x

 

ZZA BRAMKI - REPREZENTACJA
OCENA mocne: 8, słabe: 0
zobacz komentarze

Towarzysko. Polska - Litwa; zwycięstwo (?) VAR-u, porażka TVP, Krychowiak super-star!

12-06-2018, 21:08, Unikalnych wejść: 2825
ZZA BRAMKI
REPREZENTACJA

VAR, czyli Video Assistant Referee, lub bardziej swojsko - wideoweryfikacja. To właśnie ona zdominowała dzisiejszy mecz z Litwą. Moim zdaniem wprowadzenie tej nowinki było bardzo potrzebne, aby nie dochodziło do skandalicznych błędów sędziowskich, których w historii futbolu popełniono bez liku. Przeciwnicy tego systemu są zdania, że błędy sędziowskie są (były?) częścią gry. W końcu dyskusje o golu Anglików z roku 1966 (na 3-2) trwają do dziś. Tak samo jak o pamiętnej „ręce Boga“ Maradony z 1986 roku.

Jaka jest moja opinia? Jestem zdecydowanie ZA wideoweryfikacją! Nawet kosztem tego, że wspaniały, brazylijski gol Krychowiaka zostaje anulowany. Warto jednak ponosić taką cenę, jeżeli nigdy więcej nie dojdzie do sytuacji z Mundialu w RPA i nieuznania przepięknego gola Franka Lamparda, którego wbił Niemcom....

ALE! Właśnie, jest poważne „ale“. Komentatorzy i realizatorzy transmisji muszą dorosnąć do tego systemu! Nie może dochodzić do skandalu, jaki miał dzisiaj miejsce! Oto Krychowiak uderza magicznie piętą, piłka wpada do siatki. Jestem w ekstazie! Realizator transmisji pokazuje radość widzów, oklaski od prezydenta, komentatorzy zachwycają się tym, co się wydarzyło. Mecz trwa dobre dwie minuty, a w lewym górnym rogu ekranu nadal widnieje 2-0! Ki diabeł, o co chodzi?! Dopiero po jakimś czasie otrzymujemy informację, że bramka jednak nie została uznana! Ale dlaczego, z jakiego powodu? O tym nic! Dopiero sam, na spokojnie, przenalizowałem powtórkę i sądzę, że chodziło o to, że Grzegorz przez przypadek został trafiony w rękę... W sumie gol chyba słusznie zostaje anulowany, bo choć nie było intencji, to jednak ta ręka pomogła w opanowaniu piłki. Choć z tymi rękami to „na dwoje babka wróżyła“. Przepisy mówią wyraźnie:

„Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu"

Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką – bez świadomego i celowego ruchu ręki – nie podlega karze“

Czy Krychowiak zagrał świadomie? No nie! Był tyłem do bramki, futbolówka trafiła go przypadkowo! A zatem?


Na pamiatkę: magiczna, nieuznana bramka Grzegorza Krychowiaka.

 

W każdym razie nie może być takiej sytuacji, że ja - jako telewidz - przez ponad dwie minuty nie wiem, że gola nie uznano! Przecież komentatorzy siedzą na stadionie i widzą, czy zawodnicy rozpoczęli grę od środka, czy nie! To chyba oczywiste?! Gdyby gol został uznany, to przecież Litwa zaczęłaby grę od środka! Nie widzieli tego?!

 

Podobna sytuacja była przy trafieniu na 2-0, komentatorzy kompletnie się pogubili! Dopiero przy bramce na 4-0 (przyznany rzut karny) na ekranie telewizora pojawiło się okienko z sędzią, który konsultował decyzję ze swoim „asystentem video“, osobiście oglądając sporną sytuację. I tak być powinno również wcześniej!

Celowo poświęciłem tej sprawie tyle miejsca, gdyż o meczu nie można napisać wiele ciekawego. Litwa prezentowała taką klasę, że nasi reprezentanci zaliczyli solidny, udany... trening. A Adam Nawałka, czaruje i wprowadza szpiegów rywali w błąd! Niezwykle podoba mi się to, w jaki sposób podszedł do wszystkich meczów towarzyskich po eliminacjach. Dziś graliśmy klasycznym systemem 1-3-4-3, ale jestem na 99% przekonany, że na Senegal tak nie wyjdziemy!

Do przerwy Robert strzelił dwa gole - pierwszego po akcji Kownackiego z Rybusem, drugiego ze wspomnianego rzutu wolnego. Po zmianie stron selekcjoner dał naszemu asowi wolne (słusznie!) i rzucił do boju Teodorczyka. Ten starał się, uczestniczył w akcji bramkowej, ale przynajmniej raz - głową - powinien uderzyć celniej.

W drugiej części przeszliśmy na system gry 1-4-4-2 i Bereszyński radził sobie na lewej obronie nawet lepiej niż na prawej! To po jego dograniu Dawid Kownacki strzelił chyba najłatwiejszego gola w swoim życiu. Ale pamiętał go będzie zawsze - „pierwszego razu“ się nie zapomina! Na 4-0 podwyższył z rzutu karnego Kuba Błaszczykowski, jednak w drugiej połowie nasi wyraźnie się oszczędzali.

Na zakończenie peany dla Grzegorza Krychowiaka. Zagrał wspaniale! Precyzyjne przerzuty na kilkadziesiąt metrów, lewą nogą, prawą - bez różnicy! Siła, pewność, ciąg na bramkę! Nieuznany gol byłby przysłowiową „wisienką na torcie“. Widać, że Grzegorz nie był zadowolony z decyzji arbitra, bo ustępując miejsca Zielińskiemu (czy on w ogóle dziś grał?) zaklął sobie siarczyście pod nosem. Chciałem pochwalić też Góralskiego, lecz jego fatalny błąd w końcówce nieco mnie ostudził. Niemniej i tak uważam, że to Góralski powinien grać w wyjściowej jedenastce a nie Linetty.


Na koniec pozwolę sobie wytypować skład na Senegal:

Szczęsny - Piszczek, Bednarek, Pazdan, Rybus - Błaszczykowski, Linetty, Krychowiak, Grosicki - Zieliński - Lewandowski.

Gdyby to ode mnie zależało, to ta drużyna wyglądałaby tak:

Fabiański - Piszczek, Bednarek, Pazdan, Rybus - Błaszczykowski, Góralski, Krychowiak, Grosicki - Zieliński - Lewandowski.

 


12/06/2018 Warszawa POLSKA - LITWA 4-0 (2-0)

sędziował: Kevin Blom (Holandia), widzów: 53 803
 


1-0 Robert Lewandowski 19
2-0 Robert Lewandowski 33 - wolny
3-0 Dawid Kownacki 73
4-0 Jakub Błaszczykowski 82 - karny
 

POLSKA: Fabiański (46, Szczęsny) - Jędrzejczyk (46, Piszczek), Bednarek (53, Pazdan), Thiago Cionek - Bereszyński, Krychowiak (77, Zieliński), Góralski, Rybus (70, Błaszczykowski) - Milik, Lewandowski (46, Teodorczyk), Kownacki.

Trener-selekcjoner: Adam Nawałka.

 

LITWA: Bartkus - Baravykas (74, Borovskis), Jankauskas (90, Mikuckis), Girdvainis, Vaitkūnas - Novikovas, Paulius (58, Slivka), Vorobjovas, Verbickas, Černych (26, Lasickas) - Šernas (69, Laukžemis).

Trener-selekcjoner: Edgaras Jankauskas.



Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

Coffin


Komentarzy: 358

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: King Chorzowa

Dołączył: 2016-03-02

Poziom ostrzeżeń: 0

14-06-2018, 12:08

Mahdi, dnia 14-06-2018, 11:36, napisał:
@Coffin - ale jest to niezgodne z przepisami gry. Sędziowie sami sobie tworzą "niepisane zasady"...


Nie sędziowie, narzucone z góry ;)

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

14-06-2018, 12:13

@Coffin, kto jest tą "górą"? Jak może być tak, że identyczny przepis interpretuje się w zależności od tego, co sędziom nakaże jakaś mityczna"góra"?

Shrek


Komentarzy: 1507

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

14-06-2018, 12:42

Mahdi@Coffin, kto jest tą "górą"? Jak może być tak, że identyczny przepis interpretuje się w zależności od tego, co sędziom nakaże jakaś mityczna"góra"?


Tą górą, jak Ty to nazywasz jest kolegium sędziowskie danych rozgrywek - oni przekazują jak interpretować dane przepisy. Bo ten sam przepis, np o użyciu nadmiernej siły, lub nieostrożnego zagrania, inaczej interpretuje się dla dzieciaków, juniorów, seniorów, a jeszcze inaczej on wygląda gdy dotyczy graczy Premier League, Ekstraklasy, czy Okręgówki.

Podobnie zagranie ręką w Polsce każde zagranie ręką w polu karnym interpretuje się jako celowe - czyli nie ważne czy ruch do piłki był, czy go nie było, czy intencją piłkarza było zwiększenie powierzchni ciała. Chyba tylko celowe nastrzelenie piłki w ręke nie jest traktowane jako ręka. W Lidze Mistrzów, czy Lidze Europy, musi być wyraźna celowość zagrania - czyli ruch lub powiększenie ciała. Jest inaczej niż w Polsce.

Chodzi o to, by w tych samych rozgrywkach obowiązywały dokładnie te same interpretacje - czyli na MŚ, może być intencja, czyli ruch lub powiększenie ciała, oraz odniesiona ewentualna korzyść - jak jest to wtedy gwiżdżemy, a jeśli tej brak, wtedy puszczamy dalej.

Niestety jest tyle przypadków, że nie da się wszystkich opisać w przepisach i trzeba się posługiwać interpretacjami.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10675

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

14-06-2018, 12:47

@Shrek - Ty chyba nie piszesz poważnie?

Przepis stanowi wyraźnie:

„Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu"

„Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką – bez świadomego i celowego ruchu ręki – nie podlega karze“


NIE MA TU MIEJSCA na "dowolną" interpretację! Po prostu - nie ma. Nic nie może być jaśniejsze niż ten zapis! Celowe zagranie - kara drużynowa (wolny, karny) i czasem indywidualna. Brak celowości - brak kar! ZERO problemu z interpretacją.

Shrek


Komentarzy: 1507

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

14-06-2018, 13:26

„Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką.


Czy zawodnik Litwy przy karnym na 4:0 świadomie zagrał piłkę ręką? Czy było to nieświadome ułożenie ciała, które zwiększała jego powierzchnia ciała. Czy ręce ułożone wzdłuż tłowia bezwładnie zwiększają powierzchnia ciała? Czy uderzenie w nie piłki jest świadome? Czy Puyol jak zakładał ręce za plecy, tak by wystawały mu tylko łokcie, to kontakt piłki z łokciem jest wówczas świadomy, czy nie?

Jasne, najłatwiej uznać te ręki, gdy ruch do piłki jest, ale co z pozostałymi przypadkami? A taki zapis mówi o tym, że to co jest świadome a co nie, decyduje konkretny arbiter - dla Marcinika jedno zagranie będzie niecelowe, dla Howarda Webba, już tak. A takie kolegium ma za zadanie, by na TEJ SAMEJ IMPREZIE dokonywane interpretacje były takie same przez wszystkich sędziów.

kuboll112


Komentarzy: 1213

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2016-12-27

Poziom ostrzeżeń: 1

14-06-2018, 14:31

Ja tam pamiętam, że za gnojka było tak, ręka przy sobie/przy ciele - nie ma wolnego/karnego, bo wiadomo wtedy ręka tak jakby należy do całego ciała, nie jest oderwana, ok, dalej - ręka nastrzelona, nabicie ręki z dużym impetem, gdzie trafiony nie ma szans na reakcje - nie ma wolnego/karnego..

I wiecie co? Nie wiem jak to jest przed oficjalnymi meczami, ale sędziom jak mantrę powinno mówić się o tych dwóch zasadach, a arbiter który "czuje mecz" dobrze zinterpretuje rękę
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki