x

 

ZZA BRAMKI - REPREZENTACJA
OCENA mocne: 4, słabe: 0
zobacz komentarze

Wybór trenera Nawałki - mój wybór!

31-05-2016, 00:19, Unikalnych wejść: 8270
ZZA BRAMKI
REPREZENTACJA

 

 

 

 

Euro 2016 coraz bliżej, do pierwszego starcia Biało-Czerwonych zostało 11 dni. Właśnie zakończyło się drugie zgrupowanie. Rano kadrowicze udadzą się do Rzeszowa, by stamtąd lotem czarterowym polecieć do Gdańska na mecz towarzyski z reprezentacją Holandii (odbędzie się on w środę). Decyzje co do składu personalnego naszej reprezentacji na mistrzostwa Europy we Francji zapadły, trener ogłosił je przed kilkoma godzinami na oficjalnej konferencji w Arłamowie.

 

 

Kim zatem są szczęśliwi wybrańcy, którzy na francuskich boiskach będą (mam taką nadzieję) dzielnie bronić biało-czerwonych barw i godnie reprezentować dumny, niemal 40-milionowy naród? Naród, który miał w ostatnich latach całe mnóstwo powodów do radości i satysfakcji, jeśli chodzi o występy naszych reprezentantów piłki siatkowej, czy ręcznej. Natomiast w przypadku ukochanej dyscypliny większości polskich kibiców, mamy do czynienia z ciągłym oczekiwaniem, rozczarowaniem, frustracją, głodem sukcesu. Nic więc dziwnego, że na tych 23 wyselekcjonowanych przez Adama Nawałkę piłkarzy, od teraz z ogromną nadzieję zwrócone będą oczy miliony Polaków. Przyjrzyjmy się tym nazwiskom uważnie, oto polska kadra na Euro 2016:

 

 

I jeszcze małe uzupełnienie:

 

 

W tym miejscu odsyłam do ciekawych statystyk kadrowiczów w związku z ich wkładem w eliminacje, można je znaleźć tutaj:

ARTYKUŁ PRZEGLĄDU SPORTOWEGO

 

Do Francji zatem nie pojadą (prócz wyeliminowanych przez kontuzje - Pawła Wszołka i Macieja Rybusa): Przemysław Tytoń, Paweł Dawidowicz i Artur Sobiech. 

 

Warto zaznaczyć, że aż dziecięciu graczy Ekstraklasy jedzie na Euro, wśród nich prym wiodą gracze Legii Warszawa.

 

 

Generalnie obyło się bez większych niespodzianek, a tym bardziej bez kontrowersji. Choć  oczywiście nie wszyscy będą wyborem trenera Nawałki usatysfakcjonowani, nie każdego zapewne też przekonuje taki właśnie a nie inny skład, który wyruszy na podbój Francji. Trudno. Każdy co prawda ma prawo do własnych wyobrażeń o polskiej kadrze, jednakże tak się składa, że to właśnie selekcjoner (a nie nikt inny) jest najbliżej tej kadry – i to on ma największe rozeznanie, jeśli chodzi o indywidualne umiejętności, aktualną formę i przydatność dla drużyny poszczególnych zawodników.  Dlatego też, to selekcjoner (na szczęście) podejmuje decyzje i bierze za nie odpowiedzialność. My możemy tylko sobie komentować, przytakiwać bądź kręcić nosem, podpowiadać lepsze - naszym zdaniem - rozwiązania, albo też akceptować decyzje trenera Nawałki.

Jeśli o mnie chodzi, to może i nie koniecznie mam całkowite  przekonanie do wszystkich 23 nazwisk reprezentantów, ale za to ufam w zawodową mądrość i intuicję selekcjonera. Jestem przekonana, że podjął decyzje najwłaściwsze z możliwych i że są one poparte wnikliwą obserwacją, analizą i (że tak to nazwę) zamysłem taktycznym – czyli koncepcją na rozgrywanie poszczególnych meczów z przeciwnikami o konkretnej charakterystyce. Chodzi mi o to, że w zależności od rywala i sytuacji na boisku, trener zapewne będzie nieco rotował składem. Zmiany mogą też przecież zostać wymuszone przez ewentualne kontuzje (odpukać!). W każdym razie myślę, że taki właśnie a nie inny wybór, uwzględnia wszystkie te możliwości i sytuacje. W każdym razie jestem spokojna i chyba po raz pierwszy przed ważnym turniejem nie mam pokusy, by bawić się w doradcę selekcjonera drużyny narodowej, nie mam ochoty niczego poprawiać, zmieniać – zarówno od strony personalnej, jak i żadnej innej. Jestem spokojna i pewna, że jest ktoś, kto zrobi to znacznie lepiej. Wcześniej zawsze było jakieś „ale”, jakieś „a może jednak”, albo „lepiej nie”… Dziś zdaję się całkowicie na to, co zadecyduje Adam Nawałka – bo jeśli jego wybory i decyzje nie przyniosą wreszcie pożądanego efektu, to już chyba nigdy nie jest nam pisana futbolowa euforia.

Jeśli nie on, to kto?

Jeśli nie teraz, to kiedy?

Po prostu wybór selekcjonera jest też moim wyborem!

Do boju Orły!!!


Autor: Nikita

KOMENTARZE

kajtek


Komentarzy: 412

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Miłosz Noga

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

31-05-2016, 22:52

Nikita, dnia 31-05-2016, 22:13, napisała:
@kajtek - szczęście zawsze się przyda, jak zresztą wspomniałam wcześniej. Ale myślę że jednak nie doceniasz tych, którzy zapewne będą mierzyć nieco wyżej, niż ten sukces, o którym piszesz. Choć z pewnością łatwo nie będzie...

Ja sama mam mieszane uczucia względem Cionka. I ta jego "wada" rzeczywiście trochę uwiera... Jednak nie na tyle, abym była przeciwna jego obecności w kadrze.
Poza tym, tak jak powiedziałam, mam także całkowite zaufanie do tego, co robi Adam Nawałka i każdą jego decyzję akceptuję. Może ten Cionek to ktoś, kto przynosi szczęście kadrze (tak jak amulet, talizman, maskotka) - podobno nasz selekcjoner jest straszliwie przesądny ;)
Skoro ma taką koncepcję, by go mieć w swojej kadrze, to niech ma - jego selekcjonerskie prawo.


Być może nie doceniam, lecz według mnie trochę za bardzo wszyscy pompują ten balonik. Grupy wcale nie mamy takiej łatwej, a po awansie będzie wielki płacz jak trafimy na Hiszpanię, Belgię, Francję czy inny zespół z którym wygrywamy raz na bardzo, bardzo wiele lat...Dlatego wolę obstawiać wyjście z grupy i każdy awans dalej traktować pozytywnie jako miłe zaskoczenie, niż później rozpaczać, że nie udało nam się awansować dalej.

Jeśli chodzi o Cionka to ja osobiście nie rozumiem, dlaczego on wam tak przeszkadza w tej reprezentacji. Podejrzewam, że jemu (tego nie wiem)może zależeć bardziej na dobru tego kraju, niż wielu Polakom. To właśnie Ci, którzy wyjeżdżają za granicę, często bardziej kochają ten kraj w którym dostali szansę żyć, niż jego obywatele. Inną sprawą jest to, że pewnie cały turniej przesiedzi on na ławce rezerwowych i tym bardziej nie rozumiem waszego "oburzenia" tym faktem.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10720

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 03:22 , ocenił powyższy materiał: mocne

Dla mnie to wstyd (Nascimento), żeby w ogóle poruszać takie kwestie - "nie jest Polakiem" (to o Cionku). Przede wszystkim:A po drugie - która kadra ma tylko "czystych rasowo" graczy?! Ludzie, świat się zmienił, stał globalną wioską, zatem poruszanie takich kwestii trąci mi wielką zaściankowością... Multiculturalism - tak wygląda dzisiejszy świat i nikt i nic tego nie zmieni. W dobie wolności podróżowania i wybierania sobie kraju do zamieszkania takie sytuacje są normalne. Kim jest Ibrahimović? Szwedem?! A Januzaj, Mesut Ozil? A bracia Boateng? A Podolski, Klose? Mógłbym wymieniać... Kim wreszcie będzie mój syn, który ma obecnie dwa lata, urodził się w Anglii i Polski nigdy nie widział i nie zobaczy? Polakiem czy Anglikiem? Na papierze jest Anglikiem (Brytyjczykiem).

Co do meritum - mamy najlepszą reprezentację od 1982 roku; futbolem interesuję się od ponad 30 lat, więc możecie mi zaufać:-) Oczywiście to nie gwarantuje sukcesu; do tego potrzeba wielu czynników...

pavel


Komentarzy: 1024

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Czasowy Ban - Czerwona kartka

Dołączył: 2016-01-24

Poziom ostrzeżeń: 4

01-06-2016, 06:19

A po drugie - która kadra ma tylko "czystych rasowo" graczy?!


Mi osobiście naturalizowani piłkarze w żadnym stopniu nie przeszkadzają, byle trzy zasady zostały zachowane.

1. Mówi po Polsku, a przynajmniej chce się nauczyć (nie tak jak np Obraniak)
2. Nie jest ich więcej niż rzeczywistych Polaków w kadrze
3. Najważniejsze, jest gwiazdą przyjemniej naszej kadry. Serio nie widzę sensu szukania jakiś obcokrajowców, którzy do kadry swoją obecnością totalnie nic nie wnoszą. Tutaj niestety Cionek jest sztandarowym przykładem. Jest ktoś mi w stanie wymienić jeden dobry jego występ w reprezentacji?

[quote]Kim jest Ibrahimović? Szwedem?! A Januzaj, Mesut Ozil? A bracia Boateng? A Podolski, Klose?[/quoye]

Akurat jeden z Boatengu reprezentuje Ghane, ale mniejsza z tym. Wymienieni przez ciebie pilkarze w większość swojego życia spędzili w kraju, który reprezentują, a część ma np. w Niemczech 2-3 pokolenia w tył. Mówią płynnie, znają kulturę i zwyczaje, narodu, który reprezentują. U nas sytuacja jest odwrotna, nie naturalizujemy obcych narodowościowo piłkarzy, tylko wyszukujemy tych z polskimi korzeniami gdzieś na świecie. Niestety w większości są to gracze za słabi na swoje rodzime reprezentacje , dla których Polska jest krajem drugiego wyboru, a część ma nawet gdzieś naukę naszego języka.

Nascimento1998


Komentarzy: 1419

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 14:19

@Mahdi:

Na początku zaznaczę, że nadal utrzymuję, iż Cionek jak najbardziej w kwestii sportowej, plus nazwijmy to przydatnościowej (opcja nr 4 na boku obrony), jest przydatny i tutaj nie ma się o co przyczepić. Ale fakt że nie jest Polakiem (bo nie jest) powinien go wykluczać (choć nie mam też problemów z tym, że go nie wyklucza, jest to jest).

Powiem tak - wszyscy wiemy jak wygląda dzisiejszy multiculturalism, choć faktem jest, że w futbolu jest on zdecydowanie niegroźny. Tyle że boli mnie jedno - pisanie o wstydzie, jakiejś zaściankowości czy coś, gdy piszę, że POLACY powinni grać w kadrze, uwaga, POLSKI. No ludzie... Uważam że nie powinniśmy czerpać cudzych wzorców i że ktoś inny tak gra jest dla większości mocnym argumentem), ale ja uważam, że w kadrze powinni grać sami Polacy. Tylko i wyłącznie.

Cionek tym Polakiem nie jest, gdyby nie przyjechał do Jagielonii nigdy by pewnie w Polsce nie zawitał.

Nie wiem czy wypada o tym pisać, ale wcześniej napisałeś o swoim synu, teraz tego nie widzę, ale dało to mi do myślenia/ Jak bym odebrał powołanie Twojego Martina do:
Kadry Anglii: Ok, żyje całe życie w Anglii, zrozumiała decyzja.
Kadry Polski: Też Ok, ma polskich rodziców (a nie prawdziaków czy pra pra pra pra dziadków), którzy pewnie w większość będą rozmawiać z nim po Polsku, więc jest po prostu Polakiem. Cionek nie jest.

Takie jest moje zdanie, choć może wyrażone zbyt mocno, co do sytuacji bo - jak wspomniałem -Cionek sam w sobie mi nie przeszkadza. Potrafi grać w piłkę, wydaje się sympatyczny, wiecznie roześmiany. I fajnie, skoro Nawałka go chce to niech gra.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10720

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 14:38

W jakiej reprezentacji gra / grał piłkarz o pseudonimie Edmar? Mam dawać dalsze przykłady?

Skoro Cionek ma korzenie polskie, trudno mu odmówić polskości. A Edmar jakie ma korzenie?

Edit. A co wiesz o "oriundich"? Włosi?! Nie sądzę!

Nascimento1998


Komentarzy: 1419

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 14:47 , ocenił powyższy materiał: mocne

Po co przykłady? Ja piszę, że to mi się nie podoba, ale że takich sytuacji jest sporo, wiem dobrze.

Możemy się długo sprzeczać, Cionek w Polsce przebywał 4 lata, to śmiesznie mało. Nikt mu korzeni czy polskości nie odmawia, ale takie szukanie piłkarzy na siłę jest dla mnie słabe.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10720

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 14:49

Pewnie, przecież mogli jechać Fojut lub Czerwiński; sportowo wyszłoby pewnie na to samo:-)

Nascimento1998


Komentarzy: 1419

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 15:41

Nascimento1998, dnia 01-06-2016, 14:19, napisał:
Na początku zaznaczę, że nadal utrzymuję, iż Cionek jak najbardziej w kwestii sportowej, plus nazwijmy to przydatnościowej (opcja nr 4 na boku obrony), jest przydatny i tutaj nie ma się o co przyczepić. Ale fakt że nie jest Polakiem (bo nie jest) powinien go wykluczać (choć nie mam też problemów z tym, że go nie wyklucza, jest to jest).

kajtek


Komentarzy: 412

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Miłosz Noga

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 23:08

No i widzicie teraz skąd mój pesymizm w przewidywaniu wyników naszej reprezentacji? Zagrali słabe spotkanie przeciwko drużynie, która nawet nie zagra na Euro. Zaraz ktoś napisze, że to Holandia...Tak Holandia, lecz to już nie taka sama ekipa jak jeszcze 15 lat temu. To już nie te same nazwiska rozpoznawalne w Europie. Obecnie ta drużyna jest według mnie na poziomie Polski. Być może to komplement dla naszej reprezentacji. W każdym bądź razie Pazdan dzisiaj pokazał, że nie mamy drugiego solidnego obrońcy na środku obrony. Jędrzejczyk strzelił bramkę, lecz według mnie popełnił za wiele błędów w obronie, a to z tego jest rozliczany. Jeżeli nie wyciągniemy wniosków nie wróżę nic dobrego naszej reprezentacji. Nie chce być teraz hejterem, lecz tak to według mnie wygląda. Blok defensywny nie popisał się nie tylko przy straconych bramkach, lecz także przy wielu innych akcjach, których nie było mało. Nie wiem jednak czy to w 100% jest ich wina czy może bramkarza, który źle nimi kierował. Co sądzicie?

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10720

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2016, 23:50

Nie ma co płakać. Zawodnicy dostali w tyłek na zgrupowaniu, nogi ich w ogóle nie niosły. Inna sprawa, że większe zaufanie miałem do Szukały niż do Pazdana. Co do Jędrzejczyka - oba te żałosne gole padły po jego błędach, to on dwukrotnie pozwolił na dośrodkowania ze swojej strony. Najbardziej irytujący był jednak Zieliński oraz słabiutki fizycznie Kapustka (który wygląda jak Nascimento, czyli jest bardzo Wąski:-)

Według mnie błędem jest granie tuż po zgrupowaniu oficjalnych spotkań międzypaństwowych. Należało zakontraktować dwa sparringi przeciwko jakimś słabym klubom czwartoligowym, postrzelać trochę goli, wzmocnić morale. A te młode holenderskie wilczki są znane wszystkim, co grają w FM-a:-)

Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki