x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 2, słabe: 0
zobacz komentarze

Ewaluacja zawodników - czyli jak oceniać juniorów

23-07-2019, 07:18 , Unikalnych wejść: 15788 , autor: Shrek

Wybrany klub / reprezentacja: -

Opisywany sezon: -

Poziom rozgrywkowy: -

Wersja gry: Football Manager 2018 i wcześniejsze

Chyba każdy gracz FM zadaje sobie to pytanie: Czy w tym naborze uda mi się wyłowić perełkę godną złotej piłki?

 

Podczas każdego naboru trafiają nam się piłkarze, którzy, co tu dużo mówić, są słabi. Jednak wśród nich jest szansa, by znaleźli się tacy, którzy staną się podporą naszej drużyny, a kto wie, może będą gracze, którzy będą bili się o Złotą Piłkę.   Problemem jest to jak oddzielić ziarna od plew? Jak wyłuskać tych wartościowych?

 

Zapewne każdy z nas ma jakiś swój sposób. Czytając dalej dowiecie się, czym ja się kieruje wybierając zawodników, w których warto inwestować.

 

W ciągu kilkunastu lat grania w CM/FM, zaobserwowałem u siebie, lub u innych graczy kilka sposóbów ewaluacji graczy.

 

Sposób pierwszy:

 

Im wyższe umiejętności, tym lepiej gracz się rozwinie.

 

Cóż, ciężko jest polemizować z tym stwierdzeniem. Ma on jednak swoja wadę – powoduje wyłapanie wszystkich wybijających się zawodników, ale jednocześnie powodując przeoczenie zawodników, którzy w wieku juniorskim nie wybijają się za bardzo na tle innych, mają za to dużo większy potencjał.

 

Poza tym zawodnicy, którzy mają duże umiejętności na tle juniorów rówieśników, nie zawsze muszą się rozwijać aż tak bardzo, by byli gotowi walczyć o największe laury.

 

Przykłady:

Kto by nie chciał takich graczy?

 

Czasami można się przejechać

 

 

Sposób drugi:

 

Patrzenie na gwiazdki potencjału określanego w raporcie scouta, czy trenerów. Oczywiście ocena potencjału jest różna i nie zawsze pięć gwiazdek oznacza potencjał w granicach 180 i wyżej, ale nawet zawodnik oceniany na 5 gwiazdek, a następnie zweryfikowany na umiejętności 140 jest wart inwestowania czasu. Warto jednak wziąć pod uwagę, fakt, że zawodników z 5 gwiazdkami w naborze może trafić się 1 czy 2. Za to zawodników oznaczeni jako 3 i 4 gwiazdki jest zdecydowanie więcej i tutaj błędy mogą występować częściej. 

 

Sposób trzeci

 

Próba oceny szans rozwoju na podstawie osobowości. Wiadomo im lepsza osobowość do rozwoju tym lepszy zawodnik może z niego wyrosnąć. Problemem jest fakt, że newgeni mogą tworzyć się z różnymi osobowościami, zarówno tymi idealnymi do rozwoju jak perfekcjonista, profesjonalista, przykładny obywatel, różne wariacje ambitnych itd., lecz także z tymi, które nie wróżą szansy na sukces – kapryśny, ospały, mało zdeterminowany, niezdecydowany itd.

 

Zawodnicy, którzy mają słabą osobowość, nie zawsze muszą mieć niskiego potencjału!!!

 

 

 

 

 

Z drugiej jednak strony, nie każdy perfekcjonista będzie przyszłą gwiazdą światowego footbolu.

 

 

 

Sposób czwarty

 

 

Im wyższa determinacja tym szansa na wyższy rozwój. Przyznaje, sposób jest logiczny. Skoro determinacja wpływa na rozwój gracza, to jej wyższa początkowa wartość daje nam pewnego rodzaju handicup. Prawdą jest, że zawodnicy z wysokimi umiejętnościami początkowymi już na wstępie mają wysoka determinację. Taki sposób ma moim zdaniem jeden, ale duży minus. Odrzuca graczy, którzy mają determinację niską.

 

 

Zawodnicy którzy idealnie wpasowują się w taki sposób oceniania:

 

 

Zawodnicy z niską determinacją, ale nie małym potencjałem.

 

 

 

 

 

 

Zdarzają się zawodnicy, którzy przy maksymalnej determinacji, wcale nie mają dużego PA. 

 

 

Shrekowy sposób

 

Nie jest idealny i optymalny, ale chwalę sobie jego stosowanie. Niestety tyczy się on tylko zawodników, których gra przypisała nam jako wybór juniorów. Oczywiście, można kupować zawodników z innych klubów na jej podstawie, ale wiąże się on z możliwością utopienia dużej ilości gotówki.

 

Grupujemy zawodników według gwiazdek potencjału, wyżsi co zrozumiałe jako pierwsi. Następnie wchodząc w profile kolejnych zawodników, oceniamy ich atrybuty pod kątem gotowości do gry. Oczywiście, żaden z nich nie będzie na tyle dobry by móc rywalizować zawodnikami pierwszego składu, dlatego patrzę na atrybuty, które się wybijają. U zawodników grających na boku patrzę jak prezentuje się ich szybkość i dośrodkowania (u zawodników mających grać jako skrzydłowi), lub wytrzymałość (przy obrońcy). U napastników szukam cech typowych dla napastnika, czyli wykańczanie, gra bez piłki, opanowanie. U środkowych obrońców patrzę głównie na to, jak kryją, jak się ustawiają, jak stoją z siłą i koncentracją. Od środkowych pomocników także wymagam, by dobrze grali w odbiorze. Wybieram kilku zawodników, którzy według mojej oceny w niedługim czasie, mogą zadebiutować w pierwszym składzie. Oczywiście, nie będą odgrywali ważnej roli, ale jeden, czy dwa występy mogą dać im ostrego kopa do umiejętności.

 

Po drugie – skoro mam już zawodników, którzy wydają mi się warci poświęcenie im czasu ustawiam im odpowiednich mentorów. Staram się parować zawodników, tak by podnieść ich najsłabsze cechy. Mało ambitnemu poszukam kogoś o kim wiem, że posiada dużą ambicję, lecz jednocześnie nie dużą lojalność. Dlaczego ktoś zapyta? Wydaje mi się, że duże różnicę w atrybutach przeciwstawnych mogą powodować konflikty i nieporozumienia, kończące współpracę na linii mentor – uczeń. Drugą parą takich antagonistycznych umiejętności jest wytrzymywanie presji i profesjonalizm. Jednak, w dalszym ciągu nie mam na to dowodów.

 

Po trzecie - skoro taki młodzian trenuje z pierwszym zespołem, wypada dać mu zagrać w jakimś spotkaniu. Staram się wybierać takie pojedynki, gdzie przegrana nie będzie miała wpływu na miejsce w lidze, ewentualnie na występ w Europejskich Pucharach - czyli ostatni, lub jedne z ostatnich gier w lidze. Jeśli takowych pojedynków nie było, to w następnym sezonie, staram się wystawiać ich w meczach, gdzie porażka jest wkalkukolwana (czyli z ligowymi potentatami - tyczy się to przede wszystkim obrońców), lub z ligowymi słabeuszami, gdzie to my będziemy głównie atakować (wówczas wystawiam graczy ofensywnych). Tak zachęconych młodziaków obserwuje pod kątem pracy na treningach i rozwoju ich umiejętności. Dobra praca, owocująca wzrostem umiejętności, daje szansę na kolejne występy. Do czasu, aż umiejętności przestaną rosnąć - oznaczać to może wiele, ale to już temat na zupełnie inny artykuł. 

 

A jak Wy oceniacie newgenów? Zapraszam do komentowania.

 

Kończąc, chciałbym życzyć sobie i wszystkim innym, takich newgenów przynajmniej co roku:

 


Autor: Shrek

KOMENTARZE

Anglad47fm


Komentarzy: 259

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2015-12-03

Poziom ostrzeżeń: 0

23-07-2019, 10:55

To proste in game editor/ FMRTE i mam dokładnie określone CA i PA danego zawodnika i dopiero teraz zaczyna się zabawa w zgaduj zgadulę, czy CA zrówna się z PA. Też dla mnie istotnym czynnikiem jest charakter zawodnika oraz bardzo dobra infrastruktura szkoleniowa z best of the best Koordynatorem pionu szkoleniowego.

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10690

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

23-07-2019, 14:17 , ocenił powyższy materiał: mocne - Gdyby tego nie było, strona stałaby się uboższa

Nie ma reguł. Mogę jedynie doradzić jak ODRZUCAĆ juniorów. Otóż jeżeli "gwiazdki" przy potencjale juniorów są mniejsze niż 4, nie warto sobie nimi zawracać głowy. Dziś dodam jednego z graczy La Pologne w "ewolucji gwiazd" i przekonacie się, że nawet genialnie prezentujący się młodzieżowiec nie daje gwarancji na dobry rozwój.

Ogólnie bardzo mi się podoba, że w grze Football Manager praktycznie nie wiem, co z zawodnika wyrośnie - czyli tak samo jak w rzeczywistości. Można oczywiście skorzystać z Genie Scouta czy innych narzędzi, które pokażą nam jego CA, ale wtedy jest łatwiej... Bo wiemy, że na takiego piłkarza po prostu warto postawić i się dobrze rozwinie. To odpowiedź na to, co napisał Anglad47fm.

Shrek


Komentarzy: 1511

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

23-07-2019, 14:51

Mahdi, dnia 23-07-2019, 14:17, napisał:
Nie ma reguł. Mogę jedynie doradzić jak ODRZUCAĆ juniorów. Otóż jeżeli "gwiazdki" przy potencjale juniorów są mniejsze niż 4, nie warto sobie nimi zawracać głowy. Dziś dodam jednego z graczy La Pologne w "ewolucji gwiazd" i przekonacie się, że nawet genialnie prezentujący się młodzieżowiec nie daje gwarancji na dobry rozwój.




Czy tym samym, wszyscy zawodnicy, którzy w tym artykule https://myfootballmanager.pl/post/1811/kandydaci-na-gwiazdy-wystap-czesc-druga mają miej niż 4 gwiazdki nie rozwinęli się zbyt dobrze?

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10690

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

23-07-2019, 14:57

Zależy jak na to spojrzeć .Jak widzisz, PA ma "czarne obszary" - określam ją - "niewiadomej". Widzisz to?




Czyli na pewno mogę stwierdzić, że z Thimona, Novakovicia i Esposito nie będzie nic nadzwyczajnego.

Shrek


Komentarzy: 1511

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

23-07-2019, 15:11

Mahdi, dnia 23-07-2019, 14:57, napisał:
Zależy jak na to spojrzeć .Jak widzisz, PA ma "czarne obszary" - określam ją - "niewiadomej". Widzisz to?



Widzę i prawdę powiedziawszy nie wiem jak to mam rozumieć. Zawsze to traktowałem jako niepewność scouta - to znaczy, że 2 gwiazdki potencjału są pewne, natomiast ta jedna czarna okaże się, czy jest całą żółta, czy tylko pół, czy nic, po kolejnych oględzinach - być może scoutowaniu kogoś, kto ma większy atrybut ocenianie potencjału, a może po dłuższym okresie obserwowania.

A pytanie - co dla Ciebie oznacza coś nadzwyczajnego? Czy solidny ligowy grajek to coś nadzwyczajnego, czy raczej nie warto się tym zachwycać?

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10690

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

23-07-2019, 15:19

Zależy, kogo potrzebujesz... Ja - biorąc przykładowo moją bieżącą karierę - La Pologne, potrzebuję zawodników, którzy będą w stanie grać na dobrym poziomie w Ligue 1 i Lidze Mistrzów. Muszą mieć takie umiejętności, aby drużyna regularnie kwalifikowała się do europejskich pucharów i wypadała tam co najmniej przyzwoicie. Więc selekcja jest ostra.

Shrek


Komentarzy: 1511

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

23-07-2019, 15:30

Dla mnie z kolei, każdy zawodnik, który będzie solidnym ligowym graczem - czyli takim, który będzie sobie radził, przez kilka - kilkanaście sezonów w lidze, w której gram (w sensie nie będzie odstawał, bez względu, na to, czy będzie grał w drużynie przeze mnie prowadzonej, czy u rywali), to jest dobry junior.

Przykładowo - jeśli nie poradzi sobie u mnie w Hoffenheim, ale przez ileś tam sezonów, będzie grał na poziomie Bundesligi, to był to dobry junior.

Oczywiście wszystko ponad to, jest bardzo mile widzianym dodatkiem.

Wilczek


Komentarzy: 317

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2019-07-07

Poziom ostrzeżeń: 0

23-07-2019, 17:12

Ja podobnie jak Mahdi pierw patrzę na gwiazdki. 4 to minimum. Ufam moim współpracownikom ;) taki pytanie teraz mnie naszło. Zdażyło wam się, że źle oceniono juniora ale nie ze okazał się słabszy (spadły gwiazdki) Ale ze koniec końców gwiazdki wzrosły ?

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10690

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

23-07-2019, 17:42

Nigdy. Nie przypominam sobie takiej sytuacji. Zawsze w dół :-)

Shrek


Komentarzy: 1511

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Das Gott

Dołączył: 2016-01-21

Poziom ostrzeżeń: -2

23-07-2019, 19:02

Wilczek, dnia 23-07-2019, 17:12, napisał:
Zdażyło wam się, że źle oceniono juniora ale nie ze okazał się słabszy (spadły gwiazdki) Ale ze koniec końców gwiazdki wzrosły ?


Nie przypominam sobie takiej sytuacji, chociaż zdarzała się, że scouci różnili się w ocenie gwiazdkowej.

Za to znam całkiem dobrze udokumentowany przypadek, gdy zawodnik oceniony na 1, albo 1,5 gwiazdki zostawał jednym z najlepszych zawodników drużyny, a jego umiejętności i statystyki, nie świadczyły, że jest aż tak słaby.

Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki