x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 17, słabe: 0
zobacz komentarze

Anglia - czy David Beckham uratuje Trzy Lwy? #1 (2016/17)

08-08-2017, 13:28 , Unikalnych wejść: 5153 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: Anglia

Opisywany sezon: 2016/17

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: Football Manager 2017


INSPIRACJE



 


 


 


 


 


 

 

 


KRAJOBRAZ PO KLĘSCE


27 czerwca 2016 roku reprezentacja Anglii poniosła jedną z najbardziej dotkliwych porażek w swojej bogatej historii. W 1/8 finału EURO 2016 przegrała z debiutującą w wielkiej imprezie Islandią. Skandynawskie państewko liczy sobie zaledwie 332 tys. mieszkańców, czyli mniej niż np. Croydon, jedna z gmin Wielkiego Londynu (Greater London). A jednak nie pierwszy raz okazało się, że w piłce nożnej liczy się coś więcej niż potencjał czy skala umiejętności. Cechy wolicjonalne - waleczność, determinacja, wiara w sukces i niezrażanie się trudnościami, to jakże często klucz do sukcesu!

Po wstydliwej klęsce zarabiających miliony funtów gwiazdorków Premier League z rzemieślnikami Islandii, Roy Hodgson znalazł się na aucie. The Football Association nie przedłużyła z nim wygasającego 30 czerwca kontraktu. Tymczasowym selekcjonerem został Gareth Southgate i wydawało się, że zachowa posadę na dłużej.

A jednak...

Jeden z najwspanialszych angielskich futbolistów przełomu wieków, David Beckham, uzyskał licencję UEFA Pro. Uznał, że ma już dość pozostawania na uboczu wielkiej piłki, zostawił prowadzenie interesów w USA swoim wspólnikom i złożył apilkację na stanowisko selekcjonera Albionu!

Bingo!

Włodarze związku uznali, że mimo braku trenerskiego doświadczenia (tak jak kiedyś choćby Beckenbauer czy Platini), David Beckham będzie lekiem na niemoc angielskiej drużyny narodowej!


 


MŁODOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM


Beckham ogłosił, że zamierza poważnie odmłodzić drużynę narodową. Zapowiedział, że w kręgu jego zainteresowań nie są już gracze, którzy tworzyli defensywę na Mundialu w Brazylii (Glen Johnson, Gary Cahill, Phil Jagielka, Leighton Baines). Na powołania nie mogą też liczyć Ashley Young, James Milner (wkrótce sam ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery), Michael Carrick, Aaron Lennon, Jermaine Defoe czy Ben Foster. W związku ze zmianami w taktyce, trudno będzie o miejsce w składzie dla Theo Walcotta, Raheema Sterlinga czy nawet Alexa Oxlade-Chamberlaina.

Największą sensacją było jednak ogłoszenie, że Wayne Rooney nie będzie dalej pełnił roli kapitana drużyny narodowej! Generalnie Beckham z Rooneya definitywnie nie zrezygnował, ale nie powołał na pierwsze zgrupowanie, o czym nieco niżej.

Czyżby Becks wciąż pamiętał incydent, który miał miejsce 7 września 2005? Anglia przegrała tamtego dnia z Irlandią Północną 0-1 w eliminacjach Mundialu 2006, a młody Roo wciąż kontestował decyzje arbitra, który zwał się Massimo Busacca. Gdy Beckham, wówczas kapitan reprezentacji, “poprosił go“, żeby się uspokoił, w odpowiedzi usłyszał od 19-latka: „fuck off!“...

Od tamtego meczu minęło ponad 10 lat, ale dla niektórych fanów czas się zatrzymał, co skrzętnie odnotował „The Guardian“:


„Czy David Beckham wciąż sobie dobrze radzi? I słyszałam dobre rzeczy o tym młodym chłopaku, Rooney’u“


 


KOMPLETOWANIE SZTABU


Czas jednak nie stoi w miejscu!

Becks zabrał się najpierw za kompletowanie swojego sztabu. Zaproponował rolę asystenta swojemu byłemu druhowi z Manchester United, Philowi Neville. Ten niespodziewanie odmówił!

Pracą w sztabie reprezentacji nie byli również zainteresowani m.in. Gary Neville, Paul Scholes czy Paul McGuinnes - dawni znajomi nowego selekcjonera z Man Utd. Ostatecznie asystentem Beckhama został Szkot Brian McClair - legendarny napastnik Czerwonych Diabłów, z którym David również grał kiedyś na Old Trafford.


Becks nie bał się przeprowadzić kilku zmian w sztabie trenerskim. Na stanowisku szefa kadry U-21 zatrudnił Steve’a Hollanda, a zespół U-19 poprowadzi Irlandczyk Lee Carsley. Obydwaj pełnili wcześniej mniej eksponowane role. Członkami sztabu pierwszej drużyny zostali, oprócz McClaira, trener bramkarzy Hugo Oliveira oraz szkoleniowiec od taktyki, Graham Rix. Z reprezentacją pracować też będą znani i cenieni fizjoterapeuci, Nick Worth oraz David Fevre. Cała struktura od drużyny „A“ do „U-19" wygląda tak:


 


PIERWSZE POWOŁANIA


David Beckham ogłosił, że zamierza dążyć do opanowania środka pola, w związku z czym nastanie trudny czas dla skrzydłowych. Nie chciał zdradzić ustawienia taktycznego, ale zdradził dziennikarzom swoją idealną drużynę:

Fraser Forster - Kyle Walker, John Stones, Chris Smalling, Luke Shaw - Dele Alli, Eric Dier, Jordan Henderson, Ross Barkley - Harry Kane, Marcus Rashford.

Nowym kapitanem został mianowany Jordan Henderson, a jego zastępcą... 21-letni James Ward-Prowse!

Decyzja ta spotkała się z wieloma nieprzychylnymi komentarzami, ale Beckham spokojnie odparł, że młodziak z Southampton ma duże zdolności przywódcze i będzie jednym z liderów nowej fali. Niekórzy też pytali: „Dlaczego Forster w bramce, a nie Hart?!“ Becks na to: „Forster ma mniejsze skłonności do ekscentrycznych zachowań“.


Po tych wszystkich dyskusjach i polemikach przyszedł czas na pierwsze mecze. O co gra Anglia? Najważniejsze są oczywiście eliminacje do rosyjskiego Mundialu:

Grupa nie wydaje się zbyt silna, ale pamiętajmy, że tylko zwycięzca ma zapewniony bezpośredni awans. A Szkoci, Słoweńcy czy Słowacy są w stanie sprawić niespodziankę.

Kalendarz spotkań (jesień 2016) wygląda tak:


Na pierwsze zgrupowanie David Beckham powołał następujących zawodników:

Jak widać, nie ma wśród nich żadnego piłkarza, który przekroczył 30 rok życia! Prasa dość spokojnie przyjęła nominacje:


W końcu przyszedł TEN dzień!

 


Na towarzyską grę z Bułgarią wyszli w pierwszym składzie głównie dublerzy (nie licząc Diera). Trzeba przyznać, że mecz niezbyt Anglikom wyszedł. Niezaznajomieni z nową taktyką, niezgrani ze sobą, zdołali wyciągnąć jedynie remis. Gola dla Albionu zdobył z karnego Jamie Vardy. Nikołaj Bodurow faulował Micheala Keane’a przy wyskoku. Szczerze? Wątpliwe...

Debiutowali James Ward-Prowse i Michael Keane. Ten pierwszy od razu jako kapitan!

Pierwszy mecz o punkty.... Rywalem Szkocja, największy rywal (rywalka?) Anglii. Pamiętajmy, że to właśnie te reprezentacje rozegraly pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy w historii futbolu. 30 listopada 1872, na boisku Hamilton Crescent w Glasgow, w dzielnicy Partick, padł wynik 0-0. Wszystko zaczęło się tutaj. w obecności około 4000 widzów:


Ilustracja obrazująca fragment historycznej gry wykonana przez
Williama Ralstona


4 września 2016 prowadzona przez Beckhama Anglia zagrała fenomenalnie! Zniknęła gdzieś bezradność i ociężałość z meczu przeciwko Bułgarom! Może dlatego, że wystąpiła "wymarzona jedenastka" Becksa? Szkoci byli marnym tłem, oddali zaledwie jeden niecelny strzał!


 

Któż mógł przypuszczać, że po tak pięknym otwarciu, miesiąc później dojdzie do blamażu... Na dwumecz z Maltą i Słowenią nie mogli zostać powołani Oxlade-Chamberlain, Barkley i Lallana. Jako że dwaj ostatni to ofensywni pomocnicy, do kadry powrócił Wayne Rooney! Poza tym powołania otrzymali debiutanci Kieran Trippier i Jesse Lingard oraz Raheem Sterling.

Tymczasem na skalistym boisku w Ta’Qali byliśmy świadkami nieudolnego walenia głową w maltański mur...


Po tym kompromitującym remisie, nie pozostało Anglikom nic innego, jak ograć u siebie Litwę. Tymczasem meczyli się z nią aż do 78 minuty, gdy płaskie dośrodkowanie debiutanta Trippiera wykorzystał namłodszy na boisku, Marcus Rashford. Potem jedyną, ważną interwencją popisał się Fraser Forster, a rezultat meczu ustalił z karnego rezerwowy Jamie Vardy.


Na Maltańczykach potknęli się też Szkoci (0-0), w dodatku u siebie!


Ostatnie zgrupowanie w roku - szczęśliwy Beckham mógł powołać wszystkich swoich faworytów (do zdrowia wrócili m.in. Barkley i Lallana).

Szansę dostał też 19-latek z Glasgow Rangers, Jordan Rossiter! Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Becks widzi w wychowanku Liverpoolu wielkie możliwości!


W towarzyskiej potyczce z Izraelem szansę otrzymali dublerzy. Spisali się bardzo dobrze, choć rywal został „dobity“ dopiero wtedy, gdy na boisku pojawił się Jordan Henderson. Grał ledwie 15 minut, a zdążył zaliczyć dwie asysty!


Słowacja wydawała się najpoważniejszym rywalem Anglii w walce o 1. miejsce w grupie, choć na razie na czele Słowenia. Mecz w Trnawie miał więc swój ciężar gatunkowy. Gra wyglądała obiecująco do momentu gdy Dele Alli dostał małpiego rozumu i omal nie złamał nogi Róberta Maka. Czerwona kartka! Słowacy zdołali wykorzystać osłabienie i po golu Maka wygrali 1-0.



W minorowych nastrojach przystępowali reprezentanci Anglii do towarzyskiego meczu z Australią. Zgodnie ze swoimi założeniami, Beckham znów sprawdzał rezerwowych. Nie mógł być zadowolony, szczególnie z występu Phila Jonesa na środku obrony... Zwycięstwo zostało stracone dwie minuty przed końcem.


Przed marcowymi meczami ze Szkocją (eliminacje MŚ) i Węgrami (towarzyski), powołanie otrzymał Calum Chambers, który naprawdę dobrze spisywał się w Middlesbrough. Od kadry odpoczął sobie Phil Jones.

I znów Szkoci nie byli w stanie przeciwstawić się Anglii! Pewne 3-0 było najniższym wymiarem kary.



W walce ze Szkotami kontuzji nabawił się Luke Shaw, więc Becks powołał do kadry po raz pierwszy za swojej kadencji Ryana Bertranda. Media domagały się szansy dla Aarona Cresswella, bez odzewu...

Potyczka z Węgrami rozpoczęła sie fenomenalnie - w 3 minucie było już 2-0 dla Anglii! Jednak w miarę upływu czasu gra stawała się coraz radośniejsza w obronie i w końcu Węgrzy ze stanu 1-3 wyciągnęli na 3-3... Na szczęście James Ward-Prowse zdołał przechylić szalę zwycięstwa na korzyść lepszych.


Zakończenie sezonu to mecze z liderem grupy eliminacyjnej, Słowenią, oraz towarzyska batalią z Turcją. Beckham nie mógł skorzystać z Kyle'a Walkera (zamiast niego powołanie dostał Kieran Trippier), Do kadry wrócił też Phil Jones. Becks postanowił, że jeżeli będzie grał, to na pozycji defpoma. Młody Rossiter tym razem poza drużyną.


Słoweńcy, mimo że mieli w składzie takich asów jak Jan Oblak, Josip Ilicić, Rene Krhin czy Kevin Kampl, okazali sie papierowym tygrysem. Ich defensywa była słabiutka. Festiwal strzelecki rozpoczął kapitalną bombą Dele Alli, który grał tak, jakby chciał odkupić wszystkie dawne winy! Udało mu się to!



Rezerwowi nie chcieli być gorsi od zawodników pierwszego wyboru i rozbili Turcję 4-1! Choć może to nie do końca prawda; wszak duży udział w sukcesie mieli piłkarze, którzy w najważniejszych meczach grają w pierwszym składzie. Tym razem po wejściu z ławki Ross Barkley zanotował dwie asysty, a Jordan Henderson i Marcus Rashford zdobyli piękne gole!


 


ANGLIA - PIŁKA KLUBOWA


Superpuchar Anglii


Premier League


Puchar Anglii


Puchar Ligi


 


NAJWIĘKSZE SUKCESY W PUCHARACH (2016/17)


Liga Mistrzów
 

Arsenal i Tottenham Hotspur - ćwierćfinał, Manchester City - 1/8 finału.


Liga Europy
 

Manchester United - zwycięstwo, Leicester City - ćwierćfinał, West Ham United i Southampton - 1/8 finału.



 


PODSUMOWANIE


Mimo dwóch wpadek (remis na Malcie i porażka ze Słowacją), reprezentacyjny sezon należy uznać za udany. Wszak Anglia po czerwcowym zwycięstwie nad Słowenią jest liderem swojej grupy eliminacyjnej. Szczególnie ucieszyły kibiców dwa pewne zwycięstwa nas Szkocją (4-0, 3-0). Ogólny bilans Beckhama w pierwszym sezonie pracy (licząc mecze towarzyskie i mistrzowskie) to:

Trzeba przyznać, że wygląda to obiecująco!
 

W sezonie 2016/17 dla Anglii grali:

W tabeli kolejno: zawodnik, wiek (w dniu 31.12.2016), data urodzenia, pozycja, mecze/gole/asysty w rozgrywkach: EMŚ = eliminacje mistrzostw świata, TOW = mecze towarzyskie, razem, nota za występy we wszystkich meczach.

 


Fakty - sezon 2016/17


Najlepszy snajper reprezentacji Anglii ogółem:
5 - Jamie VARDY

Najlepszy snajper reprezentacji Anglii w meczach o punkty:
4 - Harry KANE

Gole ze stałych fragmentów:
Jamie VARDY - karny (2: vs Bułgaria [tow] i vs Litwa [emś])

Obronione rzuty karne:
-

Nie strzelone rzuty karne:
-

Bramki samobójcze dla reprezentacji Anglii:
Mecz towarzyski: B. Wright - Australia.

Kapitanowie reprezentacji Anglii:
Jordan HENDERSON - 5 (5 od początku)
James WARD-PROWSE - 5 (5)
Jack WILSHERE - 1 (1)

 

Debiutanci:
James WARD-PROWSE (31/08/2016 vs Bułgaria 1-1, tow)
Michael KEANE (31/08/2016 vs Bułgaria 1-1, tow)
Jesse LINGARD (08/10/2016 vs Malta 0-0, emś)
Kieran TRIPPIER (11/10/2016 vs Litwa 2-0, emś)
Jordan ROSSITER (09/11/2016 vs Izrael 3-1, tow)


 


Historia reprezentacji Anglii od lata 2016


 


REKORDY


Najwyższe zwycięstwo (ogółem): 
(4-0, 04/09/2016 vs Szkocja, emś)

Najwyższe zwycięstwo (gry o punkty): 
(4-0, 04/09/2016 vs Szkocja, emś)

Najwyższa porażka (ogółem): 
(0-1, 12/11/2016 vs Słowacja, emś)

Najwyższa porażka (gry o punkty): 
(0-1, 12/11/2016 vs Słowacja, emś)

Najwięcej goli w meczu (ogółem): 
7 (4-3, 28/03/2017 vs Węgry, towarzyski)

Najwięcej goli w meczu (gry o punkty): 
5 (4-1, 08/06/2017 vs Słowenia, emś)

Najwięcej meczów bez porażki (ogółem): 
(5, 31/08/2016 - 09/11/2026 i 15/11/2016 - 13/06/2016, passa nie zakończona)

Najwięcej meczów bez porażki (gry o punkty): 
(3, 04/09/2016 - 11/10/2016)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (ogółem): 
(4, 24/03/2017 - 13/06/2017, passa nie zakończona)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (gry o punkty): 
(2, 24/03/2017 - 08/06/2017, passa nie zakończona)

Najwięcej porażek z rzędu (ogółem): 
(1, 12/11/2016)

Najwięcej porażek z rzędu (gry o punkty): 
(1, 12/11/2016)

Najwięcej remisów z rzędu (ogółem): 
(1, trzy razy)

Najwięcej remisów z rzędu (gry o punkty): 
(1, 08/10/2016)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa (ogółem): 
(2, 12/11/2016 - 15/11/2016)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa (gry o punkty): 
(1, dwa razy)

 


PIŁKARZE


Najmłodszy zawodnik:
Marcus RASHFORD (18 lat i 309 dni, 04/09/2016 vs Szkocja 4-0, emś)

Najstarszy zawodnik:
Wayne ROONEY (30 lat i 353 dni, 11/10/2016 vs Litwa 2-0, emś)

Najmłodszy strzelec bramki:
Marcus RASHFORD (18 lat i 309 dni, 04/09/2016 vs Szkocja 4-0, emś)

Najstarszy strzelec bramki:
Jamie VARDY (30 lat i 96 dni, 28/03/2017 vs Węgry 4-3, tow)

Najwięcej bramek w meczu:
Harry KANE (2 gole, 04/09/2016 vs Szkocja 4-0, emś)
Danny WELBECK (2 gole, 28/03/2017 vs Węgry 4-3, tow)

Najszybszy gol:
Jamie VARDY (57 sekunda,28/03/2017 vs Węgry 4-3, tow)

Najwięcej meczów w historii (ogółem):
John STONES  (10 meczów, 2016-17)

Najwięcej meczów w historii (gry o punkty):
Fraser FORSTER (6 meczów, 2016-17)
Harry KANE (6 meczów, 2016-17)
Chris SMALLING (6 meczów, 2016-17)
John STONES (6 meczów, 2016-17)

Najlepszy snajper w historii (ogółem):
Jamie VARDY (5 goli, 2016-17)

Najlepszy snajper w historii (gry o punkty):
Harry KANE (4 gole, 2016-17)

 

INFO I PODZIĘKOWANIA

Mecze śledzę tym razem na skrótach "rozszerzonych". Odkryłem, że daje to o wiele więcej zabawy i emocji niż tradycyjne u mnie "kluczowe"! Choć oczywiście wszystko trwa dłużej.

Podziękowania dla następujących FM-maniaków:
- Cheirador
- Hammer9
- Karamel
- *OPZ*
- Persee
- Shooto
- Whydack

Dzięki ich pracy mogłem (i będę nadal mógł w kolejnych sezonach!) cieszyć się wspaniałymi koszulkami reprezentacji z całego świata!


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

jmk
3. miejsce w Polsce FM 2017 i FM 2021, Typer Sezonu 2017/18 - 3. miejsce. Wyróżnienie Fair Play w eliminacjach 4. Edycji RM


Komentarzy: 1221

Grupa: Root Admin

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2017-03-09

Poziom ostrzeżeń: -1

09-08-2017, 18:51

Do MŚ 2018 nie awansowali - w grupie byli za Szkocją (21 pkt), Słowenią (17 pkt) zdobywając 16 punktów.

Trenerem był wtedy Gareth Southgate - od 2016 do 2020 roku. Odszedł po EURO 2020, kiedy odpadli w 2 rundzie z Chorwacją.

W 2022 wygrałem MŚ Anglią, odszedłem do Włoch i... w 2026 wygrałem MŚ z Włochami :). Trenowałem ich przed 27 meczów, 20 zwycięstw, 2 remisy i 5 porażek. Wygrane MŚ i Europejską Ligę Krajów.

Grałem ustawieniem GK - DC DC DC - DMC DMC - MC - AML AMC AMR - FC

Finał MŚ 2022 z Francją zagrali:

Butland - Keane, Stones, Holding - Dier, Hughes - Brannagan - Redmond, Barkley, Oxlade - Kane. Weszli: Ward-Prowse, Morris, Callum Wilson.

DrWitt
Typer Sezonu 2021/22 - 2. miejsce


Komentarzy: 638

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-03-13

Poziom ostrzeżeń: 1

09-08-2017, 19:49 , ocenił powyższy materiał: mocne

Nie będzie łatwo, ale jak znam Twoje kariery to na pewno nie rzucisz tego szybko i spróbujesz coś Anglikami osiągnąć. Najgorsza ta kondycja o czym pisał @Kaan, bo ona sprawia że są mniejsze szanse.

Berth


Komentarzy: 1056

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Francuski Łącznik

Dołączył: 2016-06-20

Poziom ostrzeżeń: 0

10-08-2017, 09:50 , ocenił powyższy materiał: mocne

Pomysł na blog i karierę bardzo dobry. Planowana jest jakaś dłuższa rozgrywka Anglią czy jest to taki odpoczynek od Real Sociedad?

Marass


Komentarzy: 516

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sympatyk

Dołączył: 2016-09-24

Poziom ostrzeżeń: 0

10-08-2017, 13:11 , ocenił powyższy materiał: mocne

Świetny pomysł i blog, kiedy można się spodziewać następnej części i wyników eliminacji?

Ernie89


Komentarzy: 592

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-03

Poziom ostrzeżeń: 0

10-08-2017, 17:06 , ocenił powyższy materiał: mocne

Szkoda ze przez tą taktykę nie mogą grać skrzydłowi tacy jak Sterling, Walcott, czy Chamberlain. Są też Redmond czy Gray. No ale wyniki jak na razie Cię bronią a sam pomysł i blog naprawdę super.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki