x

 

COOL CORNER - LITERATURA
OCENA mocne: 1, słabe: 0
zobacz komentarze

LEKTURA MIESIĄCA: (Yuval Noah Harari) - "Sapiens: od zwierząt do bogów"

05-02-2021, 18:51, Unikalnych wejść: 3102

Z dość obszernej listy moich lektur, które przeczytałem w trakcie ostatnich trzech miesięcy, największe wrażenie wywarła na mnie „trylogia“ Harariego.

1. „Sapiens: od zwierząt do bogów“.


2. „Homo deus: krótka historia jutra“.


3. „21 lekcji na XXI wiek“.


Przede wszystkim chcę podziękować osobie, która mi te książki podsunęła. Kiedy już pochłonąłem „Sapiens...“ nie mogłem się powstrzymać przed dalszą ucztą!

Pierwszy wniosek, który mi się nasunął podczas czytania kolejnych rozdziałów był taki, że ja to przecież wszystko wiem! Małe „ale“ - nie potrafiłbym tej swojej wiedzy tak wspaniale ubrać w słowa!

Lektura dla osób myślących, świadomych, o szerokich horyzontach, nie mających na oczach klapek i patrzących z zażenowaniem oraz pogardą na to zaściankowe, bogoojczyźniano-klerykalno-rydzykowe polskie bagienko.

Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego.


Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.

Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.

„Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić”.

„Sapiens” łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób.

„Sapiens” to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

ElHarnas


Komentarzy: 423

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2018-05-25

Poziom ostrzeżeń: 0

06-02-2021, 08:31 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Interesująca książka. Będzie trzeba wrzucić na ruszt :)
Ja nie mam zapędów publicystycznych, więc podepnę się pod Twój tekst.
Jestem w trakcie czytania "Wyniosłych wież" Lawrenca Wrighta. Książka opowiada o genezie postępowania dżihadystów i powstania Al Kaidy. Przerażające jak niewiele potrzeba - klapki na oczach, odrobina pieniędzy i charyzmy, by pociągnąć ludzi do takich czynów. A wielu twierdzi nawet, że Bin Laden charyzmy nie miał w sobie za grosz. W naszym regionie niewiele wiemy i islamistach polecam więc każdemu, kto chce otworzyć oczy na tę religię i kulturę.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki