x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 0, słabe: 0
zobacz komentarze

Na początku byli Neville, Giggs i Rooney (sezon 4)

20-03-2015, 12:03 , Unikalnych wejść: 3733 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: -

FC UNITED OF MANCHESTER

sezon 2016/17

League Two  (czwarty poziom rozgrywkowy w Anglii)

 

TROFEA ZDOBYTE PRZEZ KLUB W TRAKCIE MOJEJ KADENCJI:
Mistrzostwo 7 Ligi - 2014
Superpuchar 7 Ligi (Peter Swales Shield) - 2014

 

PERSONALIA (Sztab)

Powoli mnożę liczebność skautów, choć nie mogę doprosić się prezesa o zwiększenie zasięgu skautingu, który jest ograniczony do Wysp Brytyjskich. Niemniej przygotowuję się na dzień, w którym będę mógł wreszcie wysyłać swoich szpiegów dalej niż „domowe podwórko“. Zatrudniłem więc (m.in.) byłego reprezentanta... Uzbekistanu (Timur Kapadze), którego atrybut „ocena potencjału gracza“ wynosi 20.



Do sztabu trenerskiego dokoptowałem obiecującego (zaledwie 32 lata) szkoleniowca bramkarzy, Jonasa Agena. Niemiec prawie całą swoją piłkarską karierę spędził w ekipie TuRU Düsseldorf, która nigdy nie wyszła poza rozgrywki prowincjonalne. Zatrudnienie Agena wiąże się z drastyczną obniżką umiejętności u Craiga Forresta.

Z FC United of Manchester pożegnał się skaut Gavin Tait (chciał zbyt wysoką pensję) oraz trener David Lee (jego aspekt treningowy - ofensywa - jest dobrze obsadzony i nie było potrzeby przedłużania kontraktu).

PERSONALIA (Piłkarze)

Awans na czwarty szczebel ligowy w Anglii wiązał się z kolejną personalną rewolucją. Za każdym razem analizuję bowiem szczegółowo składy czołowych ekip klasy rozgrywkowej do której awansujemy i wyszło mi, że potrzebujemy lepszych graczy. Najpierw o rozstaniach; pod uwagę biorę piłkarzy, który pojawili się chociaż w jednym meczu poprzedniego sezonu.

Już w trakcie minionych rozgrywek rozstałem się z weteranami niższych lig (Jones, Murray, Daniels, Adul) oraz z Gavinem Daviesem, o którego dwumilionowym transferze do Watford pisałem szerzej w porzednim odcinku. Po wywalczeniu awansu do czwartej lig pożegnaliśmy z kolei następujących zawodników: McCombe, Francis, Edwards, Allen, Logan, Panayiotou, Harrison (najlepszy snajper) - cała siódemka powróciła do macierzystych klubów z wypożyczeń, Brown, Rooney (obaj Corby Town), Stott (Lowestoft Town), Gallacher (Reading - 59 tys. funtów), Henry, Ashton (obaj wolny transfer).

W styczniu 2017 odeszła kolejna dwójka: Angolańczyk Bondo został za darmo oddany do portugalskiego klubu Oliveirense, a Byrne za 3 tysiące funtów przeszedł do Macclesfield. Był on ostatnim piłkarzem pamiętającym grę w 7 lidze...

Upływ krwi był więc naprawdę bardzo duży, a do tego odejścia dotyczyły tak ważnych w 5 lidze piłkarzy jak najlepszy strzelec Byron Harrison, kapitan drużyny Ronnie Henry czy bramkarz Scott Gallacher. Należało więc pomyśleć o znalezieniu zawodników, którzy nie tylko będą w stanie zastąpić poprzedników, ale podniosą również jakość drużyny. Zabrałem się więc ochoczo do pracy i wkrótce w Manchesterze pojawiło się 16 nowych graczy - w tym aż pięciu Polaków! Doliczając reprezentanta Wysp Owczych Adriana Cieślewicza (który po okresie wypożyczenia związał się z nami stałym, dwuletnim kontraktem) w ekipie było sześciu graczy urodzonych nad umowną Wisłą i Odrą!

Jednak prezentację profili niektórych z „nowych“ rozpoczynamy od prawdziwego hitu!

Oto roczną umowę z FC United of Manchester podpisał 36-krotny reprezentant Anglii, uczestnik finałów mistrzostw świata w RPA - Shaun Wright-Phillips!



Piłkarz, który był m.in. w Manchesterze City oraz w Chelsea, przewidziany został do gry na pozycji nr 10. Stwierdziłem, że skoro z jego legendarnej szybkości pozostały już tylko wspomnienia - najbardziej się przyda jako pomocnik podwieszony pod napastnika.

A oto inni gracze, którzy zdobyli miejsce w wyjściowej jedenastce:

Nowym bramkarzem został Szwajcar Jayson Leutwiler, wychowanek Basel, który przez trzy ostatnie sezony próbował przebić się w Middlesbrough. Bez większego powodzenia, choć w rozgrywkach 2014/15 - gdy jego klub awansował do Premier League - zaliczył pięć występów w najwyższej klasie rozgrywkowej.



Na boki obrony zakontraktowałem wychowanków dwóch znanych klubów - Newcastle (Alex Nicholson) i Southampton (Will Wood) - którzy byli bez pracy. Obaj szybcy, choć mający spore braki jeśli chodzi o grę defensywną. Uznałem jednak, że na 4 ligę wystarczą.





Liderem środka obrony został dobrze mi znany Lionel Zouma. W odróżnieniu od bardziej zdolnego brata - Kurta - zdecydował się reprezentować ojczyznę przodków, Republkę Środkowoafrykańską. Lionel nie przebił się w Sochaux, choć epizody w Ligue 1 zaliczył. Gdy Francuzi relegowali go na wolny transfer - od razu przystąpiłem do rozmów! "Gdyby był troszkę szybszy" - wzdycha moje serce... "To nigdy by nie zagrał w czwartej lidze!" - odpowiada umysł...



Rolę defensywnego pomocnika zdecydowałem się powierzyć młodemu Francuzowi (z korzeniami w Mali), którego Manchester City właśnie zwolnił z kontraktu (a raczej nie złożył propozycji podpisania nowego). Kto to taki? Séko Fofana. Niestety - po całkiem obiecującym początku złamał w listopadzie kość udową, co wykluczyło go z gry do końca sezonu... Szkoda...



Gdy rozsypał się Fofana - jego miejsce zajął twardy i obdarzony wspaniałymi warunkami fizycznymi Polak - Piotr Kasperkiewicz. Wypożyczyłem go na rok z Miedzi Legnica.



Nowym lewoskrzydłowym (choć tak naprawdę lepiej czuje się na prawej flance) został aktualny reprezentant Jamajki Liam Feeney. Zawodnik niezwykle ograny, z doświadczeniem zdobytym na zapleczu Premier League (Millwall) oraz w trzeciej lidze (Bournemouth).



Podstawowym napastnikiem mianowałem... mordercę o twarzy dziecka! Pamiętacie Ole-Gunnara Solskjaera? Mój nowy nabytek, Irlandczyk Sean Maguire, bardzo go przypomina! Zarówno niewinną buźką, jak i warunkami fizycznymi oraz umiejętnością zdobywania goli! Nie wyszło mu w West Hamie (ciągłe wypożyczenia) więc po wygaśnięciu umowy związał się z FC United.



Oprócz graczy wymienionych powyżej nowymi twarzami w moim klubie zostali: bramkarz Aleksandar Gogić, który ma obywatelstwa amerykańskie, serbskie i... polskie! Przez kilka lat nie przebił się w Reading, a my wypożyczyliśmy go z... GKS Tychy (!) aby był dublerem Leutwilera.

Pora na zapowiedzianych Polaków; Kaperkiewicza już przedstawiłem, oprócz niego wypożyczyłem dwóch rosłych stoperów - Krystiana Kujawę z Wisły Kraków i Dariusza Łukasika z Sandecji Nowy Sącz. Obaj wydają się wręcz stworzeni do gry w czwartej lidze angielskiej (siła!) ale Kujawa jest chyba zdolniejszy:



Kolejka dwójka z Polski to również wypożyczenia. Doświadczony rozgrywający Kamil Wacławczyk ma doświadczenie ekstraklasowe wyniesione z Bełchatowa, a 20-letni skrzydłowy Patryk Paczuk jakoś nie może się przebić w Pogoni Szczecin:



Ostatnim graczem, który pojawił się w klubie był wychowanek Tottenhamu, szybki lewoskrzydłowy Anthony Georgiou:



OCZEKIWANIA ZARZĄDU I MOJE ZAŁOŻENIA

Przede wszystkim przedstawiam Wam Andy Walsha - dyrektora generalnego mojego klubu - z któym naprawdę fantastycznie mi się współpracuje!



Mam nadzieję, że po zakończeniu sezonu (latem 2017) po raz kolejny wygra wybory. Andy tym razem był bardzo ostrożny i prosił jedynie, abyśmy jak najlepiej prezentowali się w każdym meczu...



Prasa była bezwzględna - w 24 drużynowej IV lidze (oficjalna nazwa Football League Two) - typowano, że zajmiemy 22 miejsce i spadniemy z hukiem tam skąd przybyliśmy!



Ja jednak miałem kompletnie inne zdanie na temat umiejętności oraz potencjału drużyny. Miejsca 1-3 (premiowane bezpośrednim awansem do III ligi) wydawały mi się poza zasięgiem. Natomiast za punkt honoru uznałem zmieszczenie się na pozycjach 4-7, co pozwalałoby zagrać w barażach.

TAKTYKA I WYKONAWCY

Wyjściowy skład prezentował się z reguły tak:



Nowym kapitanem został 30-letni Nigeryjczyk Magnus Okuonghae.

A oto wszyscy piłkarze FC United, którzy pojawili się w trakcie sezonu 2016/17 (liga plus krajowe puchary):

Leutwiler (Gogić) -
Nicholson(Zubar), Okuonghae(Łukasik), Zouma(Kujawa, Bondo), Wood(Klinger, Conlan) -
Kasperkiewicz (Howell, Fofana) -
Moulet (Fitzsimons, Byrne) -
Cieślewicz (Paczuk), Wright-Phillips (Wacławczyk, Hong Yong-Jo), Feeney (Adekunle, Georgiou) -
Maguire (O’Neill).

TRANSFEROWY MAJSTERSZTYK

Pamiętacie newgena z Irlandii, w październiku 2015 znalezionego gdzieś na dublińskim skwerze (Anto O’Neill)? To on zdobył jedynego gola (na wagę awansu do IV ligi) w barażowym finale z Newport County. Latem 2016 znalazł się na celowniku Celticu Glasgow. I oto ostatniego dnia okienka transferowego w Europie (31/08/2016) udało mi się wynegocjować takie oto warunki:



Co to oznacza? Otóż Celtic zapłacił nam od ręki milion funtów, a kolejne trzy miliony spłacać będzie przez półtora roku (wychodzi około 166 tysięcy miesięcznie). Warto zauważyć, że na pensje wydajemy miesięcznie około 130 tysięcy funtów, więc ta rata pokrywać będzie koszty utrzymania całej kadry FC United!

Ale to nie wszystko! Dostaniemy 25% z następnego transferu, a na koniec najlepsze - przez dwa kolejne lata O’Neill wciąż pozostanie naszym graczem (formalnie wypożyczonym z Celticu) i nie będziemy musieli płacić jego pensji! Sparringu ze Szkotami nie liczę...

To się nazywa dobry interes!

 

ROZGRYWKI

Puchar Ligi

Debiut w tych rozgrywkach zakończył się na pierwszym meczu. Występujący w II lidze (Football League Championship) Barnsley pokonał nasze rezerwy 1-0.

Puchar Ligi 2016/17

Football League Trophy
(zwane również Johnstone's Paint Trophy - rozgrywki pucharowe przeznaczone dla zespołów z trzeciej i czwartej ligi angielskiej (Football League One i Football League Two)

Kolejne rozgrywki w których debiutowaliśmy i które sprowadziły się tylko do jednego występu. Znów wystawiłem dublerów i spotkanie z występującym szczebel wyżej zespołem Crewe Alexandra zakończyło się rezultatem 0-2.

Football League Trophy 2016/17

Puchar Anglii

Tym razem zagrali najlepsi, lecz nie uchroniło nas to przed wyraźną porażką z trzecioligowym Plymouth Argyle.

Puchar Anglii 2016/17

4 Liga

Od samego początku zdawałem sobie sprawę, że prognozy mediów, które skazują nas na 22 miejsce i spadek - można włożyć między bajki. Drużyna zaczęła tak sobie - od dwóch zwycięstw i dwóch porażek - ale pierwsza runda był ostatecznie bardzo udana. Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie 14/09/2016 - 22/10/2016 odnieśliśmy aż osiem zwycięstw pod rząd! Tak dobra seria nie przydarzyła nam się nawet wtedy, gdy graliśmy w niższych klasach rozgrywkowych.



Na półmetku tabela wyglądała zgoła sensacyjnie dla wszystkich, którzy wieszczyli naszą klęskę:

Tabela ligowa na półmetku

W rundzie rewanżowej nie było już tak kolorowo. Zaczęliśmy od dwóch porażek, by potem grać w kratkę. Były więc cztery zwycięstwa z rzędu, ale również seria czterech gier bez zwycięstwa. Przydarzyły się też dwie wysokie przegrane po 1-4 (z Colchester i Rochdale):



Jednak - prawdę mówiąc - nasz awans nie był ani przez moment zagrożony. To chyba jedna z najłatwiejszych i bezproblemowych kampanii, które wraz z drużyną odbyłem. I niech nikogo nie zwiedzie zaledwie punkt przewagi nad czwartym w tabeli Portsmouth! My zapewniliśmy sobie bowiem promocję kolejkę przed końcem i ostatni mecz sezonu - zakończony porażką z Notts County u siebie - toczył się już o pietruszkę.

Tabela końcowa 4 ligi w sezonie 2016/17

CIEKAWOSTKI

Pierwsze spotkanie na naszym własnym stadionie - Broadhurst Park - rozegraliśmy dopiero 26 grudnia. Wcześniej trwała tam instalacja krzesełek - aby sprostać wymogom licencyjnym 4 ligi, musieliśmy zlikwidować miejsca stojące. Zanim prace się zakończyły, domowe mecze rozgrywaliśmy na Regional Athletics Stadium.



Ten kameralny stadionik jest niemal przyklejony do wielkiego obiektu Manchester City - Etihad Stadium:





W listopadzie zmieniliśmy klub patronacki; zrezygnowaliśmy ze współpracy z Leicester City i udaliśmy się pod możną opiekę Aston Villi Birmingham. Niestety - ta roszada nie przyniosła szczęścia The Villans... Zajęli bowiem ostatnią lokatę w Premier League. Coś mi się wydaje, że za jakieś dziesięć sezonów to oni będą chcieli być naszą filią:-)

PODSUMOWANIE

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się aż tak bezproblemowego sezonu:

Pozycje w tabeli

Na pewno nie zawiódł największy gwiazdor ekipy, Shaun Wright-Phillips, który strzelił 11 goli i zanotował 11 asyst. Jednak z miesiąca na miesiąc prezentował się coraz słabiej i raczej nie przedłużę z nim kontraktu. Opoką defensywy był Zouma, swoje robił Cieślewicz, solidnymi piłkarzami okazali się Jamajczyk Feeney i prawy obrońca Nicholson. Jednak najrówniej grał „zabójca o twarzy dziecka“ - Sean Maguire - który z 27 bramkami na koncie został królem strzelców.



In minus - postawa szwajcarskiego bramkarza Leutwilera, który dysponując bardzo dobrymi (jak na czwartą ligę) atrybutami - rzadko pomagał drużynie. Coraz gorzej wyglądał kapitan - Magnus Okuonghae, a Koreańczyk z Północy - Hong Yong-Jo swoją obecność zaznaczał tylko przy kasie. Podobnie Niemiec Klinger, który dodatkowo mocno mnie wkurzył, gdyż zimą nie zaakceptował oferty innego klubu. I musiałem mu bulić 2000 funtów tygodniowo do końca sezonu...

We wszystkich rozgrywkach 2016/17 udział wzięło 28 piłkarzy:

W rubrykach kolejno:

- piłkarz,
- wiek (stan na 31/12/2016),
- kraj pochodzenia w przypadku cudzoziemców,
- pozycja,

mecze w rozgrywkach:

- Liga,
- Puchar Anglii (PA),
- Puchar Ligi (PL),
- Football League Trophy (FLT)
Suma wszystkich występów i goli.

Na fioletowo zaznaczyłem debiutantów, a czerwonym znaczkiem „N“ - newgenów.


 


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE
Brak komentarzy
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki