x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 9, słabe: 0
zobacz komentarze

Słowenia. Małe jest piękne #1 (rok 2018)

19-11-2019, 00:45 , Unikalnych wejść: 3112 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: Słowenia

Opisywany sezon: 2018

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: Football Manager 2019


Słowenia - moja miłość


Ten kraj budzi od lat mój podziw. Przede wszystkim nie wydał on na świat takich potworów jak Chorwacja (Ante Pavelić i spółka). Słoweńcy nigdy nie splamili się tym, czym „zasłynęli“ podczas II Wojny Światowej ich krwawi sąsiedzi. A były to zbrodnie tak straszne, że czyny Niemców jawią się przy nich jako... humanitarne. Wystarczy jedno słowo: „Jasenovac“. To tam „dobrzy katolicy“, ustasze, pod wodzą ojca franciszkanina (Miroslav Filipović-Majstorović) zamordowali kilkaset tysięcy Serbów, Żydów i Romów. To tam kolejny franciszkanin, Petar Brzica, brał udział w „zawodach“ polegających na tym, jak wielu ludzi zdoła uśmiercić za pomocą noża zwanego „srbosjek“. Zarżnął prawie 1400. W jedną noc.

Jeżeli Chorwacja i Chorwaci są dla mnie synonimem zła, to Słowenia - dobra i spokoju. W dostatnich czasach Jugosławii rządzonej przez Josipa Broz-Tito, Socjalistyczna Republika Słowenii była najzasobniejsza i żyło się tam wspaniale. Gdy na początku lat 90-tych rozpoczęła się wojna na Bałkanach, Słowenia ucierpiała najmniej. Po „wojnie dziesięciodniowej“ (jednej z najkrótszych i najmniej krwawych w historii Europy - zginęło zaledwie 63 żołnierzy) proklamowano niepodległość.

Dzisiejsza Słowenia to bodaj najbogatsze państwo dawnej Europy Środkowo-Wschodniej, członek Unii Europejskiej i NATO. Zamieszkują ten kraj dobrzy ludzie, którzy udowadniają, że Słowianie nie muszą być takimi krwawymi bestiami, jak Chorwaci.


 


Oblak, ale Branko!


W czasach Jugosławii, piłkarzom ze Słowenii trudno było przebić się do drużyny narodowej. Największym uznaniem w latach siedemdziesiątych cieszyła się dwójka Danilo Popivoda - Branko Oblak. Ten drugi zrobił sporą karierę w Niemczech (Schalke, Bayern). W roku 1974 (dokładnie: 5 czerwca) Jugosławia grała ostatni mecz w ramach przygotowań do MŚ’74. Rywalami byli Anglicy, padł remis 2:2. W 48. minucie słynny bramkarz Liverpoolu, Ray Clemence, przepuścił do siatki bombę, której nie zapomni do końca swoich dni. Uwierzcie, jak zobaczycie tego gola, to uświadomicie sobie, że pierwszym piłkarskim bohaterem Słowenii był nie Jan, ale Branko Oblak! Jedna z najpiękniejszych bramek, jakie widziałem!


 


Srečko Katanec


W latach 80-tych do reprezentacji awansował na dłużej kolejny Słoweniec, Srečko Katanec. Pamiętam tego doskonałego defensywnego pomocnika z gry w znakomitej swego czasu ekipie Sampdorii. Pracował tam w pocie czoła po to, by oklaski mogli zbierać gwiazdorzy, czyli Gianluca Vialli i Roberto Mancini.

Katanec zdążył jeszcze wystąpić pięć razy w barwach niepodległej Słowenii (1994), a cztery lata później objął funkcję selekcjonera. I Słowenia z absolutnego kopciuszka (zaledwie jeden punkt w eliminacjach MŚ’98) stała się... europejskim średniakiem! Cud? Na to wygląda!

Srečko Katanec po barażach (2:1 i 1:1 z Ukrainą) uzyskał sensacyjny awans do EURO 2000! W turnieju finałowym Słoweńcy wstydu nie przynieśli. Zremisowali 3:3 z Jugosławią (a prowadzili już 3:0!) i 0:0 z Norwegią oraz przegrali zaledwie 1:2 z Hiszpanią.


 


Zlatko Zahović - pseudogwiazdorek:
„Mogę kupić was wszystkich!“


Ofensywny pomocnik, Zlatko Zahović, był na pewno bohaterem eliminacji i finałów EURO 2000. Strzelił wszak aż 12 goli (9 w eliminacjach, 3 w turnieju finałowym). Niestety, bardzo szybko odbiła mu palma, zwana również „sodówką“.

W trakcie eliminacji do MŚ’02 piękny sen Słowenii trwał nadal. Na 10 spotkań w grupie nie przegrali żadnego! Mimo wszystko musieli grać w barażach, ponieważ Rosja uzbierała trzy oczka więcej. I dzielni Słoweńcy dali radę! Wyeliminowali faworyzowanych Rumunów (2:1, 1:1) i mogli szykować się do debiutu w mistrzostwach świata.

I tu na scenę wkracza Zahović. W trakcie eliminacji zaczął stroić fochy i gwiazdorzyć, więc Katanec wyrzucił go z kadry. Mało kto o tym dziś pamięta, ale Słowenia trzy ostatnie mecze w grupie plus obie gry barażowe z Rumunią rozegrała bez swojego największego asa! Mimo to potrafiła ograć lidera, Rosję, 2:1, oraz udowodnić swą wyższość nad Rumunami.

Niestety, po uzyskaniu awansu Katanec popełnił ogromny błąd. Ugiął się pod naporem mediów oraz opinii publicznej i na azjatycki turniej przywrócił do łask Zahovicia. Miał tego później bardzo żałować. Grający w Benfice gwiazdorek odwalił mu bowiem na mundialu identyczny numer jak w eliminacjach.

Zdjęty z boiska w 63. minucie meczu z Hiszpanią (przegranego ostatecznie 1:3) zrobił w szatni awanturę. Wykrzyczał: „Mogę kupić was wszystkich, mogę kupić całą federację i mogę kupić Smarną Gorę“ (Smarna Gora to miejsce niedaleko Lublany, gdzie Katanec ma dom). Po takiej „akcji" selekcjoner wyrzucił Zahovicia z drużyny, a prezes federacji, Rudi Zavrl, odesłał go pierwszym samolotem do domu. Morale w zespole było bliskie dna, bo Katanec zapowiedział rezygnację i Słowenia przegrała wszystkie trzy mecze...

Na kolejny udział w wielkim turnieju Słowenia musiała czekać 8 lat, do 2010 roku. Team prowadzony przez Matjaža Keka (który jest selekcjonerem również obecnie) spisał się całkiem przyzwoicie w RPA. Wygrał z Algierią 1:0, zremisował z USA 2:2 i przegrał z Anglią 0:1.


 


Kraj o powierzchni Podlasia


Dwukrotny udział w mistrzostwach świata (2002, 2010) i jeden występ w finałach mistrzostwa Europy (2000) to ogromne sukcesy. Weźcie pod uwagę fakt, że osiągnął je kraj liczący zaledwie ok. 2 mln mieszkańców i o obszarze niemal identycznym, jak... województwo podlaskie! Do tego niemal połowę powierzchni kraju pokrywają lasy!


na czerwono - Słowenia


na czerwono - województwo podlaskie


Mimo ograniczonego potencjału ludnościowego, Słowenia cały czas „produkuje“ piłkarzy, którzy są rozpoznawalni na naszym kontynencie. Obecnie należą do nich przede wszystkim Jan Oblak, Josip Iličić, Benjamin Verbič i Kevin Kampl (który jednak zrezygnował z reprezentacyjnych występów pod koniec 2018 z “powodów osobistych“). W kadrze nadal znajdują się uczestnicy MŚ’10 - Bojan Jokić i Tim Matavž.


 


Podejmuję wyzwanie


Zdecydowałem, że poprowadzę reprezentację Słowenii i spróbuję nawiązać do osiągnięć z lat 2000, 2002 i 2010. Zadanie trudne, ponieważ umiejętności zawodników obsadzających większość pozycji kształtują się na poziomie zaledwie dostatecznym. Ale ta drużyna potrafi być groźna dla każdego, o czym przekonała się - niestety - Polska, przegrywając na wyjeździe 0:2. Gole strzelali Aljaž Struna i Andraž Šporar, a Słowenia wystąpiła w składzie: Oblak - Stojanović, Struna, Mevlja, Balkovec - Bezjak, Krhin, Kurtić, Iličić, Verbič (62,Črnigoj; 90, Berić) - Šporar (85, Popović). Oby dzisiaj (piszę o realnej piłce i pożegnaniu Łukasza Piszczka) było lepiej.


 


Kariera w ramach FM 2019


Pierwszą rzeczą, jaką musiałem zrobić była rozmowa z Jasminem Kurticiem. Doświadczony zawodnik włoskiego SPAL zrezygnował bowiem z występów w reprezentacji narodowej, a ja chciałem go przekonać do powrotu. Udało się!


Następnie zmieniłem kapitana. Funkcję tę przestanie pełnić doświadczony Bojan Jokić, nowym boiskowym przywódcą zostanie bramkarz Jan Oblak.

Uzupełniłem też sztab szkoleniowy, choć byłem pozytywnie zaskoczony jego jakością. Na stanowisku asystenta zostanie Robert Englaro. Przybyli: Wiaczesław Czanow (trener bramkarzy), Srdjan Djordjević (trener siłowy) i Simon Živec (trener ogólny). Oto wszyscy sztabowcy, którzy zajmują się kadrą A:



 


Rozgrywki


W 2018 roku czekały nas potyczki w Lidze Narodów. Federacja traktowała je poważnie i żądała awansu do wyższej dywizji. Słowenia występuje obecnie w dywizji „C“, czyli niejako w „trzeciej lidze“. Naszymi rywalami były ekipy Bułgarii, Norwegii i Cypru. Oto wyniki, jakie uzyskaliśmy.

 

1.


2.


3.


4.


5.


6.

 

Tabela:

 

Jak widzimy celu, czyli awansu do wyższej dywizji, nie udało się zrealizować. Dlaczego? Cóż, złożyło się na to kilka przyczyn. Pierwsza i najważniejsza, to niekorzystny bilans meczów z Bułgarią (0:2, 2:2). A sytuacja była dość komfortowa; wystarczyło Bułgarów pokonać w ostatnim meczu u siebie! Niestety, nie udało się. Inna sprawa, że gdybyśmy wygrali z Norwegią na własnym stadionie, to nikt by nam nie odebrał pierwszego miejsca... Na pewno najlepszym występem był ten w Oslo; zwycięstwo mimo braku odsuniętego za czerwoną kartkę Iličicia ma swoją wymowę!

Zaskoczyła mnie wolta wykonana przez Kampla. Przed ostatnim dwumeczem, już po otrzymaniu powołania, poinformował mnie, że rezygnuje z występów w drużynie narodowej. Mam cichą nadzieję, że w roku 2019 uda mi się go przekonać do zmiany zdania.

Nie można powiedzieć, abym przeprowadził jakąś rewolucję kadrową. Jedynym absolutnym debiutantem, któremu dałem szansę (i to tylko w jednym meczu) był Leo Štulac z Parmy. W kadrze dominowali rutyniarze, z których kilku pamięta jeszcze MŚ’2010 (Birsa, Jokić, Matavž i będący wtedy w rezerwie Krhin).

Drużyna jest nie najmłodsza, a do tego w U-21 nie widać wielu zawodników, którzy mogliby zastąpić starych wyjadaczy. Jest jednak kilka perełek, które pilnie obserwuję: David Zec, Jako Bijol czy Jan Mlakar.


 


Podsumowanie


Słowenia rozegrała w 2018 roku sześć oficjalnych spotkań międzypaństwowych:


Bilans to:
3 zwycięstwa - 2 remisy - 1 porażka, bramki: 9-5.

Strzelcy: Šporar i Verbič - po 2, Kampl, Matavž, Omladič i Struna - po 1. Plus gol samobójczy - Papadopoulos (Cypr).


Grali:


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 00:45

Uprzedzając pytania - ta kariera jest niezależna od przygody w Arsenalu!

weche
Redaktor Naczelny. Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM 2022, Mistrz Polski FM 2023, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce


Komentarzy: 1834

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 07:37 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Kariery reprezentacją są dla mnie bardzo ciekawe, więc żałuję że tak mało jest ich na stronie. Tym z większą radością przyjąłem ten blog. Mam nadzieję na częste publikacje.

Rychooo


Komentarzy: 815

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-03

Poziom ostrzeżeń: 2

19-11-2019, 08:28 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Chyba w fm17 sprowadziłem Sporar'a do ligi polskiej i pozamiatał. Z tego co pamiętam strzelił chyba ponad 50 goli w sezonie.

Sidorf


Komentarzy: 126

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-04

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 08:31 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Zawsze miałem problem z reprezentacjami. Granie tylko nimi wydaje mi się dość nudne, przez wzgląd na małą liczbę meczów w sezonie. Jak już, to przyjmowałem posady tymczasowe jakichś lepszych drużyn jadących na igrzyska.

Swoją drogą, chętnie bym zobaczył twój subiektywny ranking lub listę najładniejszych bramek/akcji z poprzedniego stulecia. Na wszelkich kompilacjach zazwyczaj wszystkie są 2000+, a patrząc na tą (bardzo dobrą, pierwszy raz ją widzę) nie wydaje mi się, aby były gorsze.

Rychooo


Komentarzy: 815

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-03

Poziom ostrzeżeń: 2

19-11-2019, 08:39

Odszukałem z czystej ciekawości bloga, w którym strzelał Sporar, było to w pierwszej edycji RM (fm15) :) Grałem wtedy Pogonią Szczecin i Sporar w 49 meczach strzelił 59 goli i miał 10 asyst :D

Bari80


Komentarzy: 455

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-03

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 12:44 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Bardzo ciekawy blog, a ten gol Oblaka to majstersztyk. Pajęczyna z bramki zdjęta!!!

Peter
Strażnik Galaktyki


Komentarzy: 1743

Grupa: Root Admin

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-08-15

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 13:18 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!

Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy no i zobaczyłem tą bramkę z 1974! Tak sobie myślę, że jakby dziś była Jugosławia, to chyba co 4 lata miałaby mistrza świata. Sama Chorwacja ma niesamowity potencjał, a jakby dołożyć resztę byłych republik to strach się bać.

Paternoster
Typer Sezonu 2022/23 - 2. miejsce


Komentarzy: 479

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-15

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 13:45 , ocenił powyższy materiał: mocne - Lecę budować Ci pomnik

Kampl musiał mieć wpisaną datę rezygnacji w edytorze. Ale może faktycznie odczekaj chwilę i namów go do powrotu, zagra może w eliminacjach euro 20.
Blog super, poczytałem trochę o tych Chorwatach i straciłem do nich całą sympatię. To hitlerowcy Bałkanów i mordercy. Z tym, że hitlerowcy rozstrzeliwali i gazowali ludzi,,a tamci na żywca obcinali głowy piłami lub mordowali srbosjekiem. Taka refleksja mnie dopadła: ludzie to najgorszy, najpodlejszy gatunek zwierząt.

DanielW


Komentarzy: 403

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-21

Poziom ostrzeżeń: 0

19-11-2019, 17:55 , ocenił powyższy materiał: mocne - Niesamowita historia

@Mahdi popraw mnie jak się mylę, ale wydaje mi się, że Słowenia jako jeden z niewielu krajów na świecie nigdy nie skorzystała z "przyszywanych" rodaków. Tak jak np. Polska - Olisadebe, Roger, Perquis.
Blog rewelacja, czekał będę na następne lata.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

20-11-2019, 01:50

Sidorf, dnia 19-11-2019, 08:31, napisał:
Zawsze miałem problem z reprezentacjami. Granie tylko nimi wydaje mi się dość nudne, przez wzgląd na małą liczbę meczów w sezonie. Jak już, to przyjmowałem posady tymczasowe jakichś lepszych drużyn jadących na igrzyska.

Swoją drogą, chętnie bym zobaczył twój subiektywny ranking lub listę najładniejszych bramek/akcji z poprzedniego stulecia. Na wszelkich kompilacjach zazwyczaj wszystkie są 2000+, a patrząc na tą (bardzo dobrą, pierwszy raz ją widzę) nie wydaje mi się, aby były gorsze.


Ja pamiętam praktycznie tylko gole z lat 1984-98. A i wcześniej (lata 70-te), można znaleźć prawdziwe perełki jak widać. Ale żeby ranking? Sporo pracy takie coś musiałoby kosztować. Oczywiście nr 1 jest gol Maradony (drugie trafienie w meczu przeciwko Anglii). Z legendarnym komentarzem Victora Hugo Moralesa....

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=1wVho3I0NtU&feature=emb_logo

Maradona przejął piłkę na środku boiska... ograł dwóch rywali jednym zwodem! Wciąż ma piłkę! Rozpoczyna rajd prawą stroną! Gwiazdor światowego futbolu! Ogrywa trzeciego! Chyba zamierza podać do Burruchagi?! Nie - wciąż Maradona! Geniusz! Geniusz! Geniusz! Ta-ta-ta-ta-ta-ta...!!!

I gol! GOL!!! Chce mi się płakać! Mój Boże! Niech żyje futbol! Cudowny gol (golazo)! DieGOL! Maradona! Sprawił, że płaczę! Ja płaczę!!! Wybaczcie! Maradona - w niezapomnianym, boskim locie! W najlepszej akcji wszystkich czasów! Kosmiczny latawiec! Z jakiej planety przybyłeś! Jak ograłeś tak wielu Anglików na raz?! Jak sprawiłeś, że naród jest zjednoczony jak zaciśnięta pięść i krzyczy jednym głosem - Argentyna! Argentyna-Anglia 2-0! DieGOL! DieGOL! Diego Armando Maradona! Dzięki Ci Boże! Za futbol, za Maradonę! Za te łzy! Za ten mecz! Argentyna-Anglia 2-0!
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki