwinął? Zdecydowanie Oryginał. Teza Mahdiego potwierdzona. Co ciekawe przesymulowałem dwa kolejne lata i okazało się, że CA kopii nie wzrosło nawet o jeden punkt!

 

PRÓBA II - lustro

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

 

Oryginał uzyskał PA na poziomie 183, zaś kopia na poziomie 163. W 2018 roku różnica wynosiła zaledwie 5 punktów na korzyść oryginału. Znaczący jednak skok dało się zobaczyć w 2019 roku. Kopia miała CA na poziomie 145 punktów, natomiast oryginał miał CA na poziomie 158. W roku 2021 różnica w CA wyniosła 20 punktów na rzecz oryginału, by w 2022 roku zmaleć do 19 punktów.

 

Zobaczmy jak wygląda to procentowo:

 

Oryginał 173/183 = 0,9453

Kopia 154/163 = 0,9447

 

Teza Mahdiego obalona.

 

PRÓBA III - lustro

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Obaj gracze wylosowali ten sam potencjał 184, a już w 2017 roku kopia wygrywał z oryginałem pięcioma punktami. W 2018 roku przewaga wzrosła do 12 puntów, by zmaleć w roku 2019 do 10 punktów, ale już w 2021 przewaga kopii wynosiła tylko 1 punkt. W roku 2022 oryginał wysunął się na przód – miał 159 punktów CA, do 153 kopii (a więc CA w ciągu roku spadło o jeden punkt!). Na rozwój zawodników, zapewne miał też duży wpływ, poważne kontuzje. Obaj gracze mieli po trzy poważne kontuzje, mimo wszystko rozwinęli się nader dobrze, chociaż nie aż tak jak w innych próbach.

 

Ponownie wykorzystajmy procenty:

 

Oryginał - 159/184 = 0,8641

Kopia - 153/184 = 0,8315

 

Teza Mahdiego obalona/potwierdzona?

 

Postanowiłem symulować próbę dalej. W 2026 roku różnica wyniosła 3 punkty na korzyść oryginału. Czy to jest wystarczająco duża różnica by uznać tezę Mahdiego za potwierdzoną? A co byłoby w kolejnych 2 – 3 latach?

 

 

Skoro tyle zależy od górnego limitu (im większy, tym rozwija się szybciej) potencjału jaki dany gracz może uzyskać , to może warto i tutaj dać zawodnikom jeden ustalony górny limit.

 

Tak powstała trzecia etap eksperymentu:

 

Lustro z makymalnym PA - 200.

 

Obaj gracze dostali PA na poziomie 200 czyli maksymalnym, jakie może mieć zawodnik w grze. Tym sposobem, mając taki sam początkowy poziom CA i taki sam poziom PA, bez problemu da się określić, który zawodnik lepiej się rozwijać.

 

Próba 1 - Lustro 200

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

W roku 2022 poziom CA oryginału wynosił 181, przy CA kopii 173. Bardziej rozwinął się oryginał, dlatego teza Mahdiego potwierdzona.

 

Próba II - lustro 200

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

 

Deklasacja – 190 do 169. Teza Mahdiego potwierdzona.

 

 

Próba III - Lustro 200

 

 

 

Rok

Porównanie ogólne FM

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

Ogólne

atrybuty

GS

2018

Ogólne

atrybuty

GS

2019

Ogólne

atrybuty

GS

2020

Ogólne

atrybuty

GS

2021

Ogólne

atrybuty

GS

2022

Ogólne

atrybuty

GS

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

 

179 – 169 dla oryginału. Teza Mahdiego potwierdzona.

 

Okej. To skoro teza Mahdiego została potwierdzona, sprawdźmy jak wyglądałyby wzrost CA, przy takich samych osobowościach, lecz różnej determinacji.

 

Próba I - Osobowość dosyć ambitna

 

Tym razem obniżymy determinację oryginału do poziomu 14 punktów, zaś kopii do poziomu 1. Tym sposobem, obu zawodnikom nadamy taką samą osobowość – dosyć ambitny. Obu graczom również nadano PA na poziomie 200.

 

Tak prezentuje się oryginał.

 

 

A tak prezentuje się kopia.

 

 

 

 

Rok

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

2017

atrybuty

GS

2018

atrybuty

GS

2019

atrybuty

GS

2020

atrybuty

GS

2021

atrybuty

GS

2022

atrybuty

GS

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

 

 

Do czerwca roku 2019 obaj gracze mają osobowość dosyć ambitny, jak rozwijają się w tym czasie?

127 – 129 dla kopii w 2017

 

136 – 133 dla oryginału w 2018.

 

148 – 144 dla oryginału w 2019.

 

Czy różnica 4 punkty to dużo, czy mało?

 

Patrząc na to jak wyglądały różnice między zawodnikami o różnej osobowości w poprzedniej próbie, to są to niewielki różnice.

 

Próba II - osobowość dosyć ambitna

 

Rok

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

Profil Oryginału

Profil Kopii

2017

atrybuty

GS

Profil

Profil

2018

atrybuty

GS

Profil

Profil

2019

atrybuty

GS

Profil

Profil

2020

atrybuty

GS

Profil

Profil

2021

atrybuty

GS

Profil

Profil

2022

atrybuty

GS

Profil

Profil

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Tak jak w poprzedniej próbie ta sama osobowość została utrzymana do czerwca 2019 roku. Kolejne zdjęcie z roku 2020, pokazuje zmianę osobowości kopii na zrównoważony, tymczasem sam oryginał wciąż pozostał dosyć ambitnym.

 

2017 – remis po 129.

2018 – 137 – 135 dla oryginału

2019 148 – 145 dla oryginału

Niewielkie różnice, a różnica w determinacji całkiem spora. Jak to wytłumaczyć?

 

 

To sprawdźmy jak wygląda sytuacja, gdy osobowość nie zależy od determinacji.

 

Jak? Przecież determinacja jest częścią osobowości.

Tak, ale w przypadku osobowości profesjonalista, determinacja może być zarówno na poziomie 1 jak i na poziomie 20.

 

Aby to jednak uzyskać, profesjonalizm musi być na poziomie 17 - 20.

 

 

Próba I - osobowość profesjonalna

 

 

 

 

 

Rok

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

Profil Oryginału

Profil Kopii

2017

atrybuty

GS

Profil

Profil

2018

atrybuty

GS

Profil

Profil

2019

atrybuty

GS

Profil

Profil

2020

atrybuty

GS

Profil

Profil

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

W 1 próbie tylko do 2018 roku udało się utrzymać taki sam poziom osobowości. W 2019 kopia w związku ze spadkiem profesjonalizmu do poziomu 16 został tylko dosyć profesjonalny.

 

Rok 2017 – 134 – 131

Rok 2018 - 149 – 142

 

Klapa. Teza Shreka obalona.

 

Próba II - osobowość profesjonalna

 

Rok

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

Profil Oryginału

Profil Kopii

2017

atrybuty

GS

Profil

Profil

2018

atrybuty

GS

Profil

Profil

2019

atrybuty

GS

Profil

Profil

2020

atrybuty

GS

Profil

Profil

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Tym razem wybił się oryginał, którego osobowość w 2019 stała się bardzo ambitna.

 

Rok 2017 – 132 – 132

Rok 2018 – 144 – 144

 

Idealny remis – teza Shreka potwierdzona.

 

Próba III - osobowość profesjonalna

 

Próba, przed którą poprawiłem warunki początkowe – tym razem obaj zawodnicy mieli przypisane takie same ulubione zagrania.

 

 

 

 

Rok

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

Profil Oryginału

Profil Kopii

2017

atrybuty

GS

Profil

Profil

2018

atrybuty

GS

Profil

Profil

2019

atrybuty

GS

Profil

Profil

2020

atrybuty

GS

Profil

Profil

 

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

I znowu rok 2018 jest ostatnim rokiem, w którym obaj zawodnicy mają tą samą osobowość. Ponownie wybił się oryginał, który stał się osobowością bardzo ambitną (ale tu przynajmniej ambicja się zgadza)

 

 

Rok 2017 – 133 – 131 dla oryginału

Rok 2018 – 143 – 147 dla kopii.

Rok 2019 – 158 – 157 dla oryginału, jednak tu był już bardziej ambitny.

 

Próba IV - osobowość profesjonalna

 

Rok

Porównanie atrybutów FM

Porównanie atrybutów ukrytych GS

Profil Oryginału

Profil Kopii

2017

atrybuty

GS

Profil

Profil

2018

atrybuty

GS

Profil

Profil

2019

atrybuty

GS

Profil

Profil

2020

atrybuty

GS

Profil

Profil

2021

atrybuty

GS

Profil

Profil

2022

atrybuty

GS

Profil

Profil

 

Oryginał

Kopia

Historia występów

Historia występów

Kontuzje

Kontuzje

 

Tym razem gra mnie zaskoczyła i przez 5 lat osobowość pozostała u obu zawodników taka sama.

 

Efekt – popatrzcie sami:

Rok 2017 – 131 – 132 dla kopii

Rok 2018 – 142 – 143 dla kopii

Rok 2019 – 151 – 154 dla kopii

Rok 2020 – 162 – 160 dla oryginału

Rok 2021 – 170 – 170 REMIS

Rok 2022 – 184 – 181 dla oryginału

 

Teza Shreka potwierdzona.

 

WNIOSKI

 

Myliłem się co do determinacji, a Mahdi miał rację.

Mahdi się mylił, a ja miałem rację.

 

Na właściwy rozwój składa się mnóstwo zmiennych! Przede wszystkim PA, potem takie cechy ukryte jak ambicja i profesjonalizm. Osobowość, która się zmienia! Ważna jest determinacja, a także mała podatność na kontuzje, potem jak najszybsza i jak najczęstsza gra w pierwszym składzie. Dobry, zdeterminowany mentor. Dobry klub ze świetnymi obiektami treningowymi. Dobra kadra szkoleniowa. Dlatego tak frapujące jest obserwowanie rozwoju newgenów, bo nigdy nie wiadomo czy coś z nich będzie. Ale fajnie jest również obserwować rozwój graczy realnych. Bo przecież za każdym razem jest inny. < – to są słowa Mahidego, pod którymi podpisuje się rękami i nogami.

 

Czy determinacja jest ważna? Tak, bo ma wpływ na to jak zawodnik jest skupiony na osiągnięciu sukcesu, nie tylko na boisku, ale i w wywalczeniu sobie lepszego kontraktu, lepszych warunków. Ma także wpływ na rozwój, bo jest składnikiem osobowości. I znowu, czy lojalność, lub temperament, które także wpływają na osobowość, także mają wpływ na rozwój?

 

 

Mahdi jednak się myli.

 

Od wiosny 2002 (kiedy miałem 25 lat i zainteresowałem się Football Managerem, a właściwie Championship Managerem) minęło prawie 17 lat. I nie przypominam sobie zawodnika, który byłby graczem klasy światowej mając determinację <10, a nawet <12! Kto miał taki przypadek - proszę o screeny ze złotymi piłkami, nagrodami, etc. Determinacja to pozytywna i bardzo ważna cecha!

 

I znowu proszę o odpowiedź co oznacza gracz klasy światowej? Etatowy reprezentant silnej reprezentacji, to taki zawodnik, czy nie? Czy wystarczy sam opis w grze – gracz klasy światowej, czy musi mieć to udokumentowane nagrodami, które są także wypadkowymi ocen i postawy klubu? A przecież aby taki zawodnik się pojawił, musi mieć tez odpowiednio wysoki PA, by móc się wybijać.

 

Dlatego ja odwracam nieco pytanie – czy zawodnik z niskim początkowym poziomem determinacji ( i innymi potrzebnymi do rozwoju cechami), który osiągnie swój poziom rozwoju na poziomie 95% i więcej, udowodni, że determinacja nie hamuje rozwoju?

 

 

A skoro nie hamuje przy PA na poziomie 160 – 170, to także nie zahamuje przy PA na poziomie 190. Tylko musi się taki gracz pojawić!

 

Shrek jednak się myli.

 

Tak mylę się, bo o ile determinacja nie pokazuje jak dobrze zawodnik się rozwinie, to zauważyłem pewną prawidłowość.

 

Oryginalny Vinicius Junior szybciej osiągał wysokie wartości CA (w stosunku do PA), niż jego kopia, która zazwyczaj dochodziła do tej samej wartości dwa - trzy lata później.

 

Czy jest to zasługa determinacji, czy osobowości?

 

Zakładam, że różne osobowości dają różne efekty rozwoju graczy.

 

Inaczej rozwija się zawodnik ambitny, inaczej zawodnik dosyć ambitny, a jeszcze inaczej stanowczy.

 

Jakie warunki musi spełnić zawodnik, by być ambitnym – determinacja na poziomie 18 i wyższym. A jak ma niższą determinacje? Jeżeli ma ją na poziomie 14 to już jest zaledwie dosyć ambitny. Tak, tutaj determinacja, ma wpływ na to jak się zawodnik rozwinie.

 

Są jednak osobowości, które są wyznaczane bez względu na poziom determinacji. Profesjonalizm, jest jedną z nich. Pełen werwy również. Więc ich rozwój nie będzie zależny od tego jak wysoka, bądź jak niska jest determinacja.

 

 

Co jednak, jeżeli zawodnicy, z osobowością zależną od determinacji rozwijają się lepiej od tych, z osobowością niezależną od determinacji? To trzeba byłoby sprawdzić kolejnym eksperymentem, wówczas wtedy faktycznym byłaby teza, że determinacja, ma wpływ na rozwój – mała, lub duża – wszystko w zależności od tego, jak wielkie będą różnice w rozwoju zawodników profesjonalnych, od tych z osobowością ambitny.

 

 

Mam tylko nadzieję, że wszystkie te wywody, doprowadzą Was do zmiany jednej rzeczy, o którą chodzi mi od samego początku – nie skreślajcie juniorów z niską determinacją i dobrą osobowością, bo niska determinacja nie blokuje osiągnięcia wysokiego poziomu rozwoju.

 

A tutaj możliwe sejwy do pobrania i zobaczenia, czy to co mówię jest prawdą.

 

Rok/Próba

I

II

III

IV

I

II

III

I

II

III

I

II

I

II

III

IV

Powtórzenie

Klon

Lustro

Lustro 200

Osobowość

Profesjonalista

2016

 

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

2017

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

2018

sejw

sejw

sejw

sejw

-

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

2019

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

2020

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

-

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

2021

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

-

sejw

sejw

sejw

sejw

-

-

-

sejw

2022

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

sejw

-

-

-

sejw

 


Autor: Shrek

KOMENTARZE

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7960

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

11-02-2019, 10:00 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Ogólnie wyraziłem się wtedy dość oglądnie, że jest "pomocna". Teraz wiem, że ma większe znaczenie niż wtedy myślałem. Zresztą wyczuwałem to swoim wieloletnim doświadczeniem.

Nie ma sensu nadal drążyć tego tematu, gdyż wpływ determinacji na rozwój został potwierdzony przez pracowników Sports Interactive. Więcej! Napisano, że ma "direct impact" (bezpośredni wpływ) choćby na to, jak zawodnik trenuje!https://community.sigames.com/topic/405653-determination/

Patrząc na to, ile czasu poświeciłeś na coś, co jest już wiadomo, mogę tylko się uśmiechnąć. Poza tym jak możesz pisać o próbie "lustro" skoro w jednej z nich oryginał wylosował PA183, a kopia 163 (!!) ? Jakie to lustro?

Za każdym razem, gdy zrobisz klona, wpiszesz identyczne PA przy takiej samej determinacji - lepiej rozwinie się ten z lepszą determinacją. No chyba, że będzie miał jakąś kontuzję, która wykluczy go z gry przez 11 miesięcy...

Daję mocne za wyjątkowy upór :-)

EddyManiolo
3. miejsce w Polsce FM 2016


Komentarzy: 1297

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Menago Tradycjonalista

Dołączył: 2015-12-05

Poziom ostrzeżeń: 2

11-02-2019, 10:24 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Bardzo mi się podoba

Shreku za to Twoja determinacja to 20+ :D

Shrek


Komentarzy: 1059

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Trudny Człowiek

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: 1

11-02-2019, 11:35

Lustro tyczy się lustrzanego odbicia pozycji.

Mahdi, dnia 11-02-2019, 10:00, napisał:

Za każdym razem, gdy zrobisz klona, wpiszesz identyczne PA przy takiej samej determinacji - lepiej rozwinie się ten z lepszą determinacją. No chyba, że będzie miał jakąś kontuzję, która wykluczy go z gry przez 11 miesięcy...W takim razie dlaczego przy osobowości profesjonalny tego nie widać??

Dlaczego, nie zawsze działa, przy próbie klon?

Dlaczego, to nie jest regułą?

Skoro już powołujesz się na konkretny artykuł, to ja proponuje zakreślić zdanie, które napisał Seb Wassell - czyli osoba, na którą się powołujemy.Mahdi - cały czas krążymy wokoło jednego tematu - czy determinacja ma wpływ na rozwój - TAK, MA. Tu w tym miejscu oboje się zgadzamy.


Tak interpretuje Twoje słowa:

Mahdi, dnia 11-02-2019, 10:00, napisał:

Za każdym razem, gdy zrobisz klona, wpiszesz identyczne PA przy takiej samej determinacji - lepiej rozwinie się ten z lepszą determinacją. No chyba, że będzie miał jakąś kontuzję, która wykluczy go z gry przez 11 miesięcy...
... niska determinacja blokuje rozwój zawodników - nie osiągną swojego pełnego PA, lub wysoka determinacja powoduje lepszy rozwój zawodnika:O tym, jak rozwinie się zawodnik decyduje wypadkowa - trzech ( a może więcej) atrybutów: ambicji, profesjonalizmu i determinacji - czyli OSOBOWOŚĆ. Mała determinacja, niczego nie blokuje. Może się okazać, że zawodnik o osobowości zrównoważony ( z determinacją na poziomie 13), będzie rozwijał się gorzej od zawodnika z determinacją 3!, ale z osobowością PROFESJONALNY.

I podejrzewam, że takich historii z osobowościami, może być dużo więcej - czy profesjonalny rozwinie się lepiej od ambitnego? A od bardzo ambitnego?

Dlatego stawianie tezy: Im wyższa determinacja tym lepszy rozwój to jest sianie mitów, farmazonów, które trzeba wytępić, bo jest NIEPRAWDZIWA.

Jaa209


Komentarzy: 126

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2016-04-23

Poziom ostrzeżeń: 0

11-02-2019, 11:39 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Genialne, czekałem na to
Shreku sporo musiałeś się napracować podziwiam :-D szkoda że nie mam zapisów z FMa 2006 jak było znaczenie zamiast determinacji itp bo myślę że byli ciekawi zawodnicy do analizy

Tosiek


Komentarzy: 285

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-03

Poziom ostrzeżeń: 0

11-02-2019, 14:08 , ocenił powyższy materiał: słabe - Słaby żart

Jak dla mnie to z Tobą nie jest wszystko do końca w porządku. Uważasz się mądrzejszy od twórców gry? Przecież to oni twierdzą, że determinacja jest jednym z trzech czynników decydującym o rozwoju. Pisanie, że nie pokazuje że nie wszystko z Tobą w porządku.

Vagner


Komentarzy: 497

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Selekcjoner z Wysp Owczych

Ranga sponsorska: Sympatyk

Dołączył: 2016-09-20

Poziom ostrzeżeń: 0

11-02-2019, 14:28 , ocenił powyższy materiał: słabe - Weź to usuń

Czy nie czas zakończyć to pie...lenie? Przecież napisano wyraźnie na stronach SI, że determinacja ma równy wpływ na rozwój co ambicja i profesjonalizm! Po co męczyć siebie i innych pisaniem bzdur? Poza tym się kompletnie ośmieszasz - nie umiesz nawet zrobić future transfer do klubu! Zamiast zrobić klona to robisz zawodnika jednego z innym PA, a drugiego z innym i piszesz, że to klony :) Wrzuć na luz, bo już patrzeć na to nie można jak się ośmieszasz.

Shrek


Komentarzy: 1059

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Trudny Człowiek

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: 1

13-02-2019, 11:50

Panowie oponenci, w dalszym ciągu nie udzieliliście mi odpowiedzi na pytanie, które zadałem w tekście.


Jak bardzo pomocna jest determinacja?


Przy 5 próbach (licząc moje 4 próby + 1 Mahdiego) w tych samych warunkach (czyli PA ustawione na poziomie -8, oraz ta sama pozycja) determinacja jest pomocna w 2 próbach. W trzech NIE.

W przypadku osobowości profesjonalny - na 4 przypadkach, jest pomocna w 1.

Dlaczego?Tosiek, dnia 11-02-2019, 14:08, napisał:
Jak dla mnie to z Tobą nie jest wszystko do końca w porządku. Uważasz się mądrzejszy od twórców gry? Przecież to oni twierdzą, że determinacja jest jednym z trzech czynników decydującym o rozwoju. Pisanie, że nie pokazuje że nie wszystko z Tobą w porządku.


Tosiek - strona z której jest screen to strona guidetofm.com zakładka squad i player development. Ale strona guidetofm, NIE JEST STRONĄ TWÓRCÓW GRY - jest raczej ekstraktem tego, co mówią oficjalne (czyli te z oficjalnej strony) Sports Interactive o sposobie działani gry - zarówno silnika samej gry, jak i silnika meczowego. A wiesz, że ta sama strona w 2016 roku mówiła, że determinacja nie ma ŻADNEGO wpływu na rozwój?

Dobrze, że wraz ze zmianą stanowiska SI oni również zmieniają swoje informacje. Ja także to robię i zachęcam każdego do zmieniania swoich poglądów - nawet jeżeli wydają nam się one niemożliwe.

Gdzie napisałem, że determinacja nie wpływa na rozwój? Na rozwój wpływa osobowość - i tego będę się trzymał. Tak, determinacja jest jednym z 8 czynników wpływających na to jak ukształtuje się osobowość danego zawodnika. Skoro determinacja ma wpływ na rozwój, to dlaczego nikt nie mówi, że lojalność, albo temperament również ma wpływ na rozwój - to także składowe osobowości?

Vagner, dnia 11-02-2019, 14:28, napisał:
Zamiast zrobić klona to robisz zawodnika jednego z innym PA, a drugiego z innym i piszesz, że to klony :)


A Mahdi w swoim eksperymencie zrobił klona czy jednak nie zrobił klona? Ten klon miał takie samo PA, czy jednak ono się różniło od PA jego oryginału? No to jak, ja się ośmieszam, bo robię tak samo jak Mahdi, ale Mahdi robi to poprawnie? Czy jednak oboje się ośmieszamy, bo robimy klony, każdy z innym PA?

Vagner, dnia 11-02-2019, 14:28, napisał:
Wrzuć na luz, bo już patrzeć na to nie można jak się ośmieszasz.


Mogę się ośmieszać, nie przeszkadza mi to. Ale jeżeli ktoś przeczyta tekst ze zrozumieniem, a potem stwierdzi - on ma rację to będzie dobrze.

A jeszcze lepiej będzie, gdy ktoś tekst przeczyta ze zrozumieniem, pokaże mi Shreku - patrz tutaj i tutaj, to zrobiłeś źle, tu jest błąd logiczny, to jest nie tak i wyjdzie, że jednak się myliłem to będzie jeszcze lepiej. Bo dowiem się czegoś nowego. A o to mi cały czas chodzi.

Seb Wassell wspomina, że od 17? pojawił się wskaźnik progression score, który bazuje na wielu atrybutach - ambicja, profesjonalizm, determinacja, częstotliwość gry, morale! (przyznaje się, na to nigdy nie zwracałem uwagi), mecze i ich stawka, trening (czyli trener i boiska treningowe) - gdzie niedostatek jednego, może być rekompensowane naddatkiem drugiego - okej to jest fajne rozwiązanie, bo daje odpowiedź dlaczego zawodnik z gorszą determinacją rozwinął się lepiej, bądź podobnie do zawodnika z wyższą.

Tylko w dalszym ciągu, gdzie jest dowód, na to, że wyższa determinacja daje większy rozwój? - patrzymy tylko na determinacje, na nic innego.

DrWitt


Komentarzy: 549

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-03-13

Poziom ostrzeżeń: 1

13-02-2019, 13:46 , ocenił powyższy materiał: słabe - Słaby żart

Żałosne.@Shrek mądrzejszy od papieża czyli od Sports Interactive, ludzi którzy grę stworzyli. I nie pisz, że zrobiłeś taki sam eksperyment jak @Mahdi, bo on wziął pod uwagę tylko determinacje, a pozostałe atrybuty były identyczne. I dowiódł ,że determinacja przy innych atrybutach takich samych ma znaczenie i to decydujące. |Ty natomiast robisz żenujące próby w których orginalny zawodnik ma PA180, drugi 164 i dziwisz się, że ten pierwszy lepiej się rozwinął. Żałosne po raz trzeci. Skończ już zaśmiecać tą stronę swoimi durnymi teoriami, bo czytać tego nie można. Sports Interactive twierdzi, że determinacja jest jednym z trzech czynników decydujących o rozwoju i tak jest. Po co wypisywać głupoty, że jest inaczej.

Za to Ty masz determinacje 20 - jesteś zdeterminowany, żeby robić z siebie regularnie pacana.

Rosinho


Komentarzy: 234

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-24

Poziom ostrzeżeń: 0

13-02-2019, 13:54 , ocenił powyższy materiał: słabe - What the fuck is this?!

@Shrek, masz twardy łeb, współczuję.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7960

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

13-02-2019, 14:06

Mam szczerze dość tej dyskusji, robienia wody z mózgu młodym graczom oraz poziomu "eksperymentowania". Oficjalne stanowisko SI jest jednoznaczne: determinacja ma znaczenie jako jeden z trzech głównych atrybutów odpowiedzialnych za rozwój.

Powtórzę, to co napisałem na początku. Nie ma sensu nadal drążyć tego tematu, gdyż wpływ determinacji na rozwój został potwierdzony przez pracowników Sports Interactive. Więcej! Napisano, że ma "direct impact" (bezpośredni wpływ) choćby na to, jak zawodnik trenuje! Resztę można doczytać sobie pod specjalnym tematem na forum SI:

https://community.sigames.com/topic/405653-determination/

Zamykam temat, nic tu więcej nie można dodać.

Komentarze zostały wyłączone
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki