EKSKLUZYWNIE

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 7, słabe: 0
zobacz komentarze

Southampton - MoneyballEXTRA - AfterMoneyball - co dalej z zespołem?

07-07-2019, 18:04 , Unikalnych wejść: 1462 , autor: CJ

Wybrany klub / reprezentacja: Southampton

Opisywany sezon: 2027/28, 2028/29, 2029/30

Poziom rozgrywkowy: 1

Wersja gry: Football Manager 2019


Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game


 

> Przebieg kariery (kliknij!) <

 

 


WSTĘP


 

Po zakończeniu przygody w Southampton pojawiło się pytanie - jak poradzi sobie klub, mając do rozdysponowania budżet w wysokości miliarda funtów? Zdecydowałem się przesymulować 3 sezony i sprawdzić, jak to będzie wyglądać!

 

Gao Jisheng, właściciel Southampton

 


2027/28


 

Po moim odejściu z Soton zaczęło się gorączkowe poszukiwanie menedżera. Ostatecznie nowym szkoleniowcem Świętych został Massimiliano Allegri, który zgodził się porzucić pracę w Manchesterze United (zdobywcy Ligi Mistrzów!) i za rekompensatą 7,75 miliona funtów podpisał trzyletni kontrakt!

 

 

Kilka dni później mogło dojść do hitowego obrotu spraw. Dostałem od Manchesteru United zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną - z początku planowałem ją odrzucić, jednak zdecydowałem się wziąć w niej udział i postawić bardzo wysokie wymagania... na które włodarze Red Devils przystali. Już prawie wszystko było dogadane, nawet część sztabu, z którym pracowałem w Soton, zgodziła się na przeprowadzkę na Old Trafford - jednak problem pojawił się na ostatniej prostej. Kontrakt, jakiego oczekiwałem, to umowa na 1 sezon z pensją minimum 10 milionów funtów rocznie - Manchester United oferował maksymalnie 6 milionów - i dopiero tutaj negocjacje zostały zerwane.

 

 

Media nie dawały mi spokoju, pytając uciążliwie o moje zamiary, jednak konsekwentnie odmawiałem komentarza. A tymczasem w Southampton zaczęły się zakupy - włoski menedżer drużyny z St. Mary's Stadium zatrudnił Monchiego, któremu powierzył działania na rynku transferowym, a ten od razu podjął się zadania. 

 

 

Jeszcze w czerwcu nowy sztab zdecydował, że zawodnikom należą się dużo wyższe pensje. I tak, m. in. Maragh, Gunn, Ampadu czy Pellowski dostali pensje, o których "za moich czasów" mogli tylko pomarzyć.

 

   

   

 

A transfery - kosmos. Kwoty ogromne, zawodnicy z niesamowitym potencjałem, jednak czy to było niezbędne, by utrzymać kadrę na najwyższym poziomie?

 

 

Folder - nowi zawodnicy Southampton (lato 2027) - kliknij!

 

No to mamy chyba odpowiedź na pytanie, co się stanie z taką ilością wolnych pieniędzy  - po prostu zostaną wydane. W jednym okienku do innych zespołów trafiło PÓŁ MILIARDA FUNTÓW. Jeszcze jedno takie lato i Southampton zostanie z pustym kontem! Przynajmniej pewną część udało się odzyskać dzięki sprzedaży koszulek.

 

 

A jak odnowiony zespół poradził sobie w rozgrywkach? Zaczęło się zupełnie tak, jakbym to ja nadal prowadził Soton - od kolejnej porażki w Community Shield! Później ruszyła liga - i zaczęło się od bardzo dobrej serii, potknięcia przyszły dopiero na przełomie września i października. Po przegranej z Chelsea zespół jednak odżył i do końca roku nie odniósł już żadnej porażki! W międzyczasie udało się dość łatwo wyjść z grupy Ligi Mistrzów, ale za to w Pucharze Ligi się nie powiodło - upadek już na pierwszej przeszkodzie.

 

 

Zima była ciekawa - w plebiscycie Złotej Piłki Christian Bohl zajął 3. miejsce (warto dodać, że 2 lata wcześniej zdobył on tę nagrodę) i trafił do jedenastki roku. Jeśli chodzi o transfery - Southampton znów wydało najwięcej w okienku.

 

 

Folder - nowi zawodnicy Southampton (zima 2028) - kliknij!

 

Tymczasem Manchester United zwolnił menedżera i po raz kolejny zgłosił się do mnie - teraz jednak odrzuciłem ich propozycję na samym początku.

 

.

 

Zima w wykonaniu zawodników Świętych była bardzo solidna - dopiero w samej końcówce lutego przytrafiła się porażka, która oznaczała pożegnanie z Pucharem Anglii. Niedługo potem zespół nie obronił przewagi z pierwszego meczu w 1/8 finału Ligi Mistrzów i musiał uznać wyższość Realu Madryt. A kwiecień... sami zobaczcie. Jeden miesiąc pogrzebał szanse na mistrzostwo.

 

 

 

Podsumowując - ogromne wydatki i brak trofeów. Ciekaw jestem, czy w przeciągu dwóch kolejnych sezonów uda się coś osiągnąć - wydaje się, że dysponując takim budżetem sukces jest gwarantowany, jednak ten rok potwierdził, że pieniądze to nie wszystko.

 

 

 

 

 


2028/29


 

Jeszcze w czerwcu doszło do niesamowitych zawirowań na karuzeli menedżerów. Jurgen Klopp postanowił opuścić Barcelonę na rzecz Mistrza Anglii - Arsenalu, w jego miejsce przyszedł... Massilmiliano Allegri, były trener Realu Madryt, który po zaledwie roku spędzonym na St. Mary's Stadium opuścił Southampton. A włodarze Świętych wyłożyli ponad 4 miliony funtów, by pozyskać Rudiego Garcię z bardzo dobrze spisującego się Realu Sociedad. 

 

 

Nowy menedżer nie wydał tak dużo jak poprzednik, jednak kwoty nadal robią wrażenie. Quissama i Akehurst to zawodnicy, których bardzo chciałem sprowadzić na St. Mary's Stadium - udało się to dopiero teraz. Sprzedaż zawodników za to odbywa się po bardzo promocyjnych cenach, a inne kluby z tego korzystają. 

 

 

Folder - nowi zawodnicy Southampton (sezon 2028/29) - kliknij!

 

Postawa w lidze bardzo solidna, choć z początku bez fajerwerków. Grupa Ligi Mistrzów wygrana z kompletem zwycięstw, w Pucharze Ligi też bez problemów. Jest dobrze!

 

 

Colbran Złotym Chłopcem, a Manchester United nadal nie odpuszcza!

 

 

Pod koniec stycznia zawodników dopadła mała zadyszka, która kosztowała utratę kilku cennych punktów w lidze i zaprzepaszczenie szansy na zdobycie Pucharu Anglii. W Pucharze Ligi zwycięstwo po karnych, a w Lidze Mistrzów dwa fantastyczne comebacki, a w półfinale znakomity pierwszy mecz i awans do wielkiego finału - ten jednak nie potoczył się po myśli zawodników Soton i to Benfica, po karnych, zdobyła Puchar Ligi Mistrzów. A w lidze? Drugie miejsce, za plecami kapitalnego Liverpoolu.

 

 

 

Gdyby finał Ligi Mistrzów obrał inny przebieg, to ten sezon możnaby uznać za udany. A tak - jedynie mało ważny Puchar Ligi, nic poza tym.

 

 

 

 

 


2028/29


 

Na rynku transferowym tym razem bez szaleństw, ale z solidnymi wzmocnieniami. Warren Sear był blisko Soton kilka lat temu, jednak wtedy wybrał Atletico - teraz zamienia Hiszpanię z powrotem na Anglię.

 

 

Folder - nowi zawodnicy Southampton (sezon 2029/30) - kliknij!

 

Jak zwykle, jeśli Southampton bierze udział w Community Shield, to u bukmacherów można stawiać domy na przeciwników. Puchar Ligi, Liga Mistrzów i Liga za to bardzo solidnie, wiosną będzie walka na wszystkich frontach.

 

 

Zimą transferów do klubu nie było, były jedynie te w drugą stronę.

 

 

Bardzo solidna forma, jednak pojawiło się kilka wpadek - w półfinale Ligi Mistrzów PSG wzięło rewanż za poprzedni sezon, a w Pucharze Anglii Brighton zdołało wyrzucić Southampton za burtę. Ale za to Puchar Ligi i Premier League trafiają do klubowej gabloty!

 

 

 

Najlepszy z tych trzech sezonów, jednak bez Ligi Mistrzów czy Pucharu Anglii - widocznie na tyle stać zespół bez mojej pomocy ;)

 

 

 

 

I na koniec faktem stało się to, czego spodziewałem się od początku. Finansowe Fair Play (co prawda tylko ligowe, ale jednak) złamane! 

 

 

 


 


Autor: CJ

KOMENTARZE

weche
Redaktor Naczelny. Główny Sponsor Rozgrywki Mistrzów, Mistrz Ceremonii. Szef Typera. 3. miejsce w Polsce FM 2019, Wicemistrz Polski FM2022, Typer Sezonu 2019/20 - 3. miejsce


Komentarzy: 1754

Grupa: Moderator

Ranga: Korespondent Wojenny

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

07-07-2019, 18:40 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Po tych sezonach widać że stworzyles dobry zespół. Kiedy nowa kariera?

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10532

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

07-07-2019, 19:35 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Jak widać - pieniądze szczęścia nie dają :-)

grinch123


Komentarzy: 2291

Grupa: Moderator

Ranga: Zegarmistrz z Tarnowa

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

08-07-2019, 06:55 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Pieniądze nie grają ,tu to powiedzenie pasuje jak ulał :) Jeszcze dwa trzy sezony i zespół z powrotem będzie średniakiem w lidze ,przynajmniej ja to tak widzę !

Wilczek


Komentarzy: 317

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2019-07-07

Poziom ostrzeżeń: 0

08-07-2019, 09:49 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mahdi, dnia 07-07-2019, 19:35, napisał:
Jak widać - pieniądze szczęścia nie dają :-)


Myślę, że Allegri był szczęśliwy udając się na zakupy za pół miliarda ;) a serio to jak na dłoni widać na przykładzie, że pieniądze nie są gwarancją wyników. Trochę tylko przykro, że to co się budowało tyle czasu to w sumie w 3 sezony z jednym mistrzostwem, naruszeniem FFP... i strach co dalej będzie.

kuboll112


Komentarzy: 1201

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2016-12-27

Poziom ostrzeżeń: 1

08-07-2019, 10:46 , ocenił powyższy materiał: mocne - Genialne, czekałem na to

A ja myślę, że Soton w tej karierze już na stałe zagości w czubie premier league, choćbyś przesymulował 20 kolejnych sezonów to będzie dobrze, bo to była zawsze kuźnia talentów, nie sprawdzając w grze masz pewnie rozległą siatkę wyszukiwania juniorów, do tego pełno klubów partnerskich (pewnie już na starcie były jakieś fajne kierunki), a wartości zawodników ponad 70 mln, jest ogromny potencjał, tylko w tej grze denerwują mnie wybory na stanowiska menedżerów czasami, po allegrim prace dostaje.. rudi garcia, takie soton potrzebuje głośniejszego nazwiska

CJ


Komentarzy: 142

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2017-03-07

Poziom ostrzeżeń: 0

08-07-2019, 12:37

@weche, 3 lub 4 tydzień lipca.

@Mahdi, a przynajmniej pieniądze w klubie nie dają szczęścia kibicom :D

@grinch123, wątpię, finanse pozwalają kupować najlepszych, których w dodatku można sprzedać jeszcze drożej i kupić jeszcze lepszych. Przykład - Pedro Macedo, kupiony za 84 miliony funtów z Arsenalu, po dwóch sezonach został sprzedany za ponad 100 do Realu. No i juniorzy - nie będę zdradzał kwoty (w Ewolucji Gwiazd będzie), ale np. Jack Mughal został sprzedany za grube pieniądze - więc na szkółce Soton też zarobi i będzie mogło wydawać na najlepszych.

@Wilczek, no cóż, to tylko gra. Są pieniądze = można wydawać pieniądze.

@kuboll112, Rudi Garcia to jest dość głośne nazwisko - po następnym sezonie Manchester United zapłacił 20 milionów rekompensaty i wziął go do siebie, a do Southampton zawitał Guardiola.

Shrek
Pierwszy Kreator Gwiazd


Komentarzy: 1432

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

08-07-2019, 16:57 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

M. Allegri przyszedł do Soton i zrobił zakupy. Wielka mi rzecz - przecież potrzebował zawodników, którzy będą sprawdzali się w jego taktyce. To samo robi Kubolli w jego wybuchowej Borussi, to samo zrobiła MDea w Juve, a to samo w większym lub w mniejszym stopniu robi większość menadżerów. Różnił się tylko kwotą wydaną na transfery.

A jak prowadził Soton?

Bo 38 kolejkach mieli 84 punkty, podczas gdy w ostatnich 6 spotkaniach zdobył 5 punktów. Czyli w 32 kolejce miał 79 punktów. Kiedy CJ miał tyle punktów w tej samej kolejce? Czy miałeś kiedykolwiek?

Oczywiście, trzeba patrzyć na całokształt - brak trofeum ani w LM, ani w PL, a widząc kwoty wydane na zawodników przed sezonem jest to porażka. Tylko, że nie wiemy, czy wpływ na taki stan rzeczy był wyjątkowy pech (liczne kontuzje), dołek, w który zespół się wpędził po przegranej w LM, czy też złe przygotowanie do końcówki sezonu przez Allegriego.

Kolejnym trenerem został Rudi Garcia, który ma bardzo dobrą umiejętność, dla wszystkich klubów, które mają problemy finansowe - dostosowuje piłkarzy do ulubionej taktyki - czyli szansa, że nie będzie sprowadzał tabunu zawodników. Efekt - 6 graczy sprowadzonych w ciągu dwóch lat, z czego jeden Quissama wydaje się transferem na przyszłość.

Jego z kolei osiągnięcia to Mistrzostwo Angli zdobyte na 4 kolejki przed końcem i vicemistrzostwo, oraz przegrany finał w karnych.

Ale znowu sprawdźmy jak wygląda zdobycz punktowa Garcii - 88 i 81 punktów. A w czasach CJ - 78 w 3 sezonie, 85 w czwartym, 82 w piątym ( i dopiero 6 miejsce), 78 w szóstym, 89 w ósmy i 83 w dziewiątym. Siódmy sezon dał liczbę 94 punktów, ale i tak zaledwie o punkt wyprzedził Liverpool.

Czy to oznacza, że obaj trenowali gorzej niż CJ? Nie, trenowali porównywalnie, z tą różnicą, że kwoty na transfery wydawali niebotycznie większe, a o wynikach ich pracy decydowały słabszy mecz (Garcia), lub słabsze ostatnie tygodnie (Allegri)

radu9319
Typer Sezonu 2018/19 - 1. miejsce


Komentarzy: 623

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2017-12-11

Poziom ostrzeżeń: 0

09-07-2019, 18:56 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Wydać tyle kasy co Allegri i brak sukcesów? NIESAMOWITE! Nie będę odkrywczy: PIENIĄDZE NIE GRAJĄ!

CJ


Komentarzy: 142

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2017-03-07

Poziom ostrzeżeń: 0

09-07-2019, 22:24

Shrek, dnia 08-07-2019, 16:57, napisał(a):
M. Allegri przyszedł do Soton i zrobił zakupy. [...]

A jak prowadził Soton?

Bo 38 kolejkach mieli 84 punkty, podczas gdy w ostatnich 6 spotkaniach zdobył 5 punktów. Czyli w 32 kolejce miał 79 punktów. Kiedy CJ miał tyle punktów w tej samej kolejce? Czy miałeś kiedykolwiek?

Tyle punktów w 32. kolejce nie uzbierałem nigdy - w kolejnych sezonach było to odpowiednio 60, 60, 70, 70, 68, 64, 78, 77 i 67. Można też na to spojrzeć z innej strony - forma w ostatnich 6. kolejkach za mojej menedżerki wyglądała tak (punkty): 10, 5, 8, 15, 14, 14, 16, 12, 16. A więc 5 punktów zdarzyło mi się tylko raz - w 2. sezonie, a wtedy kadra nie była tak mocna, jak jest obecnie.

Shrek, dnia 08-07-2019, 16:57, napisał(a):
[...]
Czy to oznacza, że obaj trenowali gorzej niż CJ? Nie, trenowali porównywalnie, z tą różnicą, że kwoty na transfery wydawali niebotycznie większe, a o wynikach ich pracy decydowały słabszy mecz (Garcia), lub słabsze ostatnie tygodnie (Allegri)

Zgodzę się, że trenowali porównywalnie, ale mieli do dyspozycji dużo lepszych piłkarzy. Połowa kadry, z jaką ja pracowałem, od razu została zastąpiona lepszymi zawodnikami. A więc - lepsze warunki, podobne wyniki.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-23 by Łukasz Czyżycki