COOL CORNER - LITERATURA
OCENA mocne: 6, słabe: 1
zobacz komentarze

(Sławomir Cenckiewicz). Wałęsa. Człowiek z teczki.

03-07-2019, 13:54, Unikalnych wejść: 751

Nie ma chyba większego dystansu pomiędzy moimi przekonaniami społeczno-politczynymi, a tymi, którym hołduje Sławomir Cenckiewicz. On - człowiek mocno związany z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X. Ja - aktywny działacz brytyjskiej Partii Pracy.

Okazuje się jednak, że tam, gdzie do głosu dochodzi prawda, różnice w poglądach na świat nie mają żadnego znaczenia. Życzyłbym sobie zresztą, aby każdy Polak miał takie podejście; uczyniłoby to nas wszystkich szczęśliwszymi i lepszymi ludźmi....

***

Chyba tylko w pięknym kraju nad Wisłą jest możliwe, że zwykły - nie bójmy się użyć tego słowa - rzezimieszek, drobny wiejski rębajło, a potem płatny konfident SB zostaje wyniesiony do roli ikony i bohatera narodowego... On sam butnie twierdzi, że „obalił komunizm“, chociaż jest to piramidalna bzdura.

Po pierwsze - komunizmu nigdzie nie udało się wprowadzić! Szczególnie w Polsce, gdzie istniało rolnictwo indywidualne oraz dopuszczano tzw. „prywatną inicjatywę“ (np. popularni „badylarze“, zegarmistrze, fotografowie, szewcy, etc). Jak można pisać o komunizmie, który miał być „przyszłym ustrojem", ale dopiero w kiedyś, po utworzeniu społeczeństwa bezklasowego?!

Po drugie - zmiana ustroju w Polsce dokonała się dzięki wyraźnemu „pchnięciu“ inspirowanemu z Kremla. To przecież Michaił Gorbaczow i jego polityka „pieriestrojiki“ oraz „głasnosti“ sprawiła, że wszelkie zmiany stały się możliwe. Nie miał na to żadnego wpływu ledwie piśmienny elektryk z Gdańska! Do tego - jak bezlitośnie wskazują dowody - zdrajca, sprzedawczyk i notoryczny kłamca?!

Książka Sławomira CenckiewiczaWałęsa. Człowiek z teczki" (Zysk i Spółka, 2013), jest lekturą przerażającą. Autor - historyk z licznymi tytułami naukowymi - przedstawia nam, krok po kroku, postać Lecha Wałęsy. W zamyśle Cenckiewicza miał to być niejako „kontrapunkt“ do kłamliwego filmu WajdyWałęsa. Człowiek z nadziei“. Ten reżyser-kameleon, który potrafił żyć we wspaniałych stosunkach z każdą władzą (od tej z czasów Bieruta, aż po czasy współczesne) przedstawił bowiem kompletnie nieprawdziwy obraz człowieka, który w rzeczywistości jest moralnym bankrutem. Potwierdzali to wielokrotnie tacy działacze opozycji antysoscjalistycznej jak Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda...

Wałęsa. Człowiek z teczki" dedykowana jest Grzegorzowi Lewandowskiemu (1963-67). To nieślubny syn Wałęsy, któremu odmówiono nawet prawa do grobu... Towarzyszymy Wałęsie od mrocznych początków w Popowie, Lipnie i Łochocinie mając wrażenie, że uczestniczymy w życiu kandydata na kryminalistę. W roku 1967 Lech rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej, a w 1970 został tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek“. Za swoje usługi otrzymywał pieniądze - łącznie 13 100 zł, które kwitował własnoręcznym podpisem. Z dodatkowych dochodów tłumaczył się mówiąc o... wygranych w toto-lotku...

Oczywiście Wałęsa zaprzecza swojej agenturalnej przeszłości, twierdząc, że dokumenty to SB-ckie fałszywki. Nie jest to prawda. Ofiarą donosów "Bolka" padł m.in. Józef Szyler, kolega z wydziału. Niektóre szczegóły, które znalazły się w donosach znane były tylko im dwóm, ponieważ rozmawiali o nich bez świadków.

Polecam bardzo ciekawe dokumenty: „Plusy dodatnie, plusy ujemne“, i "TW Bolek", które mogą być cennym uzupełnieniem książki:


A oto typowa reakcja Wałęsy na grzeczne pytania i przedstawione mu dowody:


Zwijać żagle i nie ma was"....

Bez komentarza...

Ale od prawdy, Lechu, nie uciekniesz....


Autor: Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca

KOMENTARZE

weche
Zastępca Redaktora Naczelnego. Mistrz Ceremonii. Szef Typera.


Komentarzy: 596

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 13:59 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

@Mahdi to prawda co do Wałęsy Cenckiewicz się nie myli, ale jest jedno wielkie ale...Jest ślepy na jedno oko. Próżno w jego pracy szukać osób związanych z obecną władzą w Polsce, którą tak lustruje...
Powinniśmy po prostu opublikować wszystkie teczki w 1990 roku i byłoby po sprawie.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 8305

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 14:02

@weche - nie do końca się zgodzę , że pownniśmy demaskować-ujawniać całą agenturę... A dlaczego, to choćby daje odpowiedź film "Psy" :-) Temat baardzo szeroki.

weche
Zastępca Redaktora Naczelnego. Mistrz Ceremonii. Szef Typera.


Komentarzy: 596

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 14:11

Tak ten temat jest bardzo szeroki...ale Cenckiewicz mnie drażni z tego powodu, że ma obsesję dotyczącą Wałęsy, tak jak Ziemkiewicz Michnika. Drażni mnie ten człowiek i całe jego środowisko polityczne z tego powodu, że wielu uczciwych działaczy opozycyjnych (Bartoszewski- o którym wręcz piszą, że współpracował z Niemcami, bo inaczej by nie wyszedł z Oświęcimia, Mazowiecki, Geremek, Kuroń, itp) uważają za komunistów, proniemieckich zdrajców (vide Tusk) tylko dlatego, że należeli do przeciwnych środowisk politycznych. We własnych szeregach tolerują prokuratorów i sędziów skazujących opozycję w czasie PRL-u.
Włącz jak masz możliwość Wiadomości TVP. Takiej propagandy i kłamstw nie uświadczysz w BBC ktokolwiek był u władzy.
Jednym słowem strasznie się duszno robi w Polsce dla ludzi z poglądami odbiegającymi od tych panujących w partii rządzącej.
Koniec moich wywodów na ten temat. Za godzinę zaczynam urlop i tylko to się liczy :)))
Pozdrawiam

DanielW


Komentarzy: 243

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-21

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 16:30 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

@weche, to że wybiórczo traktują ludzi nie zmienia faktu, że Wałęsa był Bolkiem, donosił na kolegów za pieniądze, a teraz się tego wypiera. Co do Kuronia czy Michnika, prawdą jest że swego czasu byli zauroczeni socjalizmem, dopiero potem im się nagle zmieniło.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 8305

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 17:34

@weche, ja - czytając książkę oraz oglądając filmy dokumentalne, m.in. "Plusy dodatnie, plusy ujemne" - nie doszukuję się, kto był autorem i jakie są jego polityczne zapatrywania. Liczy się dla mnie, że książka jest doskonała, zarówno z punktu widzenia historyka, jak i dziennikarza śledczego.
A drażni mnie z kolei robienie ikony z osoby, która na to kompletnie nie zasługuje! Jeżeli już mamy robić z postaci kontestujących realny socjalizm ikony, to niech będą to takie osoby jak Anna Walentynowicz czy Andrzej Gwiazda.
Wałęsa to zwykły prostak (co możemy zobaczyć choćby w ostatnim zamieszczonym filmiku i sposobie, w jaki potraktował dziennikarza) i osoba, która przyczyniła się do cierpień wielu ludzi. Nie tylko kolegów z pracy... Ja mam nadzieję, że któregoś dnia on po prostu powie "przepraszam" i przyzna się do swojej podwójnej roli... Problem w tym, że Wałęsa przez te dziesięciolecia, kłamstw sam już chyba uwierzył w to, że prowadził z "bezpieką" "grę". Ale fakty są nagie:w latach 1970-76 był aktywnym współpracownikiem najgorszego sortu: pobierał za swoje donosy wynagrodzenie i ciągle domagał się od prowadzącego go kapitana Graczyka więcej!
Zgadzam się z Tobą, że powinno się traktować wszystkich równą miarą. Ale pomyśl: wielu robotników podpisało dla świętego spokoju tzw. "lojalki" stając się faktycznie TW, ale ilu z nich donosiło za pieniądze?! A tu mówimy o człowieku, który jest traktowany w świecie jako jeden z polskich bohaterów narodowych. Toż to jakaś paranoja! Ledwo piśmienny facet, który w życiu nie przeczytał żadnej książki i ledwo umie sklecić kilka zdań, otrzymał kilkanaście/kilkadziesiąt doktoratów honoris-causa :-) Trudno to ogarnąć - po prostu wychodzi na to, że ZŁO popłaca....

weche
Zastępca Redaktora Naczelnego. Mistrz Ceremonii. Szef Typera.


Komentarzy: 596

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 19:50

@DanielW ja rozumiem że oni byli zauroczeni socjalizmem. Zauważ że 2RP mimo wielu sukcesów była krajem bardzo nierownym społecznie. Tacy ludzie jak Kuroń wyrastali w rodzinie która za komuny awansowała społecznie więc musieli się poznać na socjalizmie by przeciw niemu protestować.
@Mahdi o Wałęsie można mówić różne rzeczy, ale jak trzeba było to się zmienił... Ale jest zwykłym chłopem... Był dobrym trybunem ludowym ale nigdy nie powinien być prezydentem. Mój ojciec RIP był socjalista a ja jestem liberalem. Tak po prostu jest... Polska jest krajem dużego sukcesu. Ale zawsze może być lepiej... Jednego tylko pragnę... Jestem przeciwnikiem obecnej władzy w Polsce. Ale nigdy bym nie powiedział że nie są Polakami, nie są zdrajca i itp.

RAmunicki


Komentarzy: 213

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-07-25

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 19:57 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

weche, dnia 03-07-2019, 19:50, napisał:
@DanielW ja rozumiem że oni byli zauroczeni socjalizmem. Zauważ że 2RP mimo wielu sukcesów była krajem bardzo nierownym społecznie. Tacy ludzie jak Kuroń wyrastali w rodzinie która za komuny awansowała społecznie więc musieli się poznać na socjalizmie by przeciw niemu protestować.
@Mahdi o Wałęsie można mówić różne rzeczy, ale jak trzeba było to się zmienił... Ale jest zwykłym chłopem... Był dobrym trybunem ludowym ale nigdy nie powinien być prezydentem. Mój ojciec RIP był socjalista a ja jestem liberalem. Tak po prostu jest... Polska jest krajem dużego sukcesu. Ale zawsze może być lepiej... Jednego tylko pragnę... Jestem przeciwnikiem obecnej władzy w Polsce. Ale nigdy bym nie powiedział że nie są Polakami, nie są zdrajca i itp.


Wszystko fajnie, tylko jakiego sukcesu? O jakim sukcesie myślisz?
Co do Bolka to fakty mówią same za siebie.

weche
Zastępca Redaktora Naczelnego. Mistrz Ceremonii. Szef Typera.


Komentarzy: 596

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 20:04

Przed wybuchem II wojny światowej Polska miała PKB na poziomie Hiszpanii. W 1989 roku mieliśmy PKB na poziomie Ukrainy i jakies 20% Niemiec, 50% Czech... A teraz? Można mówić ze mogłoby być lepiej ale uważam że to jest sukces i tyle...

RAmunicki


Komentarzy: 213

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-07-25

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 20:06

Co to PKB daje mnie i mojej rodzinie? To tylko mielenie słowami i cyframi. Ja zarabiam po studiach 2200-2250 na rękę. Co mi z tego PKB? Czemu kilka milionów ludzi wyemigrowało?

weche
Zastępca Redaktora Naczelnego. Mistrz Ceremonii. Szef Typera.


Komentarzy: 596

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

03-07-2019, 20:08

I kolejna rzecz której nie dostrzega 90% obecnej młodej społeczności... Wiecie co to są wizy? Kontrole na granicach Niemiec?
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki