x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 2, słabe: 1
zobacz komentarze

XXI Mistrzostwa Świata w Rosji

01-06-2017, 11:21 , Unikalnych wejść: 2153 , autor: Shrek

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: Football Manager 2016

Od Autora

Jest to blog opisujący alternatywną rzeczywistość, która dzieję się w moim świecie gry, a jedynymi nawiązaniami do realnego świata, są te, które miały miejsce przed rozpoczęciem rozgrywki tj przed 1 lipca 2015 roku. Wszystkie pozostałe zdarzenia, które opisuje w tym ( i w koleinych blogach serii), wydarzyły się podczas prowadzenia rozgrywki. Nie prowadzę w obecnej chwili żadnej z tych reprezentacji, ale jako kibic chciałbym się podzielić z Wami, wrażeniami jakie za pół roku będę przeżywał, obserwując odbywające się Mistrzostwa Świata.


Jako pierwsza swoje zmagania o udział w XXI Mistrzostwach Świata, rozpoczęła Azjatycka Konfederacja Piłkarska – już 12 marca 2015 roku. Konfederacja ta, posiadająca swoim składzie 46 federacji narodowych, w Rosji ma zagwarantowane 4 miejsca + 1 dodatkowe, które może wywalczyć po barażach z 4 drużyną strefy CONCACAF. Jednocześnie są to eliminacje do Pucharu Azji, który odbędzie się w 2019 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  Konfederacja, która skupia jedne z najbogatszych krajów świata ( Kraje Półwyspu Arabskiego), oraz inwestujące coraz więcej w piłkę nożną Chiny, Japonia i Korea Południowa, stara się dogonić przynajmniej pod względem organizacyjnym Europę i Amerykę Południową i udaje im się to, a najlepszym  tego efektem jest przyznanie Kataru kolejnych XXII Mistrzostw. Do największych faworytów całych eliminacji  zaliczani byli: Australia, Japonia, Korea Południowa, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, a także Arabia Saudyjska. Do finałowej dwunastki typowani byli także Katar, Kuwejt, Oman, Bahrajn i Uzbekistan.  Awansowała wspomniana 10, a miejsce Arabii Saudyjskiej zajął odczuwający jeszcze skutki niedawnej wojny Irak, zaś miejsce Uzbekistanu, który także nie szczędzi pieniędzy na futbol, zajęła Syria. W dwóch grupach po 6 zespołów dość pewnie awans wywalczyły trzy kraje dalekiego wschodu Chiny, Japonia i Korea Południowa,  oraz Katar, który będzie miał szansę zadebiutować na dużej imprezie. W finale, pomiędzy zespołami z trzecich miejsc o prawo walki o ostatni 5 miejsce Iran pewnie pokonał Zjednoczone Emiraty Arabskie, a bohaterem dwumeczu został prawo skrzydłowy Swensea Allireza Jahanbakhsh – zdobywca 4 bramek.

 

 

Drugą federacją, która rozpoczęła Eliminacje był CONCACAF – rozpoczęła niecałe dwa tygodnie później niż eliminacje Azjatyckie.  Konfederacja mające dwie wielkie i uznane marki – Stany Zjednoczone i Meksyk, oraz kilkanaście innych, mniejszych federacji, które dostarczają na rynek europejskich solidnych graczy, ale nie potrafiących stworzyć solidnej drużyny, która mogłaby rywalizować z dwoma potentatami. Podczas ubiegłych mistrzostw Kostaryka zaprezentowała się fantastycznie, dlatego też liczono, że to ona będzie walczyć o trzecie miejsce dające bezpośrednie miejsce w Rosji, lub o barażowe, które da dwa dodatkowe mecze eliminacyjne, ale finalnie także miejsce wśród finalistów. Jakie było zaskoczenie, nie tylko w Kostaryce, gdy CI nie przeszli czwartej rundy, musząc uznać wyższość Jamajki i Panamy.

Faworycie pewnie punktowali, a jedyną niespodzianką była porażka Meksyku w Gwatemali w przedostatniej kolejce. Wygrana ta dała szansę na historyczny wynik Gwatemali, która wygrywając u siebie z  Jamajczykami, zapewniła by sobie bezpośredni start w Finałach. Ewentualny remis premiował ich do gry w barażach, bo tylko niepoprawni optymiści z Kanady wierzyli w urwanie punktów w ostatniej kolejce Meksykowi. Kanadyjczycy zostali rozgromieni przez Chicharito i spółkę, lecz Gwatemala przegrywając z Jamajką spadła na 5 miejsce, niedające nawet szansy gry w barażach.

 

Szansę daną od losu Kanadyjczycy wykorzystali, bo pokonali Irańczyków po dwóch golach zawodnika Herty Berlin – Cyle Larina. Bohaterem drugiego meczu został bramkarz azerskiego Neftci Baku - Milan Borjan, który wybronił 3 stuprocenowe sytuacje.

Tym samym Kanada po raz pierwszy od 1986 roku wystąpi w rozgrywkach o prymat najlepszej drużyny globu.

 

Europa swoje eliminacje rozpoczęła 4 września 2016, a podział na 9 grup przyniósł kilka grup, gdzie kandydatów do awansu było 3, lub więcej. W grupie pierwszej do awansu ostrzyły sobie zęby Francja, Holandia i Szwecja, w grupie 4 Walijczycy, będą walczyć z Irlandczykami i Serbami. W grupie 5 znalazły się 3 drużyny, które w ostatnich Mistrzostwach Europy odpadły po pierwszej fazie rozgrywek (Rumunia, Dania i Polska), dlatego też, reprezentacje te chciały się zrehabilitować. W grupie 6 awans z urzędu należał się Anglii, ale walka Słowenii i Słowacji, o drugie miejsce także powinien być interesujący ( także uczestnicy ostatniego EURO), a do walki może się włączyć jeszcze zawsze groźna Szkocja.  Tak prezentowały się zapowiedzi, a skończyło się zupełnie inaczej.

 

Największa niespodzianką bez wątpienia była grupa 5, gdzie trzy drużyny losowane z najwyższych koszyków pogodziła ta, losowana … z piątego.

Armenia pod wodzą  trenerską wodzą Hargisa Hovsepiana, oraz boiskowemu geniuszowi zawodnika Borussi Dortmund Henrika Mkhitraiana, Ormianie wygrali grupę i wyprzedzając Duńczyków zapewnili sobie miejsce w historii swojego kraju. Teraz mają szansę dopisać kolejny rozdział tej pięknej historii. Zawiodła Rumunia, pod wodzą Dorinela Munteanu, która zajęła przed ostatnie miejsce, oraz Polska, pod wodzą drugiego obcokrajowca jako selekcjonera  - Senola Gunesa. Nowym trenerem Polaków, został znany z niezłych wyników jakie osiągnęła pod jego wodzą Legia Warszawa – Stanislaw Czerczesow.

 

 

Barażowe pary dość jednoznacznie wskazywały faworytów. Jedynie para Ukraina Grecja, wydawała się w miarę wyrównana. Piłka nożna dlatego jest tak piękna, gdyż, faworyci nie zawsze wygrywają. Faworyzowani Włosi nie dali rady skomasowanej obronie Słowaków, która oddając jeden celny strzał (Skrtel), pokonała Salvatore Sirigu. Szwajcarzy zrobili ogromną niespodziankę pokonując Francję w Bordeaux, a u siebie dosłownie zabijając mecz awansowali do grona 32 finalistów. Duńczycy przegrali u siebie pierwszy mecz, bo dwukrotnie z kontry ukuł ich napastnik Cardiff City -  Shane Long. W rewanżu nie zagrał z powodu kartek, ale wyręczyli go inni, a bramkę na wagę awansu zdobył w 87 minucie zdobył Daryl Horgan – jedyny z reprezentantów Irlandii, którzy grają w rodzimej lidze!

Najnudniejszym barażem były spotkania Ukrainy z Grecją. Przegrali Grecy, chociaż to oni zdobyli jedyne bramki tego dwumeczu. Nieszczęśliwcem okazał się Panagiotis Kone.

 

W strefie Ameryki Południowej CONMEBOL miejsc do podziału były 4 + jedno dodatkowe po barażach. Gdyby patrzeć pod względem wartości piłkarzy, to Brazylia i Argentyna miałyby zapewnione miejsca z urzędu. Na szczęście pieniądze nie grają, a dwie wymienione reprezentacje musiały do samego końca walczyć o szansę na awans do turnieju. Dość szybko udział w imprezie w Rosji zapewnili sobie Urugwaj, Chile i Peru, a o dwa ostatnie miejsca walczyła także Kolumbia. Przed ostatnią kolejką sytuacja w tabeli wygląda następująco:

Miejsce Drużyna Punkty Bramki Strzelone Bramki Stracone Różnica Bramek
4 Kolumbia 27 24 16 +8
5 Brazylia 25 23 14 +7
6 Argentyna 25 22 18 +4

 

Brazylia podejmowała na wyjeździe Urugwaj, który już miał zapewnione prawo startu w Rosji, zaś Argentyna u siebie podejmowała Kolumbię. Brazylia chcąc myśleć o imprezie mistrzowskiej musiała wygrać swój mecz. To był podstawowy warunek stawiany przez cały brazylijski naród. Remis, dawał szansę na awans przez baraże, gdzie czekała jedyny liczący się w Światowej Piłce przedstawiciel Oceanii Nowa Zelandia. Nawet porażka Brazylii nie byłaby straszna, gdyby Kolumbia wygrała z Argentyną, Argentyńczycy musieli wygrać, bo tylko to dawało im szansę na grę, chociażby w barażach i swoje zadanie wykonali. Nie sprostali za to presji oczekiwań Brazylijczycy, którzy po bezbarwnej i słabej grze przegrali z Urusami 1:0. Jeśli Dunga nazywany był nieudacznikiem, po nieudanych dla Brazylii Copa America ( nie wyszli z grupy), tak jego następca, Celso Roth jest uznawany niekompetentnego dziadka, który powinien jak najszybciej udać się na emeryturę. Co ciekawe związek na razie ma gdzieś zdanie opinii publicznej i nie przyjął rezygnacji obecnego selekcjonera.

 

 

 

Awans po barażu uzyskała Kolumbia, chociaż wymęczone zwycięstwo z reprezentacją kraju Kiwi, osiągnięte w 90 minucie po strzale Cuardado, nie przynosi im powodów do dumy.

 

Strefa Afrykańska CAF, rozpoczęła swoje mecze eliminacyjne najpóźniej ze wszystkich 6 stref FIFA, ale zakończył je jako jeden z pierwszych. Wygrali głównie faworyci – Senegal, Kamerun, Ghana. Zabrakło innych wielkich – Wybrzeże Kości Słoniowej w drugiej rundzie zostało sparowane z Kamerunem, a Egipt z Nigerią. Chwilkę zatrzymajmy się przy Nigerii, która zdeklasowała Egipcjan w pierwszym meczu 7:0, ale nie awansowała do finałów, bo w decydującej fazie trafiła na Mozambik. Ta była kolonia portugalska słynąca jak do tej pory głównie z Portugalskiego asa – Eusebio, miała prosty cel na rozegranie grupy. Wygrać mecze u siebie i nie przegrać na wyjeździe. I to wystarczyło na pewnych siebie Nigeryjczyków, którzy potracili punkty w Mozambiku, oraz na terenie Czadu. Ponadto w Lagos, nie potrafili odnieść zwycięstwa na liderami grupy i XXI zobaczą w telewizji, zaś Mozambijczycy poraz pierwszy w historii wystąpią  na imprezie tej rangi.

 

 

 

XXI Mistrzostwa Świata będą wyjątkowe. Po pierwsze, koszt przebudowy i budowy stadionów był jak na razie największy w historii. Koszty te są wysokie, dlatego że wszystkie stadiony zostały wybudowane niemalże od podstaw specjalnie na tę właśnie imprezę.

 

 

Po drugie, spodziewane są rekordowe wpływy z praw reklamowych, oraz wszystkich okolicznościowych wpływów – np. dni meczowych, czy sprzedaży pamiątek. Zresztą już sprzedaż praw transmisyjnych wyznaczył nowy rekord, który nie zostanie pobity … przynajmniej przez kolejne 4 lata.

 

Po trzecie zaś będzie to pierwszy mundial bez Brazylii, dotychczasowych uczestników wszystkich wcześniejszych Mistrzostw. Co więcej, wśród wielkich nieobecnych zabraknie także dwóch innych uznanych marek, które mają na swoim koncie Mistrzostwo – Włochów, oraz Francuzów. W ich miejsce zajęła czwórka debiutantów, dwójka ze strefy Afrykańskiej – Mozambik i Burkina Faso, a ze strefy Europejskiej – Armenia, która jest dopiero drugą republiką postsowiecką, której udało się  dokonać tej sztuki.   Ostatnim debiutanckim zespołem jest zespół z zatoki Perskiej, który będzie gospodarzem następnego Mundialu w 2022 roku – Katar.

 

8 grudnia w Sankt Petersburgu, nastąpiło losowanie grup. O rozstawieniu decydowała pozycja w ostatnim rankingu FIFA, oraz położenie geograficzne reprezentacji.  Pierwsze dwa koszyki to 15 zespołów z najwyższym współczynnikiem. W trzecim koszyku znalazły się wszystkie afrykańskie reprezentacyjne, w koszyku czwartym wszystkie reprezentacje z Azji, a brakujące miejsce uzupełniały zespoły z najwyższymi współczynnikami. W losowaniu panowała jedna zasada. W grupie nie mogły znaleźć się drużyny z tej samej konferencji, a w przypadku UEFA, więcej niż trzy reprezentacje. Oczywiście Rosja jako gospodarz turnieju, został przydzielony do Koszyka 1, z czego najmniej była zadowolona Hiszpania, która zajmując 8 miejsce w rankingu, losowana była z drugiego koszyka. 

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
Rosja Hiszpania USA Korea Południowa
Argentyna Meksyk Belgia Japonia
Anglia Szwajcaria Ukraina Chiny
Urugwaj Kolumbia Burkina Faso Katar
Portugalia Holandia Kamerun Kanada
Niemcy Chorwacja Senegal Jamajka
Chille Peru Ghana Słowacja
Austria Irlandia Mozambik Armenia

 

GRUPA A

GRUPA B

GRUPA C

GRUPA D

GRUPA E

GRUPA F

GRUPA G

GRUPA H


Autor: Shrek

KOMENTARZE

Fubar
Typer Sezonu 2017/18 - 2. miejsce


Komentarzy: 1343

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Niezłomny Celt

Dołączył: 2015-12-03

Poziom ostrzeżeń: 0

01-06-2017, 13:39 , ocenił powyższy materiał: mocne

Ciekawe...Mam nadzieję że ta Twoja "alternatywna rzeczywistość się nie sprawdzi";-) MŚ bez Brazylii, Francji, Włochów i rzecz jasna Polski? To by było coś strasznego.

Szpil Jamajka - Mozambik, pewnie przejdzie do historii tego Mundialu;-)

A jeśli chodzi o rzeczywistość - MŚ w piłce nożnej w Rosji, wzbudzają spore kontrowersje czy słusznie...?

rivaldo
Typer Sezonu 2018/19 - 3. miejsce


Komentarzy: 398

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-02-27

Poziom ostrzeżeń: 0

02-06-2017, 10:55 , ocenił powyższy materiał: słabe

Szczerze jeden z bardziej bezsensownych manifestów jakie tu widziałem.

Shrek


Komentarzy: 1505

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

02-06-2017, 11:06

@rivaldo
rozumiem, że nie mogę trafić w każdy gust, bo jest to nie możliwe, ale chciałbym jednak poznać jakieś uzasadnienie Twojego zdania.

rivaldo
Typer Sezonu 2018/19 - 3. miejsce


Komentarzy: 398

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-02-27

Poziom ostrzeżeń: 0

02-06-2017, 11:37

Uważam, że poświęcenie czasu i stworzenie osobnego bloga na opisanie co się dzieje w naszej wirtualnej rozgrywce u reprezentacji skoro żadnej nie prowadzisz jest bez sensu.Czytelnika to średnio interesuje, bo skoro nie masz wpływu na rozgrywkę to każdy może sobie zapuścić podobną symulację u siebie i obejrzeć wyniki. Tylko do czego to prowadzi? Jakie są wnioski z takiej symulacji? Na co ma ona przełożenie?

Shrek


Komentarzy: 1505

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

02-06-2017, 14:46

Nie wiem jak Ty, ale ja tam się interesuje jak radzą sobie w rzeczywistym świecie, drużyny, czy kluby, których nie prowadzę. Tak samo mam w w świecie wirtualnym.

Poza tym nie zgodzę się, że nie prowadząc żadnej z takowych reprezentacji, nie mam wpływu na to jak grają.
Ilu z zawodników którzy prowadzisz w klubie zadebiutowało w reprezentacji? Jaki wpływ na reprezentację ma to jak ich wyszkoliłeś, jak ich ustawiasz? Ilu Mahdi w swoim Motorze miał reprezentantów? Ilu reprezentantów stworzyli inni menadżerowie? Ja w Zenicy wykreowałem jednego - zadebiutował co prawda po eliminacjach, ale przyszłe eliminacje należeć będą do niego.

Sprawa druga - większość blogów ma ten mankament, że nie pokazuje całości. Przecież jak prowadzisz klub, to patrzysz, czy wśród spadkowiczów, nie ma jakiejś perełeczki do wyłapania - przecież spadek to większa szansa na podpisanie kontraktu. Nie śledzisz jakich zawodników na wolny transfer pozbywają się inne kluby? Nie scoutujesz eliminacji młodzików? Jak możesz wzmocnić się ty, lub twoi rywale? Pewnie tak, tylko nikomu nie chce się opisywać co się dzieję w ligach wyżej, lub sąsiednich krajach, a samo wrzucenie suchej tabelki z końcowym wynikiem uważają za słabe. Rozumiem to.

Podsumowanie MŚ robię dla siebie, mam też takowe z ME 2016 roku, zresztą jest to takim moim fetyszem, bo w Fm 2014 też mam podsumowanie MŚ z 2014 roku. Skoro robię dla siebie, mogę się tym podzielić wrzucając to na serwer i dołączyć kilkanaście screenów. Pracy troszkę, a może komuś się spodoba.

Rozumiem, gdybyś jako argument podał, że z niecierpliwością czekasz na kolejny wpis jak prowadzę Celik Zenica, a tutaj marnowanie czasu na blog nie mający zbyt wiele wspólnego z rzeczonym Celikiem.
Argument nie padł, więc tez nie będzie na niego odpowiedzi.

PS.. Ile zostało opisanych blogów, czy to z zakresu Rozgrywki Mistrzów, czy tak od siebie? Ile w nich odbyło się turniejów rangi mistrzowskiej? Ile blogów o nich wspomniało? Ja tam wolę stworzyć coś innego, niż powielać ten sam schemat.



kaminior323
Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, 3. miejsce w Polsce FM 2020


Komentarzy: 2327

Grupa: Moderator

Ranga: Prawoskrzydłowy z Poznania

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

02-06-2017, 17:21 , ocenił powyższy materiał: mocne

Mi się podoba Twoje alternatywne podejście : ) Co prawda wyszło trochę nierealnie, ale fajnie poczytać jak sobie poczyna wirtualny świat gry, bez udziału w tym wypadku Twojego :)
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki