ZZA BRAMKI - REPREZENTACJA
OCENA mocne: 8, słabe: 0
zobacz komentarze

Towarzysko. Polska - Litwa; zwycięstwo (?) VAR-u, porażka TVP, Krychowiak super-star!

12-06-2018, 21:08, Unikalnych wejść: 614
ZZA BRAMKI
REPREZENTACJA

VAR, czyli Video Assistant Referee, lub bardziej swojsko - wideoweryfikacja. To właśnie ona zdominowała dzisiejszy mecz z Litwą. Moim zdaniem wprowadzenie tej nowinki było bardzo potrzebne, aby nie dochodziło do skandalicznych błędów sędziowskich, których w historii futbolu popełniono bez liku. Przeciwnicy tego systemu są zdania, że błędy sędziowskie są (były?) częścią gry. W końcu dyskusje o golu Anglików z roku 1966 (na 3-2) trwają do dziś. Tak samo jak o pamiętnej „ręce Boga“ Maradony z 1986 roku.

Jaka jest moja opinia? Jestem zdecydowanie ZA wideoweryfikacją! Nawet kosztem tego, że wspaniały, brazylijski gol Krychowiaka zostaje anulowany. Warto jednak ponosić taką cenę, jeżeli nigdy więcej nie dojdzie do sytuacji z Mundialu w RPA i nieuznania przepięknego gola Franka Lamparda, którego wbił Niemcom....

ALE! Właśnie, jest poważne „ale“. Komentatorzy i realizatorzy transmisji muszą dorosnąć do tego systemu! Nie może dochodzić do skandalu, jaki miał dzisiaj miejsce! Oto Krychowiak uderza magicznie piętą, piłka wpada do siatki. Jestem w ekstazie! Realizator transmisji pokazuje radość widzów, oklaski od prezydenta, komentatorzy zachwycają się tym, co się wydarzyło. Mecz trwa dobre dwie minuty, a w lewym górnym rogu ekranu nadal widnieje 2-0! Ki diabeł, o co chodzi?! Dopiero po jakimś czasie otrzymujemy informację, że bramka jednak nie została uznana! Ale dlaczego, z jakiego powodu? O tym nic! Dopiero sam, na spokojnie, przenalizowałem powtórkę i sądzę, że chodziło o to, że Grzegorz przez przypadek został trafiony w rękę... W sumie gol chyba słusznie zostaje anulowany, bo choć nie było intencji, to jednak ta ręka pomogła w opanowaniu piłki. Choć z tymi rękami to „na dwoje babka wróżyła“. Przepisy mówią wyraźnie:

„Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu"

Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką – bez świadomego i celowego ruchu ręki – nie podlega karze“

Czy Krychowiak zagrał świadomie? No nie! Był tyłem do bramki, futbolówka trafiła go przypadkowo! A zatem?


Na pamiatkę: magiczna, nieuznana bramka Grzegorza Krychowiaka.

 

W każdym razie nie może być takiej sytuacji, że ja - jako telewidz - przez ponad dwie minuty nie wiem, że gola nie uznano! Przecież komentatorzy siedzą na stadionie i widzą, czy zawodnicy rozpoczęli grę od środka, czy nie! To chyba oczywiste?! Gdyby gol został uznany, to przecież Litwa zaczęłaby grę od środka! Nie widzieli tego?!

 

Podobna sytuacja była przy trafieniu na 2-0, komentatorzy kompletnie się pogubili! Dopiero przy bramce na 4-0 (przyznany rzut karny) na ekranie telewizora pojawiło się okienko z sędzią, który konsultował decyzję ze swoim „asystentem video“, osobiście oglądając sporną sytuację. I tak być powinno również wcześniej!

Celowo poświęciłem tej sprawie tyle miejsca, gdyż o meczu nie można napisać wiele ciekawego. Litwa prezentowała taką klasę, że nasi reprezentanci zaliczyli solidny, udany... trening. A Adam Nawałka, czaruje i wprowadza szpiegów rywali w błąd! Niezwykle podoba mi się to, w jaki sposób podszedł do wszystkich meczów towarzyskich po eliminacjach. Dziś graliśmy klasycznym systemem 1-3-4-3, ale jestem na 99% przekonany, że na Senegal tak nie wyjdziemy!

Do przerwy Robert strzelił dwa gole - pierwszego po akcji Kownackiego z Rybusem, drugiego ze wspomnianego rzutu wolnego. Po zmianie stron selekcjoner dał naszemu asowi wolne (słusznie!) i rzucił do boju Teodorczyka. Ten starał się, uczestniczył w akcji bramkowej, ale przynajmniej raz - głową - powinien uderzyć celniej.

W drugiej części przeszliśmy na system gry 1-4-4-2 i Bereszyński radził sobie na lewej obronie nawet lepiej niż na prawej! To po jego dograniu Dawid Kownacki strzelił chyba najłatwiejszego gola w swoim życiu. Ale pamiętał go będzie zawsze - „pierwszego razu“ się nie zapomina! Na 4-0 podwyższył z rzutu karnego Kuba Błaszczykowski, jednak w drugiej połowie nasi wyraźnie się oszczędzali.

Na zakończenie peany dla Grzegorza Krychowiaka. Zagrał wspaniale! Precyzyjne przerzuty na kilkadziesiąt metrów, lewą nogą, prawą - bez różnicy! Siła, pewność, ciąg na bramkę! Nieuznany gol byłby przysłowiową „wisienką na torcie“. Widać, że Grzegorz nie był zadowolony z decyzji arbitra, bo ustępując miejsca Zielińskiemu (czy on w ogóle dziś grał?) zaklął sobie siarczyście pod nosem. Chciałem pochwalić też Góralskiego, lecz jego fatalny błąd w końcówce nieco mnie ostudził. Niemniej i tak uważam, że to Góralski powinien grać w wyjściowej jedenastce a nie Linetty.


Na koniec pozwolę sobie wytypować skład na Senegal:

Szczęsny - Piszczek, Bednarek, Pazdan, Rybus - Błaszczykowski, Linetty, Krychowiak, Grosicki - Zieliński - Lewandowski.

Gdyby to ode mnie zależało, to ta drużyna wyglądałaby tak:

Fabiański - Piszczek, Bednarek, Pazdan, Rybus - Błaszczykowski, Góralski, Krychowiak, Grosicki - Zieliński - Lewandowski.

 


12/06/2018 Warszawa POLSKA - LITWA 4-0 (2-0)

sędziował: Kevin Blom (Holandia), widzów: 53 803
 


1-0 Robert Lewandowski 19
2-0 Robert Lewandowski 33 - wolny
3-0 Dawid Kownacki 73
4-0 Jakub Błaszczykowski 82 - karny
 

POLSKA: Fabiański (46, Szczęsny) - Jędrzejczyk (46, Piszczek), Bednarek (53, Pazdan), Thiago Cionek - Bereszyński, Krychowiak (77, Zieliński), Góralski, Rybus (70, Błaszczykowski) - Milik, Lewandowski (46, Teodorczyk), Kownacki.

Trener-selekcjoner: Adam Nawałka.

 

LITWA: Bartkus - Baravykas (74, Borovskis), Jankauskas (90, Mikuckis), Girdvainis, Vaitkūnas - Novikovas, Paulius (58, Slivka), Vorobjovas, Verbickas, Černych (26, Lasickas) - Šernas (69, Laukžemis).

Trener-selekcjoner: Edgaras Jankauskas.Autor: Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, Pierwszy Kreator Gwiazd w listopadzie 2018, Menedżer Miesiąca

KOMENTARZE

pavel


Komentarzy: 890

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-01-24

Poziom ostrzeżeń: 3

12-06-2018, 21:17 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Z meczu zapamiętam niezły występ Krychowiaka (Litwini zostawiali mu tyle miejsca i czasu na podanie, że ciężko na tej podstawie stwierdzić cokolwiek), ciekawe wejścia Bereszyńskiego i Rybusa, Milka grającego jak "dziecko we mgle" i błędy w obronie Cionka. Do tego pokazówka z VARu w sytuacjach gdzie sędzie powinien wychwycić to z gry i debilne zagranie Sernasa dwoma wyprostowanymi nogami od tyłu w towarzyskim spotkaniu. I w sumie tyle, czekam na mundial bo mam już trochę dosyć tych spotkań towarzyskich.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, Pierwszy Kreator Gwiazd w listopadzie 2018, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7592

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

12-06-2018, 21:21

pavel, dnia 12-06-2018, 21:17, napisał:
Z meczu zapamiętam niezły występ Krychowiaka (Litwini zostawiali mu tyle miejsca i czasu na podanie, że ciężko na tej podstawie stwierdzić cokolwiek), ciekawe wejścia Bereszyńskiego i Rybusa, Milka grającego jak "dziecko we mgle" i błędy w obronie Cionka. Do tego pokazówka z VARu w sytuacjach gdzie sędzie powinien wychwycić to z gry i debilne zagranie Sernasa dwoma wyprostowanymi nogami od tyłu w towarzyskim spotkaniu. I w sumie tyle, czekam na mundial bo mam już trochę dosyć tych spotkań towarzyskich.


Pavel, ja mam wrażenie, że Ty tych moich tekstów nie czytasz. Wszak pisząc o wideoweryfikacji chciałem sprowokować dyskusję. Praca komentatora TVP to skandal!

Poza tym - czy naprawdę powinna być odgwizdana ręka Krychowiaka? Zacytowałem przepisy gry w piłkę Specjalnie dla Ciebie wyjątek:

„Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką – bez świadomego i celowego ruchu ręki – nie podlega karze“

Czy Krychowiak zagrał ŚWIADOMIE i UMYŚLNIE? No nie! Był tyłem do bramki, futbolówka trafiła go przypadkowo! A zatem?

KasproR


Komentarzy: 17

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-03-28

Poziom ostrzeżeń: 0

12-06-2018, 21:29 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mnie osobiście trochę bardziej spodobał się występ Teodorczyka. Oczywiście, mógł spisać się lepiej przy tej główce, jednak bardziej skupię się na pracy jaką wykonywał. Przeszkadzał w rozegraniu, bardzo dobrze grał tyłem do bramki (swoją drogą, który Litwin przepcha Teodorczyka) i fajnie wypuścił Bereszyńskiego przy bramce na 3:0. Myślę że może dać kilka dobrych zmian na MŚ.
Nie wiem, według mnie Góralskiemu brakuje trochę techniki i ogrania. Owszem, jako taki przecinak/krótkie rozegranie jest całkiem ok. Jakoś każdy jego występ kojarzy mi się z niepotrzebnymi faulami.
Oj mi też się nudzą te spotkania towarzyskie ;)

pavel


Komentarzy: 890

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2016-01-24

Poziom ostrzeżeń: 3

12-06-2018, 21:32

Wszak piszą co wideoweryfikacji chciałem sprowokować dyskusję. Praca komentatora TVP to skandal!


Komentator, komentatorem nie wszystko musi widzieć, bardziej bym się czepiał realizacji. Przy ostatniej sytuacji mieliśmy pokazane jak powinno to wyglądać, a w poprzednich po prostu się realizator się pogubił.

Czy Krychowiak zagrał ŚWIADOMIE i UMYŚLNIE? No nie! Był tyłem do bramki, futbolówka trafiła go przypadkowo! A zatem?


Kwestia interpretacji, "świadome" to na tyle umowne stwierdzenie, że sędziowie muszą takie sytuacje oceniać po swojemu. Ja tu się zdaje na doświadczenia arbitra, który mógł sytuację na spokojnie obejrzeć w powtórce.

Adamenitum33


Komentarzy: 247

Grupa: Moderator encyklopedysta - okres próbny

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-11-23

Poziom ostrzeżeń: 0

13-06-2018, 08:05 , ocenił powyższy materiał: mocne - Doceniam to, co robisz

pavel, dnia 12-06-2018, 21:32, napisał:
Komentator, komentatorem nie wszystko musi widzieć, bardziej bym się czepiał realizacji. Przy ostatniej sytuacji mieliśmy pokazane jak powinno to wyglądać, a w poprzednich po prostu się realizator się pogubił.Kwestia interpretacji, "świadome" to na tyle umowne stwierdzenie, że sędziowie muszą takie sytuacje oceniać po swojemu. Ja tu się zdaje na doświadczenia arbitra, który mógł sytuację na spokojnie obejrzeć w powtórce.


Zgadzam się z sędzią (sam nim w sumie jestem), dobra decyzja przy golu Krychowiaka. Ręka pomogła mu w znaczący sposób zakończyć tą akcję, więc prawidłowo zareagował.

Co do TVP... jak mam o nich coś mówić/pisać to aż mi się niedobrze robi. Komentatorzy i realizator to dno dna, bardzo słabo przygotowani na mecz, chociażby pod względem jakiś ciekawostek. Polecam przesłuchać sobie jak się komentuje w Canal+ mecze Premier League, w tym i przede wszystkim w poprzednich sezonach. Na każdego zawodnika mają przygotowane parę zdań, a tutaj tylko pierdzielenie ogólne, nic więcej. Tak to i ja mógłbym skomentować, niestety nie mam tego, jak to się mówi, "radiowej" barwy głosu. Żenada TVP, bo inaczej ich nazwać nie można, nie popisała się przy sytuacji Krychowiaka, ale to jest nic, przy tym co zrobili podczas EURO! Gdy graficznie prezentowali skład naszej reprezentacji, zamiast NORMALNEGO zdjęcia Thiago Cionka, wstawili mu zdjęcie z .... gry PES!

https://i.imgur.com/fy4lt09.jpg

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, Pierwszy Kreator Gwiazd w listopadzie 2018, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7592

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

13-06-2018, 08:56

@Adamenitum88 - to nieźle:-) Co do tego gola, ja mam wątpliwości. Interpretując przepisy, to powinien być jednak uznany. Czy była tam celowość, skoro facet stał tyłem do bramki. Zamieściłem w artykule co mówią PRZEPISY. Przepisy nic nie mówią o tym, czy trafienie w rękę cokolwiek "ułatwiło" tylko o CELOWOŚCI. Jest celowe zagrania - kara w postaci rzutu wolnego dla przeciwnika (i czasem żółtej kartki), nie ma celowości - nie ma żadnej kary!


„Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu"

„Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką – bez świadomego i celowego ruchu ręki – nie podlega karze“

LCS


Komentarzy: 379

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-01-15

Poziom ostrzeżeń: 1

13-06-2018, 09:28 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mahdi, nie podlega karze- czyli ukaraniu zawodnika kartką. Zagranie ręką jest zagraniem niedozwolonym, to nie siatkówka, więc każdy taki wybryk skutkuje przerwaniem gry. Idealnym przykładem zastosowania tego punktu jest ręka Suareza z bodajże Ghaną, umyślna zabawa w bramkarza, czerwona kartka i rzut karny. Krychowiak ręką zagrał nieumyślnie więc sędzia tylko przerwał grę i nie ukarał zawodnika, nawet go nie upomniał. Gola uznać nie może.

Adamenitum33


Komentarzy: 247

Grupa: Moderator encyklopedysta - okres próbny

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-11-23

Poziom ostrzeżeń: 0

13-06-2018, 09:29

Mahdi, dnia 13-06-2018, 08:56, napisał:
@Adamenitum88 - to nieźle:-) Co do tego gola, ja mam wątpliwości. Interpretując przepisy, to powinien być jednak uznany. Czy była tam celowość, skoro facet stał tyłem do bramki. Zamieściłem w artykule co mówią PRZEPISY. Przepisy nic nie mówią o tym, czy trafienie w rękę cokolwiek "ułatwiło" tylko o CELOWOŚCI. Jest celowe zagrania - kara w postaci rzutu wolnego dla przeciwnika (i czasem żółtej kartki), nie ma celowości - nie ma żadnej kary!


„Kontakt ręki zawodnika z piłką, który nastąpił na skutek świadomego działania tego zawodnika uznaje się za rozmyślne dotknięcie piłki ręką. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ręka ściśle przylega do tułowia zawodnika, lecz nastąpił rozmyślny ruch całego tułowia w kierunku piłki w celu jej zatrzymania lub zmiany kierunku jej lotu"

„Nieumyślne zetknięcie się piłki z ręką zawodnika względnie jego ręki z piłką – bez świadomego i celowego ruchu ręki – nie podlega karze“


Jasne że przepisy mogą to tak interpretować, ale na szkoleniach/egzaminach/obserwacjach uczulają nas na tego typu rzeczy. Wielu zawodników zna przepisy i "narusza" zasady "zgodnie z przepisami". Takich spornych sytuacji jest mnóstwo w futbolu. Przychodząc na kurs sędziego, byłem pewien, że znam wszystkie zasady gry w piłkę i raczej nic mnie nie zagnie, ale się przeliczyłem i to ostro. Najbardziej w pamięci utkwiło mi takie pytanie na egzaminie:

Jeśli zawodnik drużyny A wykonuje rzut wolny bezpośredni w kierunku swojej bramki, piłka nie dotykając żadnego innego zawodnika wpada do bramki drużyny A. Jaką decyzję podejmuje sędzia? Byłem zawsze pewny, że to będzie bramka samobójcza, a tymczasem okazuje się że przyznaje się .... rzut rożny drużynie B ;)

Tak samo jest mnóstwoooo spornych sytuacji na temat karania zawodników za przewinienia, upominanie ich, wykluczenia i tak samo jest z zagraniem piłki ręką. Przepisy to tylko sucha treść do której się odwołujemy w większości przypadków. Jak mantrę powtarzano nam, że zanim podejmiemy decyzję o zagraniu piłki ręką, musimy wziąć pod uwagę wszystkie znaczące aspekty. Czy zagranie ręką było umyślne, jak ułożona jest ta ręka, czy pomogła w znaczącym stopniu uzyskać jakąkolwiek korzyść (korzyścią jest nawet przyjęcie piłki), ile metrów od ostatniego uderzenia piłki stoi zawodnik, który tą ręką zagrał, czy zawodnik grający piłkę ręką miał swobodę ruchu, czy był atakowany, jeśli tak to czy przez jednego zawodnika czy przez dwóch itd itd kryteriów jest mnóstwo, a czasu na podjęcie decyzji masz jakieś 2-3 sekundy ;)

Powiem tak, zawsze, ale to zawsze narzekałem na pracę sędziego, czy to na poziomie europejskim, czy na poziomie "śmiesznym" (czyt. niższe ligi polskie). Dlatego postanowiłem sam się za to zabrać i sprawdzić czy na prawdę jest tak ciężko. Jest, przyznaję się bez bicia. "Zwykły" zjadacz chleba nie ma pojęcia nawet o tym, że sędzia po boisku biega po wyznaczonej ścieżce ;) Albo, że jego poruszanie i koncentracja dzieli się na trzy strefy, tj. strefa sterylna (czysta), strefa przejściowa i strefa krytyczna.

Od przyszłego sezonu muszę zmienić PZPN (region) na inny, ze względu na to, że mam "nie po drodze" z osobami odpowiedzialnymi za awans i obsadę spotkań.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, Pierwszy Kreator Gwiazd w listopadzie 2018, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 7592

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

13-06-2018, 09:48

@LCS. Nie. Chodzi o karę w postaci odgwizdania rzutu wolnego dla przeciwnika. Trudno - zinterpretował tak, jak zinterpretował...

Adamenitum88 - o tym rożnym wiedziałem z filmu "Piłkarski Poker" :-)

weche


Komentarzy: 260

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-10-19

Poziom ostrzeżeń: 0

13-06-2018, 10:11 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Mecz lekki, łatwy i przyjemny przed Mundialem. Moje spostrzeżenia?
1. Lewandowski ma głód piłki i nie widać po nim zmęczenia sezonem- to może być jego turniej (pod warunkiem naszego awansu co najmniej do ćwierćfinału.
2. Może być życie po Błaszczykowskim i Piszczku (Bereszyński, Kownacki).
3. Milik na razie w słabszej formie.
4. Krychowiak jest w świetnej formie ( co już wspomnieli moi przedmówcy).
5. Wolę Szczęsnego na bramce.

Teraz tylko czekać na mecz z Senegalem.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-18 by Łukasz Czyżycki and Agnieszka Czyżycka