Wybrany klub / reprezentacja: Polonia Warszawa
Opisywany sezon: 2022/2023
Poziom rozgrywkowy: II liga
Wersja gry: Football Manager 2022
FM22 – Jan Czarnolaski – Polonia Warszawa #2
Poniżej link do poprzednich części:
Sezon 2022/2023
Moje cele
- inwestowanie w bazę treningową i szkoleniową,
- min 70% Polaków w kadrze - opieranie się w pierwszej kolejności na polskich zawodnikach jeśli nie ma na rynku Polaka, który podniesie jakość drużyny to wtedy szukam zagranicznych.
- Wygranie sportowej rywalizacji z Legią o miano najlepszej drużyny w Warszawie.
- Budowa polonijnej tożsamości poprzez włączanie do sztabu trenerów związanych wcześniej z Polonią oraz obecnych zawodników drużyny, którzy przechodzą na piłkarską emeryturę.
Wstęp
Poprzedni sezon ku uciesze całej polonijnej braci zakończyliśmy na 1 miejscu w tabeli deklasując przeciwników i awansując do II ligi, pomimo słabej końcówki sezonu. Teraz będziemy mieć do czynienia z lepszymi przeciwnikami ale mimo to spodziewam się, że będziemy w stanie włączyć się do walki o awans.
Oczekiwania zarządu:
Bieżące oczekiwania były bardzo realne – walczymy o baraż czyli co najmniej 6. Miejsce. Myślę, że osiągniemy to na luzie. Osobiście myślę, że stać nas na wygranie ligi ale nie będę tego komunikował drużynie żeby nie narzucać zbędnej presji.
W przedsezonowej zapowiedzi eksperci widzieli nas w TOP2.

Jesień
Dokonywaliśmy jedynie uzupełnień składu. Nie było na rynku graczy w naszym zasięgu, którzy wskoczyliby do pierwszego składu. Tym razem też koncentrowałem się na młodzieżowcach bo nasi Eryk Kobza i Filip Bednarski są już od tego sezonu traktowani jak seniorzy. Tym samym wypożyczyliśmy Jana Kuźmę, Macieja Kowala, Pawła Koncewicza-Żyłka oraz Filipa Wójcika. Potwierdziliśmy także podpisanie kontraktu z będącymi u nas od zeszłego sezonu na wypożyczeniu Nikołajukiem i Furtakiem. Biorąc pod uwagę nieciekawą prognozę finansowa cieszę się, że obyło się bez płacenia jakiegokolwiek osdstępnego.
Maciej Kowal – BR, wypożyczenie z Siarki Tarnobrzeg.
Filip Wójcik – Schodzący napastnik, wyp. ze Stomilu.
Jan Kuźma – DP, wyp. z ŁKS-u Łódź
Paweł Koncewicz-Żyłka, ŚO, wyp. z Wisły Kraków

Łukasz Furtak - ŚO, wolny transfer - ex Podhale Nowy Targ.


Transfery wychodzące:
Pożegnałem Kiczuka i Pieńkowskiego, którzy podpisali w zeszłym sezonie kontrakty z nowymi pracodawcami. Wymagania finansowe Krystiana Pieczary były nieadekwatne do jego poziomu sportowego, więc również się pożegnaliśmy. Dodatkowo wypożyczyłem kilku juniorów do ogrania w niższych ligach.

Kadra
Tym razem kadra na sezon 2022/2023 liczyła 26 ludzi:
Przebieg rundy jesiennej
Debiut bardzo udany i pewne zwycięstwo z Olimpią Elbąg.
Mecz z pretendentem do wygrania całej ligi czyli rezerwami Lecha. Cóż poszło gładko i wróciliśmy do Warszaw z tarczą.
Spotkanie ze słabą Skrą Częstochowa pokazało nasz potencjał w ofensywie. Gdyby tylko ich bramkarz nie miał dnia konia wygralibyśmy co najmniej 2 razy tyle.
Z Wigrami prowadziliśmy 2:0 po golach Lewickiego oraz Kobzy z dystansu, po czym Bierżyński otrzymuje drugą żółta kartkę i gramy w osłabieniu. Nasz zespół nic sobie z tego nie robi i ta sama para dokłada kolejne 2 bramki (Kobza po pięknym wolnym).
Kolejne zwycięstwo tym razem ze Zniczem Pruszków u siebie po hat-tricku Lewickiego i główce Piątka. Na tym etapie jest zadziwiająco łatwo. Kontynuujemy serię 20 meczów bez porażki na swoim stadionie.
Sierpień kończymy remisem na Suchych Stawach z Hutnikiem grając całą drugą połowę w 10 po czerwonej kartce dla Gądka za uderzenie łokciem, a Jan Czarnolaski odbiera zasłużoną nagrodą dla Menedżera Miesiąca.

5-0 z Ruchem Chorzów. Wynik ustalamy grając w osłabieniu. Tym razem zagrzał się Szubertowski. Fadecki zagrał bezbłędny mecz strzelając 4 gole (!) i ustanawiając klubowy rekord bramek w jednym spotkaniu.

Kobza to jest kozak! Jego strzały z dystansu są na ekstraklasowym poziomie. W meczu ze Stalą Brzeg dostał piłkę na środku boiska, pognał w kierunku bramki przeciwnika i załadował sprzed pola karnego po widłach – miodzio. Kontrakt już z nim przedłużyłem, tak samo jak z Wawrzyniakiem. Zastanawiam się co począć z Bednarskim ale jest jeszcze trochę czasu.

Notujemy kolejne bardzo cenne zwycięstwo ze Stalą Rzeszów pomimo, że ewidentnie mieliśmy zwichrowane celowniki. Wpuściłem trochę świeżej krwi w drugiej połowie i na szczęście Nikołajuk trafił do siatki. W końcówce spotkania Brudnicki obronił rzut karny!

Wszystkie jesienne mecze:

Tabela po 18 kolejkach:

Przez rundę jesienną przeszliśmy jak burza. Mamy 16 punktów przewagi nad 3 miejscem w walce o bezpośredni awans oraz 18 pkt. nad 7. miejscem. II liga jest dla nas póki co łatwiejsza niż III. Nie zaznaliśmy smaku porażki, a bilans bramkowy 45 – 6 tylko dopełnia obrazu.
Ustanawiamy nowy rekord meczów bez porażki (18) i mam nadzieję, że wyśrubujemy jeszcze ten wynik

Niestety Dorian Gądek z paskudną kontuzją.
Nitot prawie przyjął ofertę za Buczkowskiego ale zaprotestowałem!
Prezes zasila konto 100 tys. EUR! - chyba mu głupio po tej sprawie z Buczkowskim.
Okazało się, że to była tylko zasłona dymna przed pokerową zagrywką Prezesa... Chyba chciał sobie zrekompensować ostatnie dofinansowanie klubu i zaakceptował smieszna ofertę Górnika Zabrze za Wawrzyniaka. Nic nie mogłem zrobić...
Wiosna
Adrian Dziedzic – DP, wypożyczenie z Górnika Zabrze.
Piotr Pyrdoł – schodzący napastnik, wolny transfer, ex. Skra Częstochowa.

Nabór juniorów:
Warto odnotować jednego juniora z tegrocznego naboru, z którym podpisaliśmy kontrakt profesjonalny.

Przebieg rundy wiosennej
Młody Koncewicz-Żyłka doznaje poważnej kontuzji, która wyklucza go na 5 miesięcy. To tylko zaplecze zespołu ale muszę mieć na uwadze, że zmniejsza mi się pole manewru w obronie.
Nadszedł mecz, w którym wydawało się, że mamy wszystko pod kontrolą. Prowadziliśmy 2-0 i nagle totalna niemoc w obronie i niespotykane dotąd błędy sprawiły, że zaliczamy pierwszą porażkę w tym sezonie kończąc tym samym świetną passę 19 meczów bycia niepokonanymi.
Prezes zaproponował mi nową 2-latnią umowę. Wynegocjowałem sporą podwyżkę oraz dodatkowe 25% po awansie, który na ten moment wydaje się niemal pewny.
Czasami zdarzają się takie mecze gdzie obrona wali wielbłądy, a napastnicy graja jak spraliżowani. Przegrywamy z przedostatnią drużyną.
Ciężki mecz z Ruchem przy Cichej. Pomimo dobrych ocen środkowi obrońcy grali niepewnie i przegrywali dużo pojedynków biegowych oraz w powietrzu. Brawa dla moich chłopaków, że mimo to udało się zadać więcej ciosów. Bardzo ważna wygrana, która pomaga powiększyć przewagę nad KKS-em Kalisz.
W meczu z Ostródą powróciliśmy na właściwe tory. Zdominowaliśmy obraz gry, dodatkowo debiutancką bramkę strzelił nasz junor Mateusz Buczkowski. Ciekawe kiedy Prezes sprzeda go za worek piłek?
Po skromnym zwycięstwie ze Stalą w Rzeszowie zapewniamy sobie bezpośredni awans do I ligi na 4 kolejki przed końcem sezonu!
Prezes obiecał zwiększyć budżet placowy na następny sezon o ok. 150 tys EUR. To świetna informacja, bo obawiałem się nawet redukcji budżetów z uwagi na fakt, że sezon po raz kolejny skończymy na czerwono.
W hitowym meczy z wiceliderem zabrakło skuteczności.

Paskudna kontuzja stopy Filipa Araka przekreśla przedłużenie jego wypożyczenia. Dobrze czułem się mając solidnego młodzieżowca na ławce rezerwowych. Trudno trzeba będzie poszukać kogoś innego.

Idąc w zgodzie z moją filozofią zatrudniania ludzi związanych z klubem, sztab scoutingowy powiększył się dzięki zatrudnieniu Krzysztofa Chrobaka, który w przeszłości związany był z Polonią jako piłkarz oraz manager.
Nasz Il Capitano – Łukasz Piątek – rekordzista pod względem liczby występów w Polonii (276) oraz Szymon Lewicki ogłosili, że z końcem sezonu przechodzą na emeryturę. Obaj jednak nie odchodzą z klubu: Łukasz zostanie naszym dyrektorem sportowym, a Szymon będzie trenerem.
II ligę żegnamy ustanawiając nowy rekord zwycięstw (23).
Mecze na wiosnę:

Podsumowanie:
Tylko jeden sezon wystarczył nam żeby awansować do I ligi! To niewątpliwy sukces, którego się nie spodziewałem, a na pewno nie tego, że będziemy mieć 15pkt przewagi nad wiceliderem. Zanotowaliśmy również tylko 2 porażki. Jest moc w tej drużynie! Doświadczenie i zdolna młodzież. Już teraz widzę jednak, że w nowym sezonie będzie czekać nas spore wietrzenie szatni. Potrzebujemy jakościowych młodzieżowców oraz ogranych ligowców z dobrymi atrybutami fizycznymi. Rozczarowujące jest podejście Prezesa do rzucania się na każdy ochłap jaki "oferuje" nam większy klub za nasze srebra rodowe (Wawrzyniak oraz Buczkowski – którego cudem udało mi się uratować przed transferem do Lecha). Obawiam się, że muszę być przygotowanym na nieplanowane transfery moich najlepszych zawodników. Mam nadzieję, że z biegiem czasu i wzrostu znaczenia Polonii w polskim futbolu Pan Nitot się ogarnie, bo jest to wkurzające. Na tę chwilę jestem managerem na dorobku więc nie bardzo mam argumenty do dyskusji.
Razem z nami awansuje Podhale Nowy Targ oraz KKS Kalisz, który zwyciężył w barażach. Spada Sokół, Olimpia, Wigry i Puszcza.

Najczęściej grająca pierwsza jedenastka

Jeśli chodzi o ofensywę to najlepszym strzelcem został Lewicki (16). Swój solidny poziom trzyma również Fadecki, który potrafi strzelić jak i asystować kolegom (12/9). Niespodziewałem się że Eryk Kobza uzbierał aż 15 trafień! Bardzo solidny wynik. Ciekawe czy będzie w stanie nawiązać do tych liczb ligę wyżej?
Środkowi obrońcy: Jarosz i Bierżyński w Top 3 najlepiej ocenianych zawodników, choć widzę pole do poprawy jeśli chodzi o stwarzane przez nich zagrożenie przy rzutach rożnych pod bramką rywala (tylko 3 gole strzelone). Wysoko oceniam również Brudnickiego, który zanotował 20 czystych kont. Na pochwałę zasługuje nasz Megatalent – Miłosz Buczkowski, którego Przezes Nitot opchnie zapewne za czapkę gruszek.
Graczem sezonu według kibiców po raz drugi został Wojciech Fadecki.

Lewicki zajął miejsce na podium najlepszych strzelców ligi z 16 bramkami ustępując pola Piotrowi Stępniowi z Ruchu (21) oraz Olafowi Nowakowi z Podhala (24).

W kontekście ligowym całkowicie zdominowaliśmy klasyfikację najlepiej ocenianych zawodników ligi.

Podsumowanie finansowe
Nie wiem o jakich zmianach w zarządzie mówi prezes ale zakończona została nasza współpraca z Bronią Radom.

W Polsce wyniki prezentowały się następująco:
Ekstraklasa – Sensacyjnym Mistrzem została Cracovia. Równie niespodziewanym wicemistrzem został Piast. Eksperci plasowali obie ekipy w środku stawki. Spadek zgodnie z oczekiwaniami zanotowały Miedź, Warta i Resovia.
Królem Strzelców został Jakub Myszor z 17 bramkami.

Graczem Sezonu - powtórnie Enis Fazlagic z Wisły Kraków.

I Liga – po roku przerwy do Ekstraklasy wraca Górnik Zabrze w towarzystwie GKS-u Katowice oraz rewelacji sezonu - Stomilu Olsztyn. Ligę niżej spadają: Chrobry, Stal Mielec i Górnik Polkowice.

Polskie drużyny w europejskich pucharach:
Legia dostała się do fazy grupowej Ligi Konferencji gdzie zajęła ostatnie miejsce.
Lech odpadł w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów z Molde ale potem awansował do fazy grupowej Ligi Konferencji gdzie doszedł do 1/16 ulegając belgijskiemu Unionowi Saint-Gailloise. Zastanawia mnie jednak dlaczego po odpadnięciu z LM nie spadł do walki o Ligę Europy.

Lechia nie awansowała do fazy grupowej Ligi Konferencji odpadając w IV rundzie z Rosenborgiem
Raków nie dał rady Omonii w III rundzie walki o LK.
Współczynniki krajów europejskich.
Polska powiększa swój współczynnik na przyszły sezon dzięki występom Lecha.
TOP 5 lig europejskich:
Premier League
Zaskakująco wysokie miejsca Southampton i Leeds United.

La Liga
Na uwagę zasługuje wicemistrzostwo Villarreal.

Bundesliga

Serie A

Ligue 1

Europejskie puchary:
Liga Mistrzów

Liga Europy

Liga Konferencji

Kariera w tabelach
Polonia

Polska
Europa
Totalna dominacja angielskiej myśli szkoleniowej.

Reprezentacje
Autor: Mariusz93
Sponsor MFM - rok 2026
Sponsor MFM - rok 2025, 2026
Komentarzy: 146
Grupa: Root Admin
Ranga: Mechanik
Ranga sponsorska: Sponsor Premium
Dołączył: 2022-01-20
Poziom ostrzeżeń: 0
15-05-2026, 16:43 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!
Pierwszy Kreator Gwiazd
Komentarzy: 408
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Chluba Mój Football Manager
Ranga sponsorska: Sponsor Techniczny
Dołączył: 2022-08-07
Poziom ostrzeżeń: 0
15-05-2026, 22:46 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba
Strażnik Galaktyki, Sponsor MFM - rok 2026
Komentarzy: 863
Grupa: Moderator
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Ranga sponsorska: Sponsor Techniczny
Dołączył: 2017-08-03
Poziom ostrzeżeń: 0
16-05-2026, 13:08 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!
Sponsor MFM - rok 2026
Komentarzy: 60
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Ranga sponsorska: Sponsor
Dołączył: 2025-11-03
Poziom ostrzeżeń: 0
16-05-2026, 20:20
Dzięki za komentarz. Oby tak było z podejsciem Prezesa. Mam jednak w głowie Karierę mahdiego Wartą Poznań, która z tego co pamiętam zakończona została z uwagi na frustrację decyzjami prezesa (pomimo pełnej kasy).
Tak, po awansie do Ekstraklasy priorytetem będzie szybkie zakwalifikowanie się po pucharów. Z drugiej strony PP jest również drogą do tego. Zobaczymy jak się ułoży sezon.
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025, 2026, Wicemistrz Polski FM 15, Mistrz Polski FM 17, FM 19, FM 20, FM 21 i FM 22, 3. miejsce w Polsce FM 18, Typer Sezonu 2020/21 - 2.m, Typer Sezonu 2021/22 - 3.m,
Komentarzy: 11453
Grupa: Root Admin
Ranga: Ojciec Założyciel
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2015-03-20
Poziom ostrzeżeń: 0
16-05-2026, 23:03 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba
Sponsor MFM - rok 2026
Komentarzy: 60
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Ranga sponsorska: Sponsor
Dołączył: 2025-11-03
Poziom ostrzeżeń: 0
17-05-2026, 20:23
Dlatego w kolejnym sezonie będę chciał znacząco wzmocnić drużynę aby jak najszybciej zameldować się w Ex. Przeżyłem rozczarowanie kiedy odchodził Wawrzyniak, a jeśli to samo stanie się z Buczkowskim to serce mi pęknie.
Dzięki za komentarz.
Redaktor Naczelny. Sponsor MFM - rok 2025, 2026, Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM 2022, Mistrz Polski FM 2023, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce, Typer EURO 2024 - 2. miejs
Komentarzy: 2278
Grupa: Moderator
Ranga: Korespondent Wojenny
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2017-10-19
Poziom ostrzeżeń: 0
18-05-2026, 12:21 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Komentarzy: 301
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2017-07-25
Poziom ostrzeżeń: 0
19-05-2026, 22:02 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Menedżer Miesiąca
Komentarzy: 186
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Chluba Mój Football Manager
Dołączył: 2020-03-28
Poziom ostrzeżeń: 0
20-05-2026, 00:02 , ocenił powyższy materiał: mocne - Świetny pomysł na karierę, będę czekał na dalszy ciąg
Sponsor MFM - rok 2026
Komentarzy: 60
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Ranga sponsorska: Sponsor
Dołączył: 2025-11-03
Poziom ostrzeżeń: 0
20-05-2026, 10:09
Dzięki za komentarz. Usunę czerwone tło dla nazw lig ("Ekstraklasa", "LM", "Liga Konferencji"), bo to jest coś do czego sam nie jestem do końca przekonany i faktycznie wprowadza to pewien chaos. Resztę zostawię, bo powiedzmy, że taki jest mój styl blogowania :)