x

 

ARTYKUŁY - VARIA


OCENA mocne: 1, słabe: 0
zobacz komentarze

FOOTBALL MANAGER 2024 - Nowości cz. 3. Nowe tryby gry, zmiany w silniku meczowym, kreator stałych fragmentów gry i inne nowe funkcje oraz usprawnienie obecnych

05-11-2023, 16:50, Unikalnych wejść: 3384 , autor: przeminho
ARTYKUŁY
VARIA


 

Poprzednie części:

 

Nowości cz. 1 Proces przeniesienia zapisu z Football Manager 2023 do Football Manager 2024, Japonia i ligi japońskie dodane do Football Managera.

 

Nowości cz. 2 Transfery i finanse, agenci i pośrednicy, indywidualne cele zawodnika i logika interakcji.

 

 

4. Nowe tryby gry, zmiany w karierze reprezentacyjnej.
 

 

Trzy tryby gry w Football Manager 2024
 

 

Istnieją teraz trzy sposoby rozpoczęcia zapisywania –  Tradycyjny, Rzeczywisty, Alternatywny.
 

Tradycyjny: Na początku gry gracze będą znajdować się w klubach, w których grają, w aktualnej bazie danych Football Managera, co odzwierciedla najdokładniejsze dane z życia codziennego (to ten tryb, który był w poprzednich odsłonach).
Rzeczywisty: Gracze rozpoczną grę związani kontraktami z klubami, w których grali, w pierwszym dniu rozpoczęcia naszej kariery. Następnie przeniosą się do nowego klubu tego samego dnia, co w prawdziwym życiu (przykład: jeśli jest piłkarz, który przechodzi do danej drużyny 30.08.2023, to właśnie w tym dniu do niej przejdzie).
Alternatywny: składy klubowe i budżety zostaną ustalone w dniu rozpoczęcia gry i tylko gracze, którzy dołączyli przed tą datą, będą w naszym klubie – a wszystkie przyszłe transfery (w trybie Rzeczywistym) zostaną anulowane, co umożliwi nam zmianę historii (Jeśli wybierzemy ten tryb i przejmiemy  Raków Częstochowa, a start kariery przypadnie na początek okresu przygotowawczego, to Sonny Kittel będzie w swoich macierzystych klubie i nie przejdzie do Rakowa, w klubie będą tylko ci piłkarze, których dany klub zakontraktował przed pierwszym dniem naszej kariery).

 

Po wybraniu drużyny, którą chcemy zarządzać, pojawi się opcja „Wybierz tryb gry”, która przeniesie nas do sekcji z trzema opcjami. Na tym etapie możesz wybrać opcję „Konfiguracja zaawansowana” lub „Szybki start”.

 

Uwaga – jeśli gramy w lidze MLS lub A-League i wybierzemy tryb Rzeczywisty, w pierwszym sezonie w grze nie będzie można dokonywać dalszych transferów.

 

Reprezentacja — Odświeżona Lista krajowa
 

Wprowadzono szereg zmian w Liście krajowej. Te ulepszenia obejmują możliwość zmiany taktyki używanej w celu pokazania przydatności graczy do naszego systemu – teraz jest to wyświetlane w widoku pozycyjnym po wybraniu pozycji. Ponadto wyskakujące okienko Przegląd składu wyświetla nasz aktualny skład, gdzie możemy teraz filtrować według pozycji. Wyświetlone zostaną także porady asystenta dotyczące miejsca zmiany składu, a także zasady dotyczące nadchodzących meczów. W głównej tabeli dodano potencjalne zdolności, przydatność taktyczną, porady personelu i opcję interakcji opartą na ich opiniach. Ta rada jest udzielana dla każdej taktyki, więc nasz sztab może polecić różne opcje w zależności od naszej taktyki, które możemy zmienić w menu rozwijanym w prawym górnym rogu ekranu.
 


 

Następnie dostępny jest widok pozycji. W tym przypadku prezentacja pojawi się po lewej stronie ekranu, a skrócona tabela po prawej stronie. Po wybraniu pozycji wyświetleni zostaną tylko odpowiedni gracze i zostaną oni uporządkowani według aktualnych umiejętności. Oprócz tego pod boiskiem znajduje się lista „Podobne do”, która umożliwia filtrowanie według zawodników na tej pozycji, którzy są aktualnie wybrani w twoim składzie. Jeśli w składzie brakuje zawodników na określonej pozycji, zostaniemy o tym powiadomieni za pomocą czerwonej ikony, która informuje, że w wybranym przez nas składzie nie ma odpowiedniego zawodnika. Jeśli wybierzemy gracza z listy „Wszyscy gracze”, mamy teraz możliwość porównania go z innym kandydatem w kolumnie „Podobni do”, wybierając gracza z tej listy.
 


 

 

Reprezentacja — Planer składu drużyny narodowej
 

Podobnie jak w Planerze składu dla naszego klubu, możemy ocenić przydatność taktyczną i predyspozycje do roli swoich reprezentantów oraz podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru kluczowych zawodników na boisku. Wybierając pozycję, w sekcji analizy będziemy mogli dodać także zawodników z Listy krajowej, jeśli chcemy nieco bardziej wzmocnić swój skład. Zobaczymy imię i nazwisko zawodnika, jego wiek, klub, umiejętności i potencjał, aby zapewnić sobie najlepszy wgląd w sytuację.
 


 

Po wybraniu wiersza wyświetlane informacje o graczu powinny pokazywać jego umiejętności, najlepiej pasującą rolę i odpowiednie statystyki międzynarodowe.

 

5 - Zmiany w silniku meczowym, gra pozycyjna, role defensywne na boisku
 


 

Nowe możliwości gry w ataku
 

Niektórzy gracze, w zależności od ich roli i otaczających ich zawodników, mogą teraz przenieść się na inną pozycję, gdy jesteśmy w posiadaniu piłki, niż można by się tego spodziewać po ich domyślnej pozycji. Na przykład w ustawieniu 4-2-3-1 z dwoma defensywnymi pomocnikami, gdzie głównymi zawodnikami są Segundo Volante i defensywny pomocnik odbierający piłki, a zawodnik tuż za napastnikiem jest wysuniętym rozgrywającym.
 


 

Po zmianach w rotacji w FM24 wysunięty rozgrywający rozpoznaje teraz ataki Segundo Volante z tyłu. Oznacza to, że wysunięty rozgrywający przejdzie dalej, aby otworzyć wolne pole, uwalniając Segundo Volante, aby mógł wyjść na pozycję jako drugi numer 10 i skutecznie stworzyć formę 4-1-4-1 w ataku. Aby dostosować się do tego ruchu, nasz pomocnik odbierający piłkę zajmowałby bardziej centralną pozycję, aby zapewnić skuteczniejszą osłonę. Te rotacje działają również w przypadku innych agresywnych ról w defensywie i środku pomocy, takich jak cofnięty rozgrywający i Mezzala. Aby uzupełnić te zmiany, poprawiono także zachowanie ról odwróconego skrzydłowego i cofniętego napastnika. Teraz gdy zauważą, że mamy dodatkowego pomocnika wychodzącego na pozycję po ich stronie, będą grać szerzej, by zrobić im miejsce i pomóc nam stworzyć więcej opcji w ataku.
 

Wprowadzenie pozycji odwróconego obrońcy
 

Nowa rola pełni funkcję tradycyjnego bocznego obrońcy podczas obrony, ale będąc w posiadaniu piłki, zmienia się w trzeciego środkowego obrońcę.
Kiedy odwrócony boczny obrońca łączy się z innymi środkowymi obrońcami, tworząc trójkę obrony, dwóch najbardziej oddalonych działa jak szeroki środkowy obrońca. Oznacza to, że obrońca po tej stronie boiska, po której znajduje się piłka, może przesunąć się nieco dalej do przodu, aby wesprzeć grę. Ta nowa rola umożliwia eksperymentowanie z ustawieniem trzech obrońców podczas obrony czwórką obrońców, dzięki temu kolejna osoba z linii obrony może przenieść się do środka pomocy.

 

 

Budowanie gry od tyłu z ulepszonym libero
 

Dostępny teraz zarówno w roli czwórki obrońców, jak i wszystkich trzech środkowych obrońców w trójce obrońców, libero przejdzie do defensywnego pomocnika w podobny sposób jak Inverted Wing-Back. Oprócz tego, że pomocnicy dostosowują swoją pozycję do ruchu libero do przodu, zadbano również o to, aby środkowi obrońcy odpowiednio dostosowali się do wyjścia libero z linii obrony. W związku z tym twoi środkowi obrońcy będą teraz zmieniać swoje zachowanie w zależności od liczby aktywnych zawodników w naszej obronie. Jeśli na przykład jest ich dwóch, będą oni działać jak tradycyjna para środkowych obrońców, ale zostaną rozdzieleni dalej na boisku, aby efektywniej wykorzystać przestrzeń.
 

Realistyczne ruchy piłkarzy
 

Udoskonalono wewnętrzny silnik animacji, wykorzystując system Inverse Kinematics, aby jak najdokładniej i realistycznie odzwierciedlić przechwycone dane z prawdziwego świata profesjonalnej piłki nożnej. Aby wykorzystać nową bazę animacji, wprowadzono Motion Matching. Ten nowy system pozwala zidentyfikować bardziej realistyczne animacje i bezpośrednio wykorzystać je dla każdego gracza w FM w zależności od kontekstu meczu.
 

Dopasowanie ruchu w połączeniu z odwrotną kinematyką zapewni znacznie większą płynność ruchów gracza. Zmiany animacji zauważymy najbardziej w przypadku akcji bez piłki, takich jak bieganie, wskazywanie i ustawianie się w defensywie. Zawodnicy będą teraz znacznie częściej ustawiać się w półobrocie, co oznacza, że ​​będą mogli łatwiej przyjmować piłkę i obracać się, co umożliwi przejście przeciwnika częściej niż kiedykolwiek wcześniej. 
 

Bardziej autentyczny ruch piłki
 

Silnik teraz skuteczniej modeluje opór powietrza, co oznacza, że ​​piłka będzie unosić się i obracać bardziej autentycznie. Pogoda to kolejny czynnik wpływający na ruch piłki, podobnie jak temperatura czy wysokość stadionu. Wspieranie tych zmian w fizyce piłki poprawia sposób, w jaki gracze dryblują i kończą grę. Wprowadzono bardziej autentyczne tarcie piłki o podłoże, co oznacza, że ​​na próby dryblingu będzie bardziej realistycznie wpływało boisko i warunki pogodowe. Dodatkowo prawdopodobieństwo, że gracze będą teraz mniej skłonni do dryblowania do linii bocznej, zanim zatrzymają się i zawrócą, będzie teraz mniejsze. Zamiast tego zwolnią wcześniej, aby zmierzyć się z obrońcą przeciwnika. Zmiany te oznaczają również, że zawodnicy mogą teraz uderzać piłką z woleja w ziemię i chętniej uderzają głową w dół, gdy zaistnieje odpowiednia sytuacja.
 

Ulepszone środowisko meczowe 
 

Oświetlenie dzienne, nocne i wewnętrzne zostało ulepszone, aby zapewnić lepszą gradację kolorów w zależności od pogody, pory roku i pory dnia. Zaktualizowano także ustawienia mgły, aby pora dnia i warunki pogodowe były bardziej widoczne w każdym meczu. Tekstury boiska mają teraz znacznie ostrzejszy i bardziej naturalny wygląd, co oznacza, że ​​każdy mecz wygląda bardziej autentycznie niż kiedykolwiek wcześniej.
 

Poniższa grafika ilustruje, poprawę pomiędzy teksturami oświetlenia w FM23 (po lewej) i FM24 (po prawej).
 


 

 

 

6. Odświeżanie stałych fragmentów gry i trenerzy SFG
 


 

 

Trener stałych fragmentów gry
 

W FM24 trenerzy stałych fragmentów gry zostali wprowadzeni jako nowa rola sztabu szkoleniowego. Trenerzy ci posiadają nowy atrybut Stałe fragmenty gry, wskazujący na ich zdolność do szkolenia zawodników w zakresie taktyki stałych fragmentów gry. W przeciwieństwie do innych trenerów, ich profile kładą nacisk na preferencje dotyczące stałych fragmentów gry, uwzględniając takie aspekty, jak styl gry i ustawienie defensywne.
 


 

 

Nowy sposób ustawiania stałych fragmentów gry
 

Korzystając z Kreatora stałych fragmentów gry, trener zada nam sześć kluczowych pytań dotyczących naszych preferencji w defensywie i ataku. W pierwsze pytaniu poprosi nas o wskazanie, czy chcemy, aby drużyna broniła się przy użyciu krycia strefowego, hybrydowego czy indywidualnego. Każda opcja będzie miała własne wyjaśnienie kontekstowe i wizualizację, a także podpowiedź ilustrującą kluczowe zalety i wady każdego podejścia. Dodano także informację o preferowanej opcji naszego trenera stałych fragmentów gry. Następnie zostaną zadane dalsze pytania dotyczące tego, jak agresywnie chcemy kontratakować ze stałych fragmentów przeciwnika, czy chcemy, aby nasi strzelcy celowali w bliższy słupek, dalszy słupek czy środek pola karnego i czy wolimy do dośrodkowania typu odchodzącego lub dochodzącego do bramki.
 


 


 

 

Inteligentne procedury
 

Na podstawie Twoich odpowiedzi trener stałych fragmentów gry generuje układy początkowych rzutów rożnych i rzutów wolnych, przypisując zawodnikom określone role w kategoriach takich jak
 

-  Aerial Threat
- Box Threat
- Recovery Defender
- Creators.

 

Te przypisania ról dostosowują się automatycznie do zmian w wyborze do każdej z tych czterech kategorii ról, eliminując potrzebę ciągłego mikro zarządzania.
 


 

Dodatkowo lista priorytetów umożliwia nam i naszemu trenerowi stałych fragmentów gry ustalanie priorytetów ról, dzięki czemu na kluczowe stanowiska zostaną przydzieleni najodpowiedniejsi gracze. Jeśli jeden z graczy, na podstawie ich atrybutów, zajmie pierwsze miejsce w więcej niż jednej roli, zostanie przydzielony do tej, który zajmuje wyższą pozycję na liście priorytetów.
 


 

Można powielić układy stworzone przez trenera stałych fragmentów gry lub wybrać alternatywy, określając częstotliwość ich stosowania w meczach. FM24 wprowadza także nowe instrukcje dotyczące rzutów wolnych, w tym wysokość linii obrony i opcję „Mur w razie potrzeby ” dla bramkarzy.
 


 

 

Nowe podejście do wrzutów z autu
 

W bardziej autentycznym podejściu do wrzutów z autu FM24 pozwala ustawić preferencje dla defensywnych, środkowych i atakujących rzutów z autu z trzeciej pozycji, z opcjami takimi jak „utrzymanie posiadania”, „praca przy linii”, „wprowadzenie piłki w pole karne”,  lub ,,długi rzut.'' Nasz trener stałych fragmentów gry generuje układy i odpowiednio przydziela role zawodnikom.
 

 

Narzucanie obowiązków
 

Podczas gdy trener stałych fragmentów gry tworzy układy, możemy je edytować i dostosowywać tak, aby odpowiadały naszym preferencjom. Możemy też przekazać pełną odpowiedzialność za stałe fragmenty swojemu trenerowi, pozwalając mu zająć się szkoleniem i listami personelu, zapewniając w ten sposób dobrą realizację naszych  strategii.
 


 

 

Zrozumienie mocnych stron stałych fragmentów gry rywali
 

FM24 zapewnia także lepszy wgląd w mocne strony stałych fragmentów gry przeciwników, wykorzystując elementy wizualne do zilustrowania ich możliwości w ataku i obronie. Możemy zobaczyć, gdzie zespoły zazwyczaj kierują swoje dośrodkowania, co pozwala na odpowiednie dostosowanie się i opracowanie strategii z zespołem zaplecza dla każdego spotkania.
 

 

 

7. Nowe funkcje i usprawnienia obecnych.
 

 

 

Harmonogram spotkań

 

Poprawiono sposób planowania meczów w FM24, szczególnie w przypadku klubów rywalizujących w wielu rozgrywkach. Powinno to zapobiec spiętrzeniu meczów na koniec sezonu.
 

Zmiany atrybutów dla personelu
 

Zmiany atrybutów, które widzieliśmy w profilach graczy, są teraz dostępne także w profilach członków sztabu. Zmiany atrybutów personelu niegrającego są teraz widoczne w zakładce Trening w ich profilu. To ostatecznie pozwala mieć lepszy wgląd w ich rozwój osobisty.
 


 

 

Rankingi systemów młodzieżowych
 

Dodano nowy ranking systemu młodzieżowego, który pokaże nam, jak sobie radzimy z celem Strategii Klubu, jakim jest stanie się „najlepszym systemem młodzieżowym”. Dodano także nowe pozycje w skrzynce odbiorczej, które wskażą, gdzie między innymi znajduje się nasz klub.
 

Skorzystaj z zeszłorocznego kodeksu postępowania
 

Wiadomości dotyczące kodeksu postępowania będą teraz domyślnie ustawione na ostatnio ustawiony kodeks postępowania. Dzięki temu łatwiej będzie go zaakceptować i zachować spójność w porównaniu z zeszłym sezonem.
 

Ulepszenia dostępności
 

 

Zespół w siedzibie SI starał się, aby Football Manager był znacznie bardziej przystępny i wprowadzono szereg ulepszeń w FM24. Mamy teraz w grze widżet opisu czcionek, powiadomienie dla graczy, że zostaną wyrzuceni z gry po otwarciu Polityki prywatności, ostrzeżenie o epilepsji przy pierwszym uruchomieniu gry oraz ogólne ulepszenia suwaków. Wszystkie te ulepszenia powinny sprawić, że gra będzie bardziej zgodna z najlepszymi praktykami w zakresie dostępności.

 

 

 

Ulepszenia tworzenia menedżerów
 

Szereg ulepszeń i nowych opcji umożliwiających utworzenie wirtualnego menedżera. Tegoroczne zmiany obejmują: 

- Ulepszenia Facegena
- Nowe fryzury  
- Przegląd tekstur  
- Zaktualizowano istniejące tekstury włosów  
- Dodanie nowych strojów
- Dodatek farby do twarzy 
- Dodanie odznak w klapie  
- Dodanie pomocy umiejętności

 


 


 

 

Przeglądanie swoich rekordów na tle rywali
 

Nowością jest dodanie opcji wyboru drużyny, przeciwko której chcemy zobaczyć swoje dotychczasowe wyniki, a nie tylko kolejnego przeciwnika. W ten sposób będziemy mogli lepiej zaplanować przyszłe spotkania.
 

Przygotowanie meczu
 

W Football Managerze 2024 nowa zakładka Przygotowanie meczu w sekcji Trening oferuje wgląd w sposób, w jaki działają prawdziwe kluby i menedżerowie. Przed każdym meczem możemy ustawić jeden cel taktyczny i dwa elementy skupione na stałych fragmentach gry, otrzymując rekomendacje personelu dotyczące obszarów taktycznych, które należy przestudiować ze swoim zespołem.
 


 

 

Panel opinii na temat odprawy meczowej
 

Ulepszenia panelu opinii przed meczem obejmują podkreślanie znaczących reakcji kapitana lub wicekapitana oraz indywidualne wymienianie zawodników zgodnie z innymi reakcjami.
 


 

 

Oferty wymiany graczy
 

Podczas negocjacji transferowych możemy teraz wybierać zawodników do wymiany z menu rozwijanego, eliminując potrzebę przechodzenia do innego ekranu.
 

 

Przegląd menedżerów według lig
 

Panel oparty na rozgrywkach wyświetla wszystkich menedżerów w naszej ligi wraz z miarą „Czas przebywania w zespole”, umożliwiającą porównanie naszego stażu pracy z rywalami.
 

Najwięcej tytułów ligowych i statystyk mistrzów
 

Nowe pozycje w skrzynce odbiorczej dostarczają informacji o drużynach z największą liczbą tytułów ligowych w lidze i dostarczają statystyk drużyny mistrzowskiej.
 

Regulamin rozgrywek
 

Dokonano licznych aktualizacji zasad ligowych na całym świecie. Przykłady:
 

- Gibraltar jest teraz domyślnym grywalnym krajem
- Nowe zmiany w systemie pozwoleń na pracę w Anglii
- Zmiany w formacie zawodów na dużą skalę, w tym w formacie Pucharu Świata 2026
- Włączono dynamiczny angielski system młodzieżowy.
- Funkcjonalność dla więcej niż trzech krajów do organizacji turnieju.
- Ulepszenia zasad dotyczących zmian i zawodników zagranicznych w wielu ligach.
- W Argentynie obowiązuje nowa tabela zbiorcza kwalifikacji do kontynentalnych rozgrywek klubowych.
- W Malezji: nowe zasady dotyczące zagranicznych graczy w Super League.
- W Turcji: dynamiczne losowanie drużyn do Grup 2. Ligi.

 

Prędkość przetwarzania gry

Pomimo licznych ulepszeń FM24, w tym nowych sposobów gry, ulepszeń AI Squad Building i ulepszonego silnika meczowego, przetwarzanie gry zostało zoptymalizowane, aby było szybsze niż FM23.

 

 

 

Coś dla fanów videoblogów:

 

 

 

 

 


Autor: przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego

KOMENTARZE

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 1232

Grupa: Moderator

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

05-11-2023, 17:33

Premiera jutro 17.00 :)

mario2323


Komentarzy: 4

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-02-09

Poziom ostrzeżeń: 0

12-11-2023, 20:33 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

czemu mój komentarz się nie zapisał ???

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 1232

Grupa: Moderator

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

12-11-2023, 20:47

mario2323, dnia 12-11-2023, 20:33, napisał:
czemu mój komentarz się nie zapisał ???


Musisz pamiętać, że trzeba kliknąć ,,dodaj" na dole, pod opcjami opisów. Nigdy ten w prawym rogu nad komentarzem, ten jest tak jakby włącznikiem pola tekstowego, ten niżej jest ,,zapisem".

Skasowało Ci się kolego przez to, bywa. Czasami w ferworze pisarskim dla mnie też się skasuje.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki