BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 11, słabe: 0
zobacz komentarze

Jak wygrałem 4 Mistrzostwa Polski Wirtualnych Menadżerów

09-02-2019, 13:21 , Unikalnych wejść: 662 , autor: Massey20

Wybrany klub / reprezentacja: Massey20 FC

Opisywany sezon: 2017/2018

Poziom rozgrywkowy: Turniej finałowy 4 Mistrzostwa Polski Wirtualnych Menadżerów

Wersja gry: Football Manager 2018

 


Jak buduj taktykę


Budowę taktyki rozpoczynam od przeanalizowania mojego składu w celu sprawdzenia, która formacja jest najlepsza.  W przypadku wszystkich zespołów, prowadzonych w ramach RM, i Massey20 FC był to środek pomocy.

Na tej podstawie tworzę taktykę.

Potem przechodzę do poleceń dla zespołu. Jak już wcześniej wspomniałem, najlepszą formacje miałem środku pola więc dałem następujące polecenia:

- posiadanie piłki,

- pressing

- więcej swobody taktycznej

Oprócz tego, w poleceniach dla zespołu miałem ustawione „wyjście na wolne pole” gdyż w mojej taktyce napastnik pełnił rolę klasycznej 10 oraz rozgrywaj piłkę po ziemi, ponieważ nie chciałem grać wysokimi piłkami.

Ostatnim poleceniem zespołowym było krótsze krycie, które zawsze ustawiam.

Po stworzeniu taktyki  przechodzę do ustawienia poleceń indywidualnych dla moich zawodników. W tym celu wykorzystuje tabelkę.

Następnie wyciągam  średnią z atrybutów, które są potrzebne dla danego kryterium,  wybranego zawodnika i wpisuje w odpowiednią rubrykę. Pokażę to poniżej, wykorzystując profil Paula Pogby.

Chce określić jego grę ofensywną. W tym celu sprawdzam atrybut przewidywania i grę bez piłki. Wyciągam jego średnią i wpisuje w odpowiednią rubrykę.

Po zrobieniu wszystkich kryteriów tabelka prezentuje się następująco.

Tak robię wszystkich zawodników. Następnie przechodzę do ekranu i porównuje zespoły.

Po sprawdzeniu wszystkiego mogę ustawić polecenia indywidualne. W przypadku Paula Pogby:


Po stworzeniu taktyki, ustawieniu poleceń indywidualnych dla wszystkich zawodników, przechodzę do rozpisania przeciwników. W tym celu także stosuję tą tabelkę powyżej, zmieniam jednak nieco kryteria. Wygląda to tak:

Gdy rozpiszę tak wszystkich zawodników rywala, przechodzę do analizy. Popatrzmy na Ozila. Świetna kreatywność, podania, dośrodkowania, drybling i ofensywa.  Słabsza, waleczność, fizyczność oraz gra w powietrzu. Co z tego wynika?

Ścisłe krycie – zawsze - piłkarze z dobrą kreatywnością oraz podaniami lub dośrodkowaniami lub uderzeniami z dystansu

Ścisłe krycie – nigdy – w połączeniu z „odbiór agresywny” przeciwko piłkarzom ze słabą walecznością.

Tak więc po zastanowieniu się dałem polecenia: ścisłe krycie – zawsze, odbiór agresywny, gdyż obawiałem się jego podań. 

Tak przygotowany mogłem rozpocząć okres przygotowawczy.


Okres przygotowawczy


Okres przygotowawczy zaczynam od ustawienia treningów. Mocno skupiam się na kondycji i na treningu meczowym. Planuje także sparingi. Zawsze zaczynam od słabszych zespołów, potem gram z mocniejszymi, by znów zagrać ze słabszymi.

W turnieju sparingi prowadził asystent, więc, żeby ograć wszystkich zawodników, trzeba było co mecz zmieniać pierwszą jedenastkę. Zauważyłem bowiem, że nasz współpracownik w grach kontrolnych wystawia, większości, tych piłkarzy, których ma ustawionych przeze mnie w pierwszym składzie.


Sezon


Dzień 1

Po pierwszym dniu już wiedziałem, że na wyjazdach nie będę grać taktyką defensywną (mniej poleceń indywidualnych dla zawodników), która się w ogóle nie sprawdziła. Widać zresztą po wynikach: 1 remis i 3 przegrane.

Bardzo dobrze sprawowała się natomiast taktyka, bardziej ofensywa (więcej poleceń indywidualnych), którą grałem u siebie. Same zwycięstwa i 16-4 w bramkach. 

Dzień 2

Drugi dzień ułożył się dla mnie fantastycznie. W użyciu była tylko jedna taktyka (bardziej ofensywna). Była to bardzo dobra decyzja.

Oczywiście nie zapominałem, po każdym meczu pochwalić  zespół i poszczególnych zawodników.  Uważam bowiem, że większe chwalenie ma dobry wpływ na zawodnika w następnym meczu. Po za tym najważniejsze w tej grze są morale i trzeba je utrzymywać na wysokim poziomie.  

Muszę tu jeszcze wspomnieć o ostatnim meczu z DobimFM FC, gdyż po tym spotkaniu otworzyły mi oczy. Może gdybym tak nie dostał w dupę, to nie było by takiej serii? Kto wie? W każdym razie po tym ostatnim spotkaniu musiałem coś zmienić. Zrobiłem to!

Akcja Dobiego w tamtym spotkaniu wyglądała następująco: piłka od bramkarza, na bok, do środkowych obrońców. Ci, od razu, dogrywali do bocznych wahadłowych. Następnie szła długa piła pod moje pole karne.

Zastanawiacie się co zrobiłem: odpuściłem środkowych obrońców (ścisłe krycie nigdy, pressing – nigdy), przykryłem wahadłowych (ścisłe krycie – zawsze, pressing – zawsze), cofnąłem obronę i wystawiłem Niklasa Süle (co ciekawe, wychodził tylko na mecze z DobiFM FC). Poskutkowało. Następny mecz wygrałem 3-0, co uświadczyło mnie w przekonaniu, warto czasem skorygować taktykę. 

Dzień 3

Dzień trzeci nie był tak idealny, jak drugi, ale najważniejsze było dla mnie utrzymanie przewagi na DobimFM. To się udało pomimo, że przegrałem z nim dwa mecze.

Dzień 4

W czwartym dniu grałem, już na luzie. Tytuł zdobyłem na 6 kolejek od końca. Po zdobyciu tytułu w meczach z komputerem występowali rezerwowi.

W meczu z Jmk FC wystawiłem zawodników, którzy na to zasługiwali. Przegrałem to spotkanie, gdy moi piłkarze byli chyba na kacu.


Porady


  • Po zwycięskim meczu, chwalę zawodników. Najpierw cały zespół, potem poszczególnych piłkarzy. Oczywiście, jeżeli ktoś miał w zwycięskim meczu, ocenę poniżej 6,5 to klikam, że „nie jestem zadowolony”. Gdy zespół nie stracił bramki chwalę całą obronę. Po meczu chwalę zawodników pow. 8,0 podczas prywatnej rozmowy.
  • Zawszę przeprowadzam odprawę, gdyż uważam, że ma to dobry wpływ na naszą grę. Podczas spotkania z zawodnikami, przekazuję najważniejsze informacje dot. gry (np. chce żebyście zagrywali piłkę na wolne pole)
  • Nie boję się skorygować taktykę. Nie mówię tu o zmianie wszystkich poleceń i formacji, ale o dostosowaniu strategii pod rywala. 
  • Stosuję dużą rotacje. Jeżeli zawodnik, nawet w zwycięskim meczu, zagrał poniżej 6,8 siada na ławkę, a szansę dostaje rezerwowy.


Podsumowanie


Jeszcze raz dziękuję Mahdiemu i finalistom za możliwość sprawdzenia się w rozgrywce „na żywo”.Fajnie był z wami się spotkać pogadać o FM i się pośmiać. Będę chciał awansować w przyszłym roku i mam nadzieje że sytuacja rodzinna pozwoli mi wyjechać. Na koniec niespodzianka. Wywiad ze mną w regionalnej gazecie.


 

Artykuł można, także przeczytać na na stronie Gazety Pomorskiej.

Pozdrawiam. Jeżeli macie do mnie jakieś pytania lub chcielibyście się czegoś dowiedzieć to pytajcie w komentarzach.


Autor: Massey20
Nagroda Fair Play w eliminacjach 2. i 3. Edycji RM, Mistrz Polski FM 2018

KOMENTARZE

Berth


Komentarzy: 988

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Francuski Łącznik

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2016-06-20

Poziom ostrzeżeń: 0

09-02-2019, 13:57 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Do czego to doszło, o mistrzu Polski w Football Managera gazety piszą! Gratulacje!

Vagner


Komentarzy: 496

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Selekcjoner z Wysp Owczych

Ranga sponsorska: Sympatyk

Dołączył: 2016-09-20

Poziom ostrzeżeń: 0

09-02-2019, 14:54 , ocenił powyższy materiał: mocne - Niesamowita historia

Taki wywiad w prawdziwej gazecie to pamiątka na całe życie, super!

Yoohas


Komentarzy: 63

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-11-12

Poziom ostrzeżeń: 0

09-02-2019, 15:39 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

Czy zawsze wystawiasz zawodników w rolach, w których nie czują się najlepiej? Wywiad w gazecie to fajna historia, do tego zdjęcie z rodziną!

Tosiek


Komentarzy: 285

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-03

Poziom ostrzeżeń: 0

09-02-2019, 17:34 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Nie widzę tu żadnych taktycznych rewelacji, zdecydowały u Ciebie umiejętności zawodników, których miałeś w składzie. A,byli oni zdecydowanie najlepsi ze wszystkich. Po prostu sprostałeś roli faworyta i tyle. Wywiad naprawdę super!

Shrek


Komentarzy: 1056

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Trudny Człowiek

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: 1

09-02-2019, 18:53 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Tosiek, dnia 09-02-2019, 17:34, napisał:
Nie widzę tu żadnych taktycznych rewelacji, zdecydowały u Ciebie umiejętności zawodników, których miałeś w składzie. A,byli oni zdecydowanie najlepsi ze wszystkich.


Rozumiem, że pozostałym zawodnikom, ktoś zabronił wybierać zawodników, których wybierał Massey20. Massey wybierał jako 4, więc trzech graczy przed nimi mogło mu podbierać zawodników. Takie głupie gadanie.

Wygrał, bo najlepiej wykorzystał zawodników, których posiadał.

Także jestem rozczarowany tym, co zobaczyłem. Spodziewałem się rewelacji, o których nie miałem pojęcia, ujrzenia fragmentu magicznego zeszytu, o którym wspominał Mahdi, tymczasem dostałem zlepek informacji, o których wiedziałem. Ale jeżeli przydały się komuś innemu, to tekst zasługuje na mocne. Czy można zobaczyć zdjęcie, albo chociaż skan tego zeszytu, a w zasadzie zawartości?

A wywiadu w gazecie zazdroszczę, tak zwyczajnie i po ludzku.

Jeszcze jedno pytanie - ja ustawiam zawodników pod kątem ich pozycji - inaczej będę się ustawiał na Messiego grającego na skrzydle, inaczej grającego na ofensywnym pomocniku, jeszcze inaczej na pozycji napastnika. Czy Ty też tak ustawiasz, czy patrzysz raczej konkretne nazwisko, konkretne ustawienie obrony.

Nie rozumiem rozpisania tabelki - skoro atrybuty 20 - 17 to dlaczego w pierwszej nie ma błyskotliwości, a ma wartość 19? Dlaczego przewidywanie, a nie decyzje? Ja uważam, że przewidywanie jest bardziej przydatne w grze obronnej.


Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7956

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

09-02-2019, 20:22 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Bardzo ładny wywiad! Szkoda, że tworząc blog nie pomyślałeś o grafice RM (herby drużyn).

Co do okresu przygotowawczego - asystent zawsze wystawia tych, których umieściłeś w pierwszej jedenastce, jeśli nie mają kontuzji i nie są na zgrupowaniu kadry. Dlatego ja w okresie przygotowawczym przez 3-4 mecze nie ustawiam graczy na pozycje.

Co do pochwał - działa za pierwszym razem, a potem zawodnik może być tym znużony i morale mu spadnie. Wielokrotnie miałem hasło po pochwale typu" "grałbym jeszcze lepiej, gdyby zostawił mnie pan w spokoju". I morale w dół. A więc zależy to od charakteru gracza...

kaminior323
Typer Miesiąca - 1. miejsce


Komentarzy: 1279

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Prawoskrzydłowy z Poznania

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

10-02-2019, 10:45 , ocenił powyższy materiał: mocne - Miło, że zdecydowałeś się dodać ten blog

Oczywiście ogromnie gratuluję wygranej :) co do sposobu twojej gry poziom szczegółowości doboru poleceń dla rywali dla mnie godny podziwu ! Ja nie miał bym z pewnością tyle chęci i czasu by komuś indywidualnie polecenia przypisywać :) a artykuł w gazecie z pewnością będzie świetną pamiątką :)

grinch123


Komentarzy: 1925

Grupa: Moderator

Ranga: Zegarmistrz z Tarnowa

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

10-02-2019, 13:34 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mam dwa pytania do ciebie, jeśli można? Więc zastawia mnie czy grając w domu ,na spokojnie to każdego rywala tak rozpisujesz na czynniki pierwsze.Rozumiem że jest to czasochłonne,ale czy taka gra nie pozbawia cię przyjemności z gry. Muszę się przyznać że ja tak nigdy nie robiłem. Z reguły mam dwie taktyki, jedną roboczą a drugą tzw wyjazdową.W trakcie meczu reaguje co się dzieje na boisku .Drugą pytanie skąd brałeś poradniki Piotra Sebastiana, mógłbyś podać namiary. Na koniec jeszcze raz gratuluję a wywiad w gazecie to pamiątka na całe życie . Pozdrawiam.

Massey20
Nagroda Fair Play w eliminacjach 2. i 3. Edycji RM, Mistrz Polski FM 2018


Komentarzy: 264

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

10-02-2019, 14:45

Yoohas - tak wystawiam. Bardziej patrze jakie polecenia indywidualne są przypisane, automatycznie, do roli.
Shrek - co do pytania o Messiego, chodzi Ci o instrukcje dot. rywala, czy o polecenia indywidualne jakie mu ustawiam.
Co do pytania o błyskotliwość.
Na Błyskotliwość lub kreatywność (zależy jak mi się napisze) składają się 4 atrybuty: przewidywanie, błyskotliwość, współpraca, przegląd sytuacji. Sumuję i wyliczam średnią.
Nie wiem gdzie przeczytałeś, że przewidywanie jest ważniejsze od decyzji. Piłkarze, którzy będą mieli w poleceniach indywidualnych "scisłe krycie" powinni mieć dobre cztery atrybuty: krycie, przewidywanie, decyzje, ustawianie się.
Tą tabelkę robię by poznać mocne i słabe strony swoich zawodników.
Ten zeszyt nie jest magiczny. Są tam spisane najważniejsze informacje z artykułów Piotra Sebastiana oraz wnioski wyciągnięte z tych publikacji.

https://imgur.com/sPWFzY3.gif
https://imgur.com/CFbQse8.gif
https://imgur.com/oBs5h68.gif

Mahdi - ja ustawiam, żeby każdy mógł zagrać w sparingach. Co pochwał, to trzeba sprawdzić, czym się wyróżnił. Czy strzelił gola, czy miał asystę, czy miał wysoki procent celnych podań, czy miał wpływ na to, że drużyna nie straciła bramki.
Ja bardzo bardzo rzadko miałem, że ktoś mi mówił, że mógł zagrać lepiej.

Pozdrawiam i dziękuje za gratulacje.

Massey20
Nagroda Fair Play w eliminacjach 2. i 3. Edycji RM, Mistrz Polski FM 2018


Komentarzy: 264

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

10-02-2019, 18:07

Grinch123 - czasami sobie odpuszczam i analizuje bez zapisywania. Dotyczy to szczególnie jak gram jakiś mecz ligowy z słabszym zespołem.
Co do poradników są one dostępne na facebook Centrum Football Managera. Są to Encyklopedia Football Managera 2016 i Szkoła Taktyki.
Pozdrawiam
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki