ARTYKUŁY - VARIA


OCENA mocne: 22, słabe: 0
zobacz komentarze

Jak odnosić sukcesy w grze Football Manager? Najkrótszy poradnik świata! Czy jesteś gotowy, by dołączyć do sekty?

07-04-2019, 13:20, Unikalnych wejść: 1899 , autor: Mahdi
ARTYKUŁY
VARIA

Jak pewnie wielu z was wie, mam prawie 43 lata, a w Football Managera (Championship Managera) grywam od roku 2002. Czyli już ponad 17 lat. Od samego początku gra zauroczyła mnie m.in. tym, że sam mogłem odkrywać jej tajemnice, niuanse i podziwiać ewolucję. Przeszedłem razem z jej twórcami długą drogę. Od wyłącznie komentarza podczas symulowania meczów, poprzez tryb 2D (słynne "kulki"), aż do dzisiejszych cudów, które 17 lat temu były niewyobrażalne! Dlatego ten, kto gra dwa, a nawet pięć lat, nie jest w stanie zrozumieć, jak doskonałym produktem stał/staje się Football Manager!

Zawsze denerwowało mnie podejście osób, które chciałyby mieć wszystko podane na tacy. Czyli poznać najszybciej „jak wygrywać“. Recepta dla nich to:

a/ „ściągnąć z neta“ jakąś "dobrą" taksę;
b/ dorwać się do listy „wonderkidów“ i sprowadzić ich hurtowo do swego klubu;
c/ save and load, dopóki wynik się nie będzie zgadzał. Najlepiej więc szukać skina z „instant result button“... Szybciej się symuluje...

Jest to podejście - w mojej opinii - żałosne. Co to za przyjemność oszukiwać samego siebie, czy też dojść do sukcesów bez wysiłku? Ale tak to już jest w dzisiejszym świecie, gdzie panuje kultura obrazkowa, a wyższe uczelnie wypuszczają w świat tysiące półanalfabetów. Takich, którzy nie przeczytali w życiu ani jednej książki, a lektury obowiązkowe znają jedynie ze streszczeń. Przykre...

Są też osoby takie jak Shrek, które szukają „Świętego Graala“ tudzież „kamienia filozoficznego“ i chciałyby, aby zawsze 2 x 2 równało się 4.

A przecież piękno - zarówno prawdziwego futbolu, jak i naszej gry - polega właśnie na tym, aby 2 x 2 równało się czasami 5. Albo nawet 10 i pół! Stąd uwielbiam sytuację, gdy przegrywam np. 0-1, mimo, że w celnych strzałach miałem 15-1. Bo takie mecze bardzo często zdarzały się i zdarzają „w realu“! I to jest właśnie piękne! Piłka nożna to nie koszykówka... Esencją tego sportu są niespodzianki.
 

Oto najkrótszy poradnik świata zatytułowany „Jak odnosić sukcesy w grze Football Manager“.

Najważniejsze: jeżeli nie stosujesz ograniczeń zdecydowanie utrudniających rozgrywkę (tak jak np. ja w karierze Huescą), to jesteś w stanie KAŻDYM zespołem wygrać Ligę Mistrzów. Nie jest istotne, czy startujesz w Serie A, Ekstraklasie, czy na szóstym poziomie w Anglii! To tylko kwestia czasu! Recepta na to jest prosta:


1. Ustal dowolną taktykę (w trzech hybrydach: główna, defensywna, ofensywna), dobierz wszystkim zawodnikom odpowiednie role. Nie „mieszaj“ w tych taksach, nie zmieniaj, tylko "piłuj" je aż do bólu. Mimo możliwych początkowych porażek, przyniesie to WYNIKI.

2. Prowadząc zespół na dorobku szukaj zawodników, których bogatsze klubu chcą wypożyczać. Takich zawodników są zawsze setki. Potem przedłużaj wypożyczenia i kontraktuj ich na zasadzie prawa Bosmana (za darmo). Następnie sprzedawaj z zyskiem. To przyniesie PIENIĄDZE.

3. Bądź mądrym menedżerem; naucz się „rozmawiać“ z graczami i rozwiązuj na bieżąco problemy. Dbaj o dobre samopoczucie wszystkich zawodników: rotuj składem, dotrzymuj obietnic, zaplanuj nawet rok wcześniej kogo kupić/sprzedać. Zaplanuj trening (lub znajdź dobrego, doświadczonego asystenta, który to zrobi za ciebie). Bierz udział, w konferencjach prasowych przed i po meczach, lecz nigdy nie wypowiadaj się „ekstremalnie“. Zawsze lepiej powiedzieć coś nudnego i neutralnego, niż być taki, jak np. Mourinho. Nie działaj pochopnie i pod wpływem chwilowego impulsu, np. zdenerwowania po porażce! To przyniesie WYSOKIE MORALE DRUŻYNY i MOCNĄ POZYCJĘ W OCZACH ZARZĄDU.Pamiętaj, że odkrywanie tego całego skomplikowanego mechanizmu różnych zależności jest znacznie ciekawsze, niż posiadanie o nich pełnej wiedzy! Jakże ja bym chciał być teraz na miejscu każdego nowicjusza! Czeka was piękna przygoda! I pamiętajcie: Football Manager to nie jest zręcznościówka dla mas, typu FIFA czy PES! To jest w Polsce gra niszowa; dla inteligentnych wybrańców. Przynajmniej taka zawsze była i powinna być nadal! Zmusza do myślenia! Jak dołączysz do „sekty“, to zrozumiesz jej wyjątkowość! Ostrzegam - bardzo łatwo jest znaleźć się w "sekcie", trudniej z niej odejść. A w niektórych przypadkach bywa to wręcz niemożliwe smiley

Zaryzykujesz?
 

Powodzenia!


Autor: Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca

KOMENTARZE

Abramovich


Komentarzy: 223

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-28

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 14:10 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Samo sedno!

VagheenaOle


Komentarzy: 249

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-07-11

Poziom ostrzeżeń: 1

07-04-2019, 14:20 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!

Błyskotliwy i celny artykuł. Cały @Mahdi :D

Peter
Strażnik Galaktyki


Komentarzy: 381

Grupa: Root Admin

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-15

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 14:44 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

I o to właśnie chodzi. Jakby każdy stosował się do tych 3 punktów, to nie potrzebowałby niczego innego. Niby takie proste, a jednak dla niektórych wcale nie.

grinch123


Komentarzy: 2028

Grupa: Moderator

Ranga: Zegarmistrz z Tarnowa

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2015-12-02

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 14:48 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

A gdzie te super taktyki i tych wonderkitów znaleźć bo chciałbym Legią wygrać ligę mistrzów w pierwszym sezonie .No dobra to był żart jakby ktoś nie wiedział :) @ Mahdi popisałeś się tym tekstem.Nie wiem dokładnie jak z frekwencją w 5RM ,ale odkąd nie ma zasad wydaje mi się że użytkowników jakby przybyło.Jaki z tego wniosek, nie każdemu pasował auto zapis co miesiąc i sprawdzanie zapisów.Człowiek zawsze będzie szukał krótszej drogi nie ważne czy na autostradzie czy w grze.Ważnie żebyś ty czuł się w zgodzie z własnym sumieniem.

Eli


Komentarzy: 131

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-09-04

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 15:01 , ocenił powyższy materiał: mocne - Ten tekst jest jak narkotyk! Więcej!

Nie wiem czy ktoś zauważył, nie wiem dobrze jak to nazwać. Ale może inteligencję tego tekstu. Są trzy rady odnoszące się do tych "półanalfabetów" i trzy dla ludzi ogarniętych. Z czego skorzystamy to już nasz wybór. Bardzo inteligentnie i dobrze wplecione w pomysł tekstu.

Mahdi
Redaktor Naczelny, Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Pierwszy Kreator Gwiazd, Menedżer Miesiąca


Komentarzy: 8260

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel, Członek Jury 5RM

Ranga sponsorska: Sponsor Strategiczny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 16:10

@grinch123, frekwencja raczej podobna, przewiduję 500-600 blogów eliminacyjnych. Z tym, że teraz nikt nie musi oszukiwać ani siebie, a ni innych. Bo po co? W finale znajda się najwięksi entuzjaści wybrani przez jury i społeczność, a nie ci "z sukcesami". Bo sukces jest osiągnąć najłatwiej. Trudniej przez wiele miesięcy udowadniać, że naprawdę się jest fanem gry.

@Eli, ot celowy zabieg :-) Fajnie, że wychwyciłeś :-)

Macca


Komentarzy: 40

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2019-01-12

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 16:50 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Niby proste do wykonania, a niektórym się nie chce.
Ja mam inne pytania: @Mahdi ja kojarzę Cię z Football Managerem odkąd pamiętam, jeszcze na cmrevolution. Czy Ty jakoś godzisz życie rodzinne, masz żonę czy jakichś kolegów poza siecią? Przecież takie granie jest czasochłonne. A Ty opublikowałeś jak widzę w profilu kilka setek blogów. Jak to robisz, że co tydzień możesz dodać sezon, tak jak teraz Huesca? Pytam bo jestem znacznie młodszy od Ciebie, a nie mam czasu, zacząłem studia. Musze też gdzieś wyjść, umówić się z dziewczyną. Wątpię, czy będąc w Twoim wieku będę jeszcze grał, bo dojdzie robota.

Alex


Komentarzy: 212

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-08-08

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 17:06 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

@Maccal, ja myślę, że to niemożliwe aby on mógł utrzymywać normalne relacje z dziewczyną czy rodziną. Zobacz co on tu robi, to wszystko zajmuje czas, a przecież ile gra zajmuje czasu. Myślę, że za wszystko trzeba płacić i @Mahdi płaci cenę za tą swoja pasję. Żadna kobieta nie będzie z kimś co zamiast na nią zajmuje się wydawaniem pieniędzy na organizowanie finałów rozgrywki mistrzów. I do tego spędza nad kompem tyle czasu. Przecież @Mahdi sam gdzieś napisał, że ta pasja zajmuje mu ponad 90% wolnego czasu. To masz odpowiedź. Ja myślę, że on jest chory na tego fm-a, nie obraź się @Mahdi. A choroby trzeba leczyć.

niki_il


Komentarzy: 54

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączyła: 2019-03-03

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 17:23 , ocenił powyższy materiał: mocne - Bardzo mi się podoba

Trafione w punkt... Świetnie napisane.

Adiko


Komentarzy: 64

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2018-12-19

Poziom ostrzeżeń: 0

07-04-2019, 17:26 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Niestety, ale laski zupełnie nie rozumieją tego naszego hobby. Chociaż same grają w takie gierki, że można zapłakać na d stanem ich mózgu, Zgadzam się z @Alex, że @Mahdi musi nieźle dostawać od żony za to, co tu robi i za czas co poświęca stronie i graniu. Trzeba też powiedzieć, że większość kobiet jest ograniczona umysłowo i nigdy nie zrozumie, że ktoś może siedzieć i podliczać tabelki czy pisać o tym opki. Ja musza moją kłamać jak gram, że coś mi wypadło ,itd
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-19 by Łukasz Czyżycki