Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że z dniem 13 września 2023 roku trener Fernando Santos przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski. – Dziękuję trenerowi Santosowi za pracę z naszą drużyną narodową i życzę mu powodzenia w kolejnych sportowych wyzwaniach – powiedział prezes PZPN Cezary Kulesza.
– Chociaż kończymy naszą współpracę, jestem wdzięczny za to, że prowadziłem polską reprezentację i życzę wszystkiego najlepszego Polsce i jej mieszkańcom, którzy tak dobrze mnie przyjęli, kiedy tu mieszkałem – powiedział Fernando Santos.
– Wybór nowego selekcjonera jest teraz dla zarządu PZPN kwestią priorytetową, dlatego niebawem poinformujemy, kiedy odbędzie się prezentacja nowego trenera – dodał prezes PZPN.
Autor: Peter
Sponsor MFM - rok 2025
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025, 2026, Wicemistrz Polski FM 15, Mistrz Polski FM 17, FM 19, FM 20, FM 21 i FM 22, 3. miejsce w Polsce FM 18, Typer Sezonu 2020/21 - 2.m, Typer Sezonu 2021/22 - 3.m,
Komentarzy: 11441
Grupa: Root Admin
Ranga: Ojciec Założyciel
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2015-03-20
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 21:20 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba
I prawidłowo! Nie chodzi mi już nawet o wyniki, ale ten trener okazał się prawdziwym chamidłem. Jego "występ" na konferencji przed meczem z Albanią, kiedy zachowywał się po prostu obraźliwie w stosunku do albańskiej tłumaczki, zraził mnie do niego ostatecznie.
Komentarzy: 161
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Uzdolniony Praktyk
Dołączył: 2016-01-01
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 21:42 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Czy według Was były znakomity defensor sprawdziłby się w roli selekcjonera naszej kadry?
Wicemistrz Polski FM 2023
Komentarzy: 705
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Chluba Mój Football Manager
Dołączył: 2017-12-26
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 21:45 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Odpada w przedbiegach - po czymś takim się chyba ostatecznie zarząd zraził do zagraniczniaków.
Jeżeli chodzi o opcje - jedyną dostępną jest niestety Probierz.
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025
Komentarzy: 2242
Grupa: Moderator
Ranga: Koneser Football Managera
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2021-10-24
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 22:22 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Za Blanciem nie przemawia jego kariera trenerska z ostatnich lat, przerwa po PSG, następnie dwa zwolnienia i zrobienie z Lyonu chłopca do bicia.
Obstawiam Probierza, w Nawałkę nie wierzę, bo byłoby to przyznanie się do błędu przez Kulesze, a on wierzcie mi takich rzeczy nie lubi.
Papszun? Za mocno media go wpychają, PZPN zrobi im na przekór.
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025, 2026, Wicemistrz Polski FM 15, Mistrz Polski FM 17, FM 19, FM 20, FM 21 i FM 22, 3. miejsce w Polsce FM 18, Typer Sezonu 2020/21 - 2.m, Typer Sezonu 2021/22 - 3.m,
Komentarzy: 11441
Grupa: Root Admin
Ranga: Ojciec Założyciel
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2015-03-20
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 22:42
Powiem szczerze, że mnie obie te kandydatury nie przekonują. Probierz (którego pamiętam z boiska jako typowego ligowca, bez większego talentu) to taki troszeczkę prosty chop ze Slunska. Dopierdalał się kiedyś o takie pierdoły do zawodników, że ktoś ma inne buty niż czarne. No kretyn, bo jakie to ma znaczenie?! Ma opinię zamordysty ale w reprezentacji taki Szczęsny, Lewy czy Zieliński za mordę się raczej trzymać nie dadzą. Szczena - jako naprawdę inteligentny gość z ciętym dowcipem - miałby nad Probierzem zbyt dużą przewagę :-)
Z kolei Papszun... Noż kuźwa - skoro dla gwiazdorków autorytetem nie był Brzęczek (były reprezentant z przyzwoitą karierą), to jak ma nim zostać Papszun? A nie wygląda on mi na tak miłego i dowcipnego faceta jak choćby Czesiu... Poza tym pierdoli w telewizji o jakichś tajemniczych "substrefach" (o czym dyskutowaliśmy ostatnio).
Aaa i jeszcze jedno! W studiu przed meczem z Albanią Papszun powiedział wyraźnie, że WYSTAWIŁBY skład w 10/11 taki, jak Santos. Powiedział, że dokonałby tylko jednej zmiany - Damian Szymański za Sebastiana Szymańskiego. Co dużo o nim mówi - grałby jeszcze bardziej defensywnie?!
I tak od ściany do ściany!
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025
Komentarzy: 2242
Grupa: Moderator
Ranga: Koneser Football Managera
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2021-10-24
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 22:49
:)
takie coś mi się przypomniało:
Jedno jest pewne, będzie jakiś MP :) Albo ten, albo ten. Doniczka albo bejsbolówka.
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025, 2026, Wicemistrz Polski FM 15, Mistrz Polski FM 17, FM 19, FM 20, FM 21 i FM 22, 3. miejsce w Polsce FM 18, Typer Sezonu 2020/21 - 2.m, Typer Sezonu 2021/22 - 3.m,
Komentarzy: 11441
Grupa: Root Admin
Ranga: Ojciec Założyciel
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2015-03-20
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 23:10
No i jest jeszcze NAJLEPSZY z najlepszych, który - gdyby zagrał - zapewniłby nam zwycięstwo w Tiranie. SLISZ! Wszystkie gryzipióry go kochają. Aż się kurwa pomęczę i zobaczę jakiś najbliższy mecz Legii, czy naprawdę jakiś Patrick Vieira uchował się przez 24 lata w tajemnicy.
Jeszcze moje słówko w kwestii trenera - ja bym postawił albo na Skorżę (bo dobry taktyk i juz pracował z kadrą przy Janasie), albo na Jana Urbana. Bo sympatyczny, dowcipny i był genialnym piłkarzem. Widziałem go na boisku w latach 80-tcyh i na początku 90-tych. Jego technika... Kto nie widział, niech żałuje.
Z-ca Redaktora Naczelnego, Sponsor MFM - rok 2025
Komentarzy: 2242
Grupa: Moderator
Ranga: Koneser Football Managera
Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny
Dołączył: 2021-10-24
Poziom ostrzeżeń: 0
13-09-2023, 23:15
Komentarzy: 702
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Selekcjoner z Wysp Owczych
Ranga sponsorska: Sympatyk
Dołączył: 2016-09-20
Poziom ostrzeżeń: 0
14-09-2023, 07:40 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się
Sponsor MFM - rok 2025
Komentarzy: 1860
Grupa: Wirtualny Menedżer
Ranga: Das Gott
Ranga sponsorska: Sponsor Premium
Dołączył: 2016-01-21
Poziom ostrzeżeń: -2
14-09-2023, 09:36
Którzy polscy trenerzy to mają? Fornalik, Skorżą, Michniewicz Urban, Brosz, ale już na przykład nie Papszun i Nawałka.
Potrzebny trener, który nie będzie wodził się za nos gwiazdeczkom, który ma na tyle silny charakter, że jak komuś nie będzie się coś podobało i złamie wcześniejsze ustalenia, nie będzie się bał wyciągnąć w stosunku do niego konsekwencji.
Papszun, Nawałka, Probierz, ale nie Brzęczek i Fornalik.
Potrzebny trener, który nie będzie się bał rozmawiać z dziennikarzami i nie mówię tu o udzielaniu wywiadów, czy konferencji prasowych. Chodzi o tłumaczenie swoich decyzji, analizowanie tego co było dobre, a co było złe?
Po co? By to z piłkarzy był zdejmowany obowiązek udzielania wywiadów - pułapek. Dlaczego przegraliście, dlaczego wyglądało to słabo, dlaczego tak, siak czy owak. Skoro trener nic nie mówi o swoich decyzjach, to może uda się pociągnąć za język kadrowiczów. A przy tym przy okazji można wyciągnąć różne smaczki, które niekoniecznie muszą ukazać się w druku, ale jako zasłyszane, mogą być fajnym tematem do rozpędzania kolejnych afer.
Probierz, Stokowiec, Stolarczyk w takiej roli tez by się sprawdził, ale nie Michniewicz, Brzęczek, Nawałka, Fornalik.
Potrzebny taki, który będzie potrafił obudzić zawodników. Typowy motywator, który krzyknięciem sprawi, że nie będziesz chciał wysłuchać powtórki, więc będziesz zawsze dawać z siebie wszystko.
Ojrzyński, Bartoszek, Probierz Papszun, ale nie Nawałka i Brzęczek.
Potrzebny taki, który nie zrazi do siebie zawodników, by Ci jak najdłużej chcieli grać w reprezentacji, albo chociaż chcieli dla tej reprezentacji grać.
Nawałka, Ojrzyński, Skorża, Fornalik, ale nie Papszun i Probierz.
Potrzebny taki, który nie boi się wprowadzać do gry młodych, odważnie na nich stawiając.
Nawałka, Skorża, Stokowiec, Urban, Papszun ( o ile ma on odpowiednie umiejętności), ale już nie Probierz
No i teraz pytanie - na czym nam najbardziej zależy.
Za Probierzem przemawiają 4 rzeczy - jest na kontrakcie PZPNu, pracował jako selekcjoner kadry młodzieżowej, zna się z Kuleszą i potrafi z nim współpracować i nie jest produktem Polskiej myśli szkoleniowej - wszystkie kursy kończył w Kolonii ( chyba tylko UEFA Pro robił w Polsce). Jeśli jednak chcemy zmiany pokoleniowej, to nie jest on najlepszym wyborem, bo zawsze będzie dla niego najważniejszy wynik.
Pamiętam Probierza jako gracza charakternika, takiego dobrego DM, który uprzykrzy życie przeciwnikowi, a jak zajdzie potrzeba to i porozgrywa. Jasne, nie będzie to rozegranie ala Maradona, ale wstydu nie przyniesie i wolał grać krótsze piłki, niż długie lagi. Znam dosyć dobrze jego dokonania trenerskie - czy to utrzymanie w lidze biednej jak mysz kościelna Polonii Bytom, czy wyciągnięcie z minus 10 punktów Jagielonii. Ale żeby nie było zbyt różowo - w żadnym klubie gdzie pracował, nie odniósł więcej niż 50% zwycięstw. Okej, nie pracował z wielkimi klubami - bo Jagiellonie sam stworzył wielką, przez dwa lata tonąc w szarzyźnie, a Wisła Kraków w 2012 była daleką od tej z ery Cupiała, więc mimo, że ma dobre efekty niemierzalne- czyli takie typowo subiektywne, to jest w stanie przygotować zespół na konkretne boje - vide Puchar Polski.
Nie oglądaj Slisza na tle ligowej młócki - bo Ci wyjdzie, że fajnie rozgrywa i fajnie się podłącza pod akcje - ma więcej miejsca, bo więcej uwagi obrońcy poświęcają Josue.
Jak chcesz go ocenić to na tle europejskiej drużyny - tam gdzie jest potrzebna jakość, tej jakości ... nie ma. Ani nie przecina zbyt wielu zagrań, ani nie daje niczego ekstra w ofensywie.