x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 0, słabe: 0
zobacz komentarze

Na początku byli Neville, Giggs i Rooney (sezon 6)

20-03-2015, 12:36 , Unikalnych wejść: 3736 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: -

FC UNITED OF MANCHESTER

sezon 2018/19

Football League One  (trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii) 

 

TROFEA ZDOBYTE PRZEZ KLUB W TRAKCIE MOJEJ KADENCJI:
Mistrzostwo 7 Ligi - 2014
Superpuchar 7 Ligi (Peter Swales Shield) - 2014

 

PERSONALIA (Sztab)

Nikt nie odszedł, nikt nie przybył. A oto pełna lista moich współpracowników:



PERSONALIA (Piłkarze)

W zeszłym sezonie przegraliśmy awans na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej dopiero w finale barażu (porażka z Mansfield Town 0-1 i gol stracony w dogrywce). Uznałem więc, że drużyna którą zbudowałem ma wszelkie szanse aby jeszcze raz spróbować powalczyć o promocję. Zmiany które zaszły były więc kosmetyczne.

Odeszli: Liam Feeney (z którym najpierw przedłużyłem kontrakt, a potem sprzedałem do... Mansfield Town za 100 tysięcy funtów), Fjeld, Gogić, Piekarz, O’Neill (koniec wypożyczeń), Cieślewicz, Georgiou, Fofana (wszyscy wolny transfer) oraz w styczniu James Wilson (wypożyczenie do York City).

Przybyli: z naszego klubu partnerskiego, Aston Villi, wypożyczyliśmy Irlandczyka Grahama Burke. Ten świetny piłkarz w zeszłym sezonie był wypożyczony do Fleetwood Town (klub ten wywalczył awans na zaplecze Premiership zajmując pierwsze miejsce w III lidze, a Burke strzelił 22 bramki). Mocno liczyłem, że u nas będzie równie skuteczny, choć przewidziałem dla niego miejsce nie w ataku, a na lewym skrzydle (na prawe przeszedł Tonew, który zastąpił tam sprzedanego do Mansfield Feeneya).



Pamiętacie Gavina Daviesa, o którym tak pisałem w „sezonie nr 2“, gdy drużyna występowała jeszcze w 6 lidze?:



Za tego utalentowanego chłopaka sam Ryan Giggs (ówczesny menadżer Watfordu) zapłacił w połowie seoznu 2015/16 aż 2 miliony funtów! To był mój pierwszy transfer gotówkowy, i to jaki! Pozwolił spiąć budżet oraz zainwestować pokaźne środki w bazę treningową. Niestety, Davies nie przebił się w Watfordzie. Na początku rozgrywek 2016/17 Giggs został zwolniony, a jego następca, Michael Appleton nie widział dla wychowanka FC United miejsca w swoim zespole. Kilka miesięcy pograł więc na wypożyczeniu w szkockim Hamilton Academical, a potem dalej męczył się w rezerwach Watfordu. Przed rozpoczęciem bieżącego sezonu (2018/19) zaproponowałem wypożyczenie. I Watford na nie przystał, biorąc dodatkowo na siebie pensję Daviesa. W mojej drużynie będzie dublerem Seana Maguire, pierwszym piłkarzem wchodzącym z ławki:



Kolejnym graczem wypożyczonym (rumuński Pandurii), który dość często będzie pojawiał się w składzie (głównie wchodząc z ławki na podmęczonego rywala), jest piekielnie szybki newgen Robert Răcăreanu:



Do zespołu dołączyli również: Daniel Boateng, wychowanek Arsenalu, który cztery ostatnie sezony spędził w Burton Albion (4 liga), Krystian Kujawa (który przed dwoma laty grał już u nas na zasadzie wypożyczenia z Wisły Kraków), Vanja Milinković Savić (bramkarz wypożyczony z Vojvodiny Novy Sad) i Erik Braun z FC Midtjylland (transfer przeprowadzony w styczniu 2019).

Z tym ostatnim wiąże się ciekawa historia. Otóż w październiku 2018 zarząd zgodził się wreszcie, aby moi szperacze mogli wyjeżdżać poza Wyspy Brytyjskie (cała Europa). I jeden ze skautów, który pracuje ze mną od samego początku (2013 rok) - słynny niegdyś reprezentant Szwecji Patrik Andersson - złożył mi raport dotyczący właśnie Brauna. Zaciekawiło mnie, że piłkarz ten może obsadzić praktycznie wszystkie pozycje z prawej oraz z lewej strony! Dodatkowo - był Rosjaninem (ale posiadającym również duński paszport). Byłem przekonany, że to newgen! Tymczasem jest to jak najbardziej realny piłkarz, którego fotkę (nie bez trudności) udało mi się znaleźć na takiej oto duńskiej stronce:

http://fcm.dk/players-list-u19



OCZEKIWANIA ZARZĄDU I MOJE ZAŁOŻENIA

Zarząd chciał nas widzieć „na przyzwoitej pozycji w lidze“, czyli w górnej połowie tabeli.



Jednak po zeszłorocznej traumie (porażka w finałowym meczu barażowym o awans do II ligi) cel dla mnie był jasny: promocja na zaplecze Premiership bez konieczności rozgrywania baraży! Czyli - 1 lub 2 miejsce. Byłem przekonany, że drużynę na to stać. W końcu w poprzednim sezonie zajęliśmy 3 miejsce, pierwsza jedenastka pozostała praktycznie niezmieniona, więc pozostało tylko walczyć i wygrywać!

TAKTYKA I WYKONAWCY

W wyjściowym składzie zaszła tylko jedna zmiana. Odszedł Jamajczyk Feeney, który grał na prawym skrzydle. Jego miejsce zajął Aleksandar Tonew (w poprzednich rozgrywkach lewoskrzydłowy), a za Bułgara wszedł Graham Burke.

 


A oto wszyscy piłkarze FC United, którzy pojawili się w trakcie sezonu 2018/19 (liga plus krajowe puchary):

Gazzaniga (Milinković Savić) -
Nicholson (Schulz), Addison (Kujawa), Zouma (Boateng), Fanimo (Clarke) -
Palombo (Fitzsimons) -
Fernandes (Morrell) -
Tonew (Răcăreanu), Joel Valencia (Henderson), Burke (Wilson, Braun) -
Maguire (Davies).

ROZGRYWKI

Football League Trophy
(zwane również Johnstone's Paint Trophy - rozgrywki pucharowe przeznaczone dla zespołów z trzeciej i czwartej ligi angielskiej (Football League One i Football League Two)

Jak zawsze w rozgrywkach pucharowych szansę otrzymywali dublerzy; tym razem stoczyli interesujący pojedynek z Crewe Alexandra. Do 90 minuty utrzymywał się rezultat 1-1, a potem doszło od razu (bez dogrywki) do konkursu rzutów karnych. Lepsi okazali się goście z Crewe.

Football League Trophy 2018/19

Puchar Anglii

Rezerwowi nie dali rady ekipie Peterborough United mimo sporej przewagi oraz faktu, że od 74 minuty przyjezdni grali w osłabieniu. Polegliśmy 0-1.

Puchar Anglii 2018/19

Puchar Ligi

Wyeliminowanie drużyny Bradford Park Avenue, która grała o klasę niżej, było naszym obowiązkiem. Potem jednak trafiliśmy na Sheffield United, beniaminka Premiership. Wystawiłem dublerów, jednak gospodarze również nie zaprezentowali najmocniejszej ekipy. I mecz był bardzo wyrównany! Nasze szanse podskoczyły, gdy z boiska został usunięty Janoi Donacien. To była 66 minuta. I rzeczywiście; moi gracze przycisnęli i w 82 minucie zdobyli prowadzenie - trafił Gavin Davies. W 90 minucie Irvine strzelił samobója i sensacja stała się faktem!

W kolejnym spotkaniu (1/16 finału) wylosowaliśmy znany klub - West Ham United Londyn. Rywale grali jednak nie w Premiership, ale poziom niżej. Wciąż jednak wyżej niż my... Nie zmieniłem mimo to swojej strategii i - oprócz Gelsona Fernandesa - na boisko wybiegli rezerwowi. I właśnie doświadczony Szwajcar w 19 minucie dał nam prowadzenie. Jednak ekipa gospodarzy (która też nie zagrała w nasilniejszym zestawieniu) wkrótce wzięła się poważnie do roboty. I jeszcze do przerwy strzeliła nam dwa gole, których autorem był młody 18-letni newgen Innocent Nyirenda. Rezultat nie uległ zmianie już do końca i po porażce 1-2 odpadliśmy z Pucharu Ligi.

Puchar Ligi 2018/19

3 liga

W części zatytułowanej „preparation“ jasno określiłem cel na ten sezon: awans bez konieczności rozgrywania baraży! Oznacza to, że celowałem w miejsca 1-2.

I cóż - początek mieliśmy naprawdę świetny: cztery zwycięstwa, trzy remisy. Potem jednak - zupełnie niespodziewanie - przydarzyły się trzy porażki pod rząd. Na szczęście szybko weszliśmy na właciwe tory wygrywając m.in. aż 5-0 z Shrewsbury Town na wyjeździe. A ekipa ta - jak się później okazało - na półmetku była wyżej w tabeli niż my!



Po 23 grach nie mogłem być do końca zadowolony, ponieważ byliśmy poza pierwszą dwójką:

Tabela ligowa na półmetku

Natomiast runda - nazwijmy ją „rewanżowa“ - ułożyła się naprawdę fajnie. Pretensje miałem jedynie za porażkę u siebie z Derby County oraz za klęskę z Nottingham Forest (aż 0-4 w mieście Robin Hooda). To jednak "mały pikuś" wobec faktu, iż od 26 stycznia do 9 marca 2019 wygraliśmy aż osiem razy z rzędu! Po tej serii przyszedł gorszy okres (cztery mecze bez zwycięstwa) ale potrafiliśmy zmobilizować się i zaliczyć niezwykle udaną końcówkę:



Miejsce które ostatecznie zajęlismy było pewne już po spotkaniu z Milwall (4-1) - odbyło się ono w przedostatniej, 45 kolejce.

Tabela końcowa 3 ligi w sezonie 2018/19

CIEKAWOSTKI


Atrybuty graczy są ważne, ale... nie zawsze. W zeszłym sezonie Włoch Angelo Palombo wykorzystał wszystkie siedem rzutów karnych, a jego atrybuty związane z tą umiejętnością nie były wcale olśniewające. 10 - rzuty karne, 13 - opanowanie, 6 - wykańczanie akcji. Natomiast Graham Burke wyglądał mi na kozaka: 16 - rzuty karne, 12 - opanowanie, 12 - wykańczanie akcji. I co? Burke trzykrotnie podchodził w tym sezonie do „jedenastki“ lecz trafił tylko raz...

Sean Maguire rozwinął się tak znakomicie, że powinien w cuglach wygrywać klasyfikację strzelców. Ale wciąż boczy się na mnie, że nie pozwalam mu odejść do większego klubu. W związku z tym pokazuje może 50% tego co potrafi... Zdobył w lidze tyle samo goli co Aleksandar Tonew i Graham Burke - 17. Choć trzeba mu przyznać, że sporo asystował - zaliczył aż 16 kluczowych podań. A zatem - nawet sfoszony był bardzo przydatny!

Bramkarz, Paulo Gazzaniga, sparował dwa rzuty karne. W październikowym meczu z Carlisle oraz listopadowym z Northampton. W tym ostatnim spotkaniu musiał dwa razy bronić strzał z wapna! James Jones strzelił najpierw bezbłędnie, ale za drugim razem był zmuszony uznać wyższość goalkeepera z Argentyny!

Gavin Davies - wypożyczony z Watfordu wychowanek naszego klubu - pojawił się w 50 meczach (na 51 które rozegralismy). Ośmiokrotnie wybiegał w podstawowym składzie, a 42 razy wchodził z ławki. Strzelił 13 goli. A wszystko „za free“ gdyż jego pensję płacił Watford!

PODSUMOWANIE

Obrana przeze mnie strategia - postawienie na zawodników, którzy w zeszłym sezonie zajęli trzecie miejsce w lidze i potem przegrali w finale baraż - okazała się słuszna. Zgrany zespół obracał się wokół swej gwiazdy, Ekwadorczyka Joela Valencii (12 ligowych goli i 20 asyst). Wspaniale w ten kolektyw wpasował się lewoskrzydłowy Graham Burke (17 goli, 10 asyst). O ustawionym na szpicy Maguire (17 goli, 16 asyst) pisałem w „ciekawostkach“. Natomiast zupełnie nie zaszkodziła Tonewowi zmiana pozycji (z lewego skrzydła na prawe). Statystyki miał identyczne jak przed rokiem: 17 goli i 9 asyst!



Pochwała należy się też bocznym obrońcom (Nicholson i Fanimo), którzy średnią not mieli powyżej „siódemki“. Zresztą cała pierwsza jedenastka spisywała się zazwyczaj bez zarzutu.

Mała dygresja... Gdybyśmy mieli spoglądać tylko na pensje piłkarzy (wszystkie kwoty w skali roku), to powinniśmy zająć... czternaste miejsce w naszej III lidze:



A teraz spójrzmy na ligę w której przyjdzie nam zagrać w przyszłym sezonie:



A więc - na dzień dzisiejszy - bylibyśmy tam kompletnymi pariasami! Pocieszam się tym, że płacące najwięcej w II lidze (Championship) Blackburn Rovers i Stoke City - nie awansowały do Premiership! Nie ma się więc co martwić na zapas.

***

We wszystkich rozgrywkach 2018/19 udział wzięło 23 piłkarzy:

W rubrykach kolejno:

- piłkarz,
- wiek (stan na 31/12/2018),
- kraj pochodzenia w przypadku cudzoziemców,
- pozycja,

mecze w rozgrywkach:

- Liga,
- Puchar Anglii (PA),
- Puchar Ligi (PL),
- Football League Trophy (FLT)
Suma wszystkich występów i goli.

Na fioletowo zaznaczyłem debiutantów, a czerwonym znaczkiem „N“ - newgenów.


 

 


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE
Brak komentarzy
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki