x

 

BLOG UŻYTKOWNIKA - Football Manager


OCENA mocne: 12, słabe: 0
zobacz komentarze

Co by się mogło wydarzyć, gdyby Wayne Rooney nigdy nie odszedł z Goodison Park? (#5, 2024/25 = 2005/06)

06-12-2021, 10:34 , Unikalnych wejść: 1350 , autor: Mahdi

Wybrany klub / reprezentacja: Everton

Opisywany sezon: 2024/25= 2005/06

Poziom rozgrywkowy: 1 (Premier League)

Wersja gry: Football Manager 2021


W poprzednich odcinkach (linki):

blogi główne:

WSTĘP (Profile wszystkich zawodników, którzy zagrają w debiutanckim sezonie)
1. 2020/21 = 2001/02
2. 2021/22 = 2002/03
3. 2022/23 = 2003/04
4. 2023/24 = 2004/05


Wayne Rooney:

1. 2020/21 = 2001/02 //Nieludzko eksploatowany dzieciak//
2. 2021/22 = 2002/03 //Wejście smoka//
3. 2022/23 = 2003/04 //Król dzięki altruizmowi Darrena Benta//
4. 2023/24 = 2004/05 //Reprezentant Anglii//

 

INTRO

Wayne Rooney definitywnie zakończył swoją karierę latem tego roku i jest to wydarzenie bardzo smutne. Uświadomiłem sobie bowiem, że mój najlepszy czas w życiu właśnie minął... Skoro zawodnik, który jest młodszy ode mnie o dziewięć lat i którego podziwiałem przez prawie dwie dekady przestaje grać w piłkę, to... Nie jest dobrze. Pomyślałem, że moją formą podziękowania Wayne’owi za te wspaniałe lata będzie kariera, którą rozegram Evertonem. Główną ideą jest stworzenie alternatywnego świata, w którym Roo zostaje na Goodison Park i chęć sprawdzenia, co z tego wyniknie. Ta kariera, jak zresztą prawie każda z moim udziałem, będzie miała pewne ograniczenia, aby zawsze było dość trudno i ciekawie. Oto one:

- Kupuję tylko piłkarzy z Wysp Brytyjskich (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Płn. i Irlandia) plus z tych krajów, gdzie formalną głową państwa jest brytyjska królowa. Jakie to kraje? M.in. Australia, Nowa Zelandia, Kanada i Jamajka, reszta to nacje kompletnie się w futbolu nie liczące. Pełna lista TUTAJ.

- Nie kupuję żadnych newgenów! Wyłącznie „realni“ zawodnicy z bazy danych 2001/02. Jedyni newgeni, jacy mogą występować w pierwszym zespole, to wychowankowie klubu.

Podejrzewam, że te ograniczenia w połączeniu z finansowymi i sportowymi możliwościami takich zespołów, jak Manchester United, Arsenal, Liverpool, Chelsea, Tottenham czy Leeds, pozwolą mi w każdym sezonie przeżywać sporo emocji. To nie Belgia, Polska czy Portugalia, gdzie zdarzało mi się grywać, lecz sam środek stawu z grubymi rybami!

Gram na bazie danych 2001/02, którą udostępniliśmy do darmowego pobrania TUTAJ.

 

 


Kod genetyczny Everton Football Club

(w niebieskim kwadraciku wiek piłkarza, stan zawsze w dniu 31 sierpnia)



 

 



TRANSFERY
(uwzględniono tylko graczy pierwszej drużyny)


PRZYBYLI


Ashley COLE (09.06.2024, Arsenal: 55 000 000 £)


Scott PARKER (28.06.2024, Charlton: 12 500 000 £)


Robert GREEN (04.07.2024, Norwich: 3 500 000 £)


Dean ASHTON (06.07.2024, Arsenal: roczne wypożyczenie za 1 400 000 £)


 

ODESZLI


Wayne BRIDGE (11.06.2024, Arsenal: 60 000 000 £)
Duncan FERGUSON (22.06.2024, koniec kariery)
Sean DAVIS (30.06.2024, koniec wypożyczenia)
Mark BOSNICH (01.07.2024, Olympiakos Pireus: 12 000 000 £)

 

 



CZĘŚĆ BLOGOWA


KADRA

 

KRÓTKIE OMÓWIENIE TAKTYKI I PERSONALIÓW

Oto ludzie pierwszego i drugiego wyboru na poszczególnych pozycjach:

    


Dodatkowo do dyspozycji są O'Shea, Osman i Chadwick.

Zmiana na lewej obronie! Ashley Cole został zakupiony z Arsenalu za 55 mln funtów, a w drugą stronę powędrował Wayne Bridge za 60 mln. Na całej operacji zarobiliśmy więc 5 mln funtów i mamy lepszego gracza!

Ze zdegradowanego Charlton zakupiliśmy za ledwie 12,5 mln Scotta Parkera, a bramkarz Robert Green, marnujący się od lat w Norwich, kosztował tylko 3,5 mln. W klubie pojawił się również (już po raz drugi) Dean Ashton, wypożyczony z Arsenalu.

Oprócz Bridge’a odeszli: Duncan Ferguson (zakończył karierę, zatrudniłem go jako trenera zespołu UI-19), Mark Bosnich (Olympiakos) i Sean Davis (powrót z wypożyczenia do Fulham).


Fantastyczna informacja związana z powiększeniem pojemności stadionu:


 

ROZGRYWKI

Drugi rok z rzędu walczyliśmy o superpuchar z Manchesterem United i znowu skutecznie! Mecz miał dziwny przebieg. Do 45. minuty Czerwone Diabły prowadziły 2:1, lecz w doliczonym czasie wyrównał Wayne Rooney, a prawie natychmiast po zmianie stron ten sam piłkarz strzelił zwycięskiego gola.



W Pucharze Ligi zaliczyliśmy najlepszy występ od początku tej kariery. Dotarliśmy do półfinału i pierwszy mecz z Chelsea wygraliśmy 6:3. Wydawało mi się, że to wystarczająca zaliczka, by dać zagrać w rewanżu dublerom. I się przeliczyłem. Mimo szybko uzyskanego prowadzenia przegraliśmy 1:4, a z uwagi na to, że w League Cup nie obowiązuje zasada goli wyjazdowych - doszło do karnych. Przegraliśmy... Być może nie doszłoby do tej porażki, gdyby nie czerwona kartka dla Osmana już w 12. minucie...

         


Również w Pucharze Anglii karne stały się przyczyną odpadnięcia już w ćwierćfinale...



Pucharowe niepowodzenia odbiliśmy sobie w lidze, wygrywając ją bezproblemowo, z przewagą aż 17 punktów nad drugim Arsenalem! Drużyna już w drugiej kolejce usadowiła się na pozycji lidera i tak pozostało do samego końca.


Indywidualnie - to był wielki sezon Wayne’a Rooneya! Dwudziestolatek zdobył tytuł króla strzelców wbijając aż 37 goli w 31 występach i uznany został zarówno za najlepszego młodego zawodnika, jak i najlepszego zawodnika w kategorii open. I to w plebiscytach kolegów z boiska oraz dziennikarzy!

Poza nim największe brawa należą się Ashley’owi Cole’owi, którego transfer był strzałem w dziesiątkę. Ashley zaliczył najwięcej asyst ze wszystkich ligowców (16) i ogólnie imponował formą. Wspaniale (tradycyjnie) prezentował się Frank Lampard, Jermain Defoe (20 ligowych goli) był godnym partnerem Rooneya w ataku, a Joe Cole czarował brazylijską techniką (14 goli, 9 asyst).


Drużyna była na tyle dobra, że liczyłem, iż w piątym sezonie mojej pracy będzie walczyć o zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

Tak się dziwnie złożyło, że w grupie trafiliśmy na zespoły, z którymi (na różnych etapach) mierzyliśmy się też w poprzednim sezonie. Szczególnie zależało mi na wygraniu z Bayerem Leverkusen, który wyeliminował Everton w półfinale. Nikt nie był w stanie odebrać nam awansu do fazy pucharowej!


Mimo że Olympique Lyon ma naprawdę mocną ekipę (z rewelacyjnym 18-latkiem Karimem Benzemą), zdołaliśmy udowodnić swoją wyższość. W obu meczach najbardziej błyszczał Jermain Defoe.




Mecze ćwierćfinałowe to czas naszego wielkiego triumfu! Dwukrotnie rozbiliśmy gwiazdorską drużynę prowadzoną przez sir Alexa Fergusona, a Wayne Rooney zdobył trzy z sześciu goli i jeszcze nie wykorzystał karnego!




W półfinale Derby Merseyside!!! Do tej pory udało nam się nie przegrać żadnego z dziesięciu meczów przeciwko lokalnemu rywalowi. Również w tym sezonie, w lidze, wygraliśmy pewnie dwa razy, po 2:0. Tymczasem pierwszy mecz półfinałowy (na Anfield) przyniósł porażkę 1:2. Jednak w rewanżu, po fantastycznej grze Franka Lamparda i Wayne’a Rooneya - odrobiliśmy straty!!! Everton po raz pierwszy zagra w finale Champions League!




Finał.


Barcelona (prowadzona przez Carlesa Rexacha), po zakupie Rafaela van der Vaarta (z Man Utd) i w styczniu Maxi Rodrígueza (z Middlesbrough) zdobyła wreszcie mistrzostwo Hiszpanii. Teraz miała chrapkę na to, by wygrać jeszcze Ligę Mistrzów.


Mecz był epickim przeżyciem i przyznam, że nigdy podczas ponad 20 (realnych!) lat mojej przygody z wirtualną menedżerką nie przydarzyło mi się nic podobnego. Oto zapis najważniejszych wydarzeń:

4. minuta - rzut karny po rzekomym faulu Johna Terry’ego (po prostu wyskoczył do piłki wyżej niż przeciwnik - sędzia uznał, że było popchnięcie). Paul Robinson broni strzał Rafaela van der Vaarta!!!

10 minuta - po starciu z Bixente Lizarazu kontuzji doznaje Wayne Rooney. Tym samym wytrącono nam z ręki główny atut... Na boisko wchodzi Darren Bent.

Do przerwy 0:0!


48. minuta - 1:0 dla Barcelony. Gola strzela Javier Saviola po podaniu Maxi Rodrígueza.

55. minuta - 2:0 dla Barcelony. Znów bramka Javiera Savioli, podawał Andrés Iniesta.

56. minuta - 2:1! Kontaktowego gola strzela Jermain Defoe po podaniu Shauna Maloneya!

64. minuta - 2:2!! Gol Darrena Benta po długim podaniu Rio Ferdinanda i nieporozumieniu Marka Iuliano z bramkarzem Barcy, Júlio Césarem.

75. minuta - drukarz z Włoch, „sędzia“ Massimiliano Irrati dyktuje drugi rzut karny dla Barcelony. Przyznam się, że oglądałem kilka razy powtórkę i nie mogłem się nawet dopatrzeć, kto kogo faulował! Rio Ferdinand Javiera Saviolę?! Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł tym razem Argentyńczyk, Juan Román Riquelme, a Paul Robinson obronił!!! Obronił drugi rzut karny w meczu finałowym Champions League!!!

77. minuta - 3:2 dla Barcelony. Trzeci gol Savioli, asysta Rafael van der Vaart.

85. minuta - 3:3!!! Gola strzela Scott Parker, asystuje Gareth Barry!

90. minuta (+6).... W szóstej minucie doliczonego czasu Rivaldo idealnie podaje do Savioli, który strzela swoją czwartą bramkę w tym spotkaniu.


Koniec historii.
 

Kurwa, kurwa, kurwa, kurwa mać!!!!



 

 


Wyniki angielskich rozgrywek pucharowych:


Superpuchar Anglii




Puchar Ligi




Puchar Anglii



 

Kącik zaplecza Premier League

Bezpośredni awans uzyskali zeszłoroczni spadkowicze z Premier League, Charlton (menedżer: Alan Curbishley), oraz Fulham (menedżer: Nevio Scala). Po barażach awans uzyskał również Leicester City (menedżer: Graham Rix). W czeluść niższych lig spadły Walsall, Stoke i Barnsley.


Najlepsi snajperzy:


Najlepsi zawodnicy:



Kącik wielkich finałów

Liga Mistrzów

Barcelona (menedżer: Carles Rexach) po dramatycznym boju i popisie strzeleckim Javiera Savioli pokonała Everton (menedżer: Łukasz Czyżycki). Bramkarz Paul Robinson obronił dwa rzuty karme! Szczegóły powyżej, w części blogowej.



Najlepsi snajperzy Champions League:


Historia:




Liga Europy

Francuski finał, a tak naprawdę... francusko-polski! Monaco (menedżer: Gerard Houllier) z Arturem Wichniarkiem w składzie (wszedł na ostatnie dziesięć minut), pokonało Nantes (menedżer: Reynald Denoueix). W Nantes spora polska kolonia: Arkadiusz Głowacki i Maciej Żurawski grali od początku, Emmanuel Olisadebe pojawił się w 82. minucie, a cały mecz na ławce spędził Marcin Żewłakow.



Najlepsi snajperzy Ligi Europy:


Historia:

 

 

Liga Konferencji

Niemiecki finał, w którym 1. FC Köln (menedżer: Ewald Lienen) z Marcinem Wasilewskim i Lukasem Podolskim w składzie pokonało Werder (menedżer: Leonardo Jardim). Tomasz Frankowski (Celta) w czołowce snajperów.



Najlepsi snajperzy Ligi Konferencji:


Historia:

 


 


WYNIKI, CYFRY, LICZBY


EVERTON - liga



Najlepsi snajperzy:


Najlepsi asystenci:


Bramkarze - czyste konta:


Najlepsi zawodnicy:



EVERTON - Superpuchar Anglii



 

EVERTON - Puchar Anglii


 

EVERTON - Puchar Ligi

 

EVERTON - Liga Mistrzów


 

EVERTON - zawodnik roku wg. kibiców

 

EVERTON - opaskę kapitańską nosili

Ferdinand - 45 razy (45 od początku)
Carsley - 11 (11)
Terry - 4 (2)
Stewart - 2 (2)
Lampard - 2 (1)
Rooney - 2 (0)

Barry - 1 (0)
Carrick - 1 (0)

 
 

STATYSTKI ZAWODNIKÓW
 
WSZYSTKIE OFICJALNE ROZGRYWKI
(zawodnicy posegregowani według liczby występów w pierwszym składzie)
 

 

LIGA
(zawodnicy posegregowani według liczby występów w pierwszym składzie)


SUPERPUCHAR ANGLII
(zawodnicy posegregowani według liczby występów w pierwszym składzie)


PUCHAR ANGLII
(zawodnicy posegregowani według liczby występów w pierwszym składzie)


PUCHAR LIGI
(zawodnicy posegregowani według liczby występów w pierwszym składzie)


LIGA MISTRZÓW
(zawodnicy posegregowani według liczby występów w pierwszym składzie)

 
 
 
 
 


ŚWIAT GRY
najważniejsze wyniki rywalizacji klubowej


EVERTON - sezon po sezonie



ZDOBYWCY TROFEÓW W ANGLII
(w nawiasach - liczba triumfów w danych rozgrywkach; liczy się tylko mój świat gry, a nie historia realna)



ZDOBYWCY TROFEÓW W INNYCH TOPOWYCH KRAJACH
(w nawiasach - liczba triumfów w danych rozgrywkach; liczy się tylko mój świat gry, a nie historia realna)



ZDOBYWCY NAJPOWAŻNIEJSZYCH TROFEÓW
(w nawiasach - liczba triumfów w danych rozgrywkach; liczy się tylko mój świat gry, a nie historia realna)

 

 


Wayne Rooney - rozwój, znajdziesz w oddzielnych wpisach "ewolucji gwiazd".
Podsumowanie obecnego sezonu - za kilka dni.
(kliknij w poniższy baner):


 

Derby Merseyside - historia


Autor: Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce

KOMENTARZE

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 1289

Grupa: Moderator

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

06-12-2021, 17:49

Po kolejnym słabym sezonie Liverpoolu kupiłem sobie w zimowym okienku wielkiego Stevena Gerrarda, a co se żałować, jak zabawa to zabawa.

DanielW


Komentarzy: 403

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Dołączył: 2017-09-21

Poziom ostrzeżeń: 0

06-12-2021, 18:52 , ocenił powyższy materiał: mocne - Dla mnie jesteś Jackiem Cyganem blogowania na MFM

To Saviola miał prawdziwy dzień konia czemu tylko w finale? Nie mogłeś dać mu jakiegoś ostrego krycia aby ktoś mu skopał tyłek??

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 1289

Grupa: Moderator

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

06-12-2021, 19:50

Tak mi się przypomniało, Bridge i Terry w jednej drużynie to mieszanka wybuchowa...

Mahdi
Wicemistrz Polski FM 2015, Mistrz Polski FM 2017, FM 2019, FM 2020, FM2021 i FM2022, 3. miejsce w Polsce FM 2018, Typer Sezonu 2020/21 - 2. miejsce, Typer Sezonu 2021/22 - 3. miejsce


Komentarzy: 10686

Grupa: Root Admin

Ranga: Ojciec Założyciel

Ranga sponsorska: Sponsor Główny

Dołączył: 2015-03-20

Poziom ostrzeżeń: 0

06-12-2021, 20:34

przeminho, dnia 06-12-2021, 19:50, napisał:
Tak mi się przypomniało, Bridge i Terry w jednej drużynie to mieszanka wybuchowa...


Toteż już nie grają w jednej drużynie :-)

Tak czytam Twoje komentarze i zastanawiam się czemu w blogu nie napiszesz o swoim Newcastle?

Tak btw. Gerrarda - U mnie powędrował właśnie przed tym opisywanym sezonie do Interu. A sir Alex wciąż mocno się trzyma!

tts0


Komentarzy: 488

Grupa: Wirtualny Menedżer

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Dołączył: 2015-12-23

Poziom ostrzeżeń: 0

06-12-2021, 22:23 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Tak sobie teraz myślę, że Twoje podejście do taktyki w tej grze, tj. ustawianie na stałe każdemu zawodnikowi najbardziej pasującej doń roli, powinno być w zasadzie wykorzystane przez twórców przy ewnetualnym apdejcie kreatora taktycznego. Każdy wirtualny zawodnik powinien mieć swój unikalny styl, będący wypadkową atrybutów, ulubionych zagrań etc.; styl, którego nie da się zmienić dwoma kliknięciami. Patrząc po wynikach chyba wpływa to na silnik taktyczny wcale nie najgorzej. Będę musiał z tym trochę poeksperymentować.

przeminho
Zastępca Redaktora Naczelnego


Komentarzy: 1289

Grupa: Moderator

Ranga: Chluba Mój Football Manager

Ranga sponsorska: Sponsor Premium

Dołączył: 2021-10-24

Poziom ostrzeżeń: 0

06-12-2021, 23:38

tts0, dnia 06-12-2021, 22:23, napisał:
Tak sobie teraz myślę, że Twoje podejście do taktyki w tej grze, tj. ustawianie na stałe każdemu zawodnikowi najbardziej pasującej doń roli, powinno być w zasadzie wykorzystane przez twórców przy ewnetualnym apdejcie kreatora taktycznego. Każdy wirtualny zawodnik powinien mieć swój unikalny styl, będący wypadkową atrybutów, ulubionych zagrań etc.; styl, którego nie da się zmienić dwoma kliknięciami. Patrząc po wynikach chyba wpływa to na silnik taktyczny wcale nie najgorzej. Będę musiał z tym trochę poeksperymentować.

Zauważyłem to u siebie, posiedziałem, poprzypisywałem i uwzględniając chłopaków z u-23 mogę wystawić nawet i trzy jedenastki które fajnie powalczą. Co do "unikalnego stylu" to się nie zgodzę, może w przypadku piłkarzy u schyłku kariery miałoby to sens, u juniorów, czy młodych piłkarzy którzy mają jeszcze duże rezerwy między CA a PA nie miałoby to sensu.Przykład z życia wzięty: Łukasz Piszczek w Hertha zaczyna jako napastnik, tak gra w Lubinie na wypożyczeniu, po powrocie do Berlina mądry pan Favre dostrzega, że Piszczek to urodzony prawy obrońca, więc odważnie go tam ustawia i tworzy nam podporę reprezentacyjnej obrony na lata,piłkarza swego czasu uważanego za jednego z najlepszych prawych obrońców świata, legendę Dortmundu którą żegna się szpalerem.
Ten pomysł bardzo ograniczył by realność rozgrywki,dlaczego? Co trener, to i inny pomysł na piłkarza, inne podejście do taktyki.

Peter
Strażnik Galaktyki


Komentarzy: 1751

Grupa: Root Admin

Ranga: Uzdolniony Praktyk

Ranga sponsorska: Sponsor

Dołączył: 2017-08-15

Poziom ostrzeżeń: 0

09-12-2021, 09:42 , ocenił powyższy materiał: mocne - Podoba mi się

Wtgląda że zespół juz jest zbudowany i wymaga jakichś niewielkich uzupełnień. Czuję, że w następnym sezonie odbijesz sobie niepowodzenie w finale.
Obecnie online: brak użytkowników online
Copyright © 2015-24 by Łukasz Czyżycki