x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 11, słabe: 0
zobacz komentarze

Wielka przygoda w pięknym mieście (sezon nr 4: 2019/20)

05-04-2017, 11:20 , Unikalnych wejść: 3906 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: Motor Lublin

Opisywany sezon: 2019/20

Poziom rozgrywkowy: 2

Wersja gry: Football Manager 2017

Krok po kroku, czyli nasza kronika:

WSTĘP

SEZON NR 1 (2016/17)

SEZON NR 2 (2017/18)

SEZON NR 3 (2018/19)


Dotychczasowe osiągnięcia:


Moje długofalowe cele:

- Pokonywać kolejne szczeble hierarchii ligowej, aż do najwyższej klasy rozgrywkowej włącznie.

- Korzystać maksymalnie z trzech cudzoziemców w jednym sezonie.

- Zdobyć mistrzostwo, puchar i superpuchar.

- Awansować do Ligi Mistrzów i dotrzeć co najmniej do ćwierćfinału.

- Daję sobie na to 20 sezonów; jeżeli oczywiście wcześniej nie zostanę zwolniony.



Arena Lublin


TRANSFERY, TAKTYKA, USTAWIENIE

Tradycyjnie przedstawiam w poniższej wyliczance tylko tych zawodników, którzy grali chociaż raz w poprzednim sezonie (odeszli) i zagrają choćby symboliczną minutę w opisywanym (przybyli).

Transfery przeprowadzone latem 2019:


Odeszli:

BIESIADZIŃSKI, Patryk (koniec wypożyczenia)
BLUMA, Adam (koniec wypożyczenia)
CZAPLYGIN, Mateusz (koniec wypożyczenia)
GOŁAWSKI, Sebastian (koniec wypożyczenia)
GRZYBEK, Adrian (koniec wypożyczenia)
KACZYŃSKI, Mateusz (koniec wypożyczenia)
MAJKOWSKI, Kamil (wolny transfer)
MARTUSZEWSKI, Piotr (koniec wypożyczenia)
PURCHA, Bartłomiej (koniec wypożyczenia)
STAWOWY, Miłosz (koniec wypożyczenia)
SZERSZEŃ, Sebastian (koniec wypożyczenia)
WAWSZCZYK, Jakub (koniec wypożyczenia)
WYDRA, Krzysztof (koniec wypożyczenia)


Przybyli:

BIELAWSKI, Adrian (wolny transfer)
CHORĄŻKA, Kacper (Wisła Kraków, roczne wypożyczenie)
BRZEZIAŃSKI, Paweł (Górnik Łęczna, roczne wypożyczenie)
KARCZEWSKI, Dawid (Lechia Gdańsk, roczne wypożyczenie)
PAWLIK, Jakub (Zagłębie Sosnowiec, roczne wypożyczenie)
POŹNIAK, Kamil (Górnik Łęczna, roczne wypożyczenie)
SŁOMKA, Wojciech (Wisła Kraków, dwuletnie wypożyczenie)
WIKTORSKI, Kamil (Górnik Łęczna, roczne wypożyczenie)
ŻABA, Dariusz (Cracovia Kraków, roczne wypożyczenie)


Z nowych nabytków najważniejsi byli:

- Adrian Bielawski, wychowanek Lechii Gdańsk, który ostatnie sześć sezonów spędził w Olimpii Grudziądz. Na prawej obronie zajął on w podstawowym składzie miejsce Gieragi.

- Jakub Pawlik, jeden z najmłodszych polskich "realnych" zawodników w FM-ie. Wypożyczony z Zagłębia Sosnowiec gracz dostanie ode mnie "etat" na lewej obronie, gdzie powstała dziura po odejściu Martuszewskiego.

- Wojciech Słomka, utalentowany skrzydłowy wypożyczony z Wisły Kraków, będzie pierwszym wyborem na prawym skrzydle.

Oto wszyscy zawodnicy, którzy pojawili się na boiskach jesienią 2019:




ROZGRYWKI LIPIEC-LISTOPAD

Po rocznej nieobecności wracamy do rozgrywek o Puchar Polski. Niestety, przygoda trwała bardzo krótko...


 


Kim jest Damian Kowalczyk?


Już w wieku 17 lat zadebiutował w ekstraklasie jako gracz Zagłębia Lubin. Zastąpił w 85 minucie Michala Papadopoulosa, a Miedziowi wygrali z Wisłą Kraków 4-1. Rzecz miała miejsce 8 grudnia 2012 roku. Później jednak jego kariera nie potoczyła się tak, jak sobie wymarzył, a ekstraklasowy licznik zatrzymał się na ośmiu meczach.

W czerwcu 2015 Kowalczyk podczas meczu rezerw Zagłębia ze Stilonem Gorzów złamał rywalowi nos. Burlikowski i cała szajka lubińskich "prezesów" wykorzystała to natychmiast jako pretekst do zerwania kontraktu.

Sezon 2015/16 spędził więc Damian w rezerwach Pogoni Szczecin, potem został zawodnikiem Chrobrego Głogów, a następnie (sezon 2016/17) był wypożyczony do Rozwoju Katowice.

I w tym miejscu zaczyna się "wirtualny" rozdział jego kariery. Latem 2017 dołączył do mojej drużyny na zasadzie wypożyczenia i od 2017 do 2019 roku strzelił 18 goli w 49 ligowych występach na czwartym i trzecim froncie. Motor awansował na zaplecze ekstraklasy, a Kowalczykowi wygasł kontrakt z Chrobrym. Postanowiłem więc skorzystać z okazji i latem 2019 podpisał on z nami roczną umowę.

Po dokładnej analizie wszystkich "za i przeciw", uznałem, że to właśnie Damian K. (a nie Kita) będzie partnerował Piotrowskiemu w ataku. W trakcie rozgrywek dostawała swoje szanse oczywiście cała trójka, ale pierwszy mecz sezonu był dla Kowalczyka niczym marzenie!

Podejmowaliśmy Sołę Oświęcim, z którą już w II lidze nie grało nam się łatwo. Teraz też mieli przewagę w posiadaniu piłki, w strzałach, ale... My mieliśmy w składzie Damiana Kowalczyka! To co zrobił, można określić tylko i wyłącznie jako "one man show":

Ze zdobywcą PIĘCIU goli doskonale współpracował Mateusz Piotrowski (trzy asysty), który jednak musiał się czuć rozczarowany, że tym razem nie zdołał ani razu pokonać bramkarza rywali. Kowalczyk pokazał, że jest prawdziwym królem pola karnego! Oto z jakich obszarów padły bramki:


Zatem pobyt w I lidze rozpoczął się od pięknego zwycięstwa. Czy spodziewałem się wtedy, że cztery kolejne spotkania, to będą... cztery porażki?! Oczywiście, że nie - ale tak się właśnie stało. Tym samym "pobiliśmy" klubowy rekord (licząc okres od momentu mojego zatrudnienia).

Na szczęście potrafiliśmy się przełamać i po ciężkich batach przyszło osiem gier bez przegranej. Oto komplet wyników z jesiennej części sezonu:

Starałem się nie spoglądać zbyt często na tabelę, jednak w listopadzie zrobiłem to bardzo uważnie. Okazało się, że w szerokiej czołówce panuje straszny ścisk! Lidera (Chrobrego Głogów) oraz będące w środku stawki drużyny Miedzi Legnica oraz Pogoni Siedlce - dzieli tylko 5 punktów! My plasowaliśmy się na świetnym, piątym miejscu z zaledwie dwoma oczkami straty do miejsc premiowanych awansem!

Jak zwykle byliśmy fatalni w obronie - tylko Puszcza Niepołomnice straciła więcej goli... Natomiast jeśli chodzi o atak - Motor Lublin miał najlepszy w całej lidze! 41 goli, to aż o dziesięć więcej, niż zdobył drugi w tej klasyfikacji Raków Częstochowa! Tym razem nie strzelał tyle, co w latach poprzednich, Piotrowski - najwięcej goli uzbierali Damian Kowalczyk i Przemysław Kita.

Natomiast Mateusz Piotrowski (6 goli jesienią) przewodził w innej klasyfikacji - asystentów! Zresztą rzut oka na poniższy (i powyższy) screen wystarczy, by stwierdzić, że dorobiliśmy się naprawdę groźnej trójki napadziorów!



ROZGRYWKI MARZEC-MAJ

W lutym nasz klub patronacki, Górnik Łęczna, udostępnił do wypożyczeniach kilku swoich zawodników, którzy nie mieścili się tam w składzie. Zdecydowałem, że „przygarniemy“ dwóch. Co ciekawe, byli to cudzoziemcy. Ostatnim obcokrajowcem w barwach Motoru był João Carlos - grał w sezonie 2016/17, czyli kilka lat wcześniej. Teraz dołączyli do nas: lewy obrońca, wychowanek Arsenalu Londyn, obywatel Demokratycznej Republiki Kongo, Marc Bola, oraz pomocnik - Słowak Dávid Copko.

Żaden z nich nie otrzymał „etatu“ w pierwszym składzie; stanowili jednak pożyteczne wzmocnienie, a Copko kilka razy wydatnie pomógł drużynie.

Do wiosennych spotkań przygotowywaliśmy się tradycyjnie metodą startową - po urlopach, które zakończyły się 1 stycznia, co tydzień rozgrywaliśmy mecz. Komplet zwycięstw w sparringach pozwalał z optymizmem przystępować do ligowej walki.

I rzeczywiście - drużyna spisywała się bardzo dobrze, przez dziesięć pierwszych spotkań nie zaznając smaku porażki!

Szczególnie emocjonujący był mecz, który odbył się 4 kwietnia 2020. Mój Motor pokazał tamtego dnia wszystkie swoje największe zalety (grę ofensywną) i wady (grę w obronie). Niemniej po spektakularnym zwycięstwie 6-3 zostaliśmy w 26 kolejce liderem!!!

Po kanonadzie w Opolu nastąpiło uspokojenie, dwa wyniki 0-0 i minimalna wygrana w Głogowie (2-1).

Zaczynałem wierzyć, że wywalczymy awans do ekstraklasy! Tymczasem - zupełnie niespodziewanie - notujemy dwie porażki na własnym stadionie. Najbardziej boli w tym wszystkim to, że obie drużyny (Korona i Radomiak) zostały przez nas jesienią pokonane na wyjeździe! Dlaczego nie potrafimy wykorzystać atutu własnego terenu?!

Po tych dwóch porażkach spadamy na trzecie miejsce w tabeli, nie pomaga nam nawet wymęczone zwycięstwo z Pogonią Siedlce.


Dwie ostatnie kolejki -
tego nie wymyśliłby nawet Hitchcock!


Przedostatnia seria gier, tabela wygląda następująco:

Wyjeżdzamy do Zabrza, zmierzyć się z Górnikiem. Ewentualna porażka zredukuje nasze szanse na awans do zera - nawet gdybyśmy potem wygrali ostatni mecz, a Górnik przegrał, tamci mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań.

Po słabym spotkaniu, w którym zabrzańscy piłkarze oddali mnóstwo strzałów, tyle że na wiwat, narodził się remis 0-0.


Wreszcie ostatnia kolejka, tabela wygląda tak:

Sytuacja przedstawia się następujaco: Górnik wyjeżdza do Siedlec i zagra z Pogonią. Jeżeli tam zwycięży, to niezależnie od wyniku naszego spotkania z Ruchem Chorzów - awansuje do ekstraklasy.

No cóż - pozostaje nam wygrać z Niebieskimi, których barwy reprezentuje Jakub Arak (dwa lata temu do nas wypożyczony!) i czekać na wynik Górników.

My swoje zadanie wykonujemy. Skromnie, po golu Wojciecha Słomki, któremu podawał Piotrowski, wygrywamy 1-0.


A Górnik?

NIE WYTRZYMAŁ!

Psychicznie nie wytrzymał tego wyścigu!


Spoglądam na tabelę i chce mi się płakać ze szczęścia! Zrobiliśmy to! Do tego w jakże niesamowitych okolicznościach! Football Manager naprawdę potrafi wywołać niezwykle silne emocje, nawet u mnie...

W czołówce snajperów znaleźli się Kita i Kowalczyk, ale kibice Motoru za najlepszego gracza sezonu i tak uznali Mateusza Piotrowskiego (po raz czwarty z kolei!)

Awans wywalczyli (piłkarze posortowani według liczby występów w pierwszym składzie):


 

PODSUMOWANIE

Poziom pierwszej ligi był w sezonie 2019/20 niezwykle wyrównany. Warto zauważyć, że piętnastą w tabeli Koronę Kielce (która utrzymała się po barażu) od siódmego Chrobrego Głogów dzieliły tylko... dwa punkty!

Jak dramatycznie wyglądała walka o awans - opisałem wyżej. To było niesamowite przeżycie! Przyznam, że nie bardzo wierzyłem w taki finał: marny początek wskazywał raczej, że będziemy walczyć o utrzymanie.

Pokazaliśmy to samo, co przez ostatnie lata: dobrą ofensywną piłkę i niefrasobliwość, wręcz słabość w obronie! Jeżeli marzymy o tym, aby w ekstraklasie nie być tylko meteorem, musimy zdecydowanie poprawić grę defensywną. Czy wiązać się to będzie z rezygnacją z taktyki 1-4-2-4? Kto wie - może trzeba będzie to rozważyć? Przede wszystkim jednak będę musiał szukać lepszych graczy...
 


W sezonie 2019/20 barwy Motoru Lublin reprezentowało 28 piłkarzy (26 Polaków, 1 obywatel Demokratycznej Republiki Kongo i 1 Słowak):


W tabeli kolejno: piłkarz, wiek, pozycja, cudzoziemcy, mecze (liga, Puchar Polski), suma rozegranych meczów i strzelonych goli. Kolorem granatowym zaznaczyłem piłkarzy, którzy debiutowali w barwach Motoru.

Wiek zawodników w dniu: 31/12/2019.


Kilka innych faktów


Najlepszy snajper Motoru w lidze:
18 - Przemysław KITA
Najlepszy snajper Motoru ogółem:
18 - Przemysław KITA

Gole ze stałych fragmentów:
Patryk DZICZEK - karny (1 x L)
Artur GIERAGA - karny (2 x L)
Przemysław KITA - karny (3 x L)
Kamil WŁODYKA - karny (1 x L)

L= mecz w lidze

Obronione rzuty karne:
Konrad JAŁOCHA - (L, vs Polonia Warszawa, 08/09/2019 - strzelał D. Choros) 54 min.

Nie strzelone rzuty karne:
Brak.

Bramki samobójcze dla Motoru:
L (1) D. Jadach - Stal Stalowa Wola.

Kapitanowie Motoru:
Aleksander KOMOR - 28 (28 od początku)
Konrad JAŁOCHA - 5 (5)
Arkadiusz CHLEBOWSKI - 2 (2)

Zawodnik roku wg. kibiców:
Mateusz PIOTROWSKI


Historia mojego Motoru Lublin od lata 2016


KLUB


Najwyższa frekwencja: 
(6465 widzów, 22/07/2017 vs Górnik Zabrze 0-2, PP)

Najniższa frekwencja: 
(2000 widzów, 23/04/2017 vs Podhale Nowy Targ 1-1, liga)

Średnia frekwencja: 
(3954 widzów - sezon 2019/20)

Najwyższe wpływy z biletów:
(94 040 złotych, 22/07/2017 vs Górnik Zabrze 0-2, PP)


REKORDY


Najwyższe zwycięstwo (wszystkie rozgrywki): 
(7-0, 02/08/2017 vs MKS Ełk)

Najwyższe zwycięstwo (liga): 
(7-0, 02/08/2017 vs MKS Ełk)

Najwyższa porażka (wszystkie rozgrywki): 
(0-4, 17/07/2016 vs Wisła Puławy)

Najwyższa porażka (liga): 
(0-3, 16/08/2017 vs Warta Poznań)

Najwięcej goli w meczu (wszystkie rozgrywki): 
(6-4, 30/08/2017 vs Huragan Morąg)

Najwięcej goli w meczu (liga): 
(6-4, 30/08/2017 vs Huragan Morąg)

Najwięcej meczów bez porażki (wszystkie rozgrywki): 
(15, 18/08/2018 - 27/10/2018)

Najwięcej meczów bez porażki (liga): 
(15, 18/08/2018 - 27/10/2018)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (wszystkie rozgrywki): 
(11, 19/08/2017 - 07/10/2017)

Najwięcej zwycięstw z rzędu (liga): 
(11, 19/08/2017 - 07/10/2017)

Najwięcej porażek z rzędu (wszystkie rozgrywki): 
(4, 10/08/2019 - 28/08/2019)

Najwięcej porażek z rzędu (liga): 
(4, 10/08/2019 - 28/08/2019)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa (wszystkie rozgrywki): 
(7, 25/03/2017 -  06/05/2017)

Najwięcej meczów bez zwycięstwa  (liga): 
(7, 25/03/2017 -  06/05/2017)


PIŁKARZE


Najmłodszy zawodnik:

Patryk BIESIADZIŃSKI (17 lat i 195 dni, 05/08/2017 vs Polonia Bytom 4-2, liga)

Najstarszy zawodnik:

Paweł KACZMAREK (32 lata i 329 dni, 26/05/2018 vs Gwardia Koszalin 4-0, liga)

Najmłodszy strzelec bramki:

Mateusz PIOTROWSKI (18 lat i 38 dni, 06/08/2016 vs Resovia Rzeszów 3-1, liga)

Najstarszy strzelec bramki:

Paweł KACZMAREK (32 lata i 280 dni, 07/04/2018 vs ŁKS Łomża 2-0, liga)

Najszybszy gol:

Kamil MAJKOWSKI (28 sekunda, 18/03/2017 vs Podlasie Biała Podlaska 4-1, liga)

Najlepszy snajper w historii (liga):

Mateusz PIOTROWSKI (75 goli, 2016-20)

Najlepszy snajper w historii (wszystkie rozgrywki):

Mateusz PIOTROWSKI (77 goli, 2016-20)


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10687

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

11-04-2017, 16:55

Kolejna część prawdopodobnie jutro.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki