BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 11, słabe: 0
zobacz komentarze

Jak wygrałem 4 Mistrzostwa Polski Wirtualnych Menadżerów

09-02-2019, 13:21 , Unikalnych wejść: 668 , autor: Massey20

Wybrany klub / reprezentacja: Massey20 FC

Opisywany sezon: 2017/2018

Poziom rozgrywkowy: Turniej finałowy 4 Mistrzostwa Polski Wirtualnych Menadżerów

Wersja gry: Football Manager 2018

 


Jak buduj taktykę


Budowę taktyki rozpoczynam od przeanalizowania mojego składu w celu sprawdzenia, która formacja jest najlepsza.  W przypadku wszystkich zespołów, prowadzonych w ramach RM, i Massey20 FC był to środek pomocy.

Na tej podstawie tworzę taktykę.

Potem przechodzę do poleceń dla zespołu. Jak już wcześniej wspomniałem, najlepszą formacje miałem środku pola więc dałem następujące polecenia:

- posiadanie piłki,

- pressing

- więcej swobody taktycznej

Oprócz tego, w poleceniach dla zespołu miałem ustawione „wyjście na wolne pole” gdyż w mojej taktyce napastnik pełnił rolę klasycznej 10 oraz rozgrywaj piłkę po ziemi, ponieważ nie chciałem grać wysokimi piłkami.

Ostatnim poleceniem zespołowym było krótsze krycie, które zawsze ustawiam.

Po stworzeniu taktyki  przechodzę do ustawienia poleceń indywidualnych dla moich zawodników. W tym celu wykorzystuje tabelkę.

Następnie wyciągam  średnią z atrybutów, które są potrzebne dla danego kryterium,  wybranego zawodnika i wpisuje w odpowiednią rubrykę. Pokażę to poniżej, wykorzystując profil Paula Pogby.

Chce określić jego grę ofensywną. W tym celu sprawdzam atrybut przewidywania i grę bez piłki. Wyciągam jego średnią i wpisuje w odpowiednią rubrykę.

Po zrobieniu wszystkich kryteriów tabelka prezentuje się następująco.

Tak robię wszystkich zawodników. Następnie przechodzę do ekranu i porównuje zespoły.

Po sprawdzeniu wszystkiego mogę ustawić polecenia indywidualne. W przypadku Paula Pogby:


Po stworzeniu taktyki, ustawieniu poleceń indywidualnych dla wszystkich zawodników, przechodzę do rozpisania przeciwników. W tym celu także stosuję tą tabelkę powyżej, zmieniam jednak nieco kryteria. Wygląda to tak:

Gdy rozpiszę tak wszystkich zawodników rywala, przechodzę do analizy. Popatrzmy na Ozila. Świetna kreatywność, podania, dośrodkowania, drybling i ofensywa.  Słabsza, waleczność, fizyczność oraz gra w powietrzu. Co z tego wynika?

Ścisłe krycie – zawsze - piłkarze z dobrą kreatywnością oraz podaniami lub dośrodkowaniami lub uderzeniami z dystansu

Ścisłe krycie – nigdy – w połączeniu z „odbiór agresywny” przeciwko piłkarzom ze słabą walecznością.

Tak więc po zastanowieniu się dałem polecenia: ścisłe krycie – zawsze, odbiór agresywny, gdyż obawiałem się jego podań. 

Tak przygotowany mogłem rozpocząć okres przygotowawczy.


Okres przygotowawczy


Okres przygotowawczy zaczynam od ustawienia treningów. Mocno skupiam się na kondycji i na treningu meczowym. Planuje także sparingi. Zawsze zaczynam od słabszych zespołów, potem gram z mocniejszymi, by znów zagrać ze słabszymi.

W turnieju sparingi prowadził asystent, więc, żeby ograć wszystkich zawodników, trzeba było co mecz zmieniać pierwszą jedenastkę. Zauważyłem bowiem, że nasz współpracownik w grach kontrolnych wystawia, większości, tych piłkarzy, których ma ustawionych przeze mnie w pierwszym składzie.


Sezon


Dzień 1

Po pierwszym dniu już wiedziałem, że na wyjazdach nie będę grać taktyką defensywną (mniej poleceń indywidualnych dla zawodników), która się w ogóle nie sprawdziła. Widać zresztą po wynikach: 1 remis i 3 przegrane.

Bardzo dobrze sprawowała się natomiast taktyka, bardziej ofensywa (więcej poleceń indywidualnych), którą grałem u siebie. Same zwycięstwa i 16-4 w bramkach. 

Dzień 2

Drugi dzień ułożył się dla mnie fantastycznie. W użyciu była tylko jedna taktyka (bardziej ofensywna). Była to bardzo dobra decyzja.

Oczywiście nie zapominałem, po każdym meczu pochwalić  zespół i poszczególnych zawodników.  Uważam bowiem, że większe chwalenie ma dobry wpływ na zawodnika w następnym meczu. Po za tym najważniejsze w tej grze są morale i trzeba je utrzymywać na wysokim poziomie.  

Muszę tu jeszcze wspomnieć o ostatnim meczu z DobimFM FC, gdyż po tym spotkaniu otworzyły mi oczy. Może gdybym tak nie dostał w dupę, to nie było by takiej serii? Kto wie? W każdym razie po tym ostatnim spotkaniu musiałem coś zmienić. Zrobiłem to!

Akcja Dobiego w tamtym spotkaniu wyglądała następująco: piłka od bramkarza, na bok, do środkowych obrońców. Ci, od razu, dogrywali do bocznych wahadłowych. Następnie szła długa piła pod moje pole karne.

Zastanawiacie się co zrobiłem: odpuściłem środkowych obrońców (ścisłe krycie nigdy, pressing – nigdy), przykryłem wahadłowych (ścisłe krycie – zawsze, pressing – zawsze), cofnąłem obronę i wystawiłem Niklasa Süle (co ciekawe, wychodził tylko na mecze z DobiFM FC). Poskutkowało. Następny mecz wygrałem 3-0, co uświadczyło mnie w przekonaniu, warto czasem skorygować taktykę. 

Dzień 3

Dzień trzeci nie był tak idealny, jak drugi, ale najważniejsze było dla mnie utrzymanie przewagi na DobimFM. To się udało pomimo, że przegrałem z nim dwa mecze.

Dzień 4

W czwartym dniu grałem, już na luzie. Tytuł zdobyłem na 6 kolejek od końca. Po zdobyciu tytułu w meczach z komputerem występowali rezerwowi.

W meczu z Jmk FC wystawiłem zawodników, którzy na to zasługiwali. Przegrałem to spotkanie, gdy moi piłkarze byli chyba na kacu.


Porady


  • Po zwycięskim meczu, chwalę zawodników. Najpierw cały zespół, potem poszczególnych piłkarzy. Oczywiście, jeżeli ktoś miał w zwycięskim meczu, ocenę poniżej 6,5 to klikam, że „nie jestem zadowolony”. Gdy zespół nie stracił bramki chwalę całą obronę. Po meczu chwalę zawodników pow. 8,0 podczas prywatnej rozmowy.
  • Zawszę przeprowadzam odprawę, gdyż uważam, że ma to dobry wpływ na naszą grę. Podczas spotkania z zawodnikami, przekazuję najważniejsze informacje dot. gry (np. chce żebyście zagrywali piłkę na wolne pole)
  • Nie boję się skorygować taktykę. Nie mówię tu o zmianie wszystkich poleceń i formacji, ale o dostosowaniu strategii pod rywala. 
  • Stosuję dużą rotacje. Jeżeli zawodnik, nawet w zwycięskim meczu, zagrał poniżej 6,8 siada na ławkę, a szansę dostaje rezerwowy.


Podsumowanie


Jeszcze raz dziękuję Mahdiemu i finalistom za możliwość sprawdzenia się w rozgrywce „na żywo”.Fajnie był z wami się spotkać pogadać o FM i się pośmiać. Będę chciał awansować w przyszłym roku i mam nadzieje że sytuacja rodzinna pozwoli mi wyjechać. Na koniec niespodzianka. Wywiad ze mną w regionalnej gazecie.


 

Artykuł można, także przeczytać na na stronie Gazety Pomorskiej.

Pozdrawiam. Jeżeli macie do mnie jakieś pytania lub chcielibyście się czegoś dowiedzieć to pytajcie w komentarzach.


Autor: Massey20
Nagroda Fair Play w eliminacjach 2. i 3. Edycji RM, Mistrz Polski FM 2018

KOMENTARZE

Shrek


Komentarzy: 1059

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Trudny Człowiek

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: 1

10-02-2019, 20:25

Massey20, dnia 10-02-2019, 14:45, napisał:

Shrek - co do pytania o Messiego, chodzi Ci o instrukcje dot. rywala, czy o polecenia indywidualne jakie mu ustawiam.


Tak jak pisałem na fejsie - inaczej daje polecenia dotyczące rywali Messiemu, gdy ten gra jako środkowy napastnik, inne gdy gra jako lewo skrzydłowy, inne gdy gra jako ofensywny pomocnik. Staram się przewidzieć, w jakiej roli będzie grał w ZESPOLE i tak ustawić krycie i polecenia, by móc wyłączyć jego mocne strony.

Dlatego w przypadku Messiego, gdy gra jako napastnik, inaczej ustawiam PdR*, a inaczej gdy gra jako skrzydłowy. Nie wiem, czy ktoś jeszcze tak robi, a pytam, bo wydaje mi się to rozsądniejsze niż posiadanie jednego zestawu PdR, dla każdego zawodnika - a przecież inaczej podchodzi się do skrzydłowego, inaczej do napastnika itd.

PdR - polecenia dotyczące rywali.

Massey20, dnia 10-02-2019, 14:45, napisał:
Co do pytania o błyskotliwość.
Na Błyskotliwość lub kreatywność (zależy jak mi się napisze) składają się 4 atrybuty: przewidywanie, błyskotliwość, współpraca, przegląd sytuacji. Sumuję i wyliczam średnią.
Nie wiem gdzie przeczytałeś, że przewidywanie jest ważniejsze od decyzji. Piłkarze, którzy będą mieli w poleceniach indywidualnych "scisłe krycie" powinni mieć dobre cztery atrybuty: krycie, przewidywanie, decyzje, ustawianie się.Zawsze mi się wydawało, ( i może być to błędne), że atrybuty psychiczne odpowiadają za konkretną fazę gry i tworzą swoiste pary w stosunku do tego, czy ZESPÓŁ GRACZA ma piłkę czy jej nie ma.

I tak by wyglądały pary ofensywne - defensywne, gdyby to była słuszna teoria.

decyzje - przewidywanie - czyli to co może zrobić zawodnik, gdy zespół ma piłkę - lub gdy ma ją przeciwnik.
gra bez piłki - ustawianie się, czyli przewidywanie tego, gdzie może spaść, lub gdzie może zostać zagrana piłka, gdy zespół ma piłkę - lub gdy jej nie ma.
opanowanie - koncentracja - zdolność do wykorzystywania swoich umiejętności gdy zespół ma piłkę - gdy jej nie ma.

Czyli jak szukam gracza, który ma mi rozgrywać - to decyzje są dla mnie ważniejszym atrybutem, niż przewidywanie.
Jak szukam gościa od bronienia, to jednak wybieram przewidywanie.

Dlatego zdziwiłem się, że akurat przewidywanie, a nie decyzje, są dla Ciebie ważniejsze u rozgrywającego.

Zyhym


Komentarzy: 885

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-28

Poziom ostrzeżeń: 1

11-02-2019, 00:25 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Ciekawe korzystanie z tabelki + fajna pamiątka w postaci wywiadu :)

Kuba199321
Typer Miesiąca - 3. miejsce


Komentarzy: 748

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-02-28

Poziom ostrzeżeń: 1

11-02-2019, 20:57 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Przyjmij proszę z tego miejsca nieco spóźnione, acz szczere gratulacje :) Ogranie takich rywali to nie lada wyczyn! Tylko żeby Ci sodówka nie odbiła od tej sławy :)

jmk
Mistrz Ceremonii, 3. miejsce w Polsce FM 2017, Typer Sezonu 2017/18 - 3. miejsce, Wyróżnienie Fair Play w eliminacjach 4. Edycji RM


Komentarzy: 1003

Grupa: Moderator

Ranga: Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-03-09

Poziom ostrzeżeń: 1

07-03-2019, 11:54 , ocenił powyższy materiał: mocne - Miło, że zdecydowałeś się dodać ten blog

O proszę, Pan celebryta ;) To co, teraz Taniec z Gwiazdami czy Śniadaniówka najpierw?:0

Jeszcze raz gratki, zasłużyłeś. Miałeś najlepszych, byłeś najlepszy, chapeau bas.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki