ROZGRYWKA MISTRZÓW - BIULETYNY - Football Manager


OCENA mocne: 23, słabe: 0
zobacz komentarze

35. Biuletyn Rozgrywki Mistrzów (Luty 2018)

01-02-2018, 10:15 , Unikalnych wejść: 704 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: -

W styczniu odbył się turniej finałowy 3. Mistrzostw Polski Wirtualnych Menedżerów w grze Football Manager.

Laureaci:

1. Mahdi

2. DobiFm

3. jmk


Organizatorzy i gospodarz turnieju finałowego wywiązali się ze wszystkich zobowiązań (nagrody, organizacja, finanse) - 3 Rozgrywkę Mistrzów uznajemy za oficjalnie zakończoną.

Linki do najważniejszych materiałów dokumentujących turniej finałowy (Manchester, Hotel Campanile, 18-23 stycznia 2018):


SKARB KIBICA

TURNIEJ FINAŁOWY - PIERWSZA CZĘŚĆ SEZONU, WYNIKI

TURNIEJ FINAŁOWY - DRUGA CZĘŚĆ SEZONU, WYNIKI

FILM DOKUMENTALNY, ROZDANIE NAGRÓD

WYWIAD ZE ZWYCIĘZCĄ

TURNIEJ Z PERSPEKTYWY JMK

TURNIEJ Z PERSPEKTYWY MAHDIEGO

TURNIEJ Z PERSPEKTYWY EDDY'EGO MANIOLO

 


 


PRZYGOTOWANIA DO 4. EDYCJI


Na lutowym „posiedzeniu“ Rady Sponsorów poddane zostaną pod głosowanie niektóre z zaprezentowanych poniżej zmian w Regulaminie RM. Proszę o rady, konsultacje, komentarze.


 


Wydłużony termin składania aplikacji do roli gospodarza turnieju finałowego


Powrót do rozwiązania przyjętego w 1 i 2 edycji: aplikacje do roli gospodarza turnieju będzie można przesyłać do 30 września 2018. Turniej finałowy odbędzie się w styczniu 2019. Uczestnicy eliminacji, którzy awansują, muszą być gotowi do zaakceptowania każdego terminu styczniowego, gdyż nie ma szans, by ustalić już teraz dokładną datę (nie wiadomo gdzie i kiedy odbędzie się finał!)


 


Zwiększenie liczby uczestników turnieju finałowego


Awans do turnieju finałowego uzyska 5 (pięciu) wirtualnych menedżerów wyłonionych w eliminacjach plus gospodarz (bez eliminacji). Bezpośrednio awansują trzy osoby z miejsc 1-3, natomiast o dwa dalsze miejsca rywalizować będą w barażu WSZYSCY, którzy ukończą zadania. Zatem każdy, kto wypełni wszystkie trzy zadania i zapis jego gry będzie bez zarzutu - do końca zachowa szansę na awans!


 


Skrócenie czasu przeznaczonego na eliminacje


Dotychczas eliminacje kończyły się 30 listopada. Teraz termin zakończenia eliminacji ustalony zostanie na 31 października 2018. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę, że w listopadzie odbędzie się baraż i trzeba dać uczestnikom dodatkowej batalii na rozegranie i udokumentowanie swoich osiągnięć (trzy sezony wskazanym przez organizatorów klubem). Jako rekompensatę za skrócenie o miesiąc eliminacji, proponuję zredukowanie obowiązkowej przerwy między publikacjami z pięciu do trzech dni.


 


Turniej finałowy


W 3. edycji finaliści rywalizowali systemem ośmiorundowym (każdy z każdym grał po osiem spotkań; cztery razy u siebie, cztery na wyjeździe). Jeżeli w 4. edycji rywalizować będzie sześciu menedżerów i chcielibyśmy zachować system ośmiorundowy, to wyjdzie po 40 spotkań „na głowę“ (w 3. edycji było po 24). Myślę, że taka dawka spotkań jest do zrealizowania i kadry po 25 graczy wybranych w drafcie będą absolutnie wystarczające. Ja ekipą Porto rozgrywałem w sezonach 2019/20 i 2020/21 prawie 60 spotkań i korzystałem za każdym razem z zaledwie 23 piłkarzy!

Zwiększymy tylko limit kartkowy - w 3. edycji zawodnicy pauzowali po każdej 3, 6, 9 (itd.) żółtej kartce, teraz zrobimy po 5,10, 15 (itd.)

Natomiast przy sześciu menedżerach w finale trudno będzie zrealizować propozycje Dobiego czy Eddy’egoManiolo, aby „dołożyć“ do grona finalistów np. dwie ekipy, które prowadził będzie komputer. Uważam bowiem, że lepsza jest rywalizacja systemem ośmiorundowym szóstki menedżerów, niż np. dołożenie dwóch drużyn, które prowadził będzie komputer i ustalenie systemu sześciorundowego. Przy dziesięciu drużynach wyszłoby wtedy po 54 mecze „na głowę“.

Kto ma ochotę, może ustosunkować się do powyższego dylematu, ale myślę, że system ośmiorundowy przy szóstce menedżerów w finale jest jednak optymalny. Za każdym razem rywalizować będą „żywi“ ludzie.


 


Gra na dwóch komputerach w finale (?)


Specjalnie opatrzyłem to znakiem zapytania, gdyż ja jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Jednak dla niektórych osób konieczność odwracania wzroku „na żądanie“ była męcząca. Szczególnie, gdy EddyManiolo wołał: „pauza“ dziesięć razy na jedną połowę... Można by to wyeliminować poprzez grę na dwóch komputerach (LAN). Szczerze mówiąc nie bardzo wiem, jak to zrealizować technicznie, znam tylko ogólne zasady. Na pewno jest do tego potrzebny internet, co rodzi wiele pytań. Najważniejsze:

1. Czy nie zachwiania zostanie idea integracji, którą ma umożliwić turniej finałowy?

2. Czy nie wyjdzie z tego zwyczajna gra online? W takim razie po co turniej finałowy? Po co koszty, które ponosi gospodarz?

3. Czy gra przez internet pozwoli na korzystanie z trybu 3D i czy gra będzie wtedy działać płynnie?

4. Co, jeżeli łącze internetowe zostanie przerwane - prawdopodobnie mecz trzeba będzie powtarzać. Jest to wypaczenie rywalizacji, gdyż np. ktoś może w tym momencie prowadzić 3-0, a powtórzony mecz przegra... Wiem - gdyż osobiście widziałem jak wygląda gra online - że dość często się zdarza, iż grę „wywala“!

5. Najważniejsze! Finaliści oglądają mecze swoich przeciwników, więc przy grze na dwa komputery i tak by musieli „odwracać wzrok“, kiedy ktoś inny przeprowadza zmiany, rozmowy czy „majstruje“ poleceniach drużynowych lub taktyce! Zatem co - zabronić innym oglądania spotkań? Trochę bez sensu.

6. Propozycja alternatywna: aby wyeliminować zbyt częste proszenie o „pauzę“ w trakcie meczu, można zwyczajnie ograniczyć możliwość takiego żądania do trzech razy na jedną połowę. Oczywiście nie dotyczyłoby to przerw wymuszonych przez komputer (kontuzja lub czerwona kartka).

Powyższa kwestia (gra na jednym czy dwóch komputerach) i tak nie „awansuje“ do zapisu regulaminowego. Niemniej proszę o wypowiedzi w tej sprawie.


 


Eliminacje - pozostaje system zadań, lecz potrzebne wasze propozycje w kwestii zadania nr 3!


Eliminacje i wymyślony przeze mnie system zadań sprawdził się w 100%. Zadania mają gradację trudności - od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Każdy wirtualny menedżer, który marzy o występie w turnieju finałowym, musi wykazać się różnymi umiejętnościami i zdolnościami. Od prowadzenia „gigantów", poprzez pracę z „maluczkimi".

Jednak nie chcę, aby co roku wszystkie trzy zadania były identyczne. A zatem po swobodnych dyskusjach (głównie z jmk, choć DobiFm czy EddyManiolo też byli proszeni o jakieś propozycje) ustaliłem, co następuje.

Zadanie nr 1 (MISTRZ) pozostanie bez zmian. Przypomnijmy:

Dowolnym klubem, wybranym z tych, które będą udostępnione na ujednoliconym zapisie gry:

- wygrać Ligę Mistrzów
- zdobyć mistrzostwo kraju
- zdobyć główny krajowy puchar


Zadanie nr 2 (DROGA W GÓRĘ) będzie inne niż w zeszłym roku. Otóż wybranym klubem z IV ligi polskiej (piąty poziom rozgrywkowy) trzeba będzie awansować do Ekstraklasy (pierwszy poziom rozgrywkowy). Do stworzenia ujednoliconego zapisu gry wykorzystamy dodatek Bartka wraz z opcją „dodaj zawodników do grywalnych zespołów“.


Zadanie nr 3....

Najtrudniejsze. Tutaj chciałbym poznać wasze propozycje. Niektórzy już takie podali pod wywiadem ze mną. Pozwolę sobie przytoczyć.

Tosiek:

„Co do 4 edycji to jako 3 zadanie dałbym np. wygranie Ligi Mistrzów klubem z Francji, zaczynając od 3 ligi. Ograniczenia - wszyscy w składzie musieliby mieć przynajmniej jedno obywatelstwo francuskie“.

Jacor:

„Niemcy, najniższa dostępna liga, wygrać klubem Ligę Mistrzów, w kadrze maks. dwóch cudzoziemców, reszta Niemców“.

Dario:

„Zadanie 3 moim zdaniem powinno wyglądać tak, że wybranym klubem z 6 ligi angielskiej awansować do Premier League bez transferów gotówkowych! To by dopiero było ciekawe wyzwanie!“

Sonny:

„Klubem z najniższej ligi włoskiej awansować do Serie A, zdobyć mistrzostwo, puchar i wygrać Champions League! A wszystko z zawodnikami, którzy mają włoskie obywatelstwo. To dopiero wyzwanie godne tych, co chcą zakwalifikować się do finału!“

CZEKAM NA DALSZE PROPOZYCJE!


 


Klasyfikowanie uczestników eliminacji


Będzie w zasadzie identyczne - z jedną małą korektą. Otóż w zadaniach nr 2 i nr 3 trzeba będzie wykonać finalny zapis natychmiast po ostatnim rozegranym meczu sezonu! Bez czekania na autozapis.

Przypomnę, że dla ustalenia klasyfikacji uczestników, punkty będą obliczone w następujący sposób: wszystkie KOŃCOWE reputacje klubów, którymi wykonano trzy zadania zostaną zsumowane. Lepszą pozycję zajmuje ten wirtualny menedżer, którego SUMA reputacji prowadzonych klubów będzie WYŻSZA.

Dla zadania nr 1 reputacja klubu zostanie (tak jak w edycji nr 3) ustalona obligatoryjnie, na zasadzie "im słabszy klub, tym wyższa reputacja obligatoryjna". Do zadania nr 1 warto więc wybierać kluby słabsze.


 


Identyczne kluby w poszczególnych zadaniach (?)


W 3. edycji bardzo męcząca była sytuacja, że w zadaniu nr 2 mieliśmy kilka tych samych klubów (np. Ebsfleet). Jednak nie znalazłem sprawiedliwej formuły, jak uniemożliwić wybieranie identycznych klubów. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł, proszę pisać.


Autor: Mahdi
Fanboj najlepszego stopera świata

KOMENTARZE

Mahdi
Fanboj najlepszego stopera świata


Komentarzy: 6019

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 10:17

Bardzo proszę o wypowiedzi, szczególnie w sprawie zadania nr 3!

pedroake88
Drugi Kreator Gwiazd w styczniu 2018


Komentarzy: 157

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-11-26

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 10:37 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Formuła wyboru klubu do zadania 2 i 3 bardzo prosta. Pierwszeństwo wyboru klubu ma ten który pierwszy ukończył zadanie nr 1. Pod ostatnim blogiem dokumentującym ukończenie owego zadania pisałby jaki klub wybrał i następni managerowie już nie mogą brać go pod uwagę

Shrek


Komentarzy: 508

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Trudny Człowiek

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 11:32

Pierwszeństwo wyboru klubu ma ten który pierwszy ukończył zadanie nr 1. Pod ostatnim blogiem dokumentującym ukończenie owego zadania pisałby jaki klub wybrał i następni managerowie już nie mogą brać go pod uwagę


Czyli osoby rozpoczynające później zmagania, mają trudniej, bo wszystkie klubiki mające większe szanse na rozwój (większe miasto, większy stadion, czy stadion na własność), zostałyby już wzięte.Lub czekają, aż zakończy się kolejka i znowu mogą wybierać "silniejsze" kluby.

Ja proponuje losowość - algorytm wybierania jednej liczby z X, gdzie X to liczba klubów w lidze. Nie spowoduje to, że nie będzie tych samych klubów, jednak może być większa różnorodność.
Beezy


Komentarzy: 76

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-02-26

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 12:41 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

W trzecim zadaniu nie zamykałbym się tylko na jedną ligę, gdyż znów kluby będą się powtarzać.

Moje propozycje na zadanie nr. 3:

a. Zwycięstwo w Lidze Mistrzów, lidze oraz krajowym pucharze zespołem z trzeciego poziomu rozgrywkowego (specjalnie wybrałem 3 poziom rozgrywkowy, gdyż dostępnych będzie więcej krajów).
Ograniczenie: Możliwość sprowadzania wyłącznie krajowych zawodników
np. Włochy - sprowadzanie samych Włochów itp.

b. Zwycięstwo w Lidze Mistrzów, lidze oraz krajowym pucharze zespołem z trzeciego poziomu rozgrywkowego (specjalnie wybrałem 3 poziom rozgrywkowy, gdyż dostępnych będzie więcej krajów).
Ograniczenie: Możliwość sprowadzania wyłącznie zawodników U-21.


Aby było jeszcze trudniej, ewentualnie można oba te zadania ze sobą połączyć.

tts0


Komentarzy: 113

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-23

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 14:07 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Ja bym najchętniej zobaczył jakieś pozaeuropejskie zadanie; np. wygraj MLS Supporters' shield, MLS Cup, US Open Cup oraz Ligę Mistrzów CONCACAF klubem LAFC(który trzeba zbudować od zera) w ciągu 3-5 sezonów(do uzgodnienia). Lub jeśli byłoby to za łatwe/trudne, to zadanie w stylu "perfect season", polegające na zgarnięciu tych wszystkich trofeów w jednym sezonie.

Z kolei przy zadaniach europejskich widziałbym pewną "amerykanizację" rynku kontraktowego/transferowego. Np.
- ograniczenie liczby kontraktów profesjonalnych do 35
- zakaz wypożyczania zawodników do klubu
- możliwość wypożyczania zawodników z klubu wyłącznie do krajowego klubu filialnego/rezerw lub w przypadku transferu zagranicznego - do klubu macierzystego(z wyjątkiem lig TOP 5)
- zakaz gry w meczach "profesjonalnych" zawodników na kontraktach juniorskich
- zakaz transferów spoza Europy
- wyłącznie transfery uwzględniające wymianę zawodników(co nie oznacza bezgotówkowe)
- zakaz wypożyczania do klubu filialnego/rezerw zawodników powyżej 23 roku życia + konieczność ich zgłoszenia w razie braku transferu definitywnego
i tak dalej i tak dalej.

Do tego dobrać jakieś w miarę trudne zadanie i podejrzewam, że niejednego kozaka rozbolałaby głowa.;)

Bonaparte


Komentarzy: 72

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2017-03-01

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 14:37

Hej!

Moim zdaniem warto skorzystać z bloga pt. "Kim zagrać? Odwieczne pytanie." i wygrać Ligę Mistrzów upadłą potęgą. Warto wprowadzić ograniczenia (np. klub nie może grać w najwyższej lidze/tylko 3-5 obcokrajowców/co najmniej 5 wychowanków w składzie).

Ciekawym pomysłem byłoby również przenieść się z deszczowej Anglii/szarej Polski w bardziej egzotyczny region. Co powiecie na to żeby wygrać nie europejską LM, a np. zdobyć prym w Afryce/Azji/Ameryce Płd. Chętnie zagrałbym klubem z Meksyku, Egiptu albo Kolumbii. Po co grać w Europie skoro przed nami jest cały świat? :D

Paternoster


Komentarzy: 132

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-12-15

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 14:44 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Przede wszystkim gratulacje za przeprowadzenie 3RM, wszystko wyglądało naprawdę ciekawie.

Zadanie nr 3. Nie uważam, jak koledzy wyżej, że jest sens grać na innych kontynentach, bo co my w końcu o nich wiemy i jaki mamy związek z tymi rozgrywkami?

Propozycje tej czwórki która cytowałeś są ciekawe, może poza Anglią bo tam już było zadanie. Podoba mi się propozycja Dario, tylko rozszerzona. Nie dałbym Anglii, a np. Portugalię, Niemcy lub Włochy. Czyli: zaczynając w najniższej dostępnej lidze bez transferów gotówkowych awansowac do ligi najwyższej, wygrać ją i osiągnąć np. 1/4 LM.

Diakon89


Komentarzy: 107

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-02-01

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 14:50 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Przyznam że z dużym zainteresowaniem śledziłem własnie zakończoną RM, szczególnie turniej finałowy. Naprawdę duży szacunek i gratulacje dla gospodarza i wszystkich uczestników. Wierzę, że to trzecie najtrudniejsze zadanie jesteś w stanie wymyślić sam i zrobisz to dobrze.

Fetty


Komentarzy: 103

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-03-25

Poziom ostrzeżeń: 0

01-02-2018, 15:30 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Super pomysł z tym powiększeniem liczby uczestników finału do 6 osób!!! Będzie łatwiej awansować. system ośmio-rundowy powinien zostać zachowany. Będzie więcej meczów i jeszcze większe emocje!

pavel


Komentarzy: 671

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Czasowy Ban - Żółta Kartka

Dołączył: 2016-01-24

Poziom ostrzeżeń: 2

01-02-2018, 15:58 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Ja osobiście dałbym niższe połówki tabeli egzotycznych lig europejskich takich jak Bułgaria, Czechy, Chorwacja , Węgry, Serbia. Będzie większa różnorodność. Tymi klubami trzeba by dojść do 1/4 lm z połową składu z obywatelstwem danego kraju. Więcej jak będę miał dostęp do kompa.
Obecnie online: Adamenitum33, kuli
Copyright © 2015-18 by Łukasz Czyżycki and Agnieszka Czyżycka